Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring do magazynu - chińczyk SANNCE SE-44SU0-44CC

06 Lut 2019 08:53 1524 33
  • Poziom 3  
    Cześć, mam pytanie do Was. Chcę kupić monitoring od chińczyka - wstępnie wybór padł na:

Marka: Sannce
    Model: SE-44SU0-44CC

http://sale.aliexpress.com/__pc/affi-item.htm...&terminal_id=602f64ced75549968d9600004a5d39b2

Wymagania:
    - potrzebuję monitoring na magazyn 12-16 kamer
    - chciałbym mieć podgląd online
    - jakość obrazu nie najgorsza z możliwych

Pytania:
    - co sądzicie o tym zestawie? Czy w budżecie do 2000 zł lepiej coś innego kupić? (za zestaw 4 kamer)
    - czy posiadanie 3-4 rejestratorów nie jest uciążliwe? (zastanawiałem się nad konfiguracją 8+4 lub 8+8)

Uwagi:
    - tak wiem, że jest to chińczyk i mogą być problemy z gwarancją supportem itd.
    - wiem, że jest dziurawy ale nie wiem jak to wpływa
    - monitoring ma służyć w głównej mierze jako straszak - mam widzieć co się dzieje na magazynie.

Dzięki za pomoc
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Zdecydowanie kupić coś innego.
    1. będą.
    2. byle kto może Ci wejść na podgląd itd.
    3. Czemu nie atrapy w takim razie? Dużo tańsze.
  • Poziom 3  
    sosarek napisał:
    Zdecydowanie kupić coś innego.
    1. będą.
    2. byle kto może Ci wejść na podgląd itd.
    3. Czemu nie atrapy w takim razie? Dużo tańsze.

1. Ok bardziej merytorycznie ? Chętnie odpowiem na pytania żeby coś ciekawego dopasować.
    2. ok
    3. pomińmy temat atrap

• Poziom 43  
    Wielkość magazynu, jaka szczegółowość obiektów Cie interesuje, na jakiej wysokości umocowane mają być kamery, jak z oświetleniem na magazynie - to tak z grubasza pytanie na które nie znamy odpowiedzi.
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    mua123 napisał:
    1. Ok bardziej merytorycznie ?

Ale tu trudno dać merytoryczną odpowiedź. "Sprzęt" egzotyczny o bliżej nie sprecyzowanych parametrach i brak informacji co do samego obiektu. Nie wiemy jaki obszar ma monitorować każda z kamer, z jaką dokładnością, w jakich warunkach oświetleniowych.

Tak po kolei:
    O ile dobrze rozumiem rozważa kolega zakup 4 takich zestawów?
    Jeżeli tak, to potrzebne będą 4 dyski. 4 nawet po 1T do pracy ciągłej to już jakiś koszt.
    W normalnych systemach oprogramowanie klienckie i to na PC jak i telefon pozwala na jednoczesne łączenie się z kilkoma, kilkunastoma rejestratorami, kamerami jednocześni i jeżeli zostanie to odpowiednio skonfigurowane klient nawet tego nie zauważa. jak jest tu?

Druga sprawa to stabilność i funkcjonalność aplikacji. Doświadczenie pokazuje, że w takich systemach bywa z tym kiepsko. Długie czasy łączenia, zrywanie, zawieszanie się, słaba funkcjonalność.

Trzecia sprawa to tz " chmura" o ile chcemy musimy (np przy braku publicznego IP) z niej korzystać. No cóż kto zagwarantuje jest stabilne i ciągłe działanie?

Rejestrator:

Na pewno dość prosty bez wejść i wyjść alarmowych ( w tej cenie nie dziwne)

Czyżby odtwarzał na raz w normalnej jakości jednocześnie jeden kanał? Gdyby tak było to po prostu jakieś kuriozum. Chyba że źle interpretuję tę informację : playback chanel 1*1080/4*D1

Podana rozdzielczość nagrywania ale brak informacji z jaką prędkością.

Jaki jest bitrate tego rejestratora?

POE. Czy aby na pewno? To dlaczego do rejestratora dołączony jest zasilacz 12V a nie 48- 54V. Czyżby w środku siedziała przetwornica step up, a może to żadne POE tylko ordynarne wpuszczenie zasilania w skrętkę. Tak może niestety być co zdaje się potwierdzać informacja jaką znajdziemy przy kamerach o długości kabla przyłączeniowego. ( 20m) same kable ( 15 i 25 m) jak i informacja że kamera operuje na 12V. No tak ale to przecież jak się wczytamy to jest to:POE-net :)
    Przy POE to gwarantowane przyjętym standardem min 100 m. Tu może da się coś podłączyć na większą odległość niż owe 20, ale tak naprawdę to ch...inczyk raczy to wiedzieć.

