Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja

phanick 13 Lis 2019 11:10 2904 9
  • [Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja
    Motywacja
    Od kilkunastu lat używam poczciwego tostera, który wygląda jak powyżej (jednak poradnik może być użyteczny też i dla innych modeli o podobnej budowie/wyglądzie), ponadto ma ciekawy walor dydaktyczny:

Dawno, dawno temu wpadłem na szatański pomysł umycia go pod bieżącą wodą. Od tego momentu przestała działać funkcja FROZEN (zamysł był chyba taki, że wydłużała ona czas opiekania).
    Druga denerwującą funkcją była długość czasu opiekania - do białego i tostowego pieczywa nie miałem zastrzeżeń, ale w przypadku razowego - ustawienie nawet na maksymalny czas dawało w efekcie tylko podgrzany chleb, dopiero ponowne włączenie na podobną długość przypiekało chleb.

Postanowiłem rozebrać, wyczyścić, przeanalizować, naprawić i zmodyfikować toster to potrzeb. Fascynujące ile okruchów i innych śmieci, których nie da się wyczyścić bez całkowitego rozebrania, można znaleźć w środku.

Do odtworzenia schematu użyłem programu KrzysioPCB, do korzystania z którego zachęcam ;)

[Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja [Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja [Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja

Budowa
    Toster składa się ze:
    * Płytki sterującej (scalaki 4060, 4066, kilka elementów dyskretnych) - nie znalazłem w sieci nigdzie opisanego takiego rozwiązania,
    * Dwóch spiral grzejnych, połączonych szeregowo, które formują dzielnik rezystorowy (z 230V do 12V), wytwarzający napięcie do zasilania części cyfrowej - ciekawe rozwiązanie, bo z uwagi na identyczne nagrzewanie obu spiral, niezależnie od czasu po włączeniu, napięcie na dzielniku nie zmienia się.
    * Przycisku opuszczającego tosty zintegrowanego z elektromagnesem - po wciśnięciu przycisku zamyka się obwód grzania spiral i jednocześnie podawane jest napięcie na część cyfrową, która włącza przepływ pradu przez elektromagnes, przytrzymując przycisk. Po odpowiednim czasie elektromagnes jest otwierany i przycisk odskakuje.

Część cyfrowa
    Toster udostępnia:
    * Pokrętło regulujące czas opiekania,
    * Przycisk REHEAT, włączający przypiekanie na stały odcinek czasu, niezależny od nastawy pokrętła
    * Przycisk FROZEN, wydłużający czas opiekania

Działanie
    Przyciski podłączone są do dwóch przerzutników monostabilnych (Eccles-Jordan). Początkowo, poziom logiczny na liniach REHEAT/FROZEN jest niski, ale wciśnięcie któregoś z przycisku "zatrzaskuje" na odpowiadającej mu linii stan wysoki.

Układ generatora oparty jest o scalak 4066 (licznik + negator). Negator używany jest w roli generatora (układ R+C), który podaje sygnał taktujący na licznik modulo 16384.

Stała czasowa RC pochodzi od kondensatora C3 (68n) i rezystancji (RTRIM=180k || R9=750k) + R8=27k, gdzie RTRIM to potencjometr-pokrętło, umożliwiając regulacje w zakresie 43 Hz - 125 Hz (65 s - 190 s).

Wysoki stan na linii FROZEN dołącza równolegle do kondensatora C3 kondensator C4 (15n), powodując zmianę zakresu regulacji 35 Hz - 102 Hz (80 s - 234 s)

Wysoki stan na linii REHEAT zwiera RTRIM || R9, powodując w efekcie generacje 321 Hz (25 s)

Sygnał taktujący licznik (pin 11) nie jest prostokątny, lecz ma kształt jak poniżej:

W momencie gdy wyjście Q14 licznika osiągnie stan wysoki (8192 * częstotliwość taktowania) lub gdy wciśnięty zostanie przycisk STOP, tranzystor Q1 wyłączy przepływ prądu przez elektromagnes powodując wyłączenie częsci grzejnej i cyfrowej tostera.

