Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System inteligentnego domu FIBARO - cykl certyfikowanych szkoleń

gulson 17 Nov 2017 13:20 5205 17
Optex
 • #1
  gulson
  System Administrator
  System inteligentnego domu FIBARO - cykl certyfikowanych szkoleń
  FIBARO producent bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej, zaprasza do udziału w praktycznych szkoleniach dla instalatorów, elektryków, praktyków branży budowlanej. Uczestnicy otrzymują certyfikat ukończenia szkolenia.

  FIBARO rozbudowuje sieć profesjonalnych instalatorów. W ciągu ostatniego roku firma przeszkoliła ponad 1000 osób. W tym roku FIBARO organizuje szkolenia m.in w Łodzi, Bydgoszczy, Opolu, Poznaniu, Tarnowie, Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Płocku, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Elblągu, Kędzierzynie Koźlu, Olsztynie, Radomiu, Gdyni, Zielonej Górze.  Sprawdź szczegóły rejestracji i dostępne terminy szkoleń:
  https://www.fibaro.com/pl/events/szkolenia-dla-instalatorow/


  Szkolenie jest jednodniowe i obejmuje część praktyczną i teoretyczną. W ramach szkolenia otrzymujesz certyfikat uprawniający do instalacji systemu FIBARO na terenie całej Polski  oraz dodatkowe korzyści, m.in.:
  - zdobycie nowych umiejętności i praktycznej wiedzy,
  - dostęp do materiałów szkoleniowych, wideo oraz materiałów wspierających sprzedaż,
  - bonus na start w postaci możliwości jednorazowego zakupu systemu FIBARO na bardzo korzystnych warunkach handlowych, 
  - wsparcie techniczne podczas projektowania oraz instalacji systemu u pierwszych klientów.

  Otrzymany certyfikat potwierdza kwalifikacje projektowania i wykonywania instalacji inteligentnego domu FIBARO, projektowania i konfiguracji sieci Z-Wave, znajomości sposobów integracji systemu.

  Agenda szkolenia
  CZĘŚĆ PREZENTACYJNA 
  1. Fibar Group S.A – producent systemu FIBARO 
  2. Co to jest inteligentny dom? 
  3. Zastosowania inteligentnego domu 
  4. Technologia Z-Wave oraz Apple HomeKit w inteligentnym domu 
  5. Szczegóły techniczne dotyczące bezprzewodowych technologii automatyki budynkowej 
  6. Produkty FIBARO wraz z zastosowaniami i szczegółami technicznymi 
  7. Kontrolery – porównanie możliwości 

  CZĘŚĆ WARSZTATOWA 
  1. Interfejsy FIBARO 
  2. Konfiguracja systemu 
  3. Funkcjonalności interfejsu konfiguracyjnego 
  4. Tworzenie scen i asocjacji 
  5. Platformy mobilne 
  6. Dostęp zdalny 
  7. Praktyczne wskazówki montażu systemu 
  8. Platformy wiedzy 
  9. Integracje 

  FIBARO to globalna marka, wiodący producent systemu inteligentnego domu i najszybciej rozwijająca się firmą w branży automatyki domowej w Europie. Firma obecna jest na 6 kontynentach, w ponad 100 krajach.

  Produkty FIBARO tworzą wzajemnie dopełniający się bezprzewodowy system inteligentnego domu w obszarach: 
  -oświetlenie/nastrój, 
  -bramy i rolety, 
  -ogrzewanie/klimatyzacja, 
  -bezpieczeństwo/zabezpieczenia, 
  -multimedia, 
  -ogród .

  FIBARO produkuje urządzenia działające w protokole Z-Wave oraz współpracujące z platformą Apple HomeKit.

  Możliwości systemu rozszerza integracja z urządzeniami wielu producentów np. Philips, Netatmo, Sonos, D-Link, Yale, DSC.

  Jeżeli chcesz rozszerzyć swoje kompetencje w trakcie organizowanych szkoleń lub interesuje Cię wdrożenie automatyki budynkowej w swoim domu warto odwiedzić stronę FIBARO: https://www.fibaro.com/pl/

  Sprawdź szczegóły rejestracji i dostępne terminy szkoleń:
  https://www.fibaro.com/pl/events/szkolenia-dla-instalatorow/


  System inteligentnego domu FIBARO - cykl certyfikowanych szkoleń
 • Optex
 • #2
  marek216

  Level 43  
  gulson wrote:
  W ciągu ostatniego roku firma przeszkoliła ponad 1000 osób.

  Ciężko to nazwać przeszkoleniem.
  Byłem uczestnikiem poprzedniej edycji, mam papier i swoje zdanie na temat "szkolenia" jakie odbyłem.
  Wyjazd do Kędzierzyna to strata czasu. Dobre opinie słyszałem od uczestników o Katowicach.

