logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.

aryann 16 Lut 2022 16:23 11088 47
Najlepsze odpowiedzi

Którą stację lutowniczą wybrać: OSS T12-X czy GVM T210, i dlaczego?

Jeśli mam wybrać na podstawie tego wątku, bardziej sensowny wydaje się OSS T12-X, ale pod warunkiem poprawnego podłączenia do PE i sprawdzenia kontaktu uziemienia w uchwycie oraz obudowie [#19964003][#19969232][#19969573] W przypadku T210 dużo zależy od tego, kto produkuje groty, więc jakość i trwałość nie są tu stałe [#19922636] Jednocześnie przy cenach grotów T12 ich żywotność schodzi dla wielu użytkowników na dalszy plan [#19922636][#19923577] Padła też opinia, że groty OSS T12-X są „git” jak na swoją cenę, choć jakościowo JBC nadal uchodzi za lepsze [#20150462] W praktyce największe obawy w tym wątku dotyczą nie samej mocy stacji, tylko kwestii uziemienia, ESD i tego, czy konkretna sztuka ma prawidłowy tor PE/masa [#19969232][#20045687][#20045771]
  • #1 19887900
    aryann
    Poziom 10  
    Posty: 55
    Ocena: 2
    Witam wszystkich
    Może przypadkiem ktoś miało okazję z obydwiema ?

    co by koledzy wybrali i dlaczego ?

    za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję
  • #2 19921023
    erykk71
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 1
    A czy może ktoś ma jakieś doświadczenia w kwestii żywotności grotów w przypadku obydwu stacji ?
  • #4 19923302
    aryann
    Poziom 10  
    Posty: 55
    Ocena: 2
    @spy dzięki za odpowiedź. Czy w przypadku tych chińskich producentów masz już jakąś lepsza markę tych grotów ? czy należy sadzić że używasz/używałeś T210 ? Zechcesz coś powiedzieć ?
  • #6 19923577
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    spy napisał:
    Przy cenach grotów T12 żywotność schodzi na dalszy plan.


    Były trwałe, kiedy produkowała je japońska Hakko. Teraz chyba przeszli wyżej.
  • #8 19929562
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    OSS T12-X nie ma uziemionego grotu. Przerabiał ktoś w Was może ?
  • #9 19929773
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    Jaki problem połączyć masę zasilacza z PE? Niestety w niektórych uchwytach jest problem z ciągłością obwodu PE na grot, np. skądinąd bardzo fajny uchwyt T12-P9 ma totalnie spartaczone połączenie obwodu PE.
  • #10 19933745
    spy
    Poziom 27  
    Posty: 770
    Pomógł: 86
    Ocena: 260
    Powariowaliście z tym uziemianiem. Przecież to ma sens tylko jeśli wszystko jest poprawnie uziemione — narzędzie, urządzenie, mata, stół, człowiek... Podpinanie grota na sztywno do PE to jakaś dziwna rewelacja. Zobaczcie jak to kiedyś robił Weller i dlaczego mieli soft-ground. Zobaczcie jaką rezystancję mają przewody uziemiające maty i opaski. W zdecydowanej większości przypadków grot "floating" jest najlepszym rozwiązaniem.
  • #11 19934158
    saass
    Poziom 11  
    Posty: 15
    chciałbym się podczepić pod pytanie ,które najlepiej te groty z "Ali" - może ktoś coś rzec ? dzięki
  • #12 19934253
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    spy napisał:
    Powariowaliście z tym uziemianiem. Przecież to ma sens tylko jeśli wszystko jest poprawnie uziemione — narzędzie, urządzenie, mata, stół, człowiek... Podpinanie grota na sztywno do PE to jakaś dziwna rewelacja.
    T12, ze względu na zasilanie grzałki PWM i sposób pomiaru temperatury wymaga uziemienia grota, inaczej układ stabilizacji temperatury szaleje, właśnie jak na filmie.
  • #13 19934364
    romarcin
    Poziom 20  
    Posty: 287
    Pomógł: 34
    Ocena: 80
    tzok napisał:
    T12, ze względu na zasilanie grzałki PWM i sposób pomiaru temperatury wymaga uziemienia grota, inaczej układ stabilizacji temperatury szaleje, właśnie jak na filmie.