Naprawa
    Przyczyna niedziałania funkcji FROZEN okazała się błaha - przycisk (prawdopodobnie w skutek wcześniejszego mycia) został uszkodzony - wymieniłem profilaktycznie wszystkie 3 przyciski.

Modyfikacja
    Aby wydłużyć czas opiekania pieczywa ciemnego, zmieniłem kondensator C4 z 15n na 68n (co ciekawe, na płytce drukowanej miejsce pod wlutowanie C4 miało własnie oznaczenie 68n). Po tej modyfikacji, wciśnięcie przycisku FROZEN wydłuża podwójnie czas opiekania.

Co ciekawe, cała płytka mogłaby być zastąpiona jednym malutkim mikrokontrolerem (np. Attiny13) + tranzystorem do sterowania elektromagnesu.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    phanick
    Poziom 28  
    phanick napisał 2236 postów o ocenie 2031, pomógł 49 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Niezła inżynieria wsteczna :-).
    phanick napisał:
    cała płytka mogłaby być zastąpiona jednym malutkim mikrokontrolerem (np. Attiny13) + tranzystorem do sterowania elektromagnesu

I w przypadku "padnięcia" musiałbyś napisać nowy program. Nie jestem zwolennikiem wpychania wszędzie uP. Tu miałeś przykład wykorzystania podzespołów dyskretnych, i moim zdaniem świetnie sobie poradziłeś. Za samą analizę układu i zrozumienie zasady działania masz u mnie duży plus. Mam toster, w którym "robotę" robi 555. I też daje radę.
    LA72
    Poziom 40  
    Wiele tosterów, szczególnie firmy Russell Hobbs jest oparte o mikro kontrolery.
    [Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja [Toster TO-40 750W] Analiza, naprawa i modyfikacja

Dosyć popularne są PT8A2511.

Swego czasu musiałem przeprojektować modele z seriii Glass.
    Posiadają uC, oczywiście zeszlifowany.

Zastąpiłem go AVR Atmega8.
  • Computer ControlsComputer Controls
    szeryf3
    Poziom 19  
    Tostery mają to do siebie, że zawsze w nich jest pełno okruchów.
    Z tego co piszesz to twój toster był przygotowany pod montaż 68n, czyli pod czas produkcji mogło coś pójść nie tak skoro został zamontowany inny.
    Dzięki za zwrócenie uwagi na program do płytek.
    austin007
    Poziom 17  
    phanick napisał:
    Układ generatora oparty jest o scalak 4066 (licznik + negator)

4066 to klucz dwukierunkowy
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    acctr napisał:
    Na schemacie zaznaczyłeś, że C3 i C4 w obwodzie oscylatora to tantale a na zdjęciach widać, że to kondensatory poliestrowe.

wydaje mi się że to nie ma w tym przypadku znaczenia.....
    acctr
    Poziom 15  
    hobbyelektronik napisał:
    wydaje mi się że to nie ma w tym przypadku znaczenia.....

To ma znaczenie, ponieważ ktoś po przeczytaniu opisu może zapamiętać sobie, że te zielone kondensatory to tantale.
    A są to przecież popularne kondensatory, często spotykane w różnej maści sprzęcie RTV AGD.
    Kondensatory tantalowe w odróżnieniu od poliestrowych posiadają polaryzację i nie wszędzie mogą być stosowane zamiennie.
    W oscylatorze 4060 akurat jest dopuszczane stosowanie nawet k. elektrolitycznych więc tutaj akurat nie było problemu.
    phanick
    Poziom 28  
    Cytat:

4066 to klucz dwukierunkowy

Czeski błąd, 4060 to klucz, a 4066 to licznik (tak jak na schemacie).

Cytat:

Na schemacie zaznaczyłeś, że C3 i C4 w obwodzie oscylatora to tantale a na zdjęciach widać, że to kondensatory poliestrowe.

Przez pół życia byłem przekonany, że te wielkie kondensatory o różnokolorowych obudowach to tantale.
    Akurat tutaj ceramiczne mogłyby być nie na miejscu - cała płytka jest blisko grzałek, więc skoro obudowa tostera nagrzewa się do ok 50-60 stopni, to płytka z elementami pewnie jest jeszcze cieplejsza, więc pojemność ceramików ulegałaby wahaniom, zmieniając częstotliwość.