Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik przełączający źródła zasilania.

Pan.Kropa 04 Sty 2018 23:21 1050 23
  • #1 04 Sty 2018 23:21
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Potrzebuje stycznik jak w temacie. Może być jednofazowy 25A. Cewka najlepiej na 230V pod która podłącze zegar sterujący. Stycznik ten nie może zewrzeć ze sobą dwóch źródeł zasilania w razie jakieś awarii stycznika. No i cena też żeby nie była jakaś szokująca.

0 23
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 04 Sty 2018 23:29
    spinacz
    Poziom 38  

No to po prostu dwa styczniki i blokadę mechaniczną do nich. Komplet dobierzesz w hurtowni.

0
  • Relpol
  • #3 05 Sty 2018 00:01
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Dwa styczniki mam i dobrze było by je wykorzystać. Znalazłem przykładową blokadę mechaniczną, jednak nie wiem czy zapasuje? jest to jakoś znormalizowane? Stycznik przełączający źródła zasilania. Styczniki mam takie. Są co prawda trójfazowe ale to mi nie przeszkadza. Stycznik przełączający źródła zasilania.Stycznik przełączający źródła zasilania.Stycznik przełączający źródła zasilania.

0
  • Pomocny post
    #4 05 Sty 2018 00:15
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Pan.Kropa napisał:
    Znalazłem przykładową blokadę mechaniczną, jednak nie rozumiem jak to działa.
    Wstawiona między styczniki, nie pozwala jednemu zamknąć obwodu, gdy drugi jest załączony, i vice versa. Wstawia się ją pomiedzy stycznikami. (blokuje kotwice).

Pan.Kropa napisał:
    jest to jakoś znormalizowane?
    Nie. Każdy producent styczników ma inne.

0
  • #5 05 Sty 2018 00:18
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Już wiem jak działa ta blokada. Będe musiał napisać do sprzedawcy styczników czy mają do nich blokady.

0
  • #6 20 Sty 2018 23:34
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Do sprzedawcy i [producenta napisałem e-maile. Niestety żadnej odpowiedzi do tej pory się nie doczekałem. Czy nie można by zastosować blokady elektrycznej?

0
  • Pomocny post
    #7 20 Sty 2018 23:43
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Pan.Kropa napisał:
    Czy nie można by zastosować blokady elektrycznej?

Jeśli się skleją styki to blokada elektryczna nic nie da.

0
  • #8 20 Sty 2018 23:55
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Nie wiem czy dobrze myśle ale jak się skleją styki to styki pomocnicze się nie przełączą uniemożliwiając włączenie stycznika obok?

0
  • Pomocny post
    #9 21 Sty 2018 00:00
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Pan.Kropa napisał:
    Nie wiem czy dobrze myśle ale jak się skleją styki to styki pomocnicze się nie przełączą uniemożliwiając włączenie stycznika obok?

Niekoniecznie. Stąd właśnie stosuje się blokadę mechaniczną. Np. ZE nie odbierze żadnego SZR-a jeśli nie ma blokady mechanicznej.

Nie kombinuj tylko ją zastosuj. Jeśli dla Twoich styczników nie znajdziesz blokady to kup inne. Każda firma ma inne rozwiązania.

0
  • #10 21 Sty 2018 00:03
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

No nic. Musze poszukać innych styczników. Jakby ktoś miał czas poszukać i dać link do sklepu z interesującymi mnie stycznikami. Powinny być jednofazowe 25A. Ewentualnie trójfazowe. U siebie w mieście byłem z moimi stycznikami to w jednym sklepie zrobili wielkie oczy o czym ja mówię i co to za blokada. Więc nie uśmiecha mi się wycieczka w poszukiwaniu sklepu w którym będą wiedzieć czego potrzebuje. A może znajdzie się ktoś na wymianę moich styczników na takie które potrzebuje? Moje styczniki nowe, nigdy nigdzie nie podłączane.

0
  • Pomocny post
    #11 21 Sty 2018 00:48
    mychaj
    Poziom 30  

Dobrze widzę - to jakiś klon Schneidera (wcześniej Telemecanique), seria LC1D - powinna pasować blokada:
    ta:
    Link
    lub ta:
    Link
    Zrób zdjęcie nalepki z parametrami stycznika to będzie łatwiej stwierdzić którego modelu to klon.
    Wygląda że to ta z pierwszego linku.

0
  • #12 21 Sty 2018 01:13
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Zdjęcie nalepki jest w trzecim poście. Jak za mało wyraźne to jutro dodam lepsze.

