Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 400V z przewodem 4 żyłowym

pebe1234 10 Maj 2017 23:25 2013 17
  • #1 10 Maj 2017 23:25
    pebe1234
    Poziom 2  

Witam
    Mam problem muszę bezpiecznie podłączyć urządzenie -wyważarkę do kół .Na obudowie jest wyraźny napis 400v i przewód podłączający 4żyłowy kolory żółto-zielony z przejściem na obudowę brązowy różowy i niebieski .W instrukcji obsługi jest tylko informacja o trzech fazach P1 P2 P3 i Pe bez kolorów przewodów.I tu mam problem bo elekryk podłączył niebieski jako jedną z faz i teraz obawiam się włączyć silnik .Czy to jest poprawne podłączenie? Pozdrawiam Przemek

0 17
  • #2 10 Maj 2017 23:39
    polaklbn
    Poziom 23  

Jeśli elektryk tak podłączył, to niech uruchomi urządzenie.
    A czy mechanik jak złoży rozrząd to oddaje samochód klientowi bez sprawdzenia i w przypadku zerwania się paska przy uruchomieniu silnika ma pretensje do klienta czy naprawia to co spieprzył?
    Nie wiem co to masz za urządzenie, ale w polsce kolor niebieski oznacza N, czyli przewód wyprowadzony z punktu neutralnego transformatora. Może być on używany w instalacji 3 fazowej niesymetrycznej.
    Ma być podłączone tak jak napisano w DTR.

0
  • #3 11 Maj 2017 00:21
    pebe1234
    Poziom 2  

Wiem że niebieski to N i dlatego mi to nie pasuje ale też wątpię by była dwu fazowa .Wyważarka do kół leży w magazynie od kilku lat i nikt nie pamięta żeby choć raz działała .Jest produkcji holenderskiej i w DTR jest schemat bez oznaczenia kolorów P1 P2 P3 i Pe brak oznaczenia N przewód oryginalny ale wtyczka polska.

0
  • #4 11 Maj 2017 00:27
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Po prostu elektryk wykorzystał przewód 4-żyłowy z barwami niebieska, z-ż, brązowa i czarna do zasilania maszyny,
    Niestety, w tym przypadku żyła o barwie niebieskiej "robi" za fazową.
    A wystarczy pomierzyć napięcia pomiędzy wszystkimi żyłami i wszystko wiadomo.

0
  • #5 11 Maj 2017 06:32
    polaklbn
    Poziom 23  

elpapiotr napisał:
    wystarczy pomierzyć napięcia pomiędzy wszystkimi żyłami i wszystko wiadomo.

Powiedział bym, że rezystancje, gdyż jeśli dobrze zrozumiałem, jest to przewód od urządzenia.

0
  • #6 11 Maj 2017 06:59
    michal54_87
    Poziom 17  

Witam to jest oryginalny przewód już nie jeden raz sie spotkalem że przewód niebieski jest jako faza to sa maszyny z innych krajów.

1
  • #7 11 Maj 2017 07:35
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Jest poprawnie, bo samo napiecie zasilania wskazuje na trojfazowe. Kolega @michal54_87 slusznie to zauważył. Wystarczy odkręcić pokrywę skrzynki elektrycznej w maszynie i się upewnić. L1,L2,L3 oraz PE (czasami UVW czasami RST ale zawsze trzy) + PE czyli przewód ochronny.

0
  • #8 11 Maj 2017 07:45
    karolark
    Poziom 40  

michal54_87 napisał:
    Witam to jest oryginalny przewód już nie jeden raz sie spotkalem że przewód niebieski jest jako faza to sa maszyny z innych krajów.

W innych krajach moze tak ale u nas warto by jednak trzymać się że N to niebieski

0
  • #9 11 Maj 2017 07:55
    kkas12
    Poziom 42  

pebe1234 napisał:
    Na obudowie jest wyraźny napis 400v i przewód podłączający 4żyłowy kolory żółto-zielony z przejściem na obudowę brązowy różowy i niebieski .
    Jest to przewód do zastosowań specjalnych, produkowany również w Polsce. Dlaczego został w tym przypadku użyty należy zapytać producenta.
    W kraju również można go spotkać tam gdzie nie powinno go być.

0
  • #10 11 Maj 2017 08:10
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

kkas12 napisał:
    pebe1234 napisał:
    Na obudowie jest wyraźny napis 400v i przewód podłączający 4żyłowy kolory żółto-zielony z przejściem na obudowę brązowy różowy i niebieski .
    Jest to przewód do zastosowań specjalnych, produkowany również w Polsce. Dlaczego został w tym przypadku użyty należy zapytać producenta.

Oczywiście - ja też spotkałem.
    Zasilanie 3-fazowego kompresora firmy Gudepol :

0
  • #11 11 Maj 2017 13:35
    maziar1000
    Poziom 12  

No właśnie jak mamy taki przewód/kabel to neutralny dajemy na niebieski a faze na zółto-zielony czy neutralny na zółto-zielony na faze na niebieski? Normy raczej nie nic nie mówią na ten temat a jak wygląda w praktyce? Jak mamy mieć tylko ochronny to wiadomo.

0
  • #12 11 Maj 2017 13:52
    karolark
    Poziom 40  

maziar1000 napisał:
    No właśnie jak mamy taki przewód/kabel to neutralny dajemy na niebieski a faze na zółto-zielony czy neutralny na zółto-zielony na faze na niebieski? Normy raczej nie nic nie mówią na ten temat a jak wygląda w praktyce? Jak mamy mieć tylko ochronny to wiadomo.

Oj mówią kolego mówią :cry:

0
  • #13 11 Maj 2017 14:33
    maziar1000
    Poziom 12  

karolark napisał:
    maziar1000 napisał:

Oj mówią kolego mówią :cry:

Tak? To fajnie, możesz podać?

1
  • #15 12 Maj 2017 10:54
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 34  

elpapiotr napisał:
    kkas12 napisał:
    pebe1234 napisał:

Oczywiście - ja też spotkałem.
    Zasilanie 3-fazowego kompresora firmy Gudepol :

Mi taki przewód kojarzy się kuchennymi płytami indukcyjnymi. L1, L2, N, PE na płytę grzewczą, natomiast L3, N, PE na piekarnik.

0
  • #16 12 Maj 2017 13:16
    KamiJas
    Poziom 13  

Producent dał taki kabel do kompresora ze wzgledu na oszczedność niestety normy ma gdzieś, a zapewne wyprodukowano go w chinach

0
  • #17 12 Maj 2017 15:02
    Brivido

Poziom 29  

Widzicie, do silników mało dostępne przewody 4x z żyłą szarą, a do lamp z żyłą niebieską :D

0
  • #18 12 Maj 2017 15:49
    mawerix123
    Poziom 38  

pebe1234 napisał:
    ale wtyczka polska

Skoro przewód jest zakończony wtyczką to po co gmerasz w tej maszynie :?:
    jeśli oznaczenia które podałeś są prawidłowe maszyna na pewno jest 3 fazowa nie sugeruj się kolorystyką przewodów.

0