Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Garażowy czujnik parkowania

Defenestrator 24 Sie 2009 09:07 16322 21
  • Garażowy czujnik parkowania

Parkowanie w garażu może być bardzo trudnym zadaniem dla niektórych kierowców, a opisywane urządzenie powstało po to, by ułatwić tę czynność. Główną jego częścią jest moduł PING))) (czujnik ultradźwiękowy firmy Parallax) oraz mikrokontroler Basic Stamp. Interfejsem urządzenia są trzy diody LED, określające odległość pojazdu od ściany garażu. Zielona oznacza, że można dalej jechać, żółta ostrzega o konieczności zwolnienia a czerwona każe się zatrzymać. Miganie czerwonej diody wskazuje konieczność cofnięcia samochodu.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Źródło

Garażowy czujnik parkowania Garażowy czujnik parkowania Garażowy czujnik parkowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Defenestrator
    Poziom 14  
    Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 82, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Niektórzy mają większy samochód i stosunkowo mały garaż, więc muszą podjeżdżać na centymetry, żeby garaż się zamknął.

Dobra rzecz, również jako uzupełnienie blokad pod koła uniemożliwiające dalszy wjazd, które byłyby przymocowane do ziemi w garażu.
    Tomer
    Poziom 15  
    A nie lepiej zamontować czujniki w samochodzie ? Wtedy przydadzą się nie tylko w garażu ale i podczas normalnego parkowania 'na miescie'
    osvch
    Poziom 12  
    Nie wiem ile osób montuje czujki na przodzie auta :P No w AUDI R8 są żeby przy parkowaniu nie najechać na krawężnik i niczego nie urwać, wg mnie dobry pomysł taki czujnik :)
    majster256
    Poziom 21  
    osvch napisał:
    Nie wiem ile osób montuje czujki na przodzie auta :P No w AUDI R8 są żeby przy parkowaniu nie najechać na krawężnik i niczego nie urwać, wg mnie dobry pomysł taki czujnik :)

no w polsce niezwykle rzadko...
    ale we Wiedniu to zdecydowana większość aut takie coś ma... tam parkują na centymetry... gdyby Polacy parkowali tak jak oni to mielibyśmy sporo dodatkowych miejsc parkingowych na mieście...
    Snikers
    Poziom 24  
    Można też powiesić piłke tenisową tak aby w miejscu "stop" dotykała szyby. Rozwiązanie w 100% zastąpi to elektroniczne utrojstwo i działa bez prądu (nie każdy garaż ma prąd)
    danloop
    Poziom 15  
    hehe dobre to z tą piłką ja u siebie podjeżdżam też na "dwa palce" a w zasadzie na rejestracje :)) a taki czujnik choćby z czystej ciekawości bym zamontował :)) mógłbyś podać orientacyjny koszt całego układu?
    Duch__
    Poziom 31  
    To ja już wole na stałe odbojniki zamontowane w podłodze garażu na koła od auta. Mam tak wymierzone że jak wjeżdżam do garażu to przed autem mogę coś jeszcze postawić, bo zostaje kawałek wolnej przestrzeni, a z tyłu na bocznej ścianie są drzwi które mogę otworzyć, a ich krawedź mija zderzak o 1,5cm - prosto, tanio, pewnie. Takie rozwiązanie było by dobre jakby czujnik był zamontowany w aucie, a nasze parkowanie (np. w garażu od budynku wielorodzinnego) było by związane z ciągłym zmienianiem miejsca parkingowego, gdzie nie można takich odbojników zamontować sobie tak o.
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Snikers napisał:
    Można też powiesić piłke tenisową tak aby w miejscu "stop" dotykała szyby. Rozwiązanie w 100% zastąpi to elektroniczne utrojstwo i działa bez prądu (nie każdy garaż ma prąd)

Albo lusterko na przeciw kierowcy ukazujace przód auta...
    danloop
    Poziom 15  
    jak juz tak bardzo chcecie to chyba można ten czujnik zamontować w samochodzie?jeżeli autor chciał w garażu to tak zrobił czasem jest tak ze samochodem podjeżdza sie pod sama ściane wszystko zalezy przeciez od rozmiarów samochodu i garażu
    pepe150
    Poziom 35  
    A nie lepiej zrobić coś co jest tanie i praktyczne?
    Poprosić kolegę, koleżankę aby pomogli ustawić samochód w takiej odległości od ściany jakiej trzeba. Jak się samochód zatrzyma ręczny, zagasić i te sprawy. Wziąć kawałek sznurka, piłkę do tenisa i mocować do sufitu. Następnym razem jak będzie wjeżdżał jak dotknie szybą piłki tenisowe to wie ze dalej nie może jechać.
    Proste i praktyczne.
    janusz359
    Poziom 10  
    Snikers napisał:

Ja podobny pomysł stosuję od 10 lat w 2 garażach
    Tylko małą butelkę po wodzie mineralnej lub innym napoju.
    Brak kosztów nie trzeba kupować piłeczki.
    Nie ma kłopotów z umocowaniem (jak przy piłeczce) wieszamy za Szyjkę.
    Butelka powinna być w 1/4 wypełniona wodą aby się nie kiwała.
    Po zmianie samochodu na inny wystarczy zmienić długość sznurka.
    Sprawdzone Polecam
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Jestem ciekawy kto byłby winny, gdyby urządzenie nie zadziałało z nieznanych przyczyn :D Zapewne bardzo przydatne, ale czy należy temu całkowicie ufać :?: Tego nie byłbym pewien :)
    kieras92
    Poziom 2  
    U mnie w garażu też auto mieści się na styk a poradziłem sobie z wjeżdżaniem przez proste zastosowanie listewki przykręconej do podłogi. Dojeżdżam na centymetry a koło opiera się jak o krawężnik.
    PS. Pomysły z piłką tenisową i butelką z wodą dość ciekawe. :)
    michalkipi1
    Poziom 10  
    Ja jako blokady używam dwóch drewnianych klocków które lezą na podłodze(przymocowane kołkami rozporowymi). Gdy autem dojedziemy do punktu krytycznego (10cm od ściany) auto się od razu na nich zatrzymuje.
    PAWEŁ74
    Poziom 27  
    Z taką butelką to fajny pomysł, trzeba tylko uważać ile czasu poświęcamy naszym cackom... Bo jeśli się okaże że więcej niż własnej żonie to w niewyjaśniony sposób piłeczka zmieni ustawienie no i co najmniej zderzak do malowania;)...
    gabik001
    Poziom 37  
    Ja mam opone postawiona na scianie. Sam nauczony jestem dojezdzac tak zeby do opony bylo z 2 cm. Ale zona...
    prinz
    Poziom 2  
    wg parallax.com:
    Super Carrier Board - 20$
    BASIC Stamp 2 Module - 50$
    PING))) Ultrasonic Sensor - 30$
    zasilacz, obudowy, itp. - 20zł.
    razem: 310zł.

piłeczka tenisowa - 3zł
    sznurek - 1 zł

coż... pomysł fajny, ale wolę piłeczkę
    houk
    Poziom 11  
    Pomysł bardzo mi się podoba ale mam dla niego inne zastosowanie.
    Czujnik odległości wyskalować w granicach 10-50 cm i dzięki niemu można zdalnie podejrzeć ile zostało eko groszku w zasobniku do pieca c.o.

Pytanie tylko czy taki czujnik będzie się dobrze sprawdzał w sytuacji kiedy zasobnik się zadymi (użytkownicy takich piecy wiedzą o czym mówię) albo osiądzie na nim trochę miału węglowego. Pytanie też czy nie będzie dawał fałszywych wskazać będąc zamkniętym w stalowej skrzynce :)
    hubiwit
    Poziom 25  
    Co do parkowania to polecam pasek taśmy izolacyjnej z boku na ścianie i dojeżdżamy tak żeby był na wysokości lusterka. Polecam szczególnie jak ktoś ma w garaż wypełniony "elektronicznym śmietnikiem" :D
    hindoos
    Poziom 25  
    Czy czegoś podobnego nie ma przypadkiem w myjniach? ;)
    Bo rzeczywiście w kontekście garażu każdy ma swój własny sposób, jak ściana jest płaska i nie zagracona np. szafką, to można jeszcze obserwować odbicie własnych świateł (wielkość plamy), tak samo można puścić ciąg z butelek plastikowych. Opona może być dość twarda, a w momencie zetknięcia z butelkami będzie dość głośno, a jednocześnie są one na tyle miękkie, że z samochodem nie ma prawa się nic stać.
    zyga4don
    Poziom 10  
    Witam troche odgrzeje kotleta, ja sprawe zalatwilem inaczej
    wykorzystalem stary aku do tego 3 czerwone ledy z resystorami plus 2 włączniki krańcowe - jeden zamontowany na drzwiach garazu - załącza napięcie, drugi na scianie garazu, otwieramy garaz wjezdzamy dotykniecie zderzakiem krańcówki załącza ledy, po zamknięciu garazu diody gasną