Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy

jacekrado 31 Sty 2017 21:25 6204 17
  • Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy

Witam!
    Chciałbym przedstawić mój zegar, który powstał dzięki uprzejmości kolegi ElektroTME. Generalnie idea zaczerpnięta z tematu ElektroTME.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7729869#7729869

Jako raczkujący ( pomimo wieku) w dziedzinie AVR poprosiłem kolegę o pomoc w programowaniu procka.
    Zastosowałem wyświetlacze 7segmentowe LED SA40-19SRWA. Zasilanie wyświetlaczy od strony katod realizuje ośmiokrotny driver ujemnej
    szyny zasilania ULN2803. Anody zasilane są poprzez podobny driver, ale sterujący dodatnim biegunem zasilania UDN2981. Ameryki nie odkryłem.
    Jednak postanowiłem pokazać moją propozycję obudowy.
    Zastosowałem system profili aluminiowych by stworzyć obudowę, która pokaże piękne trzewia mojego zegara. Całość odizolowana od otoczenia 5mm plexi.

Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy Zegar LED - ATmega 8 i PFC 8583 - mój pierwszy

Fajne!
  • #2 31 Sty 2017 21:40
    osiniak75
    Poziom 30  

Mi brakuje kropek między godziną a minutami. Na pierwszy rzut oka nie wygląda jak zegar tylko wyświetlacz daty. Dodać kropki, zmniejszyć wyświetlacz sekund lub pominąć i zegarek pierwsza klasa. To takie moje spostrzeżenia, jak ja to widzę.

• #3 31 Sty 2017 22:16
    jacekrado
    Poziom 13  

Ależ są dwukropki, LED'y fi 5mm trochę za głęboko obsadziłem i może dlatego nie widać na foto.
    Zegar wisi w warsztacie dość wysoko i takie było założenie by były duże segmenty.

• #4 31 Sty 2017 23:30
    osiniak75
    Poziom 30  

Faktycznie są, widocznie zdjęcie zrobione w momencie gdy nie świeciły. Lepiej by to wyglądało gdyby były na równi z wyświetlaczami zamontowane na czymś czarnym co tworzyło by wrażenie jednego dużego wyświetlacza, tylko wtedy problemem jest średnica. Najlepiej jak by była taka jak kropki na wyświetlaczach ciekawe jak by wyglądały led-y 10mm w obudowie bezbarwnej lub mlecznej o barwie czerwonej, wiem zaczynam marudzić

• #5 31 Sty 2017 23:50
    pirotechnik1212
    Poziom 14  

Bardzo fajna obudowa, wydaje się niezwykle solidna jak na zegar :D

jacekrado napisał:
    Zastosowałem system profili aluminiowych by stworzyć obudowę, która pokaże piękne trzewia mojego zegara.

Szkoda tylko, że na załączonych zdjęciach nie widać za bardzo tych trzewi. :)

• #6 31 Sty 2017 23:54
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Chciałbym takiego dużego... zegara :)

Co do kropek, moja propozycja jest następująca:
    - Diody LED fi 10mm lub 12mm (żeby były większe od kropek na wyświetlaczach), matowe czerwone
    - Zeszlifowane czoło na płasko (chyba, że jest gdzie kupić takie diody już gotowe z płaskim czołem)
    - Boki (obwód?) diod zamalowany na czarno lub obciągnięty czarną rurką termokurczliwą, z zachowaniem zablokowania światła także od spodu diody
    - Ustawione na równi z płaszczyzną wyświetlaczy
    - A na wszystko ciemna folia do przyciemniania szyb samochodowych (to grosze kosztuje a na kilka lat zabawy wystarczy)

Obudowa - kwestia gustu, zrobiłbym na pewno mniej siermiężną :)

Będę wiedział do kogo pisać o pomoc, gdy będę chciał się zabierać za własną konstrukcję. Aaaa... Przydałby się DCF ;)

• #7 01 Lut 2017 06:57
    noel200
    Poziom 22  

Jak z dokładnością?
    ja pierwszy zegarek też zrobiłem na tym układzie i chyba ze dwa miesiące regulowałem trymerem, żeby uzyskać dokładność jako taką. Teraz wszędzie pcham DS3231. Droższy, ale z automatu mamy bardzo dużą dokładność.

• #8 01 Lut 2017 07:04
    jacekrado
    Poziom 13  

Obudowa celowo zrobiona tak masywnie.
    Zegar wisi w warsztacie i ma zwracać uwagę.
    Wnętrza nie pokazałem, by nie zawalać miejsca fotkami z PCB i kabelkologią (to zawsze pożywka dla negujących, a to przecież nic nie wnosi).
    Dzięki za sugestię co do dwukropków, w miarę jak czas pozwoli coś pokombinuję.
    Co do dokładności, to na ten moment nic się nie dzieje.
    Jak ogarnę programowanie, to zamierzam zastosować moduł GPS.

• #9 01 Lut 2017 07:07
    prosiak_wej
    Poziom 26  

jacekrado napisał:

Jak ogarnę programowanie to zamierzam zastosować moduł GPS.
    A nie lepiej synchronizować z DCF? Zmiany czasu i sekundy przestępne są w pakiecie. No i odbiór prostszy a także pewniejszy w budynkach niż GPS.

• #11 01 Lut 2017 15:00
    jacekrado
    Poziom 13  

Z przekory zdecydowałem się na ten projekt.
    Tyle krąży informacji na temat 8583 i właśnie to chciałem przetestować.

• #12 01 Lut 2017 17:49
    Morcinek92
    Poziom 14  

A ja mam pytanie, jak nazywają się te profile metalowe z których zrobiona jest konstrukcja zegarka ?:) i orientacyjnie jaka cena.

• #13 01 Lut 2017 20:15
    jacekrado
    Poziom 13  

System profili Bosch-Rexroth 40x40, ceny są różne. Ok 100zł za metr, kątownik ok 15 zł.

• #14 01 Lut 2017 21:04
    ElektroTME
    Poziom 14  

Witam,
    Cieszę się, że udało się sfinalizować projekt. Bardzo mi się podoba obudowa, jak do warsztatu to trafiona :)
    Z dwukropkami to rzeczywiście diody 10mm mleczne koloru czerwonego na czarnym tle równo z wyświetlaczami.
    Można by było wyciąć ze styropianu prostopadłościany, pomalować na czarny mat i wpasować pomiędzy wyświetlacze, wcześniej osadzając w nim diody.
    Ktoś mówi, że 8583 to dinozaur, zgodzę się, ale zerknijcie w mój projekt, był robiony 7 lat temu, robiłem go najniższym możliwym kosztem, w bascomie, w technikum.

Jeszcze raz gratuluję i życzę powodzenia w przyszłych projektach :)

• #15 01 Lut 2017 21:13
    jacekrado
    Poziom 13  

Dzięki "mentorze" :-)

• #16 01 Lut 2017 22:03
    Pittt
    Poziom 31  

jacekrado napisał:
    Obudowa celowo zrobiona tak masywnie.

Może i jest masywna ale na pewno nie estetyczne (naroża).
    Tylko nie mów że o to też tobie chodziło.
    Ten system alu oferuje elementy które zdecydowanie poprawiłyby wygląd tej rzeczy. A przynajmniej trzeba było inaczej zaplanować łączenia.
    Na szczęście duże wyświetlacze LED zawsze są fajne.

• #17 01 Lut 2017 22:09
    drucik57
    Poziom 11  

Takie profile na zegarek ?.
    Koniec świata , jakie ładne cnc by z tego zrobił , ale kto bogatemu zabroni.
    Fajna konstrukcja w sam raz dla mnie bo oczy coraz słabsze nie wiem czy od smd ?

• #18 01 Lut 2017 22:10
    jacekrado
    Poziom 13  

Jasne system Boscha ma w ofercie "cuda".
    Wykorzystałem to co miałem dostępne i tak właśnie to sobie zaplanowałem.