Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taran wodny. Potrzeba Matka wynalazków.

ZdecydowanieWitam 09 Lip 2019 07:05 2076 30
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Zdecydowanie witam.
    Jakiś czas temu zainteresował mnie Taran wodny. Ciekawy patent. Nie mam rzeczki więc dla mnie nie przydatny. Szukałem coś co by się nadawało do pompowania wody ze studni. Są teoretyczne opracowania takich pomp. Nie sądzę jednak, że podołam i zrobię na kolanie takie coś.
    Drążąc temat doszedłem do wniosku, że można Taran wodny uruchomić za pomocą pompki elektrycznej.
    Pompkę Fotton 12V miałem+3 dni kombinowania i udało się zrobić i uruchomić Taran wodny napędzany pompką 12V. Cała konstrukcja powędrowała do studni i działa cały czas. Pompuje wodę ze studni na odległość 150m i podnosi do góry słup wodny na 25m. Wydajność pompy na tej odległości 1 litr wody na 10 minut. Jeżeli zabierać wodę tuż przy studni (16m) to wiadro 20l napełnia się w ciągu 30 minut.
    Wydajność pompy odgranicza wydajność pompki elektrycznej, która może uruchamiać tylko zawór 1/2 cala.
    W planach zakup mocniejszej pompy co pozwoli zainstalować zawory większej średnicy.
    Konstrukcja na filmie składa się z następujących elementów: Pompka elektryczna, lampa ledowa, 10mb rury pcv 1/2 cala, Taran wodny zrobiony z dwóch zaworów zwrotnych i obudowy filtra wody i "pilota". Pilot to ten na sznurku, jest potrzebny do uruchomiania pompy, gdyby się zawiesiła. Jak się okazało, nie był potrzebny, pompa ruszyła w studni sama. Lampka potrzebna by widzieć lustro wody przy instalacji Taranu wodnego w studni.

p.s: pomiędzy pompką a Taranem wodnym dałem 10mb rury pcv. Jest potrzebna, żeby woda cofająca pod czas fali uderzeniowej, nie biła w pompkę. Gdy miałem pompkę bezpośrednio podłączaną pod Taran wodny lub gdy miałem kawałek węża, to Taran nie ruszał, bo fala uderzeniowa rozpraszała się cofając się z powrotem do pompki.

Tu jest teoria działania Taranu wodnego:
    https://docplayer.pl/51902271-Etapy-pracy-tarana-wodnego.html

A tak wygląda moja konstrukcja:
    https://youtu.be/28qGc0Oc794

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • HELUPOWER
    arturavs
    Poziom 41  
    ZdecydowanieWitam napisał:
    Taran wodny napędzany pompką 12V

To już zaprzeczenie idei tarana wodnego. Ma działać bez dostarczania energii z zewnątrz i żadnego wspomagania.
    Pompuje wodę ze studni na odległość 150m i podnosi do góry słup wodny na 25m

Wydajność pompy na tej odległości 1 litr wody na 10 minut.

Wątpię, wydajność to samej pompki elektrycznej.
    2P
    Poziom 19  
    W pierwszej chwili zacząłem pisać, że to pewna ciekawostka. Ogólnie nie zgadzam się z kolegą arturavs. Ogólnie taran wodny to raczej pompa zasilana energią przepływającego strumienia cieczy - czyli jednak energię zużywamy, jakiś przepływ cieczy musi się pojawić.

Ale w całym opisie brakuje mi jednej informacji - jaka to dokładnie pompa elektryczna została użyta? Wpisałem w wujka zapytanie o pompę FOTON 12VDC. I jest tego masa. Od prostej pompki obiegowej FOTON FTK o mocy 6W. Wtedy rzeczywiście pompka ma możliwość podnoszenia cieczy do 2,7 m i taran wodny działał by tutaj jako urządzenie zamieniające przepływ na ciśnienie - zmniejszamy przepływ ale umożliwamy podniesienie wody na większą wysokość. Ale pompka FOTON 12VDC to też pompy przeponowo-tłoczne i chyba najmniejsza, FT30FN o mocy 30W może już podnieść wodę na 70m. I w takim przypadku zastosowanie tarana całkowicie nie ma sensu.

