Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz warsztatowy 0...30V / 0...3A

Holtek 25 Jul 2005 14:57 327685 444
Tespol
 • Zasilacz zbudowałem na podstawie projektu http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
  Dodałem:
  - przełacznik uzwojeń transformatora aby mniej ciepła się wydzielało na radiatorze.
  - wentylator właczający się, gdy temperatura radiatora podskoczy za wysoko.
  - oddzielny układ zasilający wzmacniacze operacyjne okazał sie konieczny ze względu na transformator który ma dwa uzwojenia przełączane. Inną przyczyną było to, ze przy maksymalnym napieciu wyjściowym, oraz obciążeniu 3,2A napięcie przysiadało. Po zastowowaniu zasilacza stabilizowanego do wzmacniaczy operacyjnych skończyły sie problemy.
  - nowe wzmacniacze operacyjne na wyższe napięcie +/-20V a pod ręką miałem LM318.
  - miliwoltomierze z AVT do pomiaru pradu i napięcia wyjściowego
  - tranzystory dałem dwa równolegle
  - dodałem potencjometr do dokładnego ustawiania napięcia wyjściowego

  Sporo elementów dawałem jakie miałem pod ręką i które można spokojnie zastąpić innymi np tranzystory mocy to 2SC2625 które zwykle siedzą w zasilaczach komputerowych a ja miałem takie pod reką i takie dałem :D.
  Z tyłu obudowy jest gniazdo sieciowe takie jak do zasilacza komputerowego. bezpiecznik oraz srebrny grill przykręcony do radiatora :D.

  Panel robiłem na szybko w Corelu.
  Gałki do potencjomertów jakieś lepsze kupiłem , które są dosyc masywne i precyzyjne.

  Zasilacz działa juz około pół roku i nie mam z nim żadnych problemów...tylko czasmi się właczy wentylator, aby schłodzić radiatory:D

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Offline 
  Projektowanie i budowa emulatorów i urządzeń do elektroniki samochodowej. Programowanie i naprawa wszystkich modułów VOLVO, tempomat, webasto. Naprawy liczników, immobiliserów, sterowników silnika, kodowanie kluczy. Naprawy wentylatorów Wolf, Buderus i innych.
  Holtek wrote 387 posts with rating 172, helped 65 times. Live in city Lublin. Been with us since 2003 year.
 • Tespol
 • #2
  mizgu
  Level 19  
  Bardzo fajna konstrukcja, ale ciekawi mnie kosztorys choćby na oko. A i jeszcze jedno - skale do potencjometrów namalowałeś pisakiem widze :) weź dodrukuj choćby na białej kartce jakąś skale, bo ta się rzuca w oczy
  :)
 • #3
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Transformator miałem z jakiegoś sprzętu Unitry i ma 120W.
  Miliwoltomierze wyniosły mnie około 45zł, gałki do potencjometrów to 3zł/szt, a pozostałe elementy miałem z wyjątkiem przekaźnika który kosztował 10zł.
  Przedni panel narysowałem w Corelu, później na drukarce laserowej wydrukowałem, ofoliowałem i wyciąlem otwory. Skalę do regulacji napięć zrobiłem markerem :D ale bez oznaczeń bo widac na wyświetlaczu jakie napięcie jest ustawione. Skala do amperomierza już jest opisana i kreseczki :D dokładnie informują o ustawionym progu ograniczenia pradowego. to mi wystarcza w zupełności aby ustawić dokładnie ograniczenie pradowe, zwłaszcza ze gałki potencjometrów mają ostre strzałeczki :D

  Wszytkie ścieżki przez które przepływa duży prąd wzmocniłem drutem 2mm. Niektóre przewody są podwójne aby zminimalizować spadki napięć. Przy maksymalnym obciazeniu zasilacza napięcie wyjściowe będzie mniejsze od ustawionego, o maksymalnie kilka mVa tego juz wyświetlacze nie pokażą :D

  Otwory pod wyświetlacze najpierw zrobiłem wiertarką a później równałem pilnikiem :D troche to było pracochłonne ale nie miałem innych narzędzi.
 • #5
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Wiatrak jest też z zasilacza. Sterowany jest termostatem na wzmacniaczu operacyjnym, a jako czujka temperatury pracuje złącze p-n tranzystora BD135. Przykręcony jest on do radiatora.
  W załączniku wszytkie schematy.
 • #6
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Transformator miał dwa uzwojenia po 18V a inne dowijałem.
  Dodaję jeszcze rysunek przedniego panela w Corelu, może ktoś będzie mógł go dopracować i wykorzystać w swojej konstrukcji, lub ewentualnie wrzuci to na forum.