  Warunki dla dystrybutorów oderwane od rzeczywistości - zanim podpiszecie umowy czytajcie zdanie po zdaniu. Obwarowań z zakresu "niedozwolonej konkurencji" mocno absurdalnych nie brakuje. Wielu partnerów musiałoby zrezygnować z połowy aktualnej oferty, żeby się nie narażać na kary umowne.

  Lepiej to sprzedawać bez autoryzacji - samo szkolenie potraktować jako ciekawostkę, podobnie jak sam system.
 • #3
  And!
  Admin of Design group
  Mnie interesuje kwestia Z-Wave, informacji jest dość mało: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z-Wave być może ktoś po szkoleniu mógłby w artykułach: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum41.html przedstawić swój pogląd o Z-Wave i przystępnie zaprezentować ten protokół?

  Z opisu wynika, że urządzenia mogą pracować jako "routery/repeatery" i tworzyć samoorganizującą się sieć o zasięgu zwiększonym przez powtarzanie komunikatów przez kolejne węzły. Jestem zainteresowany jak został zaprojektowany "routing" oraz czy protokół jest odporny na powtarzanie komunikatu (payload replay), czy da się sprawdzić autentyczność komunikatu i czy to nasze urządzenie go wysłało (spoofing), a także jakiej długości klucze zostały wykorzystane w szyfrowaniu oraz jaka metoda wykorzystywana jest do bezpiecznej wymiany kluczy.
 • #4
  marek216

  Level 43  
  And! wrote:
  Z opisu wynika, że urządzenia mogą pracować jako "routery/repeatery" i tworzyć samoorganizującą się sieć o zasięgu zwiększonym przez powtarzanie komunikatów przez kolejne węzły


  I dokładnie tak jest.
  System odpytuje kolejne urządzenia i tworzy "mapę" instalacji. Komunikacja odbywa się najkrótszą drogą przez co zasięg pomiędzy modułami jest optymalny. Urządzenia komunikują się między sobą, a informacja o tej komunikacji jest odsyłana do "centrum".

  And! wrote:
  jakiej długości klucze zostały wykorzystane w szyfrowaniu oraz jaka metoda wykorzystywana jest do bezpiecznej wymiany kluczy.

  Takiej informacji nie było na "szkoleniu", nie pamiętam czy pytaliśmy, szybko nas zniechęcono. Pytaliśmy o inne rzeczy ale jako typowi instalatorzy systemów i elektronicy, a nie elektrycy czy sprzedawcy nie mieliśmy co liczyć na konkretne odpowiedzi.

  Więc wybierając się na szkolenie, nie pytajcie o:
  - atesty na czujniki dymu
  - klasę bezpieczeństwa dla systemu alarmowego jaki można na tym zbudować
  - integrację z innymi urządzeniami i systemami, bo choć brzmi to szumnie to kończy się na zakupie modułu przekaźnikowego Fibaro i podłączenia go do wyjść dowolnego urządzenia. Ot i cała integracja.
  - kompatybilność kamer, bo jeśli nie ma w spisie to nie ma gwarancji że ruszą
  - kompatybilność z innymi produktami opartymi na Z-Wave, bo jak nie są produkcji Fibaro to nie ma gwarancji że ruszą
  - itd.
 • #5
  And!
  Admin of Design group
  Dziękuję za konkrety, czyli jest jeden wyróżniony węzeł (centrala) i względem centrali powstaje "mapa", sprytne rozwiązanie.
  Zakładam, że protokół szyfrowania to standard czyli AES, a długość klucza to kompromis między bezpieczeństwem a wykorzystaniem zasobów czyli 128b, ale dobrze byłoby to potwierdzić. Bardzo przydałaby się informacja jak wymieniane są klucze gdyż to rzutuje na bezpieczeństwo systemu podobnie jak kryptograficzne zapewnienie że nikt nie podszywa się pod naszą czujkę przesyłając informację "wszystko OK" lub "odegra" zarejestrowany sygnał (lub pole danych) z pilota "wyłącz system". Elementy typu "router" muszą mieć więcej zasobów gdyż rozszyfrowują komunikat, być może modyfikują pola będące odpowiednikiem np. TTL w IP, liczą ponownie sumy kontrolne, szyfrują i przesyłają dalej (chyba że zaszyfrowane są tylko komunikaty a część sterująca przepływem w sieci jest otwarta, możliwości jest wiele).

  Co do pytań to przydałaby się jeszcze informacja o szacowanym czasie pracy na baterii poszczególnych urządzeń oraz czy z wyprzedzeniem sygnalizowane jest obniżenie napięcia baterii.

