Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza OSS T12-X czy GVM T210

aryann 16 Feb 2022 16:23 3834 47
    aryann
    Level 9  
    Witam wszystkich
    Może przypadkiem ktoś miało okazję z obydwiema ?

co by koledzy wybrali i dlaczego ?

za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję
    erykk71
    Level 3  
    A czy może ktoś ma jakieś doświadczenia w kwestii żywotności grotów w przypadku obydwu stacji ?
    aryann
    Level 9  
    @spy dzięki za odpowiedź. Czy w przypadku tych chińskich producentów masz już jakąś lepsza markę tych grotów ? czy należy sadzić że używasz/używałeś T210 ? Zechcesz coś powiedzieć ?
    Jacek28
    Level 19  
    OSS T12-X nie ma uziemionego grotu. Przerabiał ktoś w Was może ?
    tzok
    Moderator of Cars
    Jaki problem połączyć masę zasilacza z PE? Niestety w niektórych uchwytach jest problem z ciągłością obwodu PE na grot, np. skądinąd bardzo fajny uchwyt T12-P9 ma totalnie spartaczone połączenie obwodu PE.
    spy
    Level 26  
    Powariowaliście z tym uziemianiem. Przecież to ma sens tylko jeśli wszystko jest poprawnie uziemione — narzędzie, urządzenie, mata, stół, człowiek... Podpinanie grota na sztywno do PE to jakaś dziwna rewelacja. Zobaczcie jak to kiedyś robił Weller i dlaczego mieli soft-ground. Zobaczcie jaką rezystancję mają przewody uziemiające maty i opaski. W zdecydowanej większości przypadków grot "floating" jest najlepszym rozwiązaniem.
    saass
    Level 10  
    chciałbym się podczepić pod pytanie ,które najlepiej te groty z "Ali" - może ktoś coś rzec ? dzięki
    tzok
    Moderator of Cars
    spy wrote:
    Powariowaliście z tym uziemianiem. Przecież to ma sens tylko jeśli wszystko jest poprawnie uziemione — narzędzie, urządzenie, mata, stół, człowiek... Podpinanie grota na sztywno do PE to jakaś dziwna rewelacja.
    T12, ze względu na zasilanie grzałki PWM i sposób pomiaru temperatury wymaga uziemienia grota, inaczej układ stabilizacji temperatury szaleje, właśnie jak na filmie.
    romarcin
    Level 17  
    tzok wrote:
    T12, ze względu na zasilanie grzałki PWM i sposób pomiaru temperatury wymaga uziemienia grota, inaczej układ stabilizacji temperatury szaleje, właśnie jak na filmie.

Kupiłem KSGER T-12 wersję mini, czyli bez wbudowanego zasilacza impulsowego (obudowa ma głębokość 40 mm), producent nawet nie przewidział miejsca na jakieś uziemianie, stacja pracuje 3 lata, temperatury stabilizuje idealnie.
    Tak przy okazji, polecam zakup KSGER w wersji mini, jest tańsza, różnicę w cenie można przeznaczyć na więcej grotów, a jakiś zasilacz 24V/5A każdy zbuduje z warsztatowych "przydasiów", ja swoją zasilam starym transformatorem bezpieczeństwa 24V, który leży sobie pod biurkiem, napięcie waha się od 25V do 27V, i przez to stacja dużo szybciej grzeje niż gdy na próbę zasiliłem ją z przetwornicy 24V, stacja jest tak lekka, że przykleiłem ja taśmą dwustronną do półki nad blatem i kabel od kolby nie "wala się" po biurku (stacje JBC maja pomysłowy wysięgnik na kabel, który również unosi kabel nad blatem)
    tzok
    Moderator of Cars
    romarcin wrote:
    Kupiłem KSGER T-12 wersję mini, czyli bez wbudowanego zasilacza impulsowego (obudowa ma głębokość 40 mm), producent nawet nie przewidział miejsca na jakieś uziemianie
    Czy przypadkiem grot nie jest połączony z "-" gniazda DC? Z kolei "-" zasilacza np. od laptopa jest połączony z przewodem ochronnym (PE), tym samym grot jest uziemiony.
    romarcin
    Level 17  
    tzok wrote:
    Czy przypadkiem grot nie jest połączony z "-" gniazda DC? Z kolei "-" zasilacza np. od laptopa jest połączony z przewodem ochronnym (PE), tym samym grot jest uziemiony.