Same kable. Nawet bym nie próbował ich układać :)

h254 ( Main Pofile) Czyżby znowu jakaś własna wariacja na temat h264 coś na wzór tego POE-net. Pomijam fakt, że obecnie większość rejestratorów oferuje h265 :)

Kamera:

Nie wiemy jaki siedzi tam przetwornik ( 1/3 cmos to żadna w zasadzie informacja), jaki procesor, jaki obiektyw, jaki ma ona kąt widzenia. Możemy tylko się domyślać po cenie że coś co niespodziewanie znalazło się podczas zamiatania i szkoda było wyrzucić. :)
    W idealnych warunkach oświetleniowych pewnie będzie działała całkiem znośnie. Tyle że te nie zawsze bywają idealne i dopiero w takich przekonujemy się co dana kamera potrafi, jak ważne są jej parametry, dobry przetwornik, procesor, obiektyw

Kolejna sprawa to czy jak padnie to cudeńko, to czy da się to czymś zastąpić. Czy nie okaże się że cały " zestaw"nadaje się tylko do kosza. Z drugiej strony pewnie nie jeden zapyta czemu Chiczyk sam tego nie wyrzuci do kosza, tylko przysyła do Europy.

To tyle co udało się wyczytać ze specyfikacji zaprezentowanej na stronie. Pewnie więcej "rewelacji" dostarczyła by instrukcja. Ale i tak ile to jest warte dowiemy się po jakimś czasie użytkowania. Jak jest ze stabilnością tego urządzenia, jakością zapisu jak i czy działają dane funkcje ;)

Doświadczeni w zakupach na ali.... powiadają, że Chińczyk zazwyczaj pisze prawdę, tylko trzeba dokładnie te opisy czytać i nie domniemywać że kupiony rower będzie miał koła jeżeli w specyfikacji nie zostało to jasno określone że ma :)

Co do doświadczeń z takimi zestawami, to instalatorzy ich raczej nie mają ( tchórzliwa kasta nieskora do eksperymentów ;) ) a klienci indywidualni pewnie kupują i nawet się cieszą, dopóki ktoś nie pokaże im jak powinien działać prawdziwy monitoring, albo do czasu gdy w sytuacji krytycznej spróbują z tego co mają, uzyskać jakieś sensownego nagrania.

------------------------------------------------
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:
    Test taniej kamery IP marki Besder
    Zanim skusisz się na tanie kamery, systemy monitoringu

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • Poziom 3  
    Dziękuję za odpowiedzi.

Doprecyzowanie informacji:

Informacje ogólne

pomieszczenie: rzut w załączeniu ( kamery zaznaczone przez sklep z monitoringiem)
    wysokość: 3-3,20m
    oświetlenie: poziom -1, światło sztuczne, pomieszczenie dobrze doświetlone.
    szczegółowość kamer: chciałbym aby twarze były łatwe do rozpoznania, dwie kamery na zewnątrz tak żeby przeczytać numery rejestracyjne.
    ilość rejestratorów: jeżeli robiłbym zakup w PL faktycznie można byłoby kupić 1 rejestrator 16 kanałowy i zaoszczędzić na dyskach

Odnośnie jakości monitoringu faktycznie przekonuje się, że nie ma sensu raczej iść w tego chińczyka. Tylko pytanie czy w budżecie 5000-7000zł zrobię coś rozsądnego. Montaż po naszej stronie.

• Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Na pierwszy rzut oka widać, że tam gdzie kamery patrzą wzdłuż regałów potrzebne są z regulacją ogniskowej i najlepiej z funkcją korytarzową :)
    W systemie analogowym( AHD CVI, TVI,) pewnie bliżej tych 7000 coś kolega skompletuje.
    Najdroższa może być kamera do odczytu tablic na zewnątrz. Na nią trzeba sobie trochę budżetu zarezerwować.
    Pozostałe kamery pewnie mogą być z tych tańszych stało ogniskowych.
  • Poziom 3  
    Podrzucam dwie wyceny do oceny przez Was. Jutro mam dostać jeszcze jakąś jedną sensowną.

Czy możecie zobaczyć czy jest to warte uwagi i jeżeli tak to które?

• Pomocny post
    mua123 napisał:
    Jutro mam dostać jeszcze jakąś jedną sensowną.