  Znalazłem informację, że moduły sterujące głowicami termostatycznymi do grzejników CO wyposażone są w akumulator litowo-jonowy i jedno ładowanie po USB wystarczy na cały okres grzewczy, nie spotkałem się z takim zasilaniem sterownika to dość ciekawe rozwiązanie (i ekologiczne oraz zmniejszające koszty?) jest to fajne o ile jest sygnalizacja stopnia naładowania akumulatora.

  Jest też informacja że sterownik ogrzewania, zapobiega zakamienianiu głowicy, trafiam na taki opis w wielu sterownikach głowic termostatycznych i zastanawiam się jak to może działać? Raz na jakiś czas uruchamia pełny przepływ? Albo gdy długo nie było zmiany reguluje max-min przez chwilę? Posiadacze zwykłych mechanicznych głowic mogliby wykorzystać tą wiedzę i również zapobiegać zakamienieniu zaworu na grzejniku.
 • #6
  marek216

  Level 43  
  And! wrote:
  Co do pytań to przydałaby się jeszcze informacja o szacowanym czasie pracy na baterii poszczególnych urządzeń oraz czy z wyprzedzeniem sygnalizowane jest obniżenie napięcia baterii.


  Słaba bateria jest sygnalizowana "do centrali", a czas pracy zależy od aktywności urządzenia.

  And! wrote:
  Znalazłem informację, że moduły sterujące głowicami termostatycznymi do grzejników CO wyposażone są w akumulator litowo-jonowy i jedno ładowanie po USB wystarczy na cały okres grzewczy,


  Głupi internet wszystko zaakceptuje ;) O żywotności ogniw i ich pojemności ani słowa - a warunki pracy mają nieciekawe.

  And! wrote:
  Jest też informacja, że sterownik ogrzewania, zapobiega zakamienianiu głowicy, trafiam na taki opis w wielu sterownikach głowic termostatycznych i zastanawiam się jak to może działać?


  Takich "niedouczonych" jak Ty jest więcej ( w tym ja) :) Nijak, czy odkręcenie zaworu zmniejszy stopień zakamienienia głowicy? Pewnie coś się ukruszy jak się oblepiło, ale i tak pozostaje w obiegu. Więc przy kolejnym zwężeniu będzie osiadać, a że w instalacji CO największe zwężenia są w głowicach to ......

  @And! jakbym wiedział, że będziesz się wybierał na szkolenie i miałbym blisko to dla zasady pojechałbym posłuchać.
  Szkoda, że tylko pytań, na odpowiedzi bym nie liczył :D
 • Optex
 • #7
  Erbit
  Level 42  
  And! wrote:

  Jest też informacja że sterownik ogrzewania, zapobiega zakamienianiu głowicy, trafiam na taki opis w wielu sterownikach głowic termostatycznych i zastanawiam się jak to może działać? Raz na jakiś czas uruchamia pełny przepływ? Albo gdy długo nie było zmiany reguluje max-min przez chwilę? Posiadacze zwykłych mechanicznych głowic mogliby wykorzystać tą wiedzę i również zapobiegać zakamienieniu zaworu na grzejniku.

  W HomeMatic, którego jestem użytkownikiem mogę wybrać dzień tygodnia i godzinę wykonania "odkamienienia". Niestety nigdy nie sprawdziłem czy wykonuje się to raz w tygodniu i czy wykonuje się to też w głowicach, które normalnie pracują. Jednak "odkamienienie" odbywa się tak samo (poprzez maksymalne otworzenie głowicy). Przy tym nie sądzę by użytkownicy głowic klasycznych musieli to robić co tydzień. Pewno w głowicach elektronicznych chodzi też o zmniejszenie oporów.

  And! wrote:
  ...
  Co do pytań to przydałaby się jeszcze informacja o szacowanym czasie pracy na baterii poszczególnych urządzeń oraz czy z wyprzedzeniem sygnalizowane jest obniżenie napięcia baterii....

  W zasilaniu bateryjnym moje doświadczenia są takie: oryginalne baterie wytrzymały prawie dwa sezony (powiedzmy 20 miesięcy). Baterie kupione w Polsce (nawet te markowe) wytrzymują ledwo sezon. Najlepiej trzymają się baterie z Biedronki. Trwałość dotyczy 3 szt. baterii AA zainstalowanych w głowicach oraz 2 szt. baterii AAA w termostatach.

  Oczywiście moje doświadczenia to nie Fibaro ale pokazuję jakiej jakości baterie dostępne są na naszym rynku i jakie będą odczucia użytkowników po otrzymaniu informacji jak długo wytrzymuje bateria.

  Dodano po 24 [minuty]:

  marek216 wrote:
  ... Nijak, czy odkręcenie zaworu zmniejszy stopień zakamienienia głowicy? Pewnie coś się ukruszy jak się oblepiło, ale i tak pozostaje w obiegu. Więc przy kolejnym zwężeniu będzie osiadać, a że w instalacji CO największe zwężenia są w głowicach to ......
  ...


