Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny

CHOPIN66 13 Jul 2018 23:27 4899 9
Altium Designer Computer Controls
 • Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..407.jpg Download (1.78 MB)
  Witam

  Chciałbym zaprezentować lampowy odbiornik superreakcjny na lampie ECC91 zasilany napięciem 12V. Pomysł zrodził się w 2013.r z chęci sprawdzenia czy da się zbudować odbiornik na tak niskie napięcie anodowe . Odbiorniki został przetestowany przez Romekd z forum triody na lampie 6n23p już przy 8V głośność

  Opis układu
  Na wejściu odbiornika znajduje się transformator antenowy tworzony przez cewki L1 i L2 . Do cewki L1(1 zw) doprowadzony jest sygnał z anteny . Cewka L2 (4 zw) wraz z C1 30pF (trymer ) tworzy obwód rezonansowy umożliwiający odbiór w zakresie ok 88-108 MHz
  Kondensator C2 i rezystor R1 odpowiadają za superreakcję . Następnie sygnał jest podawany na siatkę sterującą pierwszej triody lampy ECC91 gdzie następuje demodulacja . Z anody triody po przez dławik DŁ1 z demodulowany sygnał podawany jest na filtr dolnoprzepustowy blokujący składową w.cz przepuszczając tylko sygnał akustyczny . Z filtru sygnał podawany jest na potencjometr regulacji głośności skąd trafia na siatkę drugiej triody gdzie jest wzmacniany . W anodzie drugiej triody znajduje się transformator wyjściowy .Do uzwojenia wtórnego podłączone są słuchawki 32 om . Układ przedstawia poniższy schemat
  Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny2018-07-13....02.34.jpg Download (291.93 kB)
  Wykonanie
  Odbiornik zmontowany jest w obudowie Z7A
  Elementy są łączone na pająka . cewka L2 jest nawinięta na karkasie fi 8mm srebrzanką fi 0,7 mm . układ zamontowany jest w obudowie uniwersalnej ..Transformator wyjściowy jest przyklejony do obudowy na butapren .
  Do zrobienia zostało jeszcze nawinąć L1 i DŁ oraz zamontować rezystor R1 od superreakcji , a także baterie anodowo-żarzeniową ( w obudowie Z80 ) .

  Temat na forum Triody Niskonapięciowy superreakcjniak na ECC91

  Zdjęcia
  Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..430.jpg Download (570.23 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..410.jpg Download (808.52 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..217.jpg Download (2.28 MB)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  CHOPIN66
  Level 13  
  Offline 
  Świeżo upieczony projektant i instalator systemów fotowoltaiczny. Szkolenie z fotowoltaiki odbyłem w On.sp.z.o.o
  Has specialization in: Projektant i Instalator systemów fotowoltaiczny
  CHOPIN66 wrote 446 posts with rating 91, helped 3 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2009 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Simon79
  Level 19  
  Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?
 • #4
  CHOPIN66
  Level 13  
  Simon79 wrote:
  Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?

  Generalnie to jest tak ,że obudowa z tworzywa jest tymczasowa , z obiorem na ECC91 jeszcze nie wiem (wiem od Romekd z forum Triody ,że odbiór na 6n23p przy Ua=8V był zadowalający ,dało się tego słuchać)przy Ua=12V może jakość na pewno się poprawi . Tak jak napisałem do wlutowania został rezystor 2,2MΩ od superreakcji oraz dławik no i zlutować baterie anodowo-żarzeniową . :D
 • #6
  CHOPIN66
  Level 13  
  dktr wrote:
  A mnie tu zaszokowało jak prosty może być odbiornik FM. Jak z czułością?


  Jeszcze nie wiem, dowiem się jak wstawię rezystor 2,2MΩ
  Dopiero teraz zauważyłem ,że filtr dolnoprzepustowy to chyba dobrałem na "ślepo" i będzie obcinał przy około 724Hz będę musiał dołożyć do 10nF szeregowo 470pF co da odcięcie przy około 16kHz .
 • #7
  CHOPIN66
  Level 13  
  A więc  tak - najprawddpodomniej pomieszałem siatkę pieszej triody z siatką drugiej triody ( są obok siebie ) co oczywiście objawiło się brakiem odbioru . Generalnie odbiornik doczekała się płytki drukowanej , wzmacniacza w.cz na EF94 , II stopnia wzmacniacza m.cz na 1K2P i wzmacniacza mocy na 2P2P no i oczywiści strojenia normalnym kondensatorem zmiennym ( agregatem) a nie trymerem .