Podstawowe pytanie więc - jaka pompa została zastosowana?
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    arturavs napisał:
    To już zaprzeczenie idei tarana wodnego.

Całkowicie z kolegą się zgadzam. Ale niebo też kiedyś było zarezerwowane do aniołów aż bracia co się nie znali całkowicie na temacie nie poleciały:)
    Skoro Taran jest takim dobrym, to dla czego go nie zasilić byle jaką pompką?
    Pompka: Niskonapięciowa energooszczędna pompa cyrkulacyjna FOTTON FT5 15PV 12V DC SOLAR
    Czyli ta podstawowa wersja, faktycznie podnosiła wodę na 3 metry. Prąd jaki teraz ciągnie z akumulatorów to 300mA 12V czyli 3,6W?

Dodano po 9 [godziny] 31 [minuty]:

Dołożyłem kolejne 17m węża i podniosłem poziom na który chciałbym pompować wodę o 2m, pompa zaczęła się zawieszać co godzinę. Niestety leży na głębokości 16m, niema możliwości jej skorygować. Poza tym chciałbym docelowo pompować wodę na poddasze (kolejne 4 metry) skąd bym ją rozdawał albo na ogródek albo na spłuczki i pranie. Studnia nie była używana od co najmniej 15 lat więc do pica może się nie nadawać. Planuję sprowadzić jakąś ekipę która ją wyczyści, wyciągnie starą pompę i kabel zasilający.
    Obecnie skróciłem węża do 75mb (16m w studni, reszta na łące). Całkowita wysokość na którą pompuje wodę Taran wynosi 20m. Działa bez zarzutów. Jutro zmierzę wydajność. Już mam pomysł na prostszą i mocniejszą wersję.
  • HELUPOWER
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Niestety Taran się zawieszał prawdopodobnie przez zawór zwrotny, ciśnienie go wbijało w otwór. Próbowałem odpalić mocniejszą wersję napędzaną pompą do wody brudnej, nic na razie nie rusza. Woda spływająca w wersji klasycznej ma inne właściwości niż woda pchana pompą.
    kj1
    Specjalista elektryk
    p.s: pomiędzy pompką a Taranem wodnym dałem 10mb rury pcv. Jest potrzebna, żeby woda cofająca pod czas fali uderzeniowej, nie biła w pompkę. Gdy miałem pompkę bezpośrednio podłączaną pod Taran wodny lub gdy miałem kawałek węża, to Taran nie ruszał, bo fala uderzeniowa rozpraszała się cofając się z powrotem do pompki.

Nie lepiej zastosować zbiornik pośredni, umieszczony ok 3m nad taranem.
    Zbiornik ten napełniany byłby pompką, wypływająca z niego woda uruchamiała by taran.
    Wypływ trzeba by tak dobrać, aby zbiornik był stale pełny. Wtedy będziesz miał "wodę spływającą w wersji klasycznej".
    sanfran
    Poziom 38  
    Projekt ciekawy, ale pozbawiony sensu.
    Po pierwsze - taran jest przeznaczony do miejsc bez dostępu do energii elektrycznej i korzystania z naturalnego biegu rzeki.
    Po drugie - wykorzystywanie tarana do pompowania wody ze studni jest nieekonomiczne energetycznie. W/g mnie już lepiej zastosować pompę tłokową, która będzie miała na wyjściu odpowiednie ciśnienie pozwalające wynieść słup wody na wysokość 25m. Do napędu takiej pompy można zastosować silnik o małej mocy i zastosować przekładnię.
    Po trzecie - taran wydaje specyficzne dźwięki (dudnienie, łomotanie) co na dłuższa metę sprawia, ze jest uciążliwy dla otoczenia podczas pracy.
    Po czwarte - fala uderzeniowa powstająca w taranie wymaga zastosowania mocnych rur. Te PCW bardzo szybko się wybrzuszy i pęknie.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    kj1 napisał:
    Nie lepiej zastosować zbiornik pośredni, umieszczony ok 3m nad taranem.

