Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodomierz z impulsatorem, czyli dzieło automatyka- partyzanta.

Art.B 29 Wrz 2017 15:54 10584 11
  • Witam.
    Mam zaszczyt zaprezentować swoje dzisiejsze dzieło popełnione w 15 min w czasie wykonywania prac na końcu świata, tzn. w Polsce centralnej.
    Potrzebny okazał się przepływomierz z wyjściem impulsowym do sterowania pompką dozującą chemię. Oczywiście istnieją gotowe przepływomierze/ wodomierze z takową funkcją, tyle że w promieniu 30km nie są dostępne od ręki.
    W układ był wbudowany wodomierz z licznikiem mechanicznym, a pod ręką był czujnik kontaktronowy położenia tłoka z siłownika pneumatycznego, mały magnes neodymowy i klej cyjanoakrylowy. Po zdemontowaniu ustroju pomiarowego zrobiłem wycięcie w tarczce odmierzającej 1dm³/obrót i wkleiłem w nie magnes o wymiarach 2x3x3mm. Do pokrywki podkleiłem kontaktron i gotowe:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 01 Paź 2017 06:03
    2661034
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 01 Paź 2017 08:38
    dasej
    Poziom 30  

Witam.

Żadna rewelacja. Gdybyś zrobił to nie otwierając licznika i założył to na zaplombowany licznik to byłby wyczyn.

A skoro masz licznik rozplombowany, to było trzeba miedzy nakładkę a mechanizm włożyć czujnik HALL
    tam już jest magnes, który przenosi informacje z części mechanicznej ( zamkniętej hermetycznie )
    do części zliczania ( plastikowe "kułaczka" ).

• #5 01 Paź 2017 08:47
    goldi74
    Poziom 43  

A skąd miał kolega wziąć ten czuinik Halla skoro:

Art.B napisał:
    pod ręką był czujnik kontaktronowy położenia tłoka z siłownika pneumatycznego, mały magnes neodymowy i klej cyjanoakrylowy.

?

• #6 01 Paź 2017 09:24
    kortyleski
    Poziom 41  

Z jednej strony Wielkie brawa za kreatywność, większość automatykow potrafi niestety myslec tylko wyuczonymi schematami. Z drugiej strony powstała część maszyny niedostępna na rynku. Więc nie wymienna w przypadku awarii.

• #7 01 Paź 2017 09:53
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Układ nie służył do rozliczeń, więc zdjęcie plomby nie było problemem. Przy okazji okazało się, że w nowszych wodomierzach jest wkładka z jakiegoś spieku proszkowego wokół sprzęgła magnetycznego, ekranująca na wypadek próby zablokowania wodomierza zewnętrznym polem magnetycznym. Pompy dozujące mają wejście na styki N.O., więc kontaktron ma tą przewagę nad hallotronem, że nie wymaga zasilania. Mogłem jeszcze mniej ingerować w wodomierz i zamontować na nim mały czujnik refleksyjny (też był pod ręką), który współpracowałby z kontrastowo pomalowaną tarczką wodomierza (3/4 czarny mat, 1/4 lustrzana), ale wymagałoby to podciągnięcia 10m przewodu zasilania 24V z sąsiedniego pomieszczenia, gdzie jest szafa sterownicza kotła z zasilaczem, oraz dołożenia przekaźnika do sterowania pompką. Klient oczywiście został poinformowany o zastosowaniu takiego rozwiązania i wyraził na to zgodę. W razie awarii wymieni na dostępny na rynku gotowy wodomierz z kontaktronem.

• #8 04 Paź 2017 02:13
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Uff, Centralna Polska...Pionki...250 zl....nieco bardziej.......eleganckie, prawda? Szło do Surinamu tydzień :cry:

• #9 04 Paź 2017 06:33
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Hehe. Dostawca doskonale mi znany, właściwie jedno z ciekawszych źródeł czujników w dobrych cenach. Tylko to bagatela 100km w jedną stronę. Poza tym, jak już wcześniej napisałem, do sterowania pompą dozującą w zupełności wystarcza prymitywny wodomierz ze stykami n.o. kontaktronu. Cena ok. 100zł. Tyle, że temat był pilny,a na tym zadupiu nie ma ich w żadnym sklepie w promieniu 30km, a jechać do Łodzi czy Wawy mi się nie kalkulowało (koszt paliwa porównywalny z kosztem wodomierza, o czasie nie wspomnę).

• #10 14 Lut 2018 07:54
    nouki
    Poziom 25  

Krzysztof Kamienski napisał:
    Uff, Centralna Polska...Pionki...250 zl....nieco bardziej.......eleganckie, prawda? Szło do Surinamu tydzień :cry:

Witam.

Tylko że to co na zdjęciu to jak pamiętam jest przełącznik a nie impulsator.
    Można nastawić przepływ min-max.
    Pozdrawiam