Żeby dostać sensowne oferty, a potem móc je porównać trzeba najpierw sensownie określić wymagania, a tu chyba tego zabrakło.

Wymienię tylko podstawowe:

1. Rejestrator.
    *Jedno czy dwu dyskowy ( redundancja, raid 1? ), ewentualne wejścia wyjścia alarmowe do współpracy z systemem alarmowym czy systemem kontroli dostępu.
    * Taki który obsłuży tylko kamery kamery o rozdzielczości jakie zostały z nim dostarczone czy pozwoli w przyszłości na zainstalowanie kamer o rozdzielczości wyższej

2. Kamery.
    * Trzeba się zastanowić ile potrzebujemy takich z regulacją ogniskowej ( regulowany kąt widzenia) a ile takich ze stałą ogniskową ( stały kąt widzenia)i jakim kątem widzenia . Jedna oferta zawiera tylko kamery ze stałą ogniskową o kącie widzenia około 75 stopni, inna ze stałym ( kat widzenia około 105 stopni) i z regulacją ogniskowej.
    *Rozdzielczość. W jednej ofercie mamy kamery 2Mpx w innej 4Mpx

3. Zasilanie awaryjne. W jednej ofercie jest zasilacz buforowy, w innej tylko zwykły. Trzeba określić ile czasu rejestrator i kamery mają pracować przy zaniku zasilania sieciowego i jasno to sprecyzować w zapytaniu ofertowym.

4.Okablowanie. Trzeba zastanowić się czy mamy miejsce na to aby ciągnąć grube kable zespolone, czy raczej łatwiej będzie nam ułożyć skrętkę. Czy kable nie będą układane wzdłuż tras kablowych kabli energetycznych itp ( zakłócenia)

5. Czas zapisu. W jednej ofercie mamy po dwa dyski 6T w innej jeden 3T.

Natomiast prośba do kolegów. Zgodnie z zasadami działu nie rozmawiamy o cenach w kontekście gdzie będzie taniej kupić, kto i gdzie daje jakie rabaty itp. To gdzie i za ile chce kupić pozostawmy autorowi. My zajmijmy się oceną techniczną i w tym kontekście ewentualnie możemy rozmawiać czy dana kamera warta jest swojej ceny. Z góry dziękuję.
  • Poziom 3  
    @suworow dziękuję bardzo za pomoc, niestety jestem zupełnie zielony w temacie ale postaram się rzetelnie odpowiedzieć :).

Ad 1.
    Na chwilę obecną potrzebuję nagrywać w interwale minimum +- 2 tygodnie.
    Nagrywanie:
    na 10 kamerach wewnętrznych 8-17 w innych godzinach na detektor ruchu
    na 2 zewnętrznych kamerach raczej 24h
    Rejestrator
    Jeżeli różnica pomiędzy nimi będzie wynosić 200-400zł to wolę dopłacić i mieć możliwość rozbudowy niż w przyszłości kupować nowy rejestrator.

Ad 2.

Tutaj pewnie przydałoby się ktoś kto zna się mocno na rzeczy.
    Odnośnie tego co na chwilę obecną się dowiedziałem się, że przydałyby się kamery dedykowane do korytarzy (pomiędzy regałami) ponieważ szeroki kąt moim zdaniem się tam nie sprawdzi.
    -Kamery do korytarzy: szerokość korytarza wynosi około 1m, wysokość 3m i takich kamer przydałoby się 7szt. (kamera nie musi pokazywać co jest na regałach, oraz co zostało wzięte ma pokazywać jak odbywa się ruch w korytarzu)
    -Kamery z szerokim kątem widzenia wewnątrz 5 sztuk (dające podgląd na to co się dzieje na hali, a nie na konkretny punkt)
    -Kamery na zewnątrz 2 sztuki o szerokim kącie widzenia dającej możliwość rozpoznania rejestracji z odległości około 10m

Co do rozdzielczości: jeżeli dobrze rozumiem za wielkością Mpx idzie jakość obrazu wołałbym większą.

Ad 3. zasilanie awaryjne: standardowo kamery mają służyć do kontroli bieżącej sytuacji w firmie np. o której pracownicy przychodzą do pracy, czy nie siedzą 3-4 godziny na komórce nic nie robiąc, bo takie sytuacje też mieliśmy :). Funkcja zabezpieczająca jest funkcją drugorzędną więc myślę, że zdolność pracy monitoringu bez prądu max 6 godzin byłaby zupełnie wystarczająca.

Ad 4. Odnośnie kabli: Jest to magazyn gdzie estetyka jest na drugim miejscu, więc czy będą to kable grube czy cienkie nie ma różnicy. Możemy tak puścić kable żeby nie były prowadzone wzdłuż kabli energetycznych.