    Kupiłem KSGER T-12 wersję mini, czyli bez wbudowanego zasilacza impulsowego (obudowa ma głębokość 40 mm), producent nawet nie przewidział miejsca na jakieś uziemianie, stacja pracuje 3 lata, temperatury stabilizuje idealnie.
    Tak przy okazji, polecam zakup KSGER w wersji mini, jest tańsza, różnicę w cenie można przeznaczyć na więcej grotów, a jakiś zasilacz 24V/5A każdy zbuduje z warsztatowych "przydasiów", ja swoją zasilam starym transformatorem bezpieczeństwa 24V, który leży sobie pod biurkiem, napięcie waha się od 25V do 27V, i przez to stacja dużo szybciej grzeje niż gdy na próbę zasiliłem ją z przetwornicy 24V, stacja jest tak lekka, że przykleiłem ja taśmą dwustronną do półki nad blatem i kabel od kolby nie "wala się" po biurku (stacje JBC maja pomysłowy wysięgnik na kabel, który również unosi kabel nad blatem)
  • #14 19934466
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    romarcin napisał:
    Kupiłem KSGER T-12 wersję mini, czyli bez wbudowanego zasilacza impulsowego (obudowa ma głębokość 40 mm), producent nawet nie przewidział miejsca na jakieś uziemianie
    Czy przypadkiem grot nie jest połączony z "-" gniazda DC? Z kolei "-" zasilacza np. od laptopa jest połączony z przewodem ochronnym (PE), tym samym grot jest uziemiony.
  • #15 19935783
    romarcin
    Poziom 20  
    Posty: 287
    Pomógł: 34
    Ocena: 80
    tzok napisał:
    Czy przypadkiem grot nie jest połączony z "-" gniazda DC? Z kolei "-" zasilacza np. od laptopa jest połączony z przewodem ochronnym (PE), tym samym grot jest uziemiony.

    Masz rację tak jest, tylko, że ja zasilam poprzez transformator, który wtórnej strony nie ma połączonej z PE, może problemy ze stabilnością temperatury w niektórych stacjach są związane z zakłóceniami generowanymi przez źle skonstruowane/uszkodzone zasilacze impulsowe, prawie dotykające do płytki z procesorem.
  • #16 19936403
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    Moja OSS Team T12-X już po drobnych usprawnieniach. Najbardziej zależało mi na uziemieniu metalowej obudowy, przy okazji poprawiłem mocowanie pinu GND, który w przeciwieństwie pozostałych od gniazda zasilania był tylko lekko złapany lutowiem, bez przedziewania przez płytkę łączącą (brak otworu w płytce, który musiałem nawiercić aby przedziać).
    Tak to wyglądało po rozebraniu:
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Na pierwszy ogień poszło wyszlifowanie otworów na śruby w panelu przednim i tylnym aby pozbyć się anodyzacji i w ten sposób pojawiło się połączenie ze wszystkimi elementami obudowy (gwint w obudowie do przykręcania paneli nie był anodyzowany).
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników. Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Następnie wiercenie otworu pod śrubę w tylnym panelu i znowu szlifowanie anodyzacji.
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Punkt uziemienia gotowy (przewód z wsuwką oczkową zaciśnięty i zalutowany, podkładki zwykłe i sprężynowa, mocno skręcone).
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Przewiercony punkt łączenia pinu GND, przedzianie go i zalutowanie razem z przewodem od punktu uziemienia. Wszystkie krawędzie wewnętrzne łączeń obudowy zeszlifowane w celu większej powierzchni styku. poprawiłem również lutowanie pinów do płyty (docelowo chyba zmienię te piny na przewód).
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników. Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Na koniec podkleiłem stopki do stojaka.
    Porównanie stacji lutowniczych: OSS T12-X kontra GVM T210. Opinie użytkowników.
    Pewnie przydałoby się wymienić kondensatory na markowe, ale może nie będzie tak źle z tymi co są. Takie przeróbki to nie jest moja mocna strona więc chętnie przeczytam uwagi bardziej doświadczonych w temacie a jeśli pojawią się ciekawe propozycje to postaram się je wdrożyć.
  • #17 19937010
    spy
    Poziom 27  
    Posty: 770
    Pomógł: 86
    Ocena: 260
    tzok napisał:
    T12, ze względu na zasilanie grzałki PWM i sposób pomiaru temperatury wymaga uziemienia grota, inaczej układ stabilizacji temperatury szaleje, właśnie jak na filmie.