Właśnie tak planuję. Jakaś rura kanalizacyjna o przekroju 110. Pompa rozpędza wodę i działa impulsowa, to prawdopodobnie tłumi powstawanie fali uderzeniowej. Rura pcv w pierwszym projekcie miała właśnie takie zadanie. Teraz ze względu na calowe przekroje pompa została połączona na krótko do Tarana, więc nie zadziałało. Goście pisali, że dołożenie nawet paro centymetrowej rurki pomiędzy wlotem a wylotem wpływało na wydajność Taranu.

Po drugie: przykład z życia wzięty, sąsiad kupił pompę do studzi za 2 tys , pochodziła 2 mies. Leży w garażu bo szlag trafił. Więc pytanie czy warto inwestować w pozornie ekonomiczne rozwiązania?
    Pompa do wody brudnej kosztuje 100 zł. Reszta podzespołów Tarana to co poniewiera się pod ręką.
    Po czwarte: kolega nie ma odruchu "poznawania świata"? W sieci ludzie robią Tarany z byle czego i o wiele mocniejsze modele:)
    Co do dźwięku, haha, taran leży we wodzie całkowicie zatopiony:)

A po piąte, nie wszystko się mierzy pieniądzem, jest tylko kawałkiem papieru. Taka dłubanina z urządzeniem którego działanie jakoś rozumiesz ale mimo wszystko nie możesz go uruchomić, spuszczanie tego ustrojstwa do studni 10 razy dziennie angażowanie dzieci do pomocy, bo się plątają przewody i węże. Jest tego warta.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Zrobiłem rurę f110 3m. Jest udar nawet bardzo mocny ale niema siły tłoczenia. Nie mogę odpalić Taranu. Chyba problem z zaworem zwrotnym. Bo widzę, że wszyscy mają przerobione zawory z możliwością regulacji. Dziwne, że pompka na 12v wywoływała większy udar. Prawdopodobnie o sile udaru decydowała rura pcv a było tego 10mb.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    kj1
    Specjalista elektryk
    Jest udar nawet bardzo mocny ale niema siły tłoczenia

A wypelnileś ja cała wodą.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    kj1 napisał:
    A wypelnileś ja cała wodą.

Tak oczywiście, próbowałem różne opcje. Działa tylko w zakresie słupa wody w rurze zasilającej 50cm. I taka liczba też się przewija u innych w projektach "RAM PUMP". Prawdopodobnie jest to związane z ciśnieniem atmosferycznym.
    Spróbuje dorobić do obecnej pompy "booster ciśnienia" z pierwszego projektu.

Dodano po 18 [minuty]:

S..K napisał:
    Podsumowując

Nie wiem jak kolega podsumowuje, ja robię to tak:
    Pompa głębinowa pobiera 1500W/h 2,5m3l/h
    Fotton 3,6W/h 6l/h. Doba 144l

1500:3,6=416h x 6l/h=2,5m3/h

Więc gdzie te 90% zmarnowane?

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Tu gość ma podobny projekt, czyli zasilanie 3,5 metry ale Taran potężniejszy. Gościu ten Taran pompuje wodę na wysokość 14m. Mój pompował na 25m.
    https://www.youtube.com/watch?v=HJgXzMyU2Ek&t=167s
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Jaką pompę polecasz? studnia do lustra wody ma 16m, głębokość studni 1m, odległość od studni do domu 150m, wysokość tłoczenia od lustra wody do punktu docelowego 30m. Zasilanie 1f.
    Pompa będzie używana przez cały rok, 15m3 miesięcznie.
    kj1
    Specjalista elektryk
    Taka dłubanina z urządzeniem którego działanie jakoś rozumiesz ale mimo wszystko nie możesz go uruchomić, spuszczanie tego ustrojstwa do studni 10 razy dziennie angażowanie dzieci do pomocy, bo się plątają przewody i węże. Jest tego warta.

No właśnie.
    A w dziale DIY prezentowane są projekty już skończone. Z reguły są przemyślane I starannie wykonane.
    A Twój temat to próba odwzorowania jakiejś konstrukcji którą zobaczyłeś na YT. Na dodatek próba niechlujna. Czego Ty te swoje dzieci chcesz nauczyć? Prowizorki?