Ad 5.
    Nagrywanie 10-12 kamer 8-16 w innych godzinach po włączeniu się detektora ruchu, ale 99,9% będzie wyłączone.
    Nagrywanie 2 kamer zewnętrznych 24 godziny
    Interwał o którym myślę minimalnie 2 tygodnie
  • Pomocny post
    Dobrze,
    wiesz już z ilu kamer chcesz nagrywać ciągle, a z ilu ciągle w ciągu dnia i z detekcji gdy magazyn nie pracuje. Teraz pozostaje ustalenie ile klatek na sekundę ( nie wszędzie jest potrzeba nagrywać 25, w wielu miejscach wystarcza 10-15) z jaką jakością ( aczkolwiek wybór niższej jakości w tym wypadku byłby bez sensu) i jakie mają być te kamery 2 czy 4Mpx. Mając to możesz poprosić sprzedawcę o skalkulowanie dysku.( Pamiętaj że kalkulacja ta jest orientacyjna)
    mua123 napisał:
    Odnośnie tego co na chwilę obecną się dowiedziałem się, że przydałyby się kamery dedykowane do korytarzy (pomiędzy regałami)

Byłem przeświadczony że Ci to napisałem. Ale rzeczywiście zapomniałem :(
    Co do wyboru rozdzielczości to zrób fotki z miejsca umieszczenia kamer kilku interesujących cię obszarów aparatem ustawionym na 2 i 4 Mpx. Da ci to jakąś orientację. Pamiętaj że w trudniejszych warunkach oświetleniowych rozpoznawalność zmieni się diametralnie.
    Zwróć uwagę na miejsca zacienione - o ile takie występują a chcesz je monitorować.
    Jakość nagania nie tylko zależy od ilości Mpx. Możesz np zajrzeć do tego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17755767#17755767
    mua123 napisał:
    Funkcja zabezpieczająca jest funkcją drugorzędną więc myślę, że zdolność pracy monitoringu bez prądu max 6 godzin byłaby zupełnie wystarczająca

To było by naprawdę dużo. Ten zaproponowany wraz z kamerami analogowymi HIka HPSB 20A 12E jest Ok. Kamery +rejestrator to max przy załączonych doświetlaczach 10A. ten Twój ma 20A, więc śmiało można podłączyć pod niego router. 10A przez 6 godz to 60A, a akumulator ma 65Ah więc nie licząc pewnych strat na oko się zgadza. Spytaj dostawcy co powinien dołożyć do tego zasilacza jeżeli ma on zasilać 12 kamer i rejestrator ;)
    Oczywiście w przypadku kamer IP potrzebujesz zupełnie innego zasilacza buforowego.

Rejestrator. Jak chciałbyś sprawdzać kiedy ktoś przekraczał wybrane drzwi możesz w nich założyć czujki lub wykorzystać czujki systemu alarmowego i podłączyć to pod rejestrator. Przy odpowiedniej konfiguracji przeglądasz tylko materiał ze znacznikiem " naruszenie wejścia" a nie całość. Podobne rozwiązanie możesz zastosować na wejściach między regały ( np fotokomórki) Oczywiście do tego nasz rejestrator musi mieć wejścia alarmowe.
    Jak z podglądem na ewentualnych monitorach?
    Czy na obiekcie jest system alarmowy?

Generalnie większość tych pytań powinien zadać Ci sprzedawca. Powinien też na większość z Twoich udzielić odpowiedzi. Podpytaj go. Łatwo sprawdzisz czy jest handlowcem czy handlarzem. Pamiętaj że Twój sprzedawca to też pierwsza linia Twojego wsparcia technicznego i człowiek z którym będziesz załatwiał sprawy ewentualnych reklamacji ;)
  • Poziom 3  
    Przeglądałem trochę youtuba filmy z kamer odnośnie jakości wydaje mi się, że 15 klatek jest ok, co do rozdzielczości preferowałbym jednak 4Mpx.

Odnośnie rejestratora nie mamy miejsc do szczególnego monitorowania. Wszystko jest ogólnie dostępne i nie ma potrzeby czujek na drzwiach lub dopinki do alarmu.
    Odnośnie podglądu na monitorach, jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie chcę na stałe zrobić stanowisko do możliwości monitorowania jeżeli będzie taka potrzeba + chciałbym miec możliwość przeglądania w chmurze.
    Pod obiekt jest podpięty alarm ale uzyskałem od jednego ze sprzedawców informację, że nie ma sensu integracji z alarmem. Uzasadnił to faktem, że raz zrobili podpięcie pod alarm w momencie kiedy kamery wykryją ruch i podobno alarm załączał się nonstop pomimo ustawienia najmniejszej czułości.