    Dziś podpiąłem mojego KSGERa z PE "w powietrzu" i nic takiego się nie dzieje.

    Dodano po 17 [minuty]:

    Jacek28 napisał:
    Najbardziej zależało mi na uziemieniu metalowej obudowy


    Dotknij teraz jedną sondą mutlimetru pinu PE, a drugą anodyzowanej obudowy i zobacz, że jest połączenie. Równie dobrze można uziemiać plastik.
  • #18 19937042
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    spy napisał:
    Dotknij teraz jedną sondą mutlimetru pinu PE, a drugą anodyzowanej obudowy i zobacz, że jest połączenie. Równie dobrze można uziemiać plastik.

    Chyba nie zrozumieliśmy się. Obudowa nie była w żaden sposób uziemiona, wykonałem połączenie obudowy do bolca gniazda zasilania.
  • #20 19938485
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    spy napisał:
    "Uziemianie" anodyzowanej obudowy jest bezcelowe.


    Dlaczego tak uważasz ? W razie jakiegokolwiek przebicia na obudowę moim zdaniem bezpieczniej mieć ją uziemioną niż zostać porażonym. Niby konstrukcja nie pozwala na żaden styk wysokiego napięcia z obudową, ale różne wypadki się zdarzają i wychodzę z założenie, że lepiej dmuchać na zimne. Anodyzacja to moim zdaniem nie wystarczająca izolacja, którą łatwo mechanicznie uszkodzić, co innego plastik.
    https://www.youtube.com/watch?v=Uu4mytJO73c
  • #21 19938554
    spy
    Poziom 27  
    Posty: 770
    Pomógł: 86
    Ocena: 260
    Takie filmiki zawsze wywołują u mnie uśmiech na twarzy, a zaraz potem je wyłączam, bo głupot w życiu już wystarczająco dużo naoglądałem się i nasłuchałem. Chińczycy głupi nie są i to, co zrobili w tych stacjach — zrobili dobrze.
    Przy okazji tu jest jeden z przykładów, czemu przy uziemionym grocie trzeba uważać: https://youtu.be/PjEYI5WsLBI?t=434
  • #22 19938580
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    Grotu nie uziemiałem, gdyż wygląda na to, że jest ESD (rezystor 1M). Dla mnie uziemienie metalowej obudowy to zawsze podstawa, więc to zrobiłem. Anodyzacja nie jest wystarczająco bezpiecznym zabezpieczeniem, ale nie każdy musi podzielać moje zdanie.
  • #23 19964003
    marcin w
    Poziom 22  
    Posty: 756
    Pomógł: 4
    Ocena: 81
    Stacja OSS T12-X, mierzę napięcie na części roboczej grota i wychodzi ok 90V AC. Grot nie ma żadnego połączenia rezystorem do PE.
    Tak się zastanawiam, czy to jest bezpieczne do pracy z elektroniką ?
  • #24 19964415
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    O ile elektronika którą lutujesz nie będzie uziemiona to nie ma problemu... ale "obadaj" dokładnie uchwyt lutownicy, bo nie chcę mi się wierzyć, żeby nie było połączenia z PE. Te blaszki są lipne i czasem trzeba je dogiąć, bo nie przylegają.
  • #25 19964617
    marcin w
    Poziom 22  
    Posty: 756
    Pomógł: 4
    Ocena: 81
    tzok napisał:
    ale "obadaj" dokładnie uchwyt lutownicy, bo nie chcę mi się wierzyć, żeby nie było połączenia z PE. Te blaszki są lipne i czasem trzeba je dogiąć, bo nie przylegają.


