Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny

CHOPIN66 13 Jul 2018 23:27 5292 9
Altium Designer Computer Controls
  • Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..407.jpg Download (1.78 MB)
    Witam

    Chciałbym zaprezentować lampowy odbiornik superreakcjny na lampie ECC91 zasilany napięciem 12V. Pomysł zrodził się w 2013.r z chęci sprawdzenia czy da się zbudować odbiornik na tak niskie napięcie anodowe . Odbiorniki został przetestowany przez Romekd z forum triody na lampie 6n23p już przy 8V głośność

    Opis układu
    Na wejściu odbiornika znajduje się transformator antenowy tworzony przez cewki L1 i L2 . Do cewki L1(1 zw) doprowadzony jest sygnał z anteny . Cewka L2 (4 zw) wraz z C1 30pF (trymer ) tworzy obwód rezonansowy umożliwiający odbiór w zakresie ok 88-108 MHz
    Kondensator C2 i rezystor R1 odpowiadają za superreakcję . Następnie sygnał jest podawany na siatkę sterującą pierwszej triody lampy ECC91 gdzie następuje demodulacja . Z anody triody po przez dławik DŁ1 z demodulowany sygnał podawany jest na filtr dolnoprzepustowy blokujący składową w.cz przepuszczając tylko sygnał akustyczny . Z filtru sygnał podawany jest na potencjometr regulacji głośności skąd trafia na siatkę drugiej triody gdzie jest wzmacniany . W anodzie drugiej triody znajduje się transformator wyjściowy .Do uzwojenia wtórnego podłączone są słuchawki 32 om . Układ przedstawia poniższy schemat
    Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny2018-07-13....02.34.jpg Download (291.93 kB)
    Wykonanie
    Odbiornik zmontowany jest w obudowie Z7A
    Elementy są łączone na pająka . cewka L2 jest nawinięta na karkasie fi 8mm srebrzanką fi 0,7 mm . układ zamontowany jest w obudowie uniwersalnej ..Transformator wyjściowy jest przyklejony do obudowy na butapren .
    Do zrobienia zostało jeszcze nawinąć L1 i DŁ oraz zamontować rezystor R1 od superreakcji , a także baterie anodowo-żarzeniową ( w obudowie Z80 ) .

    Temat na forum Triody Niskonapięciowy superreakcjniak na ECC91

    Zdjęcia
    Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..430.jpg Download (570.23 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..410.jpg Download (808.52 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..217.jpg Download (2.28 MB)

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    CHOPIN66
    Level 14  
    Offline 
    Świeżo upieczony projektant i instalator systemów fotowoltaiczny. Szkolenie z fotowoltaiki odbyłem w On.sp.z.o.o
    Has specialization in: Projektant i Instalator systemów fotowoltaiczny
    CHOPIN66 wrote 538 posts with rating 148, helped 3 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2009 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Obudowa plastikowa? Nie nadtapia się od lampy?
  • #3
    Simon79
    Level 20  
    Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?
  • Altium Designer Computer Controls
  • #4
    CHOPIN66
    Level 14  
    Simon79 wrote:
    Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?

    Generalnie to jest tak ,że obudowa z tworzywa jest tymczasowa , z obiorem na ECC91 jeszcze nie wiem (wiem od Romekd z forum Triody ,że odbiór na 6n23p przy Ua=8V był zadowalający ,dało się tego słuchać)przy Ua=12V może jakość na pewno się poprawi . Tak jak napisałem do wlutowania został rezystor 2,2MΩ od superreakcji oraz dławik no i zlutować baterie anodowo-żarzeniową . :D
  • #6
    CHOPIN66
    Level 14  
    dktr wrote:
    A mnie tu zaszokowało jak prosty może być odbiornik FM. Jak z czułością?


    Jeszcze nie wiem, dowiem się jak wstawię rezystor 2,2MΩ
    Dopiero teraz zauważyłem ,że filtr dolnoprzepustowy to chyba dobrałem na "ślepo" i będzie obcinał przy około 724Hz będę musiał dołożyć do 10nF szeregowo 470pF co da odcięcie przy około 16kHz .
  • #7
    CHOPIN66
    Level 14  
    A więc  tak - najprawddpodomniej pomieszałem siatkę pieszej triody z siatką drugiej triody ( są obok siebie ) co oczywiście objawiło się brakiem odbioru . Generalnie odbiornik doczekała się płytki drukowanej , wzmacniacza w.cz na EF94 , II stopnia wzmacniacza m.cz na 1K2P i wzmacniacza mocy na 2P2P no i oczywiści strojenia normalnym kondensatorem zmiennym ( agregatem) a nie trymerem .