  Panel zapisałem w kilku wersjach Corela
 • #8
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Wydajność prądową zasilacza łatwo zwiększyć. Po złożeniu z części takich jak na wykazie elementów, ze strony electronics lab, maksymalny prad wyjściowy był właśnie 5A, Mnie taki duzy prąd nie jest potrzebny ale i transformator mam troche za słaby więc zmniejszyłem go rezystorem do 3,2A. Tranzystor sterujacy moze się trochę grzać i moze okazać sie że trzeba przykręcić kawałek blaszki odprowadzajacej ciepło.

  Co do napięcia to maksymalne napięcie w tej konstrukcji wyznaczają napięcia pracy wzmacniaczy operacyjnych pomniejszone o spadek napięcia na tranzystorze sterującym i na dwóch tranzystorach wyjściowych. Ja zasiliłem wzmacniacze z oddzielnego źródła napięcia stabilizowanego 34V. Ograniczeniem jest maksymalne napięcie pracy wzmacniaczy opreacyjnych. LM318 to +/- 20V, a proponowany przez elektronicslab TL081 to +/- 18V
 • Tespol
 • #9
  elektronik8
  Level 19  
  Do 5A trzeba zmienić rezysto z 5W na przynajmniej 10W, i diody w mostku , własnie na poczatku gdy złozylem ten zasilacz przez własną głupote malo niepopaliłem diod w mostku , a niestety u mnie nie jest tak latwo wyjac teA płytke
 • #10
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Rzeczywiście trzeba jeszcze wymienić rezystor i diody. Ja dałem jakieś diody 6A a rezystor przy obciazeniu 5A się silnie nagrzewał i zmiana na 10W w takim wypadku jest obowiązkowa
 • #11
  elektronik8
  Level 19  
  6A to dziwne bo widze ze są to diody w plastikowych obudowach , więc bardzo wątpie żeby taka dioda wytrzymala nawet 3A na dłuższą mete(temperatura złącza). A co do rezystora to niedziwne skoro rezystor 5W a wydziela sie 11W.
  Pozdr
 • #12
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Diody są 3A tylko połaczone równolegle na "kanapkę" czyli wyszło 6A na diodę :D Nie pamiętam tylko jakiego typu są te diody ale chyba 1N54XX
 • #13
  elektronik8
  Level 19  
  Hehe i tak te diody plastikowe nie nadają sie do 5A , raczej bym wybrał pewniejszy mostek prostowniczy 15A i mial spokojną glowę.
 • #14
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Dlatego zasilacz ma ustawioną max wydajność 3A. :D Większych prądów raczej rzadko używam
 • #15
  maizner
  Level 11  
  Witam, też mi się podoba Twoja konstrukcja zasilacza. Chciałem zapytać jak reaguje układ ograniczenia prądu na obciążenie żarówką np. 12V/50W lub jakimś większym silnikiem noi jak się ma do tego pomiar prądu i napięcia?Czy rzeczywiście ograniczenie działa od 2mA obciążając np Ledką? Przepraszam za wnikliwe pytania. Nie ukrywam, że mam zmiar też coś podobnego złożyć
 • #16
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Amperomierz wyświetla prąd z dokładnością do dziesiątek mA.
  Często muszę sprawdzić nieznanej wartości diody Zenera, wtedy ograniczenie prądowe ustawiam na około 10mA (taką minimalną wartość pokaże amperomierz), podłączam diodę Zenera i zwiększam napiecie aż do zadziałania ograniczenia prądowego. Napiecie podane na woltomierzu jest to napięcie diody Zenera.
  Podobnie sprawdzam diody LED. Ustawiam ograniczenie prądowe na około 10mA i mogę spokojnie podłaczać diody LED bez obawy o ich uszkodzenie.

  Pełny opis modułów miliwoltomierzy które pracuja u mnie jako woltomierz i amperomierz jest dostępny na
  http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=2424

  Swoje płytki od miliwoltomierzy musialem sporo poprzycinać aby oba moduły zmieściły sie blisko siebie.

  Po podłączeniu dużej żarówki ograniczenie prądowe od razu sie włącza a max jego wartość to 3,2A. Żarówka powoli będzie się rozjaśniać a napięcie na niej będzie rosło wraz ze wzrostem rezystancji żarnika.
  żarówka 50W/12V nie zaświeci pełną jasnością ponieważ nie pozwoli na to układ ograniczenia prądowego.
  Zasilacza nie obciażam dużymi prądami więc te 3A całkowicie mi wystarczają.
  Jeśli jednak ktoś chce zwiekszyć wydajność prądową zasilacza to wystarczy wymienić jeden z rezystorów przy potencjometrze, zmienić diody prostownicze w mostku, oraz zmienić rezystor 0,47Ω/5W na conajmniej 10W.
 • #17
  pawelcb33
  Level 24  
  Bardzo fajnie wygląda, podoba mi się obudowa.
  Schemat, z którego to wykonałeś to ten, co dałeś poniżej? Bo tez będę robił zasilacz i przynajmniej już mam coś na początek.
  Aha, ma może ktoś schematy amperomierzy?