  W planach

  Skrócona superheterodyna
  mieszacz i oscylator -EK90
  detektor superreakcyjny i wzmacniacz m.cz - ECC91
  Wzmacniacz mocy - 2P2P

  Superheterodyna na lampach bateryjnych
  mieszacz i oscylator -1A2P
  wzmacniacz p.cz - 1B2P
  detektor stosunkowy - 2 x AAP153
  wzmacniacz m.cz - 1K2P
  wzmacniacz mocy - 2P2P .

  Nadajnik ( do testowania odbiorników AM ) na 3xEF95
  wzmacniacz m.cz - EF95
  generator nośnej w konfiguracji ECO - EF95
  modulator - EF95
  filtr pasmowy .

  Ekradyna FM
  RES 094 wzmacniacz w.cz
  RE 034 audion
  RE 034 wzmacniacz m.cz
  RE114/RES164 wzmacniacz mocy

  Homodyna na zakres UKF (eksperyment - podobno nie da się zbudować )
  2Ż27Ł /12Ż1Ł - wzmacniacz w.cz
  2Ż27Ł /12Ż1Ł - mieszacz samodrgający w układzie ECO .

  Tak więc zapowiada się ciekawie .
 • #8
  conisl
  Level 10  
  Witam,

  Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

  Pozdrawiam
 • #9
  CHOPIN66
  Level 13  
  conisl wrote:
  Witam,

  Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

  Pozdrawiam  Ano dlatego że, demodulacja odbywa się na zboczu krzywej charakterystyki następuje przesunięcie bodajże fazowe i sygnał zostaje przekształcony z modulacji FM na AM . To samo dzieje się w filtrze p.cz detektora dlatego najczęściej ostatni stopień w odbiornikach stereo ma ogranicznik amplitudy.
  Wykorzystał to kiedyś niemiecki Stern na początku lat 50 . w odbiorniku wykorzystano tylko lampy stalowe . Przemiana UKF odbywała się na tej samej lampie co przemiana AM , do demodulacji FM użyto jednej diody lampy U/EBF11 ( na drugiej diodzie była demodulacja AM ) . Demodulacja na zboczu krzywej rezonansu filtru ma zalety w postaci uproszczenia odbiornika i obniżenia kosztu produkcji . Wadą jest to ,że wymaga piekielnie precyzyjnie zestrojonych obwodów p.cz .
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  To może działać na nieco innej zasadzie, ale przypuszczam, że niskie napięcie anodowe jest tu istotne: nakładanie się sygnału z anteny i z generatora wpływa na prąd (samej anody, czy siatki, i poprzez siatkę steruje prądem anodowym? w każdym razie opornik powoduje, że układ pracuje z prądem siatki), a to na napięcie anodowe; z kolei napięcie anodowe wpływa na czas przelotu elektronów w lampie (im niższe, tym jest on dłuższy).

  Przy przesunięciu fazowym sygnału z anteny i sygnału z anody o ćwierć okresu nakładanie się tych sygnałów nie generuje zmiany prądu anody; kiedy częstotliwość sygnału z anteny się zmieni, faza zaczyna się przesuwać, i powoduje zmianę prądu anody, a rezultacie napięcia anody i czasu przelotu - tak, by zmienić przesunięcie fazy przez czas przelotu elektronów w lampie i dopasować fazę sygnału z anody, by zmalała różnica faz wytworzona przez zmianę częstotliwości sygnału z anteny. Tak będzie przy przesunięciu fazy o ćwierć okresu w jedną stronę - gdyby było w przeciwną, to zmiana różnicy faz zostałaby powiększona, i taki stan powinien być niestabilny.

  Różnica wyników pomiędzy demodulacją na zboczu krzywej rezonansu, a opisanym mechanizmem jest taka, że w pierwszym przypadku przy przestrajaniu łapiemy każdą stację podwójnie, w drugim raz.