  Ależ tu nie chodzi o przepływ wody i "odkamienienie przepływu" a o odkamienienie trzpienia. Nie spotkałem się by głowica zarosła tak by zatkało to przepływ natomiast "często" spotykałem się z tym, że trzpień się zablokował.
 • #8
  Eskulap1
  Level 10  
  @Erbit
  Na początek upierdliwość: " (poprzez maksymalne otworzenie głowicy)" - powinno być "otwarcie głowicy".

  A testowałeś w tych regulatorach akumulatory np. Eneloop?
 • #9
  Erbit
  Level 42  
  Eskulap1 wrote:
  @Erbit
  Na początek upierdliwość: " (poprzez maksymalne otworzenie głowicy)" - powinno być "otwarcie głowicy".

  Takie rzeczy na priv - lub do moderatora za 3pkt. Niemniej dziękuję, poszukam... bo mam wątpliwość co do zasadności Twojej uwagi.

  Eskulap1 wrote:
  ... A testowałeś w tych regulatorach akumulatory np. Eneloop?


  Nie próbowałem. Akumulatory mają niższe napięcie (1,2 a nie 1,5) co spowoduje, że 2 w pełni naładowane akumulatory podadzą 2,4V zamiast 3V. 2,2V to już granica ostrzeżeń o niskim napięciu, którą u siebie mogę obniżyć do 2V. Skutki problemów niskiego napięcia wyszły przy okazji tutaj -> http://www.homematic.com.pl/low-battery-a-blad-f1.html

  Krótko pisząc w moim przekonaniu ogniwa nie nadają się do takiego zasilania.
 • #10
  Lukasz3232
  Level 18  
  Eskulap1 wrote:
  Na początek upierdliwość: " (poprzez maksymalne otworzenie głowicy)" - powinno być "otwarcie głowicy".


  Otwarto i otworzono, obie formy są poprawne.

  Co do integracji z innymi systemami, to można to zrobić za pomocą pluginów. Ja mam doświadczenie z połączeniem Fibaro z Integrą Satela. W ciągu kilku minut w Fibaro są widoczne wszystkie wejścia i wyjścia centrali i można nimi dowolnie sterować.

  Co do szkoleń, to polecam te organizowane w Lublinie. Solidna dawka wiedzy poparta doświadczeniem lubelskich fachowców. Zastanawiam się czy ponownie nie wziąć udziału w szkoleniu, żeby odświeżyć wiedzę i nauczyć się czegoś nowego.
 • #11
  marek216

  Level 43  
  W Satel Integra to co napisałeś jest możliwe tylko po ETHM - w większości systemów nie ma takich opcji. Pozostają tylko wyjścia. Inna sprawa, że aktualizacje FIBARO potrafią rozjechać komunikację do kolejnej poprawki. Wcześniej problemem był firmware w ETHM.
 • #13
  marek216

  Level 43  
  Ale tylko po wyjściach - pełnej informacji o wszystkich wejściach i stanach systemu nie uzyskasz. ETHM w Satel'u dalej zupełnie inną funkcjonalności i poziom integracji.
 • #14
  Erbit
  Level 42  
  marek216 wrote:
  Ale tylko po wyjściach - pełnej informacji o wszystkich wejściach i stanach systemu nie uzyskasz. ETHM w Satel'u dalej zupełnie inną funkcjonalności i poziom integracji.


  Tak, oczywiście. Nie mogę się porównywać z ETHM bo (jak zauważyłeś) przekazuję tylko po wyjściach interesujące mnie stany i to w sposób ograniczony ilością wyjść. Mnie to jednak wystarcza. jak będę zmieniał system alarmowy na pewno ETHM będzie przewagą choćby po to by nie instalować podwójnych czujników otworzenia okna - jednych dla systemu alarmowego, drugich dla centrali ID.
 • #15
  majes
  Level 14  
  Do którego z tych miast warto jechać na szkolenie?
  Ostróda, Płock, Warszawa Grzybowska, Warszawa Rzeczypospolitej
 • #17
  alster1
  CCTV and Stationary Alarms specialist
  wesoly wymiatacz wrote:
  Ktoś wie ile takie szkolenie kosztuje?

  Naprawdę tak ciężko kliknąć w link podany na początku tematu?
 • #18
  wesoly wymiatacz
  Level 10  
  alster1 wrote:
  wesoly wymiatacz wrote:
  Ktoś wie ile takie szkolenie kosztuje?

  Naprawdę tak ciężko kliknąć w link podany na początku tematu?


  Tak, faktycznie znalazłem, przepraszam za kłopot. Choć myślę, że taka informacja przydałaby się w temacie.