Idę jeszcze dalej szukać ciekawych rozwiązań. Jak dostanę jakieś kolejne propozycje podrzucę Wam do oceny.
    mua123 napisał:
    Odnośnie podglądu na monitorach, jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie chcę na stałe zrobić stanowisko do możliwości monitorowania jeżeli będzie taka potrzeba + chciałbym miec możliwość przeglądania w chmurze.

Ale jak rozumiem jedno. Nie ma potrzeby dwóch z niezależnym wyświetlaniem wybranych kamer. Np w biurze wyświetlają się wszystkie kamery, a ktoś inny ma monitor z wybranymi tylko kamerami i nie widzi na swoim monitorze operacji wykonywanych przez admina systemu ( np przeglądania zdarzeń)
    mua123 napisał:
    Pod obiekt jest podpięty alarm ale uzyskałem od jednego ze sprzedawców informację, że nie ma sensu integracji z alarmem. Uzasadnił to faktem, że raz zrobili podpięcie pod alarm w momencie kiedy kamery wykryją ruch i podobno alarm załączał się nonstop pomimo ustawienia najmniejszej czułości.

Bo tak się nie robi. Detekcja z kamer jest ułomna, czemu innemu służy i nie zastąpi systemu czujek alarmowych. Dla chcących wiedzieć więcej na ten temat z naszego FAQ:
    Detekcja ruchu w monitoringu. Na czym polega, jak jest realizowana, czemu służy i dlaczego nie zastąpi czujek alarmowych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16605081#16605081
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13962703#13962703
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13793308#13793308

Chyba się nie zrozumieliśmy.
    Przykład 1. Przychodzi pracownik. Rozbraja alarm. Informacja o rozbrojeniu alarmu trafia do rejestratora. On podejmuje jedną lub kilka akcji jednocześnie:
    1. zapisuje znacznik na na nagraniach. Przy odtwarzaniu po prostu wybieramy znacznik rozbrojenie alarmu, okres czasu i niczego nie szukamy.
    2. wysyła mejla ze zdjęciem z tego zdarzenia na konkretny adres
    3. Wysyła zdjęcie na FTP. Mamy w posty sposób zabezpieczone materiały ze wszystkich uzbrojeń i rozbrojeń nawet z roku, podczas gdy na rejestratorze nagrania dawno się skasowały.
    Przykład nr 2. Mamy jakieś regały czy pokój do którego jest stosunkowo mało wejść ( powiedzmy 10 dziennie) Odkrywamy że w przeciągu 2 tygodni coś z niego zginęło. Mamy do przejrzenia materiał z dwóch tygodni. nawet na przyspieszeniu zajmie nam to sporo czasu... A tak mamy znacznik na nagraniach i rejestrator wyrzuca nam tylko interesujące nas fragmenty, tylko z okresów gdy otwierane były drzwi.

mua123 napisał:
    Idę jeszcze dalej szukać ciekawych rozwiązań. Jak dostanę jakieś kolejne propozycje podrzucę Wam do oceny.

To chyba nie ma sensu. Ma kolega już kilka ofert i nic z nich nie wynika. Spróbujemy to zrobić na forum.
    Na początek spytam, czy bliżej koledze do systemu IP czy analogowego ( np TVI z hikvision)

W żadnej z wycen nie widziałem dedykowanych puszek pod kamery. O ile jak rozumiem w magazynie estetyka nie odgrywa roli, to na zewnątrz takie puszki to w tej chwili standard.
    Odnośnie brakującego elementu w zasilaczu to chodziło mi o moduł bezpiecznikowy, tak by zwarcie na jednym z elementów systemu nie wywaliło zasilania na pozostałych:). Oczywiście powyższa uwaga dotyczy systemu analogowego gdzie kamery będą zasilane z 12V. W przypadku IP switch POE odwala za nas całą robotę :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17617620#17617620
    Druga sprawa to obniżenia napięcia zasilania dla rejestratora.

Może kolega wyłowi kilka interesujących go tematów. Link do naszego FAQ/ ogłoszenia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3416894.html
  • Poziom 3  
    Monitor

Wystarczy nam jeden monitor, nie będzie potrzeby rozdzielania na kilka monitorów.

Znaczniki

Ok wiem o co chodzi. Ten temat odpuścimy ponieważ centralka jest w innej części budynku gdzie nie będziemy robić kamer (inny najemca).

