Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Raspberry Pi 2 Model B z 4-rdzeniowym procesorem, 4xUSB i HDMI za 35 dolarów

pseven 02 Feb 2015 10:15 7017 19
Wago
  • Raspberry Pi 2 Model B z 4-rdzeniowym procesorem, 4xUSB i HDMI za 35 dolarówFundacja Raspberry Pi wprowadziła do sprzedaży nowy wariant drugiej generacji komputera o tej samej nazwie oznaczony symbolem B.

Drugiej generacji model B umieszczony został na płytce drukowanej o rozmiarach i układzie wyprowadzeń zbliżonymi do istniejącego modelu B+. Różnice obejmują m.in. implementację 4-rdzeniowego w miejsce jednordzeniowego procesora i 1GB zamiast 512MB pamięci RAM.

Sercem Raspberry Pi 2 w wariancie B jest układ BCM2836 firmy Broadcom integrujący w sobie, taktowany częstotliwością 900MHz, czterordzeniowy procesor główny ARM typu Cortex-A7 współdziałający z procesorem graficznym VideoCore IV.

Raspberry Pi 2 Model B posiada 1GB pamięci RAM i brak wlutowanej pamięci Flash, której rolę pełnić może karta microSD.

Na płycie głównej Raspberry Pi B+ znajdują się m.in.: port RJ45, 4 porty USB 2.0, 1 port microUSB 2.0 (służący do zasilania), wyjście HDMI, 1 złącze CSI, 1 złącze DSI oraz wyprowadzenia interfejsu GPIO.

Wymiary komputera wynoszą około: 85 x 56 x 17 mm. Waga nie została podana. Urządzenie do zasilania wymaga zasilacza o pojedynczym napięciu wyjściowym 5V i wydajności 2A.

Cena modelu A+ na rynku amerykańskim wynosi 35 dolarów (ok. 129 zł).

Źródło:
    http://raspberry.piaustralia.com.au/products/raspberry-pi-2-model-b

Cool? Ranking DIY
    Do you have a problem with Raspberry? Ask question. Visit our forum Raspberry.
    About Author
    pseven
    Translator, editor
    Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
    Has specialization in: tłumaczenia, copywriting
    pseven wrote 8920 posts with rating 1945, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
  • Wago
    maxxim
    Level 15  
    Bardzo ciekawie wygląda GPIO . Poprzednio mieliśmy do dyspozycji 26 pin . Obecnie 40 .

Raspberry Pi 2 Model B z 4-rdzeniowym procesorem, 4xUSB i HDMI za 35 dolarów
  • Wago
    andrzej55
    Level 36  
    W sumie od takiego procesora powinien startować ten projekt. Mnie i pewnie wielu innych praca na poprzednim dosyć zniechęciła. Ciekawe czy poprawili cokolwiek jakość dźwięku z analogowego wyjścia audio. Zamiast takiej obfitości gniazd USB bardziej przydało by się SATA i możliwość zainstalowania systemu na HDD.
    kitor
    Level 34  
    Wciąż brakuje jednego z dwóch - (e)SATA lub USB3. Wtedy spokojnie mógłbym zastąpić tym serwer ;)

Co ciekawe, w źródle które kolega podał jest cena 60 dolarów, a na http://www.raspberrypi.org/ 35 jak zawsze było.
    gulson
    System Administrator
    Tym już można trochę poszaleć, malinka nadgania klony. Jednordzeniowy procesor to było delikatne nieporozumienie. Podobno będzie można nawet uruchomić na tym Windows 10 - pewnie odpowiednio zmodyfikowany.
    pseven
    Translator, editor
    kitor wrote:
    Co ciekawe, w źródle które kolega podał jest cena 60 dolarów, a na http://www.raspberrypi.org/ 35 jak zawsze było.

Źródłem informacji jest australijski sklep internetowy, a ceny tam podane obowiązują w dolarach australijskich, nie amerykańskich.
    kreth
    Level 12  
    andrzej55 wrote:
    W sumie od takiego procesora powinien startować ten projekt. Mnie i pewnie wielu innych praca na poprzednim dosyć zniechęciła. Ciekawe czy poprawili cokolwiek jakość dźwięku z analogowego wyjścia audio. Zamiast takiej obfitości gniazd USB bardziej przydało by się SATA i możliwość zainstalowania systemu na HDD.