0
  • Pomocny post
    #13 21 Sty 2018 06:15
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Zadzwoń do głównego przedstawiciela producenta w Polsce.
    Powinni Ci pomóc.
    Parę razy tak robiłem i pomogli.

0
  • Pomocny post
    #14 21 Sty 2018 09:56
    mychaj
    Poziom 30  

W zależności co chcesz przełączać i jak:
    można zrobić blokadę na stykach pomocniczych,
    użyć przełącznika 1-0-2 ,
    zastosować tzw. układ nawrotny tylko wywalić połączenia między stykami Link
    przełączać przekaźnikiem czasowym.

0
  • #15 21 Sty 2018 10:01
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Pan.Kropa napisał:
    Powinny być jednofazowe 25A

Kolego co chcesz załączać i jakiej mocy. 25A to takie nic i nie ma 1 fazowych.

0
  • #16 22 Sty 2018 13:00
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Wczoraj z powodów chorobowych nie miałem sił odpisywać.

mychaj napisał:
    W zależności co chcesz przełączać i jak:
    użyć przełącznika 1-0-2 ,
    Przełącznik 1-0-2 mam teraz, ale jest to nie wygodne bo muszę pilnować czasów.
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Kolego co chcesz załączać i jakiej mocy. 25A to takie nic i nie ma 1 fazowych.
    Chcę przełączać źródła zasilania o różnych zaprogramowanych godzinach, sterowanie ma być zegarem sterującym . Źródło zasilania jak i pobór z tych źródeł to max 25A. Odbiory są czysto rezystancyjne, nie ma żadnych silników. Jak wspomniałem to stycznik może być i trójfazowy, najwyżej nie będą wszystkie styki wykorzystane.
    mychaj napisał:
    Kolega Łukasz-O odradzał blokade elektryczną. Czy ta blokada do której dałeś link będzie pasować? Czy potrzebujesz jeszcze jakieś zdjęcia?

0
  • #17 22 Sty 2018 15:30
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

mychaj napisał:

Nie można, bo styki pomocnicze nie są tożsame z siłowymi . Po za tym jeśli to są dwa naprawdę różne źródła zasilania to ZE nie wyraża na takie blokady pozwolenia.

0
  • #18 22 Sty 2018 15:35
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Krzysztof Reszka napisał:
    Po za tym jeśli to są dwa naprawdę różne źródła zasilania to ZE nie wyraża na takie blokady pozwolenia.
    Są dwa niezależne liczniki. Raz będzie pobierane z jednego a raz z drugiego. Liczniki są na tej samej fazie.

0
  • #19 22 Sty 2018 16:24
    kkas12
    Poziom 41  

I pewnie jeden w taryfie nocnej G12 (założony kiedyś na wydzielony obwód) a drugi w dziennej G11 na resztę instalacji.
    Jak dla mnie to takie przełączanie pomiędzy licznikami jest nadużyciem taryfowym.
    Był kiedyś taki wątek.

0
  • #20 22 Sty 2018 16:32
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Pomińmy aspekty prawne. Nie są moim pytaniem i mam wszystko wyjaśnione.

0
  • #21 22 Sty 2018 17:02
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

To zakładaj te styczniki i ciesz się.

0
  • Pomocny post
    #22 22 Sty 2018 17:45
    mawerix123
    Poziom 37  

mychaj podał właściwy trop i rozwiązanie to jest kopia LC1D

Pan.Kropa W tym linku masz 360' obejrzyj sobie wokół --> https://www.tme.eu/pl/details/lc1d09p7/styczniki-moduly-glowne/schneider-electric/
    w linku poniżej danych stycznika komplet akcesoriów z blokadą włącznie.
    Kup załóż zmontuj i tyle w temacie.

0
  • #23 22 Sty 2018 17:51
    Pan.Kropa
    Poziom 16  

Dodano po 1 [minuty]:

Strumien swiadomosci swia napisał:
    o zakładaj te styczniki i ciesz się.
    Pewnie że założe. I na tym kończe temat. Wszystkim dziękuje za rady.

0
  • #24 22 Sty 2018 19:37
    Akrzy74
    Poziom 39  

W tym temacie wyraźnie widać, że autor ignoruje zasady bezpieczeństwa, mimo ostrzeżeń ze strony użytkowników zamierza wykonać to w sposób urągający zasadom bezpieczeństwa, czyli w sposób jemu wygodny.
    Ze swojej strony przypominam, że dział "Elektryka początkujący" jest działem w którym poruszane są tematy z zakresu elektryki początkującej, co nie ma nic wspólnego z projektowaniem, w szczególności układów które mogą zagrażać zdrowiu i życiu, oraz mogą doprowadzić do groźnych w skutkach uszkodzeń instalacji. :|

1