Mała stacja bazowa GSM
Prezentowany projekt DIY to sprzęt i oprogramowanie niezbędne do uruchomienia stacji bazowej GSM. Za pomocą prezentowanego zestawu możliwe jest wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości tekstowych SMS zarówno pomiędzy telefonami zalogowanymi do prezentowanej stacji jak i „w świat” poprzez siec Ethernet lub za pomocą modułu 3G. Cała elektronika jest mojego projektu. Oprogramowanie to zmodyfikowana przeze mnie wersja OpenBTS plus kilka aplikacji i skryptów albo freeware albo mojego autorstwa.
Oprócz praktycznego zastosowania jak mała stacja bazowa GSM, całość ma duże walory edukacyjne, ponieważ istnieje możliwość nagrania każdego bitu transmisji i późniejsza analiza np. programem Wireshark. Wireshark może też być skonfigurowany aby obserwować transmisje GSM „na żywo”.
Osobne oprogramowanie zmienia zestaw w analizator sieci GSM. Możemy skanować stacje BTS operatorów, które są w naszym zasięgu i analizować informacje nadawaną przez interfejs radiowy. Ma to praktyczne zastosowanie do wykrywania fałszywych stacji bazowych lub urządzeń typu IMSI Catcher.
Część radiowa to uniwersalne radio SDR (Software Defined Radio). Zasięg na dookólnych antenach i bez dodatkowych wzmacniaczy jest kilkanaście do kilkadziesiąt metrów. Podstawowe parametry interfejsu radiowego:
- częstotliwości: GSM900 i GSM1800
- moc wyjściowa: ok 0-100mW
- praca full duplex
- oddzielne tory nadawania i odbioru
Oprogramowanie i interfejs:
- zmodyfikowane oprogramowanie OpenBTS do obsługi interfejsu radiowego i obsługi standardu GSM
- system operacyjny Linux
- Asterisk obsługujący funkcje VOIP i PBX
- Linphone, Twinkle, Ekiga bądź inna aplikacja telefonu SIP
- zestaw oprogramowania do monitorowania funkcji zestawu na bieżąco i do analizy informacji zapisanej w plikach logowania.
Na załączonych zdjęciach widać cały zestaw radiowy wraz z laptopem na którym jest całe niezbędne oprogramowanie. Interfejs jest w większości dostępny poprzez przeglądarkę WWW. Jedynie niektóre bardziej zaawansowane funkcje są obsługiwane przez zestaw skryptów bądź też poprzez interfejs CLI odpowiednich aplikacji. Przykładowe zrzuty ekranu pokazują analizę pakietów GSM w programie Wireshark, interfejs do wizualizacji zdarzeń w systemie-nowe połączenie telefoniczne jest podświetlane kolorem zielonym, a zakończenie połączenia kolorem czerwonym, wszystkie rozmowy są automatycznie nagrywane, ich czas trwania, wybierane numery telefonów są również zapisywane i ich podgląd jest również dostępny z poziomu przeglądarki WWW.
Prezentowany projekt DIY to sprzęt i oprogramowanie niezbędne do uruchomienia stacji bazowej GSM. Za pomocą prezentowanego zestawu możliwe jest wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości tekstowych SMS zarówno pomiędzy telefonami zalogowanymi do prezentowanej stacji jak i „w świat” poprzez siec Ethernet lub za pomocą modułu 3G. Cała elektronika jest mojego projektu. Oprogramowanie to zmodyfikowana przeze mnie wersja OpenBTS plus kilka aplikacji i skryptów albo freeware albo mojego autorstwa.
Oprócz praktycznego zastosowania jak mała stacja bazowa GSM, całość ma duże walory edukacyjne, ponieważ istnieje możliwość nagrania każdego bitu transmisji i późniejsza analiza np. programem Wireshark. Wireshark może też być skonfigurowany aby obserwować transmisje GSM „na żywo”.
Osobne oprogramowanie zmienia zestaw w analizator sieci GSM. Możemy skanować stacje BTS operatorów, które są w naszym zasięgu i analizować informacje nadawaną przez interfejs radiowy. Ma to praktyczne zastosowanie do wykrywania fałszywych stacji bazowych lub urządzeń typu IMSI Catcher.
Część radiowa to uniwersalne radio SDR (Software Defined Radio). Zasięg na dookólnych antenach i bez dodatkowych wzmacniaczy jest kilkanaście do kilkadziesiąt metrów. Podstawowe parametry interfejsu radiowego:
- częstotliwości: GSM900 i GSM1800
- moc wyjściowa: ok 0-100mW
- praca full duplex
- oddzielne tory nadawania i odbioru
Oprogramowanie i interfejs:
- zmodyfikowane oprogramowanie OpenBTS do obsługi interfejsu radiowego i obsługi standardu GSM
- system operacyjny Linux
- Asterisk obsługujący funkcje VOIP i PBX
- Linphone, Twinkle, Ekiga bądź inna aplikacja telefonu SIP
- zestaw oprogramowania do monitorowania funkcji zestawu na bieżąco i do analizy informacji zapisanej w plikach logowania.
Na załączonych zdjęciach widać cały zestaw radiowy wraz z laptopem na którym jest całe niezbędne oprogramowanie. Interfejs jest w większości dostępny poprzez przeglądarkę WWW. Jedynie niektóre bardziej zaawansowane funkcje są obsługiwane przez zestaw skryptów bądź też poprzez interfejs CLI odpowiednich aplikacji. Przykładowe zrzuty ekranu pokazują analizę pakietów GSM w programie Wireshark, interfejs do wizualizacji zdarzeń w systemie-nowe połączenie telefoniczne jest podświetlane kolorem zielonym, a zakończenie połączenia kolorem czerwonym, wszystkie rozmowy są automatycznie nagrywane, ich czas trwania, wybierane numery telefonów są również zapisywane i ich podgląd jest również dostępny z poziomu przeglądarki WWW.
Fajne? Ranking DIY