W czasach premiery pierwszej wersji RPi były dostępne szybsze procesory, ale cena urządzenia wzrosłaby dość mocno.

System na HDD (podłączonym do USB) da się postawić, trzeba tylko odpowiednio "nakierować" bootloader z karty :). A na gniazdo audio polecam DAC TDA1543 - tani i całkiem nieźle brzmi.
    Karaczan
    Level 41  
    Brak Gigabitowego Ethernetu trochę smuci.
    Więc z tego powodu trochę nie potrzebne jest SATA czy USB3.0, bo szybsze medium wewnętrzne nie jest RPi raczej potrzebne. Film w FHD i tak uciągnie.
    A ograniczenie Ethernetu i tak skutecznie uniemożliwi wykorzystanie w pełni nawet USB2.0.
    Więc nadal jako NAS czy serwery lepiej spiszą się klony RPi mające Gigabit Ethernet.
    Fajnie że w końcu ARMv7, ciekawe jeszcze jaka będzie wydajność GPU VideoCore IV

Windows 10, fajnie, tylko każdy przemilcza fakt że to będzie Win10 on ARM.
    Czyli kolejne wcielenie WindowsRT, które wiadomo że uznania nie zdobyło w sumie żadnego.
    atek000
    Level 17  
    A ja przesiadłem się na Banana Pi. Kompatybilny z Raspberry Pi, w każdym bądź razie Raspbian jest przeportowany. Ja mam pierwszą wersję dual core 1GHz, 1GB RAM i Mali400. Ponad to 1G LAN i SATA (nowy Banana Pro ma dodatkowo WiFi). Wyposażyli Banana jeszcze w mikrofon, IR oraz przyciski Power i Reset.
    Bolączką Raspberry było i prawdopodobnie nadal jest jedno USB rozszerzone na kolejne 2 lub 4 i na LAN (taki USB + LAN hub), więc ani USB dobrze nie pochodzi ani LAN. Wyjście audio było tylko PWM-em.
    Banana ma 2 bezpośrednie USB z procesora oraz osobny LAN a audio jest rzeczywistym wyjściem audio.
    Jednak co malina to malina. Takiego support-u żaden inny komputerek nie ma.
    Zapewne teraz to i Androida na tym uruchomią i będzie całkiem fajnie chodził.
    User removed account
    User removed account  
    Pi0trek121
    Level 23  
    Najsłabsza wersja ODROID-a jest mocniejsza od Raspberry, dodatkowo kosztuje tyle samo.
    DooBLER
    Level 12  
    Ten news mi trochę namieszał.

Chcę sobie zrobić małe media center i multi-emulator gier z automatów (na MAME)

W sumie byłem już zdecydowany żeby kupić Odroid-C1, ale teraz nie jestem pewien, bo jednak RPi ma lepsze wsparcie...

Chyba będę musiał poczekać jakiś czas na porównania i wyjście R Pi 2 z "fazy dziecięcej".

Dodam jeszcze specyfikacje Odroida-C1:
    * Amlogic ARM® Cortex®-A5(ARMv7) 1.5Ghz quad core CPUs
    * Mali™-450 MP2 GPU (OpenGL ES 2.0/1.1 enabled for Linux and Android)
    * 1Gbyte DDR3 SDRAM
    * Gigabit Ethernet
    * 40pin GPIOs
    * eMMC4.5 HS200 Flash Storage slot / UHS-1 SDR50 MicroSD Card slot
    * USB 2.0 Host x 4, USB OTG x 1,
    * Infrared(IR) Receiver
    Więcej tutaj http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php
    User removed account
    User removed account  
    Karaczan
    Level 41  
    Mam Odroida-C1 i moc skubany ma ;)
    Media Center działa praktycznie idealnie.
    Do tego dekoduje sprzętowo praktycznie wszystkie spotykane popularnie formaty.
    Jednak smutną wiadomością jest to że prawdopodobnie nigdy nie zadziała CEC.
    Emulatory już ruszają z większym lub mniejszym skutkiem, ponoć dobrym, choć mnie nie udało się nic sensownie odpalić ;)

RPi2 zanim doczeka się się dobrego supportu myślę że tak jak w Odroidzie, minie trochę czasu.
    Nowy SoC swoje robi, trzeba poadaptować i przeportować będzie grom rozwiązań.
    Do tego nowy projekt który tyłka w sumie nie urywa, więc nie wiadomo jak bardzo zyska uznanie wśród ludzi którzy go kupią ze względu na parametry, a nie tylko "markę".