Nie bardzo rozumiem dlaczego moderatorzy ten temat jeszcze tu trzymają. To trochę tak jakby ktoś z przypadkowych elementów skręcił na pająka układ generatora błyskającego LEDem opublikował to w dziale DIY I co chwilę pytał dlaczego mu to nie działa.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    A może i masz rację. Nie dopatrzyłem się w regulaminie ile mam przeprowadzić prób i ile lat czekać aż można będzie opublikować konstrukcję?
    Mój projekt działał bez zarzutów parę dni aż nie zacząłem wymagać od niego coraz więcej:)
    Próbować inne wersje.
    Jest to jedyna wersja na świecie Tarana zasilanego pompą elektryczną. Jedyna wersja jakiego kol wiek Taran na elektrodzie. I chyba druga na Polskim YouTubie. Jeżeli tak unikalna konstrukcja nie dociąga do wysublimowanego poziomu niektórych użytkowników elektrody no cóż.
    A swoje dzieci uczę kreatywnego myślenia.

Zrobiłem tak jak zapowiedziałem, czyli połączyłem pompę z Taranem rurą 50mm, 3mb zwinięta w spiralę. Pojawiło się ciśnienie w Taranie około 3-5 atmosfer-sukces). Na razie nie udaje się wyczaić punk zadziałania zaworu. A więc problem ciśnienia pokonany teraz chcę zainstalować inny zawór kulkowy. Ponieważ nie udało się znaleźć ani jednego przykładu z mocniejszym Taranem, gdzie został użyty zawór nie przerobiony, więc. Planuję rozwiercić kulkę w zaworze, zainstalować gwintowaną szpilkę i dopasować sprężynę która będzie wprawiała zawór w ruch. Chodzi o to by ograniczyć zakres opadania klapy zaworu, bo ciśnienie wody nie może go podnieść i zamknąć a takie ciśnienie które go podnosi nie pozwala go otworzyć.
    kj1
    Specjalista elektryk

Mój projekt działał bez zarzutów parę dni

Tak naprawdę to, na podstawie Twojego opisu, nie wiadomo co i jak zrobiłeś.
    Na filmiku, który pojawia się po Twojej prezentacji, jest pokazane jak wykonywane są poszczególne elementy tarana. Jest objaśnienie Ich działanie i przeróbki jakie są dokonywane. A na końcu pokazane jest działanie całego urządzenia. I na podstawie tego filmiku takie urządzenie można wykonać samodzielnie, nawet nie znając języka, którym posługuje się autor. I to właśnie jest DIY. Ale niestety nie jest to DIY Twój.
    Na Twoim filmiku nic nie widać. Ani jakich użyłeś poszczególnych elementów (zaworów, powietrznika ), ani informacji jak to wszystko skręcałeś, ani jakiś uwag czy wskazówek na co zwrócić uwagę przy montażu.
    Wszystkiego trzeba się domyślać. Tyle tylko, że niewiadomo, czy te "domysły" są własciwe
    Po obejrzeniu Twojego filmiku nikt nie jest w stanie takiego urządzenia zmontować. A Twoje opisy w temacie są tak lakoniczne, że nie tylko niewiele wyjaśniają, ale wręcz zaciemniają cały obraz.
    Jak dla mnie to nie jest DIY.

PS.
    Czytając Twoje opisy mam coraz większe wątpliwości, czy rozumiesz działanie tego urządzenia. Dokonujesz zmian zupełnie na ślepo, ale te zmiany zamiast poprawiać działanie tarana pogarszają je.
    Pomoc Ci nie można, bo, jak już wyżej napisałem, tak wszyscy tylko pomyślany się co zmajstrowałeś.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    kj1 napisał:
    Tak naprawdę to, na podstawie Twojego opisu, nie wiadomo co i jak zrobiłeś.

