Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taki sobie nadajnik radiowy z kita

IronReiker 22 Gru 2005 14:58 7951 24
  • Witam!! Zaciekawiony ostatniu pokazanom konstrukcją nadajnika na forum postanowiłem też sobie coś takiego zrobić (prawdziwego powodu nie podam) :) .Długo szukałem schematów wypowiedzi i konkretnych konstrukcji. Miałem do wyboru zrobić nadajnik małej mocy i wzmacniacz do niego lub nadajnik troszke wiekszej mocy. Padło na to drugie ze wzgledu, ze jest to moja pierwsza konstrukcja, miało być taniej choś wydaje sie mi że pierwsze rozwiązanie jest bardziej uniwersalne!! nadajnik jest to kit NE 134-k, tak wiem, wiem, jest to chłam w oczach wielu z was ale w porównianiu z innymi kitami ten jest najlepszy. Nie jest on taki prosty jakby sie mogło wydawać!! A zwłaszcza gdy zaczniemy stosować odpowiedniki to trzeba go mocno modyfikować by działał jak trzeba. Samo zestrojenie też nie jest proste, ale o tym póżