Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny

CHOPIN66 13 Jul 2018 23:27 5292 9
Altium Designer Computer Controls
 • Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..407.jpg Download (1.78 MB)
  Witam

  Chciałbym zaprezentować lampowy odbiornik superreakcjny na lampie ECC91 zasilany napięciem 12V. Pomysł zrodził się w 2013.r z chęci sprawdzenia czy da się zbudować odbiornik na tak niskie napięcie anodowe . Odbiorniki został przetestowany przez Romekd z forum triody na lampie 6n23p już przy 8V głośność

  Opis układu
  Na wejściu odbiornika znajduje się transformator antenowy tworzony przez cewki L1 i L2 . Do cewki L1(1 zw) doprowadzony jest sygnał z anteny . Cewka L2 (4 zw) wraz z C1 30pF (trymer ) tworzy obwód rezonansowy umożliwiający odbiór w zakresie ok 88-108 MHz
  Kondensator C2 i rezystor R1 odpowiadają za superreakcję . Następnie sygnał jest podawany na siatkę sterującą pierwszej triody lampy ECC91 gdzie następuje demodulacja . Z anody triody po przez dławik DŁ1 z demodulowany sygnał podawany jest na filtr dolnoprzepustowy blokujący składową w.cz przepuszczając tylko sygnał akustyczny . Z filtru sygnał podawany jest na potencjometr regulacji głośności skąd trafia na siatkę drugiej triody gdzie jest wzmacniany . W anodzie drugiej triody znajduje się transformator wyjściowy .Do uzwojenia wtórnego podłączone są słuchawki 32 om . Układ przedstawia poniższy schemat
  Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny2018-07-13....02.34.jpg Download (291.93 kB)
  Wykonanie
  Odbiornik zmontowany jest w obudowie Z7A
  Elementy są łączone na pająka . cewka L2 jest nawinięta na karkasie fi 8mm srebrzanką fi 0,7 mm . układ zamontowany jest w obudowie uniwersalnej ..Transformator wyjściowy jest przyklejony do obudowy na butapren .
  Do zrobienia zostało jeszcze nawinąć L1 i DŁ oraz zamontować rezystor R1 od superreakcji , a także baterie anodowo-żarzeniową ( w obudowie Z80 ) .

  Temat na forum Triody Niskonapięciowy superreakcjniak na ECC91

  Zdjęcia
  Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..430.jpg Download (570.23 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..410.jpg Download (808.52 kB) Niskonapięciowy lampowy odbiornik superreakcjny20180713_1..217.jpg Download (2.28 MB)

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  CHOPIN66
  Level 14  
  Offline 
  Świeżo upieczony projektant i instalator systemów fotowoltaiczny. Szkolenie z fotowoltaiki odbyłem w On.sp.z.o.o
  Has specialization in: Projektant i Instalator systemów fotowoltaiczny
  CHOPIN66 wrote 538 posts with rating 148, helped 3 times. Live in city Gdańsk. Been with us since 2009 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Obudowa plastikowa? Nie nadtapia się od lampy?
 • #3
  Simon79
  Level 20  
  Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #4
  CHOPIN66
  Level 14  
  Simon79 wrote:
  Gdyby Kolega pokusił się o wykonanie obudowy drewnianej, choćby ze sklejki, efekt wizualny byłby o wiele lepszy. Elementy widać z odzysku, piękne kondensatory rurkowe :), byłoby fajne retro. Jak z odbiorem z takiego radia ?

  Generalnie to jest tak ,że obudowa z tworzywa jest tymczasowa , z obiorem na ECC91 jeszcze nie wiem (wiem od Romekd z forum Triody ,że odbiór na 6n23p przy Ua=8V był zadowalający ,dało się tego słuchać)przy Ua=12V może jakość na pewno się poprawi . Tak jak napisałem do wlutowania został rezystor 2,2MΩ od superreakcji oraz dławik no i zlutować baterie anodowo-żarzeniową . :D
 • #6
  CHOPIN66
  Level 14  
  dktr wrote:
  A mnie tu zaszokowało jak prosty może być odbiornik FM. Jak z czułością?