    Nie ma połączenia, podobną stację (KSGER T12, kupiona na aliexpress więc praktycznie gwarancja żadna) rozebrałem, tu było ok 100V AC na grocie, tam PE z gniada zasilającego było podłączone do ścieżki na PCB, jednak sama ścieżka z niczym więcej poza PE nie połączona, dla testu zrobiłem zworkę między PE a biegunem ujemnym przetwornicy, po tej modyfikacji kompletnie brak napięcia na grocie.

    Z OSS T12-X trochę inaczej sprawa wygląda, kupiona w PL więc mam gwarancję, nie mogę jej rozebrać ze względu na utratę gwarancji, ale myślę na zewnątrz puścić przewód uziemiający grot. Trochę kiepskie rozwiązanie ale dopóki gwarancja obejmuje sprzęt nie będę go rozbierał.
  • #26 19966091
    Jacek28
    Poziom 19  
    Posty: 565
    Pomógł: 5
    Ocena: 46
    Dziwne, u mnie jest grot połączony z PE - rezystancja 1M lub 2M nie pamiętam już.
  • #27 19966532
    ^ToM^
    Poziom 42  
    Posty: 9051
    Pomógł: 495
    Ocena: 2934
    Jacek28 napisał:
    Dziwne, u mnie jest grot połączony z PE - rezystancja 1M lub 2M nie pamiętam już.


    Zgodnie z regułami ESD jest to słuszna wartość.
  • #28 19966632
    spy
    Poziom 27  
    Posty: 770
    Pomógł: 86
    Ocena: 260
    marcin w napisał:
    dla testu zrobiłem zworkę między PE a biegunem ujemnym przetwornicy


    Powiedz, czy wiesz do czego służy kondensator typu Y? Bo praktycznie mam pewność, że kompletnie nie masz pojęcia, jakie skutki niesie taka modyfikacja, szczególnie, gdy uszkodzeniu ulegnie sam zasilacz.
  • #29 19967070
    marcin w
    Poziom 22  
    Posty: 756
    Pomógł: 4
    Ocena: 81
    spy napisał:
    Powiedz, czy wiesz do czego służy kondensator typu Y? Bo praktycznie mam pewność, że kompletnie nie masz pojęcia, jakie skutki niesie taka modyfikacja, szczególnie, gdy uszkodzeniu ulegnie sam zasilacz.


    Dlatego napisane dla testu, docelowo będzie rezystor 1M.
  • #30 19967301
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    spy napisał:
    Powiedz, czy wiesz do czego służy kondensator typu Y? Bo praktycznie mam pewność, że kompletnie nie masz pojęcia, jakie skutki niesie taka modyfikacja, szczególnie, gdy uszkodzeniu ulegnie sam zasilacz.
    No to wyjaśnij, bo jakoś w każdym zasilaczu ATX jest połączenie PE z GND, podobnie w wielu markowych zasilaczach od laptopów, choćby Dell, a w środku jest tam ów mityczny kondensator klasy Y.

Podsumowanie tematu

✨ Porównanie stacji lutowniczych OSS T12-X i GVM T210 skupiło się na ich żywotności grotów, uziemieniu oraz stabilności temperatury. Użytkownicy zauważyli, że w T210 jakość grotów zależy od producenta, a w przypadku OSS T12-X brak uziemienia grota może prowadzić do problemów z stabilnością temperatury. Wiele osób podkreślało znaczenie uziemienia obudowy oraz grota, zwracając uwagę na różnice w konstrukcji i materiałach użytych w stacjach. Wspomniano również o alternatywnych markach grotów, takich jak JBC i Hakko, które cieszą się lepszą opinią pod względem trwałości. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami z modyfikacjami stacji, aby poprawić ich bezpieczeństwo i funkcjonalność.
REKLAMA