Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[DOS] Sterowanie CNC - CNCGRAF

elektronockaut 06 Sie 2019 17:45 2556 11
  • [DOS] Sterowanie CNC - CNCGRAF

Witam,

Temat już tutaj gdzieś widziałem, i szczerze powiedziawszy zainspirował mnie bo byłem na etapie konstruowania (a później już niestety zakupie;)) małej frezarki CNC.
    Pierwotnie autor przedstawiał aplikację CNCGRAF pod DOS w wersji life USB, co znaczyło że trzeba było uważać na pendrive i jego pliki systemowe, bo w każdej chwili mogły ulec uszkodzeniu podczas choćby wyciągania pena z komputera.
    Postanowiłem zrobić swoją wersję, której używam ze szczerym zadowoleniem.
    Może komuś z Was się przyda, więc liczę na to że mimo ze to nie jest konstrukcja fizyczna, artykuł pozostanie w dziale DiY.

Otóż założenia:
    - Bez wodotrysków i pięknej grafiki ale za to niezawodnie.
    - Jak najlepsza sprawność w samej obróbce.
    - Jak najmniej zajmowanego miejsca.

Udało się osiągnąć wszystko. Prędkość jak na taką maszynkę jest wizualnie bardzo duża (nie mierzyłem). Komputer zajmuje mało miejsca, nie posiada wentylatorów, i kosztował 30zł. Silniki nie gubią kroków, co wskazuje na dobrą pracę portu LPT.

Jak to wygląda:
    Zakupiłem komputerek (terminal) HPt5700, z wewnętrzną pamięcią ATA FLASH 64MB, i co najważniejsze portem LPT (30zł!). System postawiłem na tej właśnie wewnętrznej pamięci. Do tego monitor, klawiatura, i to wszystko! Gdy chcę wgrać plik do obróbki wkładam po prostu dowolnego pendrajwa, restartuje komputerek, i wybieram w programie CNCGRAF potrzebny rysunek.

[DOS] Sterowanie CNC - CNCGRAF

Miałem wcześniej na próbę MACHA3 - moim zdaniem mach to zabawka. Chyba że ktoś lubi ładną grafikę, kolorowe przyciski i ładne obszerne menu. Ja jestem troszkę ze starszej epoki, choć jeszcze nie stary, i wolę klasyczne ale za to niezawodne, proste rozwiązania. Moim zdaniem Windows to nie system do sterowania czymkolwiek w czasie rzeczywistym. Co innego gdyby wszystkie kroki były buforowane, ale to już zupełnie inny temat. W zestawie jest porządna instrukcja w języku Polskim, do której wystarczy tylko rzucić okiem by rozwiązać jakikolwiek problem. To dla mnie również duży atut!

W załączniku przesyłam kompletny system wraz z instrukcją instalacji na dysku flesz. Sama instalacja jest banalnie prosta i szybka. W razie pytań chętnie pomogę.

Kod: Instrukcja
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Plik instalacyjny

Kod: setup
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    elektronockaut
    Poziom 4  
    elektronockaut napisał 46 postów o ocenie 30, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2019 roku.
    elektronockaut
    Poziom 4  
    Dało by się wpisać CNCGRAFA tak by można było wybrać między uruchomieniem CNC lub Windowsa. Nie wiem czy sam CNCGRAF będzie pracował pod Windowsem ale:

1. Frezarka CNC to nie to samo co drukarka 3D. Żeby zacząć cokolwiek frezować, musisz zamocować detal, dokładnie ustawić punkt 0, dobrać odpowiednio narzędzia, prędkości skrawania, a co najważniejsze należy pilnować procesu!.... innymi słowy musisz przy tym być! Nie da się zdalnie kliknąć frezuj i już, więc po co ten VNC? W drukarce 3D rozumiem. Gdzie zacznie to zacznie, byle by gotowa figura się zmieściła po zakończeniu klejenia :)

2. Windows ładnie wygląda, i nawet taki w wersji 95 robił już kiedyś wrażenie, ale co z tego. Problemem przy sterowaniu czymkolwiek w czasie rzeczywistym są przerywania, których nawet tak staremu Windowsowi nie brakuje. Nie ma co prawda plug&play co zabierało by mnóstwo przerywań, ale generalnie sama idea Windowsa oparta jest właśnie na przerywaniach. Nie wiem jak też będzie ze sterownikami do grafiki, sieci, dźwięku, a nawet mostków... Czy takowe zostały kiedykolwiek napisane skoro takich terminali w czasach W95 nie było ?