Masz rację tak jest, tylko, że ja zasilam poprzez transformator, który wtórnej strony nie ma połączonej z PE, może problemy ze stabilnością temperatury w niektórych stacjach są związane z zakłóceniami generowanymi przez źle skonstruowane/uszkodzone zasilacze impulsowe, prawie dotykające do płytki z procesorem.
    Jacek28
    Level 19  
    Moja OSS Team T12-X już po drobnych usprawnieniach. Najbardziej zależało mi na uziemieniu metalowej obudowy, przy okazji poprawiłem mocowanie pinu GND, który w przeciwieństwie pozostałych od gniazda zasilania był tylko lekko złapany lutowiem, bez przedziewania przez płytkę łączącą (brak otworu w płytce, który musiałem nawiercić aby przedziać).
    Tak to wyglądało po rozebraniu:
    Na pierwszy ogień poszło wyszlifowanie otworów na śruby w panelu przednim i tylnym aby pozbyć się anodyzacji i w ten sposób pojawiło się połączenie ze wszystkimi elementami obudowy (gwint w obudowie do przykręcania paneli nie był anodyzowany).
    Stacja lutownicza OSS T12-X czy GVM T210 Stacja lutownicza OSS T12-X czy GVM T210
    Następnie wiercenie otworu pod śrubę w tylnym panelu i znowu szlifowanie anodyzacji.
    Punkt uziemienia gotowy (przewód z wsuwką oczkową zaciśnięty i zalutowany, podkładki zwykłe i sprężynowa, mocno skręcone).
    Przewiercony punkt łączenia pinu GND, przedzianie go i zalutowanie razem z przewodem od punktu uziemienia. Wszystkie krawędzie wewnętrzne łączeń obudowy zeszlifowane w celu większej powierzchni styku. poprawiłem również lutowanie pinów do płyty (docelowo chyba zmienię te piny na przewód).
    Stacja lutownicza OSS T12-X czy GVM T210 Stacja lutownicza OSS T12-X czy GVM T210
    Na koniec podkleiłem stopki do stojaka.
    Pewnie przydałoby się wymienić kondensatory na markowe, ale może nie będzie tak źle z tymi co są. Takie przeróbki to nie jest moja mocna strona więc chętnie przeczytam uwagi bardziej doświadczonych w temacie a jeśli pojawią się ciekawe propozycje to postaram się je wdrożyć.
    spy
    Level 26  
    tzok wrote:

Dziś podpiąłem mojego KSGERa z PE "w powietrzu" i nic takiego się nie dzieje.

Dodano po 17 [minuty]:

Jacek28 wrote:
    Najbardziej zależało mi na uziemieniu metalowej obudowy

Dotknij teraz jedną sondą mutlimetru pinu PE, a drugą anodyzowanej obudowy i zobacz, że jest połączenie. Równie dobrze można uziemiać plastik.
    Jacek28
    Level 19  
    spy wrote:
    Dotknij teraz jedną sondą mutlimetru pinu PE, a drugą anodyzowanej obudowy i zobacz, że jest połączenie. Równie dobrze można uziemiać plastik.

Chyba nie zrozumieliśmy się. Obudowa nie była w żaden sposób uziemiona, wykonałem połączenie obudowy do bolca gniazda zasilania.
    Jacek28
    Level 19  
    spy wrote:
    "Uziemianie" anodyzowanej obudowy jest bezcelowe.