Mimo że RPi2 ma mieć Cortexa-A9, to jednak wolniejszego, więc mimo IPC na korzyść A9 w stosunku do A5 Odroida i tak przegrywa ze względu na taktowanie. A pamiętajmy że Odroida też można podkręcić (aktualnie do 1.7GHz, choć są drobne problemy z LAN). Wedle wyliczeń nawet zakładając OC RPi2 do poziomu 1.2GHz nadal będzie mu brakować wydajności w stosunku do Odroida-C1 pracującego na 1.5GHz.

Wydajność nowego rdzenia VideoCore IV nie jest specjalnie znana z praktyki, ciekawe jak się to będzie miało do Mali450.

Brak schematu blokowego, albo ja nie znalazłem.
    Ale jeśli dalej wszystko będzie rozwiązane jak w starszych RPi to do bani trochę.
    ZescHUBowany LAN 100Mbit i USB2.0.

RPi ma taką popularność jaką ma, bo był 1szym tego typu sprzętem na rynku. I dość długo nie miał konkurencji.
    Dziś rynek wygląda już inaczej. Są lepsze sprzęty, w podobnych, lub tych samych pieniądzach, do tego w większości zgodne z RPi i jego rozszerzeniami od strony sprzętowej.
    Dlatego powątpiewam trochę w nową Malinę, bo wydają sprzęt gorszy niż już istniejący. Więc pierwsi nie będą tym razem...

@kikiz Nie każdy taktuje Malinę i podobne sprzęty jako przerośniętą AVR czy inny PIC.
    Ogrom osób wykorzystuje to jako HTPC, serwery czy inne zamienniki SmartTV, którym to wbudowane rozwiązania nie umywają się do pięt. Względem możliwości i/lub ceny...
    User removed account
    User removed account  
    Karaczan
    Level 41  
    Bo tutaj trochę ściera się elektronika konsumencka z DevBoardem ;)
    Gdy na coś są już ślicznie opracowane rozwiązania, to czemu z nich nie skorzystać?
    Skoro nie dostanie się nic sensowniejszego w podobnej kwocie?
    Tu mają może bezstresowo gotowca, ale jednak takiego który wymaga od nich troszkę własnej inwencji też.
    Tak jak z Arduino, 10 osób skopiuje projekt nie mając zielonego pojęcia co robią, pisząc stek bzdurnych postów czemu to nie działa. 3 się zastanowią może co robią i czemu. 1 zgłębi temat i zrobi później swój własny projekt który nie jest tylko wariacją nt. mrugania LEDem.
    I o to chodzi! Z resztą że mimo wszystko, choć może się wydawać inaczej sądząc po ilościach różnych postów, takich sprzętów jednak nie kupują normalni ludzie, a ci co chcą się coś nauczyć. Bo jakby nie było to jednak nie działa samo z siebie Out of the Box ;)
    To naprawdę jest fajne że w dobie masowego konsumpcjonizmu jednak takie projekty mają rację bytu, a nawet popularność.
    User removed account
    User removed account  
    Hetii
    Level 16  
    Witam,

Wszyscy porównują prędkości CPU a mało kto bierze pod uwagę peryferia.

Zaprojektowanie w RPi karty LAN+USB na jednym porcie z tego leciwego ARMa to jakieś nieporozumienie.

Karta SD też pozostawia wiele do życzenia. Natomiast udało im się nieźle ogarnąć stronę marketingową.

Pamiętam na początku trąbili że koszt RPi to jedyne 25$ tymczasem u nas była to kwota 250zł.

Generalnie to mój Rpi rozleciał się dość szybko.
    Plus za comunity ale reszta kiepsko i cenowo i sprzętowo w porównaniu do klonów.

No chyba, że w końcu napiszą sterowniki do DSI żeby można było wyświetlacze z telefonów podłączać to jak najbardziej się skusze:)