Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego

bertolbaleron 18 Mar 2018 11:45 2787 10
  • Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego
    Witam szanownych kolegów,

Jakiś czas temu naprawiając tester radiotelefonów ZPFM-3 postanowiłem dokonać w nim, przy okazji, jednego zasadniczego usprawnienia. Chodzi oczywiście o jakąś modyfikację wyświetlacza. Fabryczny był bardzo mały, połowa segmentów już świeciła słabiej niż pozostałe (mimo, że i tak wszystkie świeciły słabo), a spora część była przepalona. Często musiałem się domyślać, co ja tam tak naprawdę widzę. Jako, że naprawiałem syntezę, więc i tak miałem wybebeszoną całą górę, to aż się prosiło coś z tym fantem zrobić.

Były w zasadzie dwie opcje. Wymienić fabryczne wyświetlacze CEMI na współczesne o takim samym rozstawie nóg i wielkości, albo zrobić coś całkiem od nowa. Współczesny zamiennik istnieje, jest tani i ogólnie dostępny. Dla purystów nawet podam model: KW1-361ASA marki Lucky Light. Szybko przekonałem się jednak do drugiej opcji, bo przypomniało mi się, ile nerwów kosztuje wylutowanie scalaka w DIL14 z polskiej płytki dwustronnej. Tutaj takich "scalaków" było aż 7... Oczami wyobraźni widziałem poodparzane pady i ścieżki. Postanowiłem zrobić całość od nowa.

Żeby nie cudować, użyłem wyświetlaczy, które miałem w domowych zapasach. Wymagania samego ZPFMa to wspólna anoda no i czerwony kolor ze względu na zastosowany filtr. Spotkałem się też z ZPFM-3, który miał fabrycznie większy, bardziej współczesny, zielony wyświetlacz, ale to musiał być jakiś nowszy egzemplarz. Użyłem trzech wyświetlaczy podwójnych (FJ5261BH) i jednego pojedynczego (FJ5161BH) - w sumie siedem cyfr.

Płytkę narysowałem w SprintLayout, musiała być niestety dwustronna, ale na szczęście bez wodotrysków:

Pasowanie do urządzenia:
    Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego

Jako przelotek użyłem podstawki precyzyjnej, a w pozostałych miejscach po prostu srebrzanki. Podstawka ma jeszcze tą zaletę, że w razie przepalenia można wymienić wyświetlacz w kilka chwil. Piny są pocynowane dosyć chałupniczo, ale spełnia to swoje zadanie. Nie miałem wtedy innej możliwości zabezpieczenia.
    Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego

Oczywiście nie obyło się bez pomyłki. Jedną ścieżkę musiałem krosować kynarem, bo zrobiłem "babola". Więcej problemów nie było. Wszystko działa bez zarzutu.
    Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego

Tak oto ZPFM zyskał drugie życie i nowy wyświetlacz na miarę XXI wieku. :) Wyświetlacz jest znacznie czytelniejszy i bardzo jasny (może nawet za bardzo), nie ma problemu z odczytem nawet w słońcu. Potem zmodyfikowałem płytkę i dodałem jeszcze jedną diodę, żeby wyświetlacz nie dawał tak po oczach wieczorami. W najbliższej przyszłości muszę zrobić to samo w generatorze PG-20, który ma trochę inne, ale równie pechowe wyświetlacze. Jeśli ktoś wyrazi zainteresowanie mogę zrobić kilka takich "plomb" i odsprzedać.

Pozdrawiam, SM.

Fajne!
  • #2 18 Mar 2018 16:47
    IS
    Poziom 15  

Do PG-20 zrobiłem nową płytkę (fabryka w Chinach, ale stylizowana na płytkę z Toralu, bez soldermaski). Gdzieś jeszcze powinienem mieć puste płytki. Jakby ktoś chciał to proszę pisać na priv. NA Elektrodzie też jakiś czas temu była pokazywana przeróbka do PG-20, tylko na SMD.

• #3 18 Mar 2018 16:48
    bertolbaleron
    Poziom 15  

IS napisał:
    Do PG-20 zrobiłem nową płytkę (fabryka w Chinach, ale stylizowana na płytkę z Toralu, bez soldermaski). Gdzieś jeszcze powinienem mieć puste płytki. Jakby ktoś chciał to proszę pisać na priv.