Dlaczego tak uważasz ? W razie jakiegokolwiek przebicia na obudowę moim zdaniem bezpieczniej mieć ją uziemioną niż zostać porażonym. Niby konstrukcja nie pozwala na żaden styk wysokiego napięcia z obudową, ale różne wypadki się zdarzają i wychodzę z założenie, że lepiej dmuchać na zimne. Anodyzacja to moim zdaniem nie wystarczająca izolacja, którą łatwo mechanicznie uszkodzić, co innego plastik.
    https://www.youtube.com/watch?v=Uu4mytJO73c
    spy
    Level 26  
    Takie filmiki zawsze wywołują u mnie uśmiech na twarzy, a zaraz potem je wyłączam, bo głupot w życiu już wystarczająco dużo naoglądałem się i nasłuchałem. Chińczycy głupi nie są i to, co zrobili w tych stacjach — zrobili dobrze.
    Przy okazji tu jest jeden z przykładów, czemu przy uziemionym grocie trzeba uważać: https://youtu.be/PjEYI5WsLBI?t=434
    Jacek28
    Level 19  
    Grotu nie uziemiałem, gdyż wygląda na to, że jest ESD (rezystor 1M). Dla mnie uziemienie metalowej obudowy to zawsze podstawa, więc to zrobiłem. Anodyzacja nie jest wystarczająco bezpiecznym zabezpieczeniem, ale nie każdy musi podzielać moje zdanie.
    marcin w
    Level 22  
    Stacja OSS T12-X, mierzę napięcie na części roboczej grota i wychodzi ok 90V AC. Grot nie ma żadnego połączenia rezystorem do PE.
    Tak się zastanawiam, czy to jest bezpieczne do pracy z elektroniką ?
    tzok
    Moderator of Cars
    O ile elektronika którą lutujesz nie będzie uziemiona to nie ma problemu... ale "obadaj" dokładnie uchwyt lutownicy, bo nie chcę mi się wierzyć, żeby nie było połączenia z PE. Te blaszki są lipne i czasem trzeba je dogiąć, bo nie przylegają.
    marcin w
    Level 22  
    tzok wrote:
    ale "obadaj" dokładnie uchwyt lutownicy, bo nie chcę mi się wierzyć, żeby nie było połączenia z PE. Te blaszki są lipne i czasem trzeba je dogiąć, bo nie przylegają.

Nie ma połączenia, podobną stację (KSGER T12, kupiona na aliexpress więc praktycznie gwarancja żadna) rozebrałem, tu było ok 100V AC na grocie, tam PE z gniada zasilającego było podłączone do ścieżki na PCB, jednak sama ścieżka z niczym więcej poza PE nie połączona, dla testu zrobiłem zworkę między PE a biegunem ujemnym przetwornicy, po tej modyfikacji kompletnie brak napięcia na grocie.

Z OSS T12-X trochę inaczej sprawa wygląda, kupiona w PL więc mam gwarancję, nie mogę jej rozebrać ze względu na utratę gwarancji, ale myślę na zewnątrz puścić przewód uziemiający grot. Trochę kiepskie rozwiązanie ale dopóki gwarancja obejmuje sprzęt nie będę go rozbierał.
    Jacek28
    Level 19  
    Dziwne, u mnie jest grot połączony z PE - rezystancja 1M lub 2M nie pamiętam już.
    ^ToM^
    Level 40  
    Jacek28 wrote:
    Dziwne, u mnie jest grot połączony z PE - rezystancja 1M lub 2M nie pamiętam już.

Zgodnie z regułami ESD jest to słuszna wartość.
    spy
    Level 26  
    marcin w wrote:
    dla testu zrobiłem zworkę między PE a biegunem ujemnym przetwornicy

Powiedz, czy wiesz do czego służy kondensator typu Y? Bo praktycznie mam pewność, że kompletnie nie masz pojęcia, jakie skutki niesie taka modyfikacja, szczególnie, gdy uszkodzeniu ulegnie sam zasilacz.
    marcin w
    Level 22  
    spy wrote:
    Powiedz, czy wiesz do czego służy kondensator typu Y? Bo praktycznie mam pewność, że kompletnie nie masz pojęcia, jakie skutki niesie taka modyfikacja, szczególnie, gdy uszkodzeniu ulegnie sam zasilacz.

Dlatego napisane dla testu, docelowo będzie rezystor 1M.
    tzok
    Moderator of Cars
    spy wrote:
    No to wyjaśnij, bo jakoś w każdym zasilaczu ATX jest połączenie PE z GND, podobnie w wielu markowych zasilaczach od laptopów, choćby Dell, a w środku jest tam ów mityczny kondensator klasy Y.