    W planach

    Skrócona superheterodyna
    mieszacz i oscylator -EK90
    detektor superreakcyjny i wzmacniacz m.cz - ECC91
    Wzmacniacz mocy - 2P2P

    Superheterodyna na lampach bateryjnych
    mieszacz i oscylator -1A2P
    wzmacniacz p.cz - 1B2P
    detektor stosunkowy - 2 x AAP153
    wzmacniacz m.cz - 1K2P
    wzmacniacz mocy - 2P2P .

    Nadajnik ( do testowania odbiorników AM ) na 3xEF95
    wzmacniacz m.cz - EF95
    generator nośnej w konfiguracji ECO - EF95
    modulator - EF95
    filtr pasmowy .

    Ekradyna FM
    RES 094 wzmacniacz w.cz
    RE 034 audion
    RE 034 wzmacniacz m.cz
    RE114/RES164 wzmacniacz mocy

    Homodyna na zakres UKF (eksperyment - podobno nie da się zbudować )
    2Ż27Ł /12Ż1Ł - wzmacniacz w.cz
    2Ż27Ł /12Ż1Ł - mieszacz samodrgający w układzie ECO .

    Tak więc zapowiada się ciekawie .
  • #8
    conisl
    Level 11  
    Witam,

    Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

    Pozdrawiam
  • #9
    CHOPIN66
    Level 14  
    conisl wrote:
    Witam,

    Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

    Pozdrawiam



    Ano dlatego że, demodulacja odbywa się na zboczu krzywej charakterystyki następuje przesunięcie bodajże fazowe i sygnał zostaje przekształcony z modulacji FM na AM . To samo dzieje się w filtrze p.cz detektora dlatego najczęściej ostatni stopień w odbiornikach stereo ma ogranicznik amplitudy.
    Wykorzystał to kiedyś niemiecki Stern na początku lat 50 . w odbiorniku wykorzystano tylko lampy stalowe . Przemiana UKF odbywała się na tej samej lampie co przemiana AM , do demodulacji FM użyto jednej diody lampy U/EBF11 ( na drugiej diodzie była demodulacja AM ) . Demodulacja na zboczu krzywej rezonansu filtru ma zalety w postaci uproszczenia odbiornika i obniżenia kosztu produkcji . Wadą jest to ,że wymaga piekielnie precyzyjnie zestrojonych obwodów p.cz .
  • #10
    _jta_
    Electronics specialist
    To może działać na nieco innej zasadzie, ale przypuszczam, że niskie napięcie anodowe jest tu istotne: nakładanie się sygnału z anteny i z generatora wpływa na prąd (samej anody, czy siatki, i poprzez siatkę steruje prądem anodowym? w każdym razie opornik powoduje, że układ pracuje z prądem siatki), a to na napięcie anodowe; z kolei napięcie anodowe wpływa na czas przelotu elektronów w lampie (im niższe, tym jest on dłuższy).

    Przy przesunięciu fazowym sygnału z anteny i sygnału z anody o ćwierć okresu nakładanie się tych sygnałów nie generuje zmiany prądu anody; kiedy częstotliwość sygnału z anteny się zmieni, faza zaczyna się przesuwać, i powoduje zmianę prądu anody, a rezultacie napięcia anody i czasu przelotu - tak, by zmienić przesunięcie fazy przez czas przelotu elektronów w lampie i dopasować fazę sygnału z anody, by zmalała różnica faz wytworzona przez zmianę częstotliwości sygnału z anteny. Tak będzie przy przesunięciu fazy o ćwierć okresu w jedną stronę - gdyby było w przeciwną, to zmiana różnicy faz zostałaby powiększona, i taki stan powinien być niestabilny.

    Różnica wyników pomiędzy demodulacją na zboczu krzywej rezonansu, a opisanym mechanizmem jest taka, że w pierwszym przypadku przy przestrajaniu łapiemy każdą stację podwójnie, w drugim raz.