Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII

Hydrantx 07 Lut 2019 11:40 3294 4
  • Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII

Witam wszystkich forumowiczów!

Dziś chciał bym zaprezentować projekt, który powstał w sumie teraz z czystych nudów, bo trochę mi się przychorowało ;) A tak serio posiadam interfejs diagnostyczny Multidiag Pro+ po lekkich modyfikacjach, i chciałem zobaczyć jak działa, co wysyła, i jakie są napięcia tych sygnałów. Nie ukrywam że ostatnio tez przytrafiło mi się kilka takich interfejsów do modyfikacji, więc zabawka jak najbardziej przydatna, bo przynajmniej będę widział jak działa po przeróbce, i czy w ogóle działa ;)

W sumie to nic skomplikowanego. Płytka główna, która rozszywa szrotowe gniazdo OBDII na szynę goldpin, do której to dołączona jest kolejna płytka będąca wskaźnikiem diodowym dla linii K, i jednocześnie umożliwiająca łatwiejsze podłączenie oscyloskopu.
    W ogarnięciu tematu pomógł mi kolega „Tzok” za co bardzo mu dziękuję.

Jak to działa?
    Płytki głównej opisywać chyba nie muszę. Na jej pokładzie znalazł się tylko stabilizator LM7812, żeby przez pomyłkę nie przegiąć z napięciem, i dioda 1N4007, która zapobiega odwrotnemu podłączeniu zasilania. Dioda LED sygnalizuje tylko napięcie 12V.
    Płytka dołączona do szyny goldpin to Diody LED, które załączane są przez tranzystory N-P-N (w moim przypadku BC848C w wersji SMD). Pozostałe elementy to rezystory SMD o rozmiarze 1206, no i diody LED. Dodatkowo „ucha” wygięte z goldpinów kątowych, do których bardzo łatwo można się wpiąć oscyloskopem, i zobaczyć cóż to za napięcie jest na linii K (piny 3 7 8 12) - Wsio ;)

Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII

Po co, jak i czemu?
    Dzięki takiej zabaweczce można zrobić wiele rzeczy. Przydaje się przy:
    - Modyfikacjach interfejsów
    - Naprawach
    - Aktualizacjach Firmware (nie trzeba siedzieć w aucie tylko wygodnie i bezpiecznie można podłączyć pod zasilacz)
    - Sprawdzeniu czy w ogóle działa
    - Edukacji :D

Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII Wskaźnik/Tester Interfejsów OBDII

Wzory płytek pojawią się, gdy pojawi się zainteresowanie.
    Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Mitronik
  • #2 07 Lut 2019 11:49
    robokop
    Moderator Samochody

Hydrantx napisał:
    leprze
    A z czym tak naprawdę? K-line często jest przełączana pomiędzy pinami gniazda obd - każdy sterownik ma swoją, czasami oprócz K, występuje L-line, a coraz częściej CAN, po którym odbywa się diagnostyka.

• Mitronik
  • #4 07 Lut 2019 14:03
    error105
    Poziom 9  

To tak jak do gotowej płytki Arduino więc nie wiem czemu tak negatywnie o projektach na Arduino piszesz :)