  Dzięki.
 • #18
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Schematy zasilacza masz w moim drugim poście.

  Schematy miliwoltomierzy pracujacych jako amperomierz i woltomierz masz dwa posty wyżej, podałem linka.
 • #19
  marek-cho
  Level 16  
  Jestem pod wrażeniem zasilacz super - panel w corelu ładnie dobrany ale jeden wielki minus - napisy w ojczystym języku kitajców - tak jak wszystko made in china - ale chyba nie masz w corelu polskiej czcionki :D
 • #20
  m_arti21
  Level 13  
  A mogl bys moze dać pcb do tych schematow ? :)
  chetnie tez bym sobie cos takiego zrobil ;D
 • #21
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  m_arti21 wrote:
  A mogl bys moze dać pcb do tych schematow ? :)
  chetnie tez bym sobie cos takiego zrobil ;D


  PCB do głównego bloku zasilacza jest na stronie podanej w pierwszym moim poście. Trochę ją zmodyfikowałem dodając oddzielne zasilanie do wzmacniaczy operacyjnych.
  PCB do termostatu, układu przełączania napięć i zasilacza do wzmacniaczy operacyjnych sam projektowałem w Protelu 99SE (niestety gdzieś wzór zgubiłem) ale płytka jest bardzo łatwa i myślę ze samemu dasz radę zaprojektować np na kartce papieru.

  Niektóre ściezki (w których płynie duzy prąd) proponuję wzmocnić np miedzianym drutem 2mm.
 • #22
  pawelcb33
  Level 24  
  A ja mam takie pytanie do autora zasilacza, jaka numer ma ta obodowa plastikowa zasilacza bo kupiulem jakas ale wydaje sie ze bedzie za mala i najwyzej poszukalbymtaka co ma ty.
  pozdrawiam
 • #23
  tomahawk_
  Level 18  
  hej, powiedz mi jak połączyłeś te potencjometry od napięcia
 • #24
  elektronik8
  Level 19  
  Obudowa Z-17 hehe wyręcze autora:P
 • #25
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  tomahawk_ wrote:
  hej, powiedz mi jak połączyłeś te potencjometry od napięcia


  W trzecim moim poście jest dokładny schemat całego zasilacza ze wszytkimi przeróbkami.
  Jeśli połączysz wszytko zgodnie z tym schematem będziesz miał taki zasilacz jak mój :D
 • #26
  romek77r
  Level 16  
  Ciekawa koncepcja :) Ide jutro do sklepu po czesci :D

  Mam tylko pytanko co sie dzieje z napieciem gdy przelacza sie uzwojenie - nie jest to zauwazalne czy jak ??

  I jeszcze prosba gdybys znalazl albo zrobil od nowa plytki do dodatkowych modulow to oszczedzilbys wielu ludzia zabawy :D

  Pozdro
 • #27
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Podczas przełaczania napięć nic sie nie dzieje dziwnego. Każde uzwojenie ma 18V a przełaczanie następuje przy 15V.
  Regulację progu przełączania uzwojeń mozna regulować potencjometrem PR3.
  Niekoniecznie transformator musi mieć 2x18V. Moze mieć np jak na schemacie 2x16V.
 • #28
  romek77r
  Level 16  
  Nawet nie musze nic modyfikowac bo od 2.5 roku :D skladam zasilacz labolatoryjny i mam 2 trafa 12v+6v dowijane/4A kazdy. Ale i tak znajac zycie podczas skladania cos zmodyfikuje bo bedzie mi potrzebny jakis dodatkowy modul. Ze starego projektu zostal mi sterownik wentylatora i zasilacz pomocniczy :D jednak wciaz brakuje mi przelacznika prad/napiecie do miliwoltomierza, a teraz wlasnie wpadlo mi do glowy mierzenie pradu podczas zwarcia niezaleznie od mierzonych wielkosci :D

  Pozdro

  PS. Zlym rozwiazaniem jest podlaczenie wzmacniaczy oper. przez stab. do tych samych uzwojen co na wyjsciu tzn 2x18v ??
  Czy jest jakis zamiennik TL081/LM318 na +/->=20V tanszy bo nie moge znalezc a ten wychodzi po 3x4zl??
 • #29
  Holtek
  Computer PSUs specialist
  Wzmacniacz operacyjne radzę podłaczyć do innego uzwojenia transformatora.

  Co do wzmacniaczy operacyjnych w głównym bloku zasilacza, to dałem LM318 bo tylko takie miałem na odpowiednio duze napiecie.
  Nie wiem jakim mozna go zastąpić ale na początku wstawiałem NE5534 i niestety zasilacz nie chciał na nich pracować.
 • #30
  romek77r
  Level 16  
  Jak skoncze (trzeba najpierw zaczac) to napisze czy dziala i jak sie sprawuje :D A do tego czasu moze wymysle uklad przelaczajacy do miernika :D