Korzystałem dokładnie z tych źródeł na które się powołuję. Artykuł dokładnie opisuje działanie Taranu w języku polskim. Skoro wszytko opisane, to tłumaczenie jest chyba zbędne. Skoro rura calowa, to i zawory również calowe. Zawór z którego tryska woda niema sprężyny. Konstrukcja się nadaje na montaż na jakimś strumyku. Gdybyś ktoś chciał to powtórzyć, to musi pamiętać o tym by napompować zbiornik, ja go pompowałem podłączając do wodociągu albo można go napompować naciskając na zawór ale to długo trwa.
    Nie podałem szczegółów z braku czasu a teraz to na razie jest zbędne, bo w budowie jestem.
    Zgadzam się całkowicie, że działam po omacku, bo nie jestem hydraulikiem a teoria nic nie mówi o sztucznym zasilaniu Taranu.
    Kolega nie rozumie, że jest to konstrukcja oryginalna, brak wzorców, nikt tego nie robił. Więc trzeba kombinować:)
    kj1
    Specjalista elektryk
    Artykuł dokładnie opisuje działanie Taranu w języku polskim

To jest dobry wstęp do Twojej konstrukcji.
    Filmiki pokazują konstrukcję innych.
    Po co oglądać Twój film, skoro nie pokazuje on jak stworzyłeś swoje urządzenie. Zwłaszcza, że, jak piszesz różni się ono od innych urządzeń. Przecież nie uzyłeś dokładnie takich samych elementow.
    Tak naprawdę to nie jest Twój DIY, tylko tego gościa z filmiku.
    Twój filmik ni pokazuje jak to robiłeś. Pokazuje tylko gotowe urządzenie.
    Sam odpowiedź sobie na pytanie, czy oglądając tylko Twój filmik zrobiłbys takie urządzenie?
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Tak wygląda obecna wersja. Od lewej: odpływ 1/2 cala/ zawór do regulacji odpływu wody/ bańka po filtrze/ zawór zwrotny 1 ca/ trójnik/ zawór zwrotny 1 ca/ regulator ciśnienia wody / zasilanie Tarana.
    Skoro pompa jest za mocna dla Taranu chcę spróbować regulatorem ciśnienia złapać punk pracy Tarana. Nie wiem jeszcze gdzie go zainstalować tak jak jest czy przy pompie.
    Taran wodny. Potrzeba Matka wynalazków.
  • Pomocny post
    kj1
    Specjalista elektryk
    punk pracy Tarana.

Punkt pracy ustalisz regulując odległość otwarcia zaworu zwrotnego przez który wypływa woda.
    Jeżeli ten zawór nie zamyka się przy pełnym przepływie, to tym bardziej nie zamknie się jeśli ten przepływ ograniczysz
    W załączniku masz skan artykułu na temat tarana wodnego. Pochodzi on z czasopisma "Zrób to sam" z roku 1986.
    Zwróć uwagę jak tam jest zrealizowany zawór wypływowy i jego regulacja.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    kj1 napisał:
    Jeżeli ten zawór nie zamyka się

No właśnie, ten zawór się zamyka i w tym jest problem.
    Dokładnie tak jak na rysunku, sprężyna otwiera zawór ale minimalnie by fala uderzeniowa mogła go zamknąć.
    Niektórzy stosują zawory zwrotne łopatkowe, tam się reguluje zawór pochylając go odpowiednio. Mnie to nie odpowiada, bo konstrukcja będzie zamontowana w studni, brak możliwości ją wypoziomować i wyregulować.
    kj1
    Specjalista elektryk
    No właśnie, ten zawór się zamyka i w tym jest problem.

To znaczy zamyka się i później nie otwiera?
    sprężyna otwiera zawór ale minimalnie by fala uderzeniowa mogła go zamknąć.

To nie fala uderzeniowa zamyka ten zawór. To zamknięcie tego zaworu wywołuje falę uderzeniową (mówimy o zaworze zwrotnym przez który wypływa woda na zewnątrz).

Gdy ten zawór jest zamknięty, woda nie płynie. Gdy się otworzy (opadnie) woda zaczyna płynąć, płynie coraz szybciej, i w pewnym momencie pociąga za sobą część ruchomą zaworu i zamyka go. I wtedy powstaje fala uderzeniowa, która otwiera zawór do powietrznika. Im szybciej będzie płynęła woda w momencie zamknięcia zaworu, tym większa powstanie fala uderzeniowa, i zostanie wygenerowane wyższe ciśnienie wyjściowe.