IP czy TVI
    Z tego co zdążyłem się zorientować przy moim budżecie lepiej będzie postawić na TVI. Po zapoznaniu się z FAQ zdecydowanie nawet bardziej świadomie jestem za tym rozwiązaniem.

Zasilanie awaryjne / bezpieczeństwo
    Prawdopodobnie postawię na UPS'a Na obiekcie od 2 lat nie było sytuacji żeby brakło prądu na dłużej niż godzinę. Nie ma łatwego dojścia do bezpieczników/zasilania z zewnątrz więc wydaje mi się, że będzie to wystarczające.
    Postawiłbym na łączówki LZ-6
    Na 100% muszę kupić szafę rackowa, bo wiem że wyglądałoby u nas to tak jak na zdjęciu, które wrzuciłeś z jakiegoś garażu :)
    Rozwiązanie z powiadomieniem SMS o awarii byłoby bardzo fajne tylko nie wiem czy da się to rozwiązać bez podpięcia do centralki.

Puszki
    Estetyka zdecydowanie nie gra roli. Można skorzystać z 2 puszek do zewnętrznych kamer.

Tak na koniec dzięki za FAQ, bo wydaje mi się, że dokształciłem się trochę chociaż trochę
    Na lz6 świat łączówek się nie kończy
    Tu masz ich nieco większy wybór:
    https://sklep.delta.poznan.pl/laczowki-zasilania-do-obudow-rack_l1_c896.html
    Np LZ 12/R19

mua123 napisał:
    Na 100% muszę kupić szafę rackowa, bo wiem że wyglądałoby u nas to tak jak na zdjęciu, które wrzuciłeś z jakiegoś garażu :)

Nietety jak udowodnił jedne z naszych kolegów to też nie gwarantuje sukcesu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17764563#17764563

mua123 napisał:
    Rozwiązanie z powiadomieniem SMS o awarii byłoby bardzo fajne tylko nie wiem czy da się to rozwiązać bez podpięcia do centralki.

Z drugiej strony to będziecie mogli ustawić alerty w postaci komunikatów na monitorze, można ustawić głośne powiadomienie o awariach na rejestratorze, można w końcu wysyłać z rejestratora mejle ( no może poza tym z informacją o awarii sieci ;) ) Do tego dochodzą alerty na aplikacji mobilnej. Powiadomienie sms może realizować oczywiście zwykły nadajnik GSM, ale w waszym wypadku gdy system bedzie pod ciągłym dozorem to chyba nie ma większego sensu, no chyba że dodatkowo informacje np o przyjściu do pracy, przy okazji nadzór innych urządzeń, informacje o zaniku zasilania.
    Informacji sms lub jakiejkolwiek innej to akurat zabrakło w tym wypadku ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3542807.html

skrętka czy koncentryk+ zasilanie?
  • Poziom 3  
    Faktycznie jeżeli na aplikacji mobilnej wyskakiwałyby powiadomienia jest to w 100% wystarczające :).

Skrętka czy koncentryk:

poczytałem trochę forum i jeszcze mam większy mętlik. Każdy ma inną opinie.
    Gdzieś spotkałem się z informacją, że standard HD-TVI zakłada koncentryka.

Jestem przekonany, że na tym obiekcie nie będziemy już zmieniać monitoringu więc jeżeli kiedyś przenosilibyśmy się to i tak robilibyśmy całkiem nowy.

Czy są duże różnice w instalacji i jakie jest Twoje zdanie?
    mua123 napisał:
    Skrętka czy koncentryk:

poczytałem trochę forum i jeszcze mam większy mętlik. Każdy ma inną opinie.

Taka jest idea forum. Każdy ma prawo podzielić się swoimi doświadczeniami....

mua123 napisał:
    Gdzieś spotkałem się z informacją, że standard HD-TVI zakłada koncentryka.

A takie jest prawo artykułów marketingowych.

Ja stosuję skrętkę, ale jest prawdą że stosowanie jej w jakimś tam stopniu zwiększa możliwość wystąpienia zakłóceń. Trzeba tez przyznać że sama transmisja analogowa sygnału z kamer już generuje takie ryzyko... Tu zdecydowanie mniejsze problemy stwarza transmisja z wykorzystaniem protokołu TC/IP, a więc zastosowanie kamer IP.
    mua123 napisał:
    Faktycznie jeżeli na aplikacji mobilnej wyskakiwałyby powiadomienia jest to w 100% wystarczające :).