  Jeszcze nie wiem, dowiem się jak wstawię rezystor 2,2MΩ
  Dopiero teraz zauważyłem ,że filtr dolnoprzepustowy to chyba dobrałem na "ślepo" i będzie obcinał przy około 724Hz będę musiał dołożyć do 10nF szeregowo 470pF co da odcięcie przy około 16kHz .
 • #7
  CHOPIN66
  Level 14  
  A więc  tak - najprawddpodomniej pomieszałem siatkę pieszej triody z siatką drugiej triody ( są obok siebie ) co oczywiście objawiło się brakiem odbioru . Generalnie odbiornik doczekała się płytki drukowanej , wzmacniacza w.cz na EF94 , II stopnia wzmacniacza m.cz na 1K2P i wzmacniacza mocy na 2P2P no i oczywiści strojenia normalnym kondensatorem zmiennym ( agregatem) a nie trymerem .

  W planach

  Skrócona superheterodyna
  mieszacz i oscylator -EK90
  detektor superreakcyjny i wzmacniacz m.cz - ECC91
  Wzmacniacz mocy - 2P2P

  Superheterodyna na lampach bateryjnych
  mieszacz i oscylator -1A2P
  wzmacniacz p.cz - 1B2P
  detektor stosunkowy - 2 x AAP153
  wzmacniacz m.cz - 1K2P
  wzmacniacz mocy - 2P2P .

  Nadajnik ( do testowania odbiorników AM ) na 3xEF95
  wzmacniacz m.cz - EF95
  generator nośnej w konfiguracji ECO - EF95
  modulator - EF95
  filtr pasmowy .

  Ekradyna FM
  RES 094 wzmacniacz w.cz
  RE 034 audion
  RE 034 wzmacniacz m.cz
  RE114/RES164 wzmacniacz mocy

  Homodyna na zakres UKF (eksperyment - podobno nie da się zbudować )
  2Ż27Ł /12Ż1Ł - wzmacniacz w.cz
  2Ż27Ł /12Ż1Ł - mieszacz samodrgający w układzie ECO .

  Tak więc zapowiada się ciekawie .
 • #8
  conisl
  Level 11  
  Witam,

  Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

  Pozdrawiam
 • #9
  CHOPIN66
  Level 14  
  conisl wrote:
  Witam,

  Wydawało mi się, że odbiorniki superreakcyjne służą do odbioru sygnałów AM. Dziwię się, że ten odbiornik działa w przypadku modulacji FM.

  Pozdrawiam  Ano dlatego że, demodulacja odbywa się na zboczu krzywej charakterystyki następuje przesunięcie bodajże fazowe i sygnał zostaje przekształcony z modulacji FM na AM . To samo dzieje się w filtrze p.cz detektora dlatego najczęściej ostatni stopień w odbiornikach stereo ma ogranicznik amplitudy.
  Wykorzystał to kiedyś niemiecki Stern na początku lat 50 . w odbiorniku wykorzystano tylko lampy stalowe . Przemiana UKF odbywała się na tej samej lampie co przemiana AM , do demodulacji FM użyto jednej diody lampy U/EBF11 ( na drugiej diodzie była demodulacja AM ) . Demodulacja na zboczu krzywej rezonansu filtru ma zalety w postaci uproszczenia odbiornika i obniżenia kosztu produkcji . Wadą jest to ,że wymaga piekielnie precyzyjnie zestrojonych obwodów p.cz .
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  To może działać na nieco innej zasadzie, ale przypuszczam, że niskie napięcie anodowe jest tu istotne: nakładanie się sygnału z anteny i z generatora wpływa na prąd (samej anody, czy siatki, i poprzez siatkę steruje prądem anodowym? w każdym razie opornik powoduje, że układ pracuje z prądem siatki), a to na napięcie anodowe; z kolei napięcie anodowe wpływa na czas przelotu elektronów w lampie (im niższe, tym jest on dłuższy).

  Przy przesunięciu fazowym sygnału z anteny i sygnału z anody o ćwierć okresu nakładanie się tych sygnałów nie generuje zmiany prądu anody; kiedy częstotliwość sygnału z anteny się zmieni, faza zaczyna się przesuwać, i powoduje zmianę prądu anody, a rezultacie napięcia anody i czasu przelotu - tak, by zmienić przesunięcie fazy przez czas przelotu elektronów w lampie i dopasować fazę sygnału z anody, by zmalała różnica faz wytworzona przez zmianę częstotliwości sygnału z anteny. Tak będzie przy przesunięciu fazy o ćwierć okresu w jedną stronę - gdyby było w przeciwną, to zmiana różnicy faz zostałaby powiększona, i taki stan powinien być niestabilny.

  Różnica wyników pomiędzy demodulacją na zboczu krzywej rezonansu, a opisanym mechanizmem jest taka, że w pierwszym przypadku przy przestrajaniu łapiemy każdą stację podwójnie, w drugim raz.