Jeżeli zawór po przejściu fali uderzeniowej nie chce się otworzyć, to trzeba zastosować sprężynę, albo go dodatkowo obciążyć (np nakrętką). Obniżenie ciśnienia wejściowego może pomóc, ale zmniejszy sprawność tarana
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Powiedzmy, masz rację co do cytowania teorii. Z obserwacji wynika coś innego.
    Mam już zamontowany zawór ciśnieniowy więc go sprawdzę. Niestety nie zdążyłem go sprawdzić, bo pompę szlag trafił:) miła 10 lat, wdarła się woda do środka i chyba spaliła kondensator. Jutro będę miał nową pompę, będę sprawdzał najpierw własne pomysły a potem przetarte szlaki.
    kj1
    Specjalista elektryk
    bo pompę szlag trafił miła 10 lat, wdarła się woda do środka i chyba spaliła kondensator.

Mam wrażenie, że dobiłeś ją taranem

Jeżeli już chcesz regulować ciśnienie, to pompuj pompką zbiornik (10 - 20 litrów) zawieszony 2 -3 m nad poziomem tarana, i z tego zbiornika zasilaj taran. Regulację ciśnienia będziesz miał podnosząc i opuszczając zbiornik. Zbiornik musi być otwarty, a wypływ z niego nie większy niż wydajność pompki (nie może zostać opróżniony).

Czytałeś pracę doktorską p. Grygo Link
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Chętnie bym poczytał, ale jest tego malutki kawałek. Nie wiem czemu zawory narysowali do góry nogami ale to szczegół nie istotny.
    kj1 napisał:
    to pompuj pompką zbiornik (10 - 20 litrów) zawieszony 2 -3 m nad poziomem tarana,

Tak również planuję zrobić, jeżeli obecna konstrukcja nie ruszy.
    japko1024
    Poziom 17  
    Można tutaj dostrzec pewną analogię z układami elektronicznymi: podczas, gdy zwykła pompa tłokowa działa jak pompa ładunku, taran wodny działa jak przetwornica z cewką. Zamiast natężenia prądu jest przepływ wody, zamiast napięcia ciśnienie, a gwałtowne zatrzymanie przepływu powoduje powstanie impulsu ciśnienia.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Tak, jak najbardziej. Przy wyłączaniu wyłącznika tradycyjna żarówka czasami ulegała zniszczeniu bo impuls "ciśnienia" jest razy 2 większy od napięcia przepływu. W moim inwerterze instalacji PV zamontowano dwie potężne cewki w których przechowywany jest właśnie impuls "ciśnienia" jest tych impulsów 48kHz i te impulsy są przepychane dalej w kondensatory.
    Taran jednak jest bardziej wydajniejszy. Bo zaledwie ze spadku 50 cm, potrafi wyrzucić wodę kilkadziesiąt metrów w górę.
    Jedynie czego nie rozumiem, jak gość w 18 wieku mógł zrobić Taran, bo dopiero w latach 70-tych opracowano teorię impulsu hydraulicznego.

Dodano po 2 [minuty]:

Kupiłem nową pompę, nie zdążyłem jednak nic sprawdzić, bo działała zaledwie 1 minutę, takie to badziewie, że szczęka opada:)

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

p.s: podobno są takie prasy co prasują za pomocą impulsu hydraulicznego. Do wody wprowadza się dwie formy i blachy co mają być wyprasowane i pomiędzy nimi (blachami) elektrody, z chwilą zasilania elektrod powstaje impuls hydrauliczny który to prasuje te blachy. Jakoś tak, niestety nie znalazłem żadnych informacji na ten temat. Wspominał o tym gość na YouTubie.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8  
    Ok, odpaliłem i znalazłem za pomocą zaworu ciśnienia punkt mocy Taranu, dział przy ciśnieniu wody około 1,5 Mpa. Czyli około 25 m słupa wody. A ja potrzebuje 30-35 m.
    kj1 napisał:
    Jeżeli już chcesz regulować ciśnienie, to pompuj pompką zbiornik (10 - 20 litrów) zawieszony 2 -3 m nad poziomem tarana,

Zbiornik na razie zrobiłem nad Taranem 50 cm. Pomiędzy Taranem a zbiornikiem mam 10 mb wężownicy. Musiałem pokombinować też z zaworem, dołożyłem trochę odważników i ograniczyłem zakres opadania klapy zaworu.
    ZdecydowanieWitam
    Poziom 8