Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik diod LED na małą choinkę

zasoby 06 Gru 2005 09:29 10419 20
  • Najprostsze i najtańsze z możliwych rozwiązań sterowania LED dla lampek choinkowych. 18 LEDów jest zapalanych w trzech różnych taktach za pomocą układu 4060B, gdzie w strukturze możemy znaleźć licznik oraz oscylator. Układ jest zasilany z 9V do max 12V - może być bateria ale nie wystarczy na długi okres czasu. Malutki potencjometr montażowy zapewnia regulację szybkości zaświecania LED.

Dodatkowo w załączniku można znaleźć szablon na kartce A4 do wykonania choinki z migającymi LED.

Wykaz elementów
    rezystory: 10k, 470k
    potencjometr: 47k (może być też 100k)
    kondensator: 0.1µF
    4060B układ scalony
    16-pin podstawka pod układ scalony
    LEDs × 18, 5mm średnicy, mix kolorystyczny: czerwona, zielona, pomarańczowa, zółta
    on/off przełącznik
    bateria 9V PP3

Całość można zmontować na płytce uniwersalnej odpowiednio przecinając ścieżki.

Źródło:
    http://www.kpsec.freeuk.com/projects/xmastree.htm

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zasoby
    Poziom 23  
    dddddd
    zasoby napisał 786 postów o ocenie 320, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
    pgp
    Poziom 19  
    Czy 4060B to to samo co 4060 ??
    boom!!
    Poziom 14  
    Z tego co wiem to 4060 ma takie same wyprowadzenia co 4060B,
    w obu przypadkach wyjścia to nóżki 1-7 oraz 13-15.

Zawsze możesz sprawdzić na elenocie.
    keram200
    Poziom 11  
    Witam!
    Przyda mi się ten schemat, a tym bardziej, że święta się zbliżają.
    Jak tylko wpadnie mi jakieś grosz, to od razu polecę po części!
    Wielkie dzięki! :):D
    mirion
    Poziom 2  
    Witam!
    Poszukuję prostego układu do zrobienia węża świetlnego na diodach LED, mam ich trochę z demontażu i szkoda mi się ich pozbyć. Idą święta więc mógłbym przystroić dom.

Dięki serdeczne za pomoc.
    mirion
    Poziom 2  
    Proszę o podpowiedź z tymi tranzystorami bo nie wiem jak je podłączyć i w które miejsce. W podobne rzeczy bawiłem się 20 lat temu. A może diody połączyć szeregowo lub równolegle. Powiedzmy po 10 w każdym segmencie , tylko czy wytrzyma pozostała część układu?
    Domino_89
    Poziom 2  
    Ja mam pytanie. Ilu woltowe mają być te diody, bo ja bodajże mam tylko dostęp do 3V. Wszystko bym podłączył pod 12V
    mirion
    Poziom 2  
    Ma to być napięcie bezpieczne, może być 12V bo wąż będzie montowany na zewnątrz a pogoda bywa kapryśna.
    jaro_21
    Poziom 22  
    właśnie sobie polutowałem w ramach relaksu tą choinkę, naprawde fajnie błyska jeszcze z czegoś muszę wyciąć kształt drzewka :)

oczywiście niebieskich diodek nie zabrakło :)
    oj
    Poziom 42  
    Taki jak na rys. . Narysowano tylko 2 kanały z 10ciu. Można także zmniejszyć ilość kanałów zachowując dalej efekt węża. np do czterech

Rezystory *R trzeba dobrać w zależności od diod, dla 4 czerwonych było by ok. 150Ω, prąd diod ustalić na 20mA na jedną gałąź 4 diod. Przy diodach niebieskich zmniejszyć ilość diod do 3 na gałąź.

Jeden tranzystor BC337 można obsłużyć do ok. 300mA
    mirion
    Poziom 2  
    Dzięki za pomoc, mam już wszystkie elementy i będę brał się za lutowanie. Odezwę się jak coś z tego wyjdzie.
    514242
    Poziom 20  
    Hehehe ten sterownik na choinkę to świetna sprawa. Zlutowałem i przystroiłem tym moją małą choinkę. Efekt świetny.
    Domino_89
    Poziom 2  
    Kupiłem 12 diód z 3 nóżkami i 6 zielonych dyfuzyjnych. Facet powiedział że kolor zielony na ponad 3V a czerwony 2.2V. Dobra podłączyłem szeregowo 6 ze sobą. I te co miały świecić na czerwono się przepaliły a 6*2.2=13.5. Ide jutro kupić zwykłe dyfuzyne.
    mati005
    Poziom 12  
    Witam.
    Może ktoś wie jak zrobić ścierzki na takiej płytce uniwersalnej? Gdzieś czytałem że folią aluminiową, ale te otwory są tak blisko siebie, że się nie da. Lutownicą można by spróbować, ale raczej nie z tego samego powodu.
    514242
    Poziom 20  
    Do tego urządzenia nawet nie jest potrzebna płytka. Elementów jest bardzo mało. Ja zlutowałem wszystko na pająka i działa świetnie :)
    Pozdrawiam.
    mati005
    Poziom 12  
    Witam.
    Wczoraj to zmontowałem, działa super.:D
    Ucio
    Poziom 10  
    czy nie dało by sie moze jakos tego układu przerobic tak aby sterował on zwykłymi lamkami choinkowymi ktore działaja na 230 voltach??
    pozdrawiam
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Można to przerobić dając zamiast LEDów triaki, należy zapewnić zasilanie układu sterującego za pomocą małego transformatora
    mmgryc
    Poziom 22  
    nom ja opdpiełem białe 10mm i niebieskich kilka i efekt jest rewelacyjny :D zasilanie z 12V a pobiera koło 85mA w szczycie do 96mA nieźle co?