Pochwal się jak wyszła :) Ja chętnie wezmę jak masz.

Pozdrawiam, SM.

• #4 19 Mar 2018 09:07
    szeryf3
    Poziom 12  

Mój jeszcze na szczęście działa, ale jak zmieni zdanie to napewno skorzystam z Twojej wiedzy.

• #5 20 Mar 2018 14:33
    arturavs
    Poziom 37  

Świetna robota. Kiedyś miałem ZPFM-3, też był problem z wyświetlaczami. Przymierzałem się do podobnego rozwiązania.
    Jednak sprzęt nie dożył tej chwili. Wraz z innym sprzętem pomiarowym spłonął w pożarze.
    Sąsiad miał pożar w budynku gospodarczym, który przeniósł się na mój pod moją nieobecność :-( ( gdybym był na miejscu, może coś by się uratowało).
    Czego nie strawił ogień, załatwiła woda strażaków. :-(

Chciałem dać zielone, ewentualnie bursztynowe wyświetlacze wraz z wymianą filtrów.
    Moim zdaniem są bardziej czytelne niż czerwone. Ale to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.

• #6 20 Mar 2018 17:34
    bertolbaleron
    Poziom 15  

arturavs napisał:
    Świetna robota. Kiedyś miałem ZPFM-3, też był problem z wyświetlaczami. Przymierzałem się do podobnego rozwiązania.

Dzięki, to dość globalny problem wśród starszych egzemplarzy ZPFMa trzeciego.
    arturavs napisał:
    Jednak sprzęt nie dożył tej chwili. Wraz z innym sprzętem pomiarowym spłonął w pożarze.
    Sąsiad miał pożar w budynku gospodarczym, który przeniósł się na mój pod moją nieobecność :-( ( gdybym był na miejscu, może coś by się uratowało).
    Czego nie strawił ogień, załatwiła woda strażaków. :-(

O, to wielka szkoda.
    arturavs napisał:
    Chciałem dać zielone, ewentualnie bursztynowe wyświetlacze wraz z wymianą filtrów.
    Moim zdaniem są bardziej czytelne niż czerwone. Ale to kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje.

Rzeczywiście kwestia gustu. Ja zdecydowanie wolę czerwone, a poza tym wymusiły to też warunki.

• #7 20 Mar 2018 17:50
    Freddy
    Poziom 43  

Ja w swoim naście lat temu dałem pomarańczowe i powiem za czerwonym oryginalnym filtrem całkiem nieźle wyglądały.

Niestety ze względu na brak miejsca, znalazł nowego właściciela :(.
    Na szczęście w razie potrzeb miałem możliwość korzystania ze Schlumbergera Stabilock SI4015.

• #8 20 Mar 2018 19:12
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Freddy napisał:
    Na szczęście w razie potrzeb miałem możliwość korzystania ze Schlumbergera Stabilock 4015.

Jak to było w Misiu? "Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami." :)

Dodam jeszcze dla porządku zdjęcie starego wyświetlacza, który ktoś już próbował chyba kiedyś naprawiać.
    Nowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciegoNowy wyświetlacz dla ZPFMa trzeciego

Pozdrawiam, SM.

• #9 20 Mar 2018 19:23
    Freddy
    Poziom 43  

bertolbaleron napisał:
    Jak to było w Misiu? "Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami."
    Nie rozumiem za bardzo co to ma znaczyć to porównanie? Czepiasz się, że brakło mi dwóch literek "SI"? Już dopisałem.

• #10 20 Mar 2018 19:26
    bertolbaleron
    Poziom 15  

Freddy napisał:
    bertolbaleron napisał:
    Jak to było w Misiu? "Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Peweksami."
    Nie rozumiem za bardzo co to ma znaczyć to porównanie? Czepiasz się, że brakło mi dwóch literek "SI"?

Taki żarcik, spokojnie ;) Gdzie ZPFM, a gdzie Stabilock :)

Pozdrawiam, SM.

• #11 20 Mar 2018 19:36
    Freddy
    Poziom 43  

Skoro tak, to przepraszam, bo już dostałem PW od jakiegoś inteligenta : "jesteś gupi, stabilock 4015 to jest wavetek, a nie schlumberger"

Dla niego specjalnie fotka.

ZPFM był dobry używałem go dość długo, no ale SI4015 lepszy o kilka klas :)