3. W moim termilanu była zainstalowana pamięć ATA 64Mb. Na znanym portalu aukcyjnym gdzie tych komputerków jest mnóstwo, przeważnie zainstalowana jest pamięć od 32 do 128Mb. Windowsa 95 o ile dobrze pamiętam na tym nie postawisz. Owszem można dokupić większą, albo wstawić dysk twardy z laptopa, ale czy to ma sens w zastosowaniu do frezarki CNC ?
    arturavs
    Poziom 41  
    CNCGraf nie "lubi" nowych i szybkich komputerów. Plus taki, że wersja DOSowa jako już nie wspierana jest darmowa. Po wielu bojach z różnym sprzętem i oprogramowaniem, doszedłem do wniosku, że teraz użyję tableta WEBDT 360/366 i Arduino GRBL. Soft free, tablet zamocowany na stałe ( TFT 8,4", dotykowy ekran)+hub USB( WEBDT ma tylko jeden port USB).
    elektronockaut
    Poziom 4  
    Pomysł bardzo fajny!

Jeśli chodzi o CNCGRAFA i nowe komputery faktycznie, ma z nimi problemy. Na szczęście komputerki pokroju terminala hpt5700 nadają się do tego celu idealnie, bo nie są szybkie, ale nie są też tak wolne jak te z epoki CNCGRAFu.

Co do Twojego pomysłu, daj znać jak to funkcjonuje ;)
    Czy Arduino w tym przypadku będzie tez buforował w jakiś sposób komendy dla silników ?
    arturavs
    Poziom 41  
    elektronockaut napisał:
    Czy Arduino w tym przypadku będzie tez buforował w jakiś sposób komendy dla silników ?

Soft na PC wysyła G-code do Arduino które robi za interpreter i sterownik maszyny. W sumie WebDT mam dwa, jeden słabszy(366MHz, 512MB Ram, 512MB flash) i drugi mocniejszy(500MHz, 1GB Ram, 2 GB flash), na obu "stoi" WinXP( na słabszym był WinCE, na drugim XPe). Muszę potestować, ale najpierw podświetlenie matrycy uruchomić bo po leżakowaniu dwu letnim nie świeci( system normalnie się uruchamia).
    elektronockaut
    Poziom 4  
    Miałem kiedyś ten tablet ze słynnego portalu. Ogólnie fajne tylko miałem problem z matrycą rezystancyjną. U mnie były uszkodzone najczęściej używane miejsca takie jak start na pasku startowym, czy lewy górny róg tam gdzie prawdopodobnie był "Mój komputer". Podobno mają dość słabe matryce. Miejmy nadzieję że tylko z podświetlaniem u Ciebie jest problem, bo zawsze można coś wykombinować. Jak poskładasz, uruchomisz, przetestujesz odezwij się. Ciekaw jestem jak to będzie śmigać.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Używam Mach3 do sterowania frezarką CNC i nigdy bym nie powiedział, że ten program to zabawka. Ma taki interfejs, jaki ma ze względu na to, gdzie był używany: jako kontroler wbudowany w przemysłową maszynę - czytelność i duże, wygodne przy starszych ekranach dotykowych przyciski były ważniejsze od ogólnie pojętej "estetyki". Nie wspominając nawet o mnogości funkcji, którymi ów program dysponuje...

Ciekawe, czy CNCGRAF współpracuje ze sterownikami USB stosowanymi we frezarkach budżetowych w rodzaju 3020/3040/6040? Są tam wersje z konwerterem USB-LPT i wersje z kontrolerem BSMCE04U-PP. Ja mam tę drugą wersję, i działa ona tylko z Mach3...
    elektronockaut
    Poziom 4  
    CNCGRAF współpracuje tylko z portem LPT. Co do Macha zdania są podzielone, i ja nadal uważam że to zabawka, tym bardziej że działa również przez USB. Jeśli jesteś zadowolony ze swojej maszyny, to najważniejsze. Ja nikogo nie przekonuje do niczego. Po prostu mam swoje zdanie.
    arturavs
    Poziom 41  
    Urgon napisał:
    czy CNCGRAF współpracuje ze sterownikami USB stosowanymi we frezarkach

Wersja dla DOS nie. Potrzebuje sprzętowego portu LPT, po za tym większość "przejściówek" USB->LPT nie ma wyprowadzonych wszystkich sygnałów i ma "niepoprawne" adresy portów LPT wychodzące poza zakres obsługiwany przez programy CNC.
    Paprykarz
    Poziom 11  
    Zastosowanie ThinClient z DOSem - jak dla mnie genialne. Brak wentylatorów w warunkach warsztatowych to chyba dodatkowy plus.
    DOS jest MS czy Freedos?
    elektronockaut
    Poziom 4  
    Microsoft bo na freeDOS jest problem z organizacją pamięci, a i LPT ma jakieś dziwne opóźnienia. Nie chciało mi się już kombinować, skoro MS DOSa znam lepiej, i mogę też bez kombinacji zastosować się do zaleceń producenta CNCGRAFu (zalecenia do autoexec.bat i config.sys w instrukcji obsługi).