Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana oświetlenia w łazience.

W.P. 31 Mar 2020 18:53 1620 6
  • Przyszedł czas na zmianę kinkietu w łazience. W zasadzie nic wielkiego, wyrzucamy stary, wygrzany przez żarówkę i montujemy nowy, jaki nie nam, ale żonie się podoba.
    Dotąd proste.

Popularny portal zalany jest najróżniejszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi wykorzystującymi diody LED. Wybór jest duży.

Od dawna jednak chodziła mi po głowie zmiana polegająca na możliwości wyboru jasności świecenia.
    Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza w nocy kiedy jaskrawe światło gryzie zaspane oczy. Wystarczy wówczas delikatne światło by wyczulony wzrok nie dostawał silnego olśnienia i nie rozbudzał w środku nocy.

Idea fajna, gorzej z realizacją. Do dyspozycji tradycyjna istniejąca instalacja, jak w każdym mieszkaniu w bloku. Jeden przewód pomiędzy wyłącznikiem a kinkietem.

Nowe źródło światła to podłużny plafon z dwiema listwami diod, o miłej dla oka ciepłej barwie, wyposażony w elektroniczny impulsowy kontroler prądu.
    Zacząłem "bawić się" układem szukając możliwości oszukania sterownika tak, by wymusić świecenie z mniejszą intensywnością.

Całość przystosowana do zasilania z sieci prądu przemiennego, zatem pierwszym pomysłem był szeregowy kondensator, jako element niewydzielający ciepła a przy tym stosunkowo niewielki.

Testy wypadły pomyślnie, mogłem więc przejść do następnej fazy pomysłu.
    Dawny wyłącznik został zastąpiony przyciskiem dzwonkowym. Przed zakupem oglądałem każdy model szacując jego głębokość, gdyż tylko w puszcze mogłem zmieścić wszystkie elementy układu.
    Trafiłem na dość estetyczny z dużą klapką przycisku. Miał wystarczająco dużą szczelinę pomiędzy klapką a korpusem oraz dość głęboką klapkę by móc zmieścić tam podświetlenie.
    Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience.
    Całość działa następująco:

Świtało zgaszone - podświetlenie na niebiesko.
    Zapalone krótkim wciśnięciem świeci jasno, podświetlenie na czerwono.
    Zapalone (np. w nocy) dłuższym, ok. 2 sekundowym przytrzymaniem przycisku świeci łagodnie, podświetlenie pozostaje na niebiesko.

Obsługa do bólu prosta, choć nie ukrywam, że na początku sam łapałem się na zastanawianiu się jak mam nacisnąć. W dzień krótko, w nocy dłużej.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Specjalizuje się w: elektronika ogólna
    W.P. napisał 3477 postów o ocenie 337, pomógł 474 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2003 roku.
    redelektron
    Poziom 19  
    Witaj. W sumie pomysł spoko tylko nic kolega nie napisał co jest pomiędzy przyciskiem dzwonkowym a oprawą. Jakaś elektronika raczej tam być musi skoro działa to tak jak jest to opisane. Z powyższego opisu raczej nic konkretnego nie wiadomo...
    W.P.
    Rzeczywiście, pisałem dość pospiesznie i kilka szczegółów umknęło.
    Układ ze względu na sposób działania oraz na jeden przewód pomiędzy przyciskiem a plafonem umieściłem w puszce, wykorzystując przestrzeń pomiędzy przyciskiem a dnem puszki. O rozkuwaniu ściany nie było mowy, to nie czas remontu.
    Pozostało więc próbować zmieścić poniższy układ w dysponowanym miejscu.
    Niestety nie zaprezentuję tu zgrabnej PCB. Zapał po sprawdzeniu działania układu w wersji próbnej oraz kilka cm³ do dyspozycji zadecydowały o maksymalnym upchaniu elementów. Udało się, nawet zostało trochę miejsca :)
    Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience.
    Wypadałoby jeszcze coś napisać nt sterownika diod w plafonie.
    Konstrukcja standardowa - mostek, kondensator filtru, scalony kontroler, dławik, szybka dioda, kondensator filtrujący i wyjście na diody LED.

W plafonie diody połączone w szereg, prąd ok. 150mA przy napięciu ok. 180V.
    Pierwsza zmiana to oczywiście zamiana maksymalnie małych kondensatorów elektrolitycznych na odpowiednio większe.

Druga zmiana nieco poważniejsza. Przy pracy z szeregowym kondensatorem diody świeciły zdecydowanie ciemniej (o to mi chodziło) jednak sterownik wpadał w stan pracy niestabilnej, co zrozumiałe.
    Objawiało się to migotaniem z częstotliwością rzędu pojedynczych herców. Udało mi się wymusić stabilną pracę przez dołączenie niewielkiego kondensatora do tranzystora końcowego kontrolera, pomiędzy drenem a masą.
    Dodatki także udało się upchnąć w niewielkiej przestrzeni obudowy plafonu.
    Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience. Wymiana oświetlenia w łazience.
    Mam świadomość, że nie jest to przykład do naśladowania. W tym dziale widywałem tak misternie wykonane i piękne konstrukcje, które mogłyby być wzorem jak należy projektować. Dopracowane obudowy, pokazowe wnętrze etc.

Konstruując wiedziałem, że będzie to twór nienaprawialny. Stąd kilka na pozór udziwnień w układzie. Działa nieprzerwanie od roku.
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  
    W sterowniku ledów plafonu jest rezystor kilka omów. Wystarczy zmienić wartość na większą.
    W.P.
    Tak, tak. Wiem, że w sterownikach jest taki rezystor ustalający wartość prądu.
    Rzecz w tym, że miałem do dyspozycji 1 przewód łączący puszkę dawnego wyłącznika z plafonem, tradycyjne rozwiązanie -"0" na plafon, przewód pomiędzy plafonem a wyłącznikiem, przy wyłączniku przewód fazowy. Szkolne rozwiązanie, wszystkie przewody gdzieś pod tynkiem.

Ten rezystor pozostawiłem bez zmian, by móc uzyskać pełne oświetlenie.
    redelektron
    Poziom 19  
    Fajna kombinacja z tego układu wyszła :D . Miło popatrzeć, że komuś chce się w dzisiejszych czasach robić coś na piechotę bez użycia procków. Specjaliści od programowania pewnie kręcą nosem :D . Mam nadzieję, że w sezonie letnim układ nie polegnie od jakiegoś piorunka...