Dopóki ktoś jej nie skasuje, nie zmieni ustawień w telefonie. A jakie informacje, które z proponowanych?
  • Poziom 3  
    Alert dotyczące:

wejście do pracy byłoby super i awarie. Podejrzewam, że na początku będzie tak, że na początku każdy będzie siedzieć i przeglądać, a potem pójdzie w niepamięć do momentu kiedy trzeba będzie go użyć. Standardowo każde powiadomienie na komórce sprawdzam więc im więcej wiadomości na temat awarii tym lepiej.

A możesz mi wytłumaczyć czy dobrze rozumiem

Sytuacja 1.
    Puszczamy na koncentryku z zasilaniem i jest to jedyny kabel który musimy ciągnąć do kamer

Sytuacja 2.
    Jeżeli puścimy wszystko na skrętce to robimy to w sposób:

Kamera -> pasywny transformator -> skrętka -> pasywny transformator -> rejestrator

Jeżeli miałoby to działać w ten sposób to faktycznie możemy wziąć skrętkę, bo nawet się kiedyś do czegoś może przydać.
    Wejście do pracy to info z systemu alarmowego czy kontroli dostępu, lub po prostu switch pod zasuwę zamka. Otworzy ktoś zamek mamy info + mejla ze zdjęciem + zapisane zdarzenie
    1. Koncentryk + zasilanie w kablu zepsolonym lub koncentryk osobno+ zasilanie osobno.
    2. Skrętka a na końcach transmitery pasywne. Po stronie kamer najlepiej zbiorczy ( upraszcza instalację)
    Pytanie o odległości kablowe pomiędzy kamerą a zasilaczem. Trzeba policzyć spadki napięć.
  • Poziom 3  
    Najdalsza kamera od rejestratora będzie około 32-35m. Czy mam rozpisać każdą z osobna?
  • Poziom 3  
    Ok, teraz odnośnie urządzeń czy mogę rozpisać do czego ma służyć dana kamera i pomógłbyś mi w doborze odpowiedniej

np opis typu:

Kamera 1

Możliwość montażu: sufit (320cm) lub na rurce opuszczona do max 250cm
    Obszar monitorowania: korytarz pomiędzy regałami. Szerokość korytarza 100-110cm długość 9m
    Cel: nie ma konieczności widzieć co pracownik brał z półki. Chcemy monitorować kto wszedł pomiędzy regał i jak długo tam przebywał.
    Oświetlenie: sztuczne, dobrze doświetlone, świetlówki na suficie. Monitorowanie 8-16
    Umiejscowienie: wewnątrz budynku, brak narażenia na wandalizm

Czy są jeszcze jakieś ważne pytania/zagadnienia które powinienem poruszyć?
    Na suficie czy rurce da się zamontować praktycznie każdą kamer. Kwestia co się komu podoba. Nie widząc obiektu trudno np zawyrokować czy lepsze będą kamery kopułkowe czy np tubowe.
    1.Przy dobrym oświetleniu tak jak pisałem poradzą sobie praktycznie każde kamery.
    2. Pytanie czy skoro kamery patrzące wzdłuż regałów będą miały w większości pewnie zawężone katy widzenia muszą miec 4Mpx
    3. warto zwrócić uwagę na to by nie dopłacać do takich rzeczy jak wbudowany mikrofon, możliwość zasilania po kablu sygnałowym czy doświetlacz na 80 m ;)
    4. zaznaczyłem cenę do około 450 zł, stałą ogniskową 4MPx z oferty Dahua i wyszło mi tyle modeli:
    https://www.napad.pl/654-kamery-hd-cvi.html?p....34&product_filter%5Bprice%5D%5Bmax%5D=446.48

A tu wybrałem kamery ze zmienną ogniskową ( w tym moto zoom) też do pewnej ceny:
    https://www.napad.pl/654-kamery-hd-cvi.html?p....34&product_filter%5Bprice%5D%5Bmax%5D=774.76

pozdrawiam
  • Poziom 3  
    Ok jeszcze dwa pytania:

Zakładając, że do środka bierzemy te (są ok? czy inna rekomendacja)

https://www.napad.pl/produkty-708-8394-kamera-cvi-4mpx-dh-hac-hdw1400mp-0280b.htm
    lub
    https://www.napad.pl/produkty-707-8391-kamera-cvi-4mpx-dh-hac-hfw1400sp-0280b.htm

- jedno pytanie czy jakość obrazu jest tak sama i głównym wyznacznikiem ceny jest kształt kamery?

Co z korytarzami (regałami) czy sprawdzą się kamery powyżej? Przypomnę korytarz ma 9m długości i około metra szerokości. Czy przy obiektywnie 2.8mm połowa obrazu to nie będzie regał?
    mua123 napisał:
    jedno pytanie czy jakość obrazu jest tak sama i głównym wyznacznikiem ceny jest kształt kamery?

Raczej tu nie chodzi o kształt a :
    zastosowany przetwornik i procesor
    funkcje związane z obrazem (np WDR) Poczytać o tym można między innymi w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17755767#17755767
    funkcje dodatkowe związane np z możliwością zasilania po kablu koncentrycznym ( wizja i zasilenia po tym samym kablu)
    wbudowany mikrofon lub złącze na takowy
    jeżeli już obudowa to materiał z jakiego została wykonana, stopień wytrzymałości: https://sklep.delta.poznan.pl/stopnie-wytrzymalosci-mechanicznej-ik_l1_aid814.html
    jakość uchwytu, przekładająca się na taką możliwość jego zablokowania, by nie było bez narzędzi możliwe obrócenie kamery.

mua123 napisał:
    Co z korytarzami (regałami) czy sprawdzą się kamery powyżej? Przypomnę korytarz ma 9m długości i około metra szerokości. Czy przy obiektywnie 2.8mm połowa obrazu to nie będzie regał?

Będzie. Dlatego już na samym początku proponowałem tam zastosować kamery ze zmienną ogniskową. Potem dawałem linki ;)
  • specjalista-kamery przemysłowe
    A może coś z Hika? Cenowo wychodzi niestety trochę drożej. Przykładowo do wąskich korytarzy kamera z MotoZoomem DS-2CE56D8T-IT3Z - działa to naprawdę fajnie, w dowolnej chwili regulacja obserwowanego obszaru. 3,6mm DS-2CE56D8T-VPIT. Przydałby się tutaj tryb korytarzowy... Przy tak wąskim polu to zawsze będzie widać regały.
  • Poziom 3  
    Ok, a teraz pytanie czy pomieszanie kamer np część z Hiki oraz część z dahau wchodzi w grę czy lepiej nie mieszać?
    Tak jak najbardziej.
    Większość oferowanych obecnie rejestratorów obsługuje wszystkie popularne standardy tak by dopasować go do posiadanych kamer.( zazwyczaj taka informacja jest zawarta w specyfikacji urządzenia i nie trzeba jej długo szukać.
    To samo dotyczy kamer. Też duża ich część ma możliwość zmiany standardu, tak aby tym mogły dopasować się do obsługiwanych standardów przez rejestrator. Gdybyś chciał np ustawić rejestrator w jeden standard a zmieniać go po stronie kamer, zwróć uwagę na sposób w jaki się tego dokonuje. Jeszcze nie tak dawno sprawa była jasna bo każda kamera obsługująca więcej niż jeden standard miała po prostu jojstik. Teraz często jest tak, że kamera np ma miejsce na wpięcie jojstika, a ten sam trzeba nabyć oddzielnie, zmiany odbywają się przez sterownik wpinany na kabel pomiędzy kamerę a rejestrator, czy po prostu z menu rejestratora.)
    pozdrawiam

przykładowy kontroler zwany też sterownikiem :
    https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=kontroler+PFM820.
  • Poziom 3  
    Cześć,
    trochę mi zeszło, bo musiałem dostawić temat na potem ale znowu wracam :)
    Wybrałem kamery prosiłbym Was o opinie:
    Kamera zewnętrzna: "Kamera CVI 4Mpx DH-HAC-HDW1400MP-0280B
    Kamera wewnętrzna z motozoomem (regały) DS-2CE56D8T-IT3Z
    Kamera wewnętrzna wolna przestrzeń do monitorowania DH-HAC-HDW1400MP-0280B

@suworow Czy mogę Cię teraz prosić o pomoc z rejestratorem i pozostałymi rzeczami?
    mua123 napisał:
    Kamera wewnętrzna z motozoomem (regały) DS-2CE56D8T-IT3Z

MZ podnosi nieco koszt kamery. To świadomy wybór, będziecie z tego korzystać?
    mua123 napisał:
    Kamera wewnętrzna wolna przestrzeń do monitorowania DH-HAC-HDW1400MP-0280B

Do wewnątrz jak najbardziej, ale na zewnątrz może jednak coś lepszego. Chyba już o tym pisałem.....

mua123 napisał:
    @suworow Czy mogę Cię teraz prosić o pomoc z rejestratorem i pozostałymi rzeczami?

Oczywiście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17818287#17818287