Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm

gregzen 24 Kwi 2014 17:41 7332 35
  • Witam.

Jak w temacie, prezentuję wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm.
    Jego elektronika to :
    - trafo 2x26V/ 650W z soft startem
    - klasyczny zasilacz z elektrolitami 20000 uf na stronę, mostek 25A
    - dwa zestawy kitów NE112A w końcówce mocy, praca w układzie mostkowym.
    Sterownik TDA 7250 i tranzystory BDX53-54, wyjściowe TIP 35-36
    - przedwzmacniacz to kit NE135 sterowany pilotem.
    - układ zabezpieczeń (zabezpieczenie przed pojawieniem się stałego napięcia).
    Zabezpieczenie przed przegrzaniem trafa, oraz radiatora.
    Obudowa to sklejka 18-tka lakierowana.

Ponieważ prawie cała elektronika to kity, proszę o krytykę części mechanicznej.

Pozdrawiam.

Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm Wzmacniacz dyskotekowy 2X300W/8Ohm

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    gregzen
    Poziom 15  
    gregzen napisał 205 postów o ocenie 0, pomógł 10 razy. Mieszka w mieście Lwówek Sl.. Jest z nami od 2007 roku.
  • Testo
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Ładna obudowa, ładnie zaplanowane i wielki plus za to, że nie kupiłeś gotowej plastikowej obudowy. W środku fajne rozwiązanie chłodzenia - radiator do góry. Testowałeś już na pełnej mocy ? Grzeje się wtedy ? Z czego zrobiłeś frontpanel ? Szkoda, że nie umieściłeś na nim jakiś napisów, wyglądałoby naprawdę poważniej. Ja osobiście wyjścia zrobiłbym na złączach Speakon. Na pewno znajdziesz na nie miejsce, więc mógłbyś je dorobić.

Z czego pochodzi transformator ? Kupowany czy z demontażu (coś czuję, że z mikrofalówki)?
    Jaki był koszt wykonania ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Testo
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Testy przy pełnej mocy musiały być, najpierw na sztucznym obciążeniu (rezystor).
    Przy 1khz oddał 38V przy prądzie 8A.
    Trafo z demontażu - przewijałem.
    Panel przedni i tył, to blacha ocynk.
    Tranzystory chłodzone przez dwa wentylatory umieszczone pod radiatorem.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    elektryku5
    Poziom 38  
    gregzen napisał:
    Witam.

Testy przy pełnej mocy musiały być, najpierw na sztucznym obciążeniu (rezystor).
    Przy 1khz oddał 38V przy prądzie 8A.

Przy jakich zniekształceniach, czy przy pomiarach został użyty oscyloskop, jakim miernikiem je wykonano?
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Posiadam (niestety) tylko generator i miernik z pomiarem TRU/ RMS.Oscyloskopu brak.
    Podczas pomiaru mocy, napięcie oraz prąd mierzyłem do momentu pojawienia
    się zniekształceń "na słuch".
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Nie ściemniam tylko słucham jak wzmacniacz gra.(':D')
    Kolumnę podłączyłem przez rezystor szeregowy + rezystor obciążenia.(':D')
    Faktycznie, wszystko o tym wzmacniaczu mam w linku. Chętnie poczytam (':D')

dj-MatyAS - poczytałem, popatrzyłem, i z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy, napiszę tak: popadłeś w rutynę.
    Twoje wzmacniacze to "produkcja fabryczna". Postaw na niego dowolny segment z "wieży", sam przyznaj, że nie wygląda to ciekawie - wystające uchwyty, wentylatory z przodu. Mój wzmacniacz budowałem z myślą dopasowania go do np. odtwarzacza CD z wieży. I to się prezentuje zupełnie inaczej niż w Twoim przypadku. Na Twój wzmacniacz nie postawiłbym segmentu z wieży...
    tomeks1992
    Poziom 20  
    gregzen zwróć uwagę na zupełnie inne założenia kolegi dj-MatyAS
    Jego wzmacniacz ma inne przeznaczenie, z reguły pracuje w trudnych warunkach, w tym przypadku nie liczy się wygląd ale funkcjonalność.
    Ty poszedłeś w innym kierunku, i zupełnie nie rozumiem określenia "Wzmacniacz Dyskotekowy"- możesz rozwinąć tą myśl? Pozdrawiam :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

"Dyskotekowy"to dla mnie wzmacniacz dysponujący znaczną mocą. Mogę
    nagłośnić nim zarówno 20 -metrowy pokój jak i 400- metrową salę.

Kolega ma rację z dj-MatyAS-em poszliśmy w inne strony, i niech tak pozostanie.
    Do swojego wzmacniacza, dodam chyba wyłącznik wentylatorów(':D')

PS. Co do linków teraz szczęka mi opadła.....

Pozdrawiam.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    gregzen napisał:
    dj-MatyAS - poczytałem, popatrzyłem, i z całym szacunkiem dla Twojej wiedzy, napiszę tak: popadłeś w rutynę.
    Twoje wzmacniacze to "produkcja fabryczna". Postaw na niego dowolny segment z "wieży", sam przyznaj, że nie wygląda to ciekawie - wystające uchwyty, wentylatory z przodu. Mój wzmacniacz budowałem z myślą dopasowania go do np. odtwarzacza CD z wieży. I to się prezentuje zupełnie inaczej niż w Twoim przypadku. Na Twój wzmacniacz nie postawiłbym segmentu z wieży...

A co ma do rzeczy wygląd wzmacniacza?
    Mowa jest tu o tym, że źle zmierzyłeś jego parametry. Jaki wpływ ma obudowa (wygląd) na parametry elektryczne wzmacniacza?
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Mierzyłem to w taki sposób:

-podłączyłem rezystor obciążenia (8Ohm/250W).
    -podłączyłem rezystor szeregowy ( ok. 600 Ohm) i zasiliłem kolumnę
    -podałem na wejście wzmacniacza 1kHz sinus o wartości 0,775V.
    -podłączyłem do wyjścia woltomierz z pomiarem TRU/RMS
    -podłączyłem szeregowo z wyjściem amperomierz z pomiarem TRU/RMS

Zwiększałem wzmocnienie wzmacniacza, do momentu gdy w kolumnie usłyszałem
    zniekształcenia sygnału 1kHz, lekko zmniejszyłem wzmocnienie,
    zatrzymałem pomiar i odczytałem wskazania amperomierza, oraz woltomierza.
    Wskazywały 8A przy 38V na wyjściu, wartości pomnożyłem wyszło mi 304W.

Panowie czy te obliczenia wykonałem prawidłowo(':?:')
    Czy popełniłem błąd(':?:')
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Dokładnie taki - chciałbym wiedzieć co policzyłem nie tak(':?:')
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Artur k.
    Admin grupy audio
    dj-MatyAS napisał:
    Może i dobrze policzyłeś, ale możliwe, że przekłamały mierniki - jakimi miernikami dokonywałeś pomiaru?

Nie ma znaczenia jakie mierniki, o tym niżej. :)

gregzen napisał:
    Zwiększałem wzmocnienie wzmacniacza, do momentu gdy w kolumnie usłyszałem
    zniekształcenia sygnału 1kHz, lekko zmniejszyłem wzmocnienie,

Nie jesteś w stanie na ucho odróżnić tonu 1kHz sinusoidalnego od prostokątnego. Tzn jesteś w stanie, ale przy poziomie zniekształceń powyżej 80-90%, ponieważ wówczas przez bardzo wysoką zawartość harmonicznych słyszany ton staje się nieco ostrzejszy.
    Usłyszałeś zniekształcenie tonu 1kHz, ponieważ zawartość harmonicznych zbliżyła się do 100%, czyli przebieg już dawno był mocno zniekształcony.
    Tymczasem nawet norma EIAJ dzięki której mamy typowo marketingowe parametry sprzętu audio (np. wzmacniacz KD 5x100W pobierający z sieci 300W) przewiduje pomiar mocy dla zniekształceń na poziomie 10% i taka moc określana jest jako moc maksymalna.

Dlatego pomiar mocy jakąkolwiek metodą bez oscyloskopu lub miernika zniekształceń nieliniowych jest bezcelowy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Cóż wypadałoby w takim razie zmienić tytuł wątku ma wzmacniacz 2X150W(':|') i
    spać spokojnie(':D').
    Dziękuję, za sprowadzenie mnie na ziemię(':!:').

Pozdrawiam.
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Kolega Maty-As pomylił się w obliczeniach. Konkretnie w rozłożeniu napięcia na głośnik 8Om i rezystor 600 Om. Takie rozłożenie byłoby bez zastosowania rezystora 8 Om podłączonego równolegle do głośnika w szeregu z rezystorem.

Kolega policzył tak
    600Om+8Om=608Om
    38V/608=0,625V
    Na głośnik 8R 0,625V*8=0,5V

Trzeba uwzględnić jeszcze rezystor 8Om
    Artur k.
    Admin grupy audio
    gregzen napisał:
    Cóż wypadałoby w takim razie zmienić tytuł wątku ma wzmacniacz 2X150W(':|') i
    spać spokojnie(':D').

Albo po prostu rzetelnie zmierzyć moc tegoż wzmacniacza, co nie jest żadnym problemem mając do dyspozycji komputer.
    Przy okazji sam przekonasz się, że zniekształceń nawet na poziomie 10% nie jesteś w stanie usłyszeć przy ciągłym tonie 1kHz. Będziesz mógł też zobaczyć jak w rzeczywistości wygląda przebieg, który uznałeś za moment powstawania zniekształceń.

Przykład:
    http://sklep.avt.pl/product/attachment/08f1130a2f436bc6400bf7af233ca812/pl_PL/AVT2767.pdf

A ogólnie rzecz biorąc:
    https://www.google.pl/#q=oscyloskop+z+karty+d%C5%BAwi%C4%99kowej

Uwaga, potrzebne jest wejście liniowe, a nie mikrofonowe (tak jak to najczęściej ma miejsce w laptopach).

DJ_Dexinter napisał:
    Kolega Maty-As pomylił się w obliczeniach. Konkretnie w rozłożeniu napięcia na głośnik 8Om i rezystor 600 Om. Takie rozłożenie byłoby bez zastosowania rezystora 8 Om podłączonego równolegle do głośnika w szeregu z rezystorem.

Nieprawda. Kłania się podstawowa zasada połączenia równoległego. Na każdym odbiorniku podłączonym równolegle jest dokładnie takie samo napięcie (napięciowe prawo Kirchhoffa). W tym wypadku na każdym odbiorniku będzie po 38V!
    DJ_Dexinter
    Poziom 27  
    Artur k. napisał:
    Nieprawda. Kłania się podstawowa zasada połączenia równoległego. Na każdym odbiorniku podłączonym równolegle jest dokładnie takie samo napięcie (napięciowe prawo Kirchhoffa). W tym wypadku na każdym odbiorniku będzie po 38V!

Aj... faktycznie
    No to się popisałem :)
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Przy okazji, wykonałem dla Was proste, choć niestety obarczone błędem doświadczenie.
    Nagrałem telefonem (i stąd ów wspomniany błąd "pomiarowy) pojedynczy ton 1kHz w trakcie nagrywania przełączyłem sinus na prostokąt. Plik wrzuciłem do programu i sprawdziłem widmo.
    Oto efekty 1kHz:
    - sinus

Widać wyraźnie częstotliwość podstawową 1kHz i nieznacznie w tle 3kHz (trzecia harmoniczna - normalne)

- prostokąt (czyli zniekształcenia 100%):

Widać wyraźnie ton podstawowy, oraz nieznacznie 2kHz (druga harmoniczna) oraz dość wysoki w stosunku do poprzedniego przypadku poziom 3kHz

Tutaj nie widać dokładnie poziomów - dla 1kHz jest 0.5dB , 2kHz jest -78dB, zaś 3kHz jest na poziomie -40dB.
    I to przy zniekształceniach 100%!
    Dla sinusa 1kHz jest na poziomie -14dB, zaś 3kHz na poziomie -72dB

Dlatego właśnie na uszach nie da się tego wyłapać. Da się dopiero w momencie gdy zniekształcenia są bardzo duże bliskie 100% (o czym wcześniej pisałem), gdy zawartość trzeciej harmonicznej jest bardzo wysoka.
    TOMI
    Serwisant
    Autor podaje Uout (RMS) 38V i prąd 8A, jak by nie liczyć Ro wychodzi 4,75 ohm. Problem z błędem pomiaru może tkwić w częstotliwości 1kHz gdzie nie każdy miernik sobie radzi już z taką częstotliwością. Dokonaj tego samego pomiaru dla 50-100Hz.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    TOMI napisał:
    Autor podaje Uout (RMS) 38V i prąd 8A, jak by nie liczyć Ro wychodzi 4,75 ohm.

Słuszna uwaga. :)
    TOMI napisał:
    Problem z błędem pomiaru może tkwić w częstotliwości 1kHz gdzie nie każdy miernik sobie radzi już z taką częstotliwością.

Autor pisze, że ma mierniki z True RMS, zatem powinny mierzyć poprawnie.
    Swoją drogą warto byłoby wiedzieć co to za mierniki i czy faktycznie mają pomiar True RMS.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    gregzen
    Poziom 15  
    Witam.

Artur k.-- Dzięki za wykonane doświadczenie, przekonałem się że moje pomiary
    mogły być obarczone błędem.
    Spróbuję jeszcze raz wykonać pomiar np. przy 100 Hz.

dj-MatyAS -- nie miałem zamiaru ŚWIADOMIE wprowadzać kogokolwiek w błąd.
    Tak jak napisałeś da się wszystko zweryfikować.

Dziwię się jednak tym, że z obliczeń wynika Ro 4,75 Ohm-a.
    Rezystor obciążenia na pewno miał 8 Ohm.

Pozdrawiam.