Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop Dyskotekowy sterowany przez migacz dyskotekowy

dakin11 03 Kwi 2007 21:42 7891 17
  • Stroboskop Dyskotekowy sterowany przez migacz dyskotekowy
    Witam chciałbym pokazać moją konstrukcję

Stroboskop wykonałem sam od podstaw, schematy znalazłem na elektrodzie które zamieszcze niżej. Płytkę sterownika stroboskopu wykonałem sam w programie diptrace a wzór płytki migacza dyskotekowego dostałem od założyciela tematu o migaczu dyskotekowym. Stroboskop oparty jest na popularnym Palniku IFK 120, obudowę wykonałem z rury PCV i starej lampy od dużego Fiata. Jest też możliwość podłączenia tego Stroboskopu z komputerem za pomocą gniazda LPT, stroboskopem w tedy będzie sterować popularny Discolitez.

Zdjęcie układu migacza troche inne od tego co jest umieszczone w lampie

Teraz troche o działaniu. Stroboskop działa bardzo dobrze układ nie grzeje się, przeszedł już test na imprezce domowej i działał przez całą iprezke, nie było z nim żadnych kłopotów, do układu możemy śmiało podłączyć drugi palnik IFK ale uprzednio musimy dołączyć drugi kondensator od silnika . Jeśli chcemy używać migacza dyskotekowego to mikrofon umieszczamy blisko głośnika a następnie ustawiamy potencjometrem czułość układu. Układ jest zasilany baterią 9V i to wszystko co do migacza. Jeśli chodzi od discolitez to podłanczamy go do portu a reszte to już kazdy powinien wiedzieć jak ktoś miał doczynienia z tym programem :D

Schemat Stroboskopu
    Schemat migacza
    A tak w przybliżeniu schemat mojego stroboskopu

C8,C9,C10,C11 można zastąpić jednym kondensatorem 20uF 400V takim od silników albo MKT i w schemacie migacza R11 powinien mieć 36k ohm a nie 30 ohm !!
    Układ TL082 można zastąpić układem LM358/N
    Oceniajcie mój pomysł i Pozdrawiam miłego budowania :D

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    dakin11
    Poziom 21  
    dakin11 napisał 549 postów o ocenie 38, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Koszalin. Jest z nami od 2005 roku.
    syriuszblack
    Poziom 22  
    Zdejmij prowizję z pliku!

Gratuluję pomysłowości z użyciem lampy z Fiata. Nie lepiej jednak zasilać układ z jakiegoś zewnętrznego zasilacza? Baterie 9V znane są z wysokiej ceny i niskiej pojemności.
    dakin11
    Poziom 21  
    tak masz racje właśnie się o tym w czoraj dowiedziałem układ najlepiej zasilić nap max 12V
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Witam.

Ten kondensator się trochę marnuje, dlatego że jest to kondensator silnikowy na dopuszczalne napięcie przemienne 500V, co daje napięcie stałe wynoszące 700V. W tym układzie napięcie pracy wynosi ok. 320V, tak więc można po zastosowaniu podwajacza napięcia zwiększyć dwukrotnie napięcie, co zwiększy moc błysku czterokrotnie.

Jaką pojemność ma kondensator główny palnika stroboskopu.
    macio8888
    Poziom 22  
    Witam, pomysł b.fajny. Możesz napisac jak zamocowałes palnik do klosza??
    dakin11
    Poziom 21  
    witam zdjąłem prowizje sorki musiało mi się jakoś wipisać. Kondensator główny ma 20uF kupiłem go w sklepie elektrycznym za 14 zł. Nie mogę zrobić teraz zdjęcia mocowania palnika ale zastosowałem podstawę żarówki R2. zbiłem szkło przewierciłem małe otworki na stykach przylutowałem ok 5 cm druta miedzianego izolowanegoa na końcu drutów przylutowałem wtyczke którą wykorzystałem od starego zasilacza komputerowego i mogę wymieniać żarówki jak się spalą swobodnie .
    wisnialdz
    Poziom 15  
    Fajne :) tylko mogles inne zlaczki zastosowac be te przykrecone wygladaja troche dziwnie 5/6
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dakin11
    Poziom 21  
    dj-MatyAS-> Dzięki za ostrzeżenie ale wydaje mi się że ten kondensator nadaje się do tego tak przynajmniej twierdzą osoby które wykonały ten projekt. Jest to moja pierwsza konstrukcja tego typu więc nie odpowiem ci czy wybuchnie czy nie ale chodził na imprezce ok ~5 godz bez przerwy nawet żadna część się nie nagrzała a nawet kondek.

Dodano po 3 [minuty]:

zrobiłem ten układ i jestem narazie z niego zadowolony
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    hubertssss
    Poziom 11  
    Witam. Mam małe pytanko czy po tych pięciu godzinach nic się z tą rurą PCV nie stało i jaką osiągała ta rura remperaturę?
    tomo88
    Poziom 15  
    Witam Twój projekt jest b.dobry. szczegolnie podoba mi sie wykorzystanie lampy od Fiata:D Jestem w trakcie budowy stroboskopu trój lampowego sterowanego przebiegiem prostokątnym z popularnego NE555. Wszystkim chyba znany jest owy bardzo popularny projekt. Mam mały problem nie wiem czym mogę zastąpić diody 1N4149 , oraz pytanie co do BZX85v zener 3.9V czy mogę użyć BZX55C 3.9V ?

Pozdrawiam Tomo88
    woytekp
    Poziom 26  
    Do tomo88 w tym akurat układzie możesz dać dowolne diody prostownicze na minimum 100V/0,5A (ewentualnie mostek prostowniczy). Normalnie musiałbyś je zastąpić jakimiś szybkimi diodami o podobnych parametrach, ale w tym układzie ich szybkość nie jest wykorzystywana, że tak powiem. Co do diody Zenera to BZX55 (o mocy 0,5W, dodam że dioda BZX85 ma moc 1,3W) powinna wystarczyć.
    tomo88
    Poziom 15  
    dzięki za podpowiedź. Skoro tak twierdzisz tak zrobię, a co do Zenerka to i tak zastosuje chłodzenie więc nie powinno być jej ciepło. Mam nadzieje ze mi dziś sklepy otworzą:P Pozdrawiam tomo88
    dakin11
    Poziom 21  
    Witam rura PCV nie nagrzewała się na tyle mocno aby mogła się stopić najlepiej można byłoby zastosować jakieś chłodzenie wentylatorka. Ja narazie mam taki plan wpakować wentylator od karty graficznej zaraz po zamontowaniu gniazda do zasilacza który będzie zasilał migacz ja i wentylatorek zamieżam też dać układ który będzie włanczać wentylatorek tylko gdy lampa osiągnie odpowiednia emp ale to gzdieś za jakiś miesiąc bo mam inne układziki na głowie
    Uki1990
    Poziom 1  
    Mam pytanie, mianowicie ten triak na schemacie migacza to BT136 czy BT138??? Z góry dzięki
    dakin11
    Poziom 21  
    nie pamiętam ale poszukaj triaków o dużej mocy powinny być dobre