Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

czujnik ruchu - wahadełko

kubst 22 Feb 2017 15:24 2064 12
Optex
 • #1
  kubst
  Level 9  
  Witam
  Pytanie do ekspertów?. Czy istnieje coś takiego jak wahadłowy czujnik ruchu???
  Rzecz ujmując, chodzi mi o zbudowanie bardzo prostego amatorskiego urządzenia (do potrzeb własnych), które będzie sygnalizować zator kamienia w zsuwni. Problem polega na tym, że ów zatory tworzą się w różny sposób, dlatego też, czujnik musi być bardzo czuły, a wspomniane "wahadełko" najlepiej gdyby się poruszało w czterech kierunkach (jak joystick)
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • #4
  gimak
  Level 40  
  kubst wrote:
  Pytanie do ekspertów?. Czy istnieje coś takiego jak wahadłowy czujnik ruchu???

  Ekspertem nie jestem, najprostszy czujnik to dźwigniowy wyłącznik krańcowy (wymaga adaptacji do konkretnych warunków), a bardziej złożony, to układ elektroniczny z elektrodą zawieszoną w zesypie reagującą na kontakt ze spiętrzającym się materiałem w zesypie.
 • #5
  Marian B
  Level 37  
  czujnik ruchu - wahadełko
  Jest to czujnik wibracji, ruchu MS24M. W środku jest miniaturowy ruchomy element, wahadełko. Poruszanie, przechylanie, obracanie powoduje krotkotrwałe zwarcie styków.
  Wymiary zewnętrzne (objętość) około 1cm³.
  W sprzedaży w TME w Łodzi.
 • #6
  gimak
  Level 40  
  Marian B wrote:
  W środku jest miniaturowy ruchomy element, wahadełko. Poruszanie, przechylanie, obracanie powoduje krotkotrwałe zwarcie styków.

  To urządzenie wg mnie, nie sprawdzi się w tych warunkach
  kubst wrote:
  które będzie sygnalizować zator kamienia w zsuwni.

  bo z reguły występują w tych wibracje wynikające z pracy urządzeń, które może wychwytywać ten czujnik i powodować fałszywe alarmy.
  U mnie w pracy stosowane były w przesypach, zsuwniach czujniki dźwigniowe (klapkowe), ale one też czasem zawodziły (zależało jak się kamienie ułożyły.
  Był też wychyłowy nazywany "bocian" - sprężyna metalowa z prętem w środku, odchylenie sprężyny, obojętnie w którą stronę, powodowało zetknięcie sprężyny z prętem.
  Najlepsza, najbardziej niezawodna, to elektroda (pręt metalowy), swobodnie zawieszona, przez zetknięcie się z spiętrzającym się urobkiem, przez ten urobek zamykała obwód. Ten rodzaj czujnika wymaga pośrednictwa prostego układu elektronicznego.
  To są najmniej skomplikowane i chyba najtańsze metody.
  Można też stosować bardziej wyrafinowane czujniki ultradźwiękowe, czy laserowe.
 • #8
  gimak
  Level 40  
  Nie zawsze będzie cicho, może być tylko trochę ciszej, bo obok mogą być jakieś urządzenia hałasują lub powodują wibracje (przy czujnikach wibracyjnych).
  Czujniki które wymieniłem, reagują tylko na sytuację w zsuwni, są niewrażliwe na zakłócenia zewnetrzne. Zator powoduje spiętrzenie materiału w zsuwni i przy czujniku krańcowym dźwigniowym z klapką oraz bocianie powoduje odchylenie i zmianę stanu styków, w przy czujniku elektrodowym elektroda dotyka spiętrzonego materiału i zmienia się potencjał na niej. Przewaga tego czujnika nad dwoma pozostałymi jest taka, że tu nie trzeba żadnej siły do zmiany stanu styków, wystarczy dotyk.
 • #12
  sosarek

  Level 43  
  Może bariera podczerwieni podłączona do jakiegoś układu lub centrali alarmowej, w przypadku braku naruszenia(np.5minut) wyzwalanie alarmu.
 • #13
  gimak
  Level 40  
  Na optykę w zapylonym środowisku też są metody, choćby stworzenie warstwy czystego i suchego powietrza, ale to są wszystko koszty, wg mnie nie uzasadnione gdy istnieją tańsze, prostsze tak samo niezawodne sposoby rozwiązania danego problemu.