Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM (AVR 90S8515)

mrtip 09 Sty 2013 23:12 15324 19
  • Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM (AVR 90S8515)

Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM
    Rok szkolny 2004/2005

Bardzo proszę o wyrozumiałość w kwestii aktualności tematu. Myślę, że komuś przyda się poniższa wiedza. "Leży zakurzona" na twardym dysku już tyle lat.
    Pracę wykonałem na prośbę moich dwóch ówczesnych monterów sieci osiedlowej.

Cytat ze wstępu pracy dyplomowej.

Cytat:

I Wstęp
    II Układ zasilania
    III Mikrokontrolery z rodziny AVR
    IV SMS i format PDU
    V Schematy
    VI Wykaz elementów
    VII Wyświetlacz LCD
    VIII Urządzenia wejścia/wyjścia
    IX Instrukcja obsługi
    X Bibliografia

Podjęliśmy się realizacji tego projektu gdyż na rynku trudno jest znaleźć taką centralę alarmową, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania w stosunku do tego rodzaju sprzętu oraz urządzenia tego typu są zbyt drogie.
    Niezbędnym elementem każdego systemu alarmowego jest centrala alarmowa w naszym przypadku jest ona mikroprocesorowa.Przeciętnej klasy urządzenia alarmowe służące do zabezpieczania obiektów wykorzystują do informowania własciciela linię telefoniczną. Minusem tego typu rozwiązania jest możliwość przecięcia linii i potrzeba jej dzierżawienia. W obecnych czasach koszt wysłania wiadomości SMS wiąże się z niskimi kosztami dlatego postanowiliśmy zastosowac w układzie telefon komórkowy. W tym celu został napisany program który przesyła dane cyfrowe z mikrokontrolera w formacie PDU, który jest zrozumiały dla telefony komórkowego.
    Zaprezentowana konstrukcja centrali alarmowej może współpracować z dowolnymi czujkami alarmowymi i posiada następujące możliwości techniczne:
    cztery wejścia typu NC
    wejście zwłoczne z regulowanym czasem opóźnienia (stycznik krańcowy)
    możliwość zasilania awaryjnego na wypadek zaniku napięcia sieci lub sabotażu,
    powiadomienie GSM za pomocą telefonu komórkowego (Siemens C45)

Do sterowania centralą zaprojektowana została klawiatura pracująca w kodzie BCD. Naszą centralę możemy wykorzystać zasadniczo do ochrony jednej lub dwóch stref chronionych.Układ ma na celu zabezpieczac przed próbami włamania i w ich przypadku informowac właściciela poprzez przesłanie mu wiadomości SMS i zasygnalizowanie akustyczne przy pomocy syreny.
    Alarm może być aktywowany poprzez:
    stycznik krańcowy (alarm aktywowany jest poprzez otwarcie drzwi chronionego obiektu)
    dwa czujniki ruchu (alarm aktywowany jest poprzez wykrycie ruchu w chronionym obiekcie)
    zanik napięcia zasilania

Tyle tytułem wstępu.
    Chciałbym przypomnieć Tobie, że centralkę opracowywałem w 2004 a kończyłem w 2005 około kwietnia. W zasadzie to nie bardzo będę świecił przykładem autora, tym bardziej że wszystko hardcore'owo pisałem w asemblerze. Zaś pracę publikuję ze źródłami, bo to taka wisienka dla wyciskaczy z AVRa maksimum możliwości. Wielkim atutem jak na tamte czasy był kolorowy wyświetlacz STN.
    Pliki źródłowe w całości są do ściągnięcia, kompilowane były na AVR Studio 4.0. Płytki projektowane w Autotraxie 1.61, zatem Altium Designer je przeczyta. Ja używam Eagle 6.1.0.

Kilka screenów z pracy LCD
    Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM (AVR 90S8515) Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM (AVR 90S8515) Centrala alarmowa z powiadomieniem GSM (AVR 90S8515)

Tak wyglądała cała centralka

Schemat jednostki centralnej

Schemat sterownika LCD

Schemat klawiatury

Schemat zasilacza

Fajne!
  • Zasilacze Ups
  • #2 10 Sty 2013 06:23
    bulek01
    Poziom 15  

Kody czcionek sam wklepywałeś ręcznie czy jakimś programem wygenerowałeś?

• #3 10 Sty 2013 07:31
    byrrt
    Poziom 21  

Daj chociaż jakieś fotki środka..

• Zasilacze Ups
  • #5 10 Sty 2013 12:50
    mrtip
    Poziom 13  

bulek01:
    Kody czcionek sam wklepywałeś ręcznie czy jakimś programem wygenerowałeś?
    Mam jakieś stare źródła w Delphi do konwerterowania binów na asmy więc pewnie używałem programów do tworzenia bitmapowych czcionek. Pamiętam taki program Fontmana.....

byrrt
    Daj chociaż jakieś fotki środka..
    No i tu mam problem, bo 2005 rok to epoka kiedy nie było normalnością nagrywanie filmików na YT czy robienie fotek pod FB zatem nie mam nic poza tym co opublikowałem.

piotrva
    Co to za LCD?
    Umieszczam PDFa z tym LCD - Kyocera KCS057QV1AJ - 320x240 pix RGB
    Z LCD nie miałem większych problemów. Ale na tamte czsy AVRki pracowały na 12Mhz a to nie wystarczało, więc podniosłem CLK do 16Mhz.

• #6 10 Sty 2013 13:24
    MasMas
    Poziom 16  

Witam,

Mam pytanie bo zawsze mnie to ciekawiło. Jak to jest z tym GSM? Wysyłasz sobie SMS na dowolny numer za darmo? Czy jak? Trzeba coś płacić, jakoś doładowywać ten "telefon" (moduł GSM w sensie). I on normalnie potrzebuje karty SIM czy jest jakoś inaczej zrealizowane?

• #8 10 Sty 2013 13:51
    mrtip
    Poziom 13  

MasMas:
    Mam pytanie bo zawsze mnie to ciekawiło. Jak to jest z tym GSM? Wysyłasz sobie SMS na dowolny numer za darmo? Czy jak? Trzeba coś płacić, jakoś doładowywać ten "telefon" (moduł GSM w sensie). I on normalnie potrzebuje karty SIM czy jest jakoś inaczej zrealizowane?

System GSM to sposób komunikacji urządzeń mobilnych zupełnie jak WiFi, czy WiMAX, ale to że GSM jest systemem w pełni komercyjnym zachodzi potrzeba regulowania opłat.
    W systemie GSM w celu identyfikacji wykorzystana jest technologia kart SIM, zatem by nawiązać kontakt z systemem musi być wniesiona opłata PREpaid lub umowa abonamentowa POSTpaid. Inaczej nie nawiążesz połączenia. Oczywiście istnieją wyjątki w systemie m.in. jak służby ratownictwa, policja, kontakt z operatorem.

Więc wniosek jest następujący:
    - musi być SIM (numer id, czyli numer nadawany przez operatora)
    - musi być odpowiednia forma płatności (wniesiona lub zamierzona)

Czy stosujesz telefon czy moduł GSM to na jedno wychodzi, ponieważ telefon ma być telefonem i do tego służyć, zaś moduł GSM przeważnie ma być wykorzystany do przesyłu danych.

Oczywiście jeśli masz te "umiejętności" to zrobisz z siecią GSM co sobie wypracujesz. Ale to temat odnoszący się do stron o hackingu.

• #9 10 Sty 2013 13:54
    byrrt
    Poziom 21  

mrtip napisał:
    No i tu mam problem, bo 2005 rok to epoka kiedy nie było normalnością nagrywanie filmików na YT czy robienie fotek pod FB zatem nie mam nic poza tym co opublikowałem.

W 2005 roku kończyłem technikum i pracę dyplomową mam bardzo szczegółowo na zdjęciach. Nikt Ci nie każe wrzucać nic na FB czy YT ;) W tamtych czasach cyfrówki 5mpix były normalnością dlatego pytam.

• #10 10 Sty 2013 14:02
    mrtip
    Poziom 13  

byrrt:

Masz absolutną rację. :) I wynika to braku mojego zaangażowania. :/
    U Ciebie była inna sprawa bo wiązałeś pracę dyplomową z własnymi emocjami, walczyłeś o swoje. Ja zaś to zrobiłem bo potrafiłem, a koledzy byli tylko benficjentami. No i co ich zupełnie nie podniecało.

B.t.w uwaga do elektrody - dlaczego nie ma w słowniku u Was słowa "beneficjentami" ?

• #11 10 Sty 2013 15:58
    MasMas
    Poziom 16  

Tak myślałem z tym GSM. Za to się tak zastanawiałem kiedyś jak to "objeść", a właściwie zminimalizować koszty. Poczytam sobie kiedyś dokładnie na ten temat, ale tak z ciekawości.
    Żeby móc wykonywać połączenia to trzeba z reguły płacić więcej, niż żeby je odbierać (tu wystarczy np. ~20/25 zł na pół roku, a w niektórych sieciach na rok nawet przedłużają).
    W zastosowaniu centrali to odpada, ale generalnie da się tak zrobić, żeby moduł GSM odbierał połączenie i wtedy przesyłał dane na koszt dzwoniącego? Np. gdy zachodzi potrzeba okresowego odczytania z urządzenia jakiś parametrów, to system nie musi sam nic wysyłać. Wtedy chyba by to wystarczyło?

• #12 10 Sty 2013 16:25
    mrtip
    Poziom 13  

MasMas:

Z GSM nie jest tak prosto jak z WiFi. By jakkolwiek obejść GSM to musisz zawsze mieć ID jak z kart SIM ale nie będę tego rozwijał. Choć kiedyś istniał jakiś projekt AdHoc dla GSMów poprzez jednego BTSa i pewnie w protokołach dalej istnieje.
    Tu by musiał wkroczyć jakiś inżynier oprogramowania BTSów.

Sprawa cen połączeń przychodzących i wychodzących leży w gestii operatora.

Pamiętaj, że w sieci GSM moduły i komórki to tylko urządzenia, nie posiadają procedur routingu jak stacjach bazowych, nie możesz na nich nic przekierowywać.

Jakakolwiek transmisja musi być opłacona. Jedynie operator ma możliwość wysyłania darmowych informacji.

Inną sprawą jest umowa biznesowa z operatorem, gdzie ogromna ilość danych ma stosownie niższą cenę niż cen dla plebsu.

• #14 10 Sty 2013 17:17
    MaxX850
    Poziom 13  

piotrva napisał:
    Jest jeszcze rozwiązanie popularnych kiedyś "strzałek" - czyli rozpoczęcie połączenia głosowego i jego zakończenie zanim osoba docelowa odbierze.

Ale nadal musisz opłacić kartę lub abonament, chociaż chyba w Play można to robić raz do roku.

• #15 10 Sty 2013 18:06
    Sheut
    Poziom 9  

MasMas napisał:
    (tu wystarczy np. ~20/25 zł na pół roku, a w niektórych sieciach na rok nawet przedłużają).

Zatrzymałeś się w czasach kiedy powstawała ta konstrukcja?
    Oferta play:
    Kupujesz za 5zł starter> zmieniasz taryfę> zasilasz konto za 5zł> przez rok możesz wykonywać połączenia i wysyłać smsy...
    Koszt roczny utrzymania powiadomienia GSM wynosi 5zł (pięć złotych).

• #17 10 Sty 2013 20:52
    MasMas
    Poziom 16  

No to przecież napisałem, że w niektórych sieciach nawet na rok przedłużają. W Heyah chyba też tak jest, tylko chciałem uniknąć nazw firm, bo na elce się czepiają, ale skoro piszecie ;)

Nie chodziło mi o "obejście" systemu GSM w sensie jakiegoś hakerstwa czy oszustwa :P
    Bardziej miałem na myśli, żeby nasz system tylko odbierał, ale skoro faktycznie 5 na rok to w sumie żaden koszt.

A poruszyłeś temat "umowy biznesowej" czy są jakieś specjalne oferty na przesył danych? Które są tańsze niż dla "normalnych" zastosowań? Chociaż przy 5zł na rok, to się mija z celem.

Przy okazji, ktoś może polecić jakiś materiał (książka, lepiej www) gdzie jest opisane, choćby mniej więcej, "jak wysłać swoje dane na komórkę". Wiem, wiem, w google sobie sam znajdę, ale pytam o polecone, sprawdzone ;)

• #19 13 Sty 2013 09:16
    satanistik
    Poziom 27  

W Orange jest opcja przedłużenia ważności konta darmowym SMSem na rok.

Co do projektu to wielki szacunek dla autora - za pewne praca przeszła by i z lcd 2x20 a tu obsługa wyświetlacza kolorowego i to wygląda na to że wyświetlacz trzeba odświeżać. Szkoda że brak zdjęć.

• #20 13 Sty 2013 13:19
    mrtip
    Poziom 13  

satanistik:
    Co do projektu to wielki szacunek dla autora - zapewne praca przeszła by i z lcd 2x20 a tu obsługa wyświetlacza kolorowego i to wygląda na to że wyświetlacz trzeba odświeżać. Szkoda że brak zdjęć.

Po pierwsze - dziękuję. Praca na tamte czasy (to już 8 lat) była pionierska a przystępowało z nią do obrony dwóch dzisiaj pracujących w budowlance kolegów. Czy by przeszła z LCD 2x20 sądzę że na 101%. Dzisiaj jest jeszcze atrakcyjna jako temat pracy dyplomowej.

Co do kolorowego LCD, to niestety nie LCD z komórki a z jakiejś kserokopiarki. By go obsłużyć trzeba było dodatkowy sterownik z 64kb SRAM i przy 12MHz AVR'ek nie wydalał. Wszystko pisałem w assemblerze (co za hardcore) czułem się jak Steve Woźniak brakowało mi wtedy Steve Jobsa to dziś byłbym...... hm!?!. Z resztą będę publikował na Elektrodzie w DIY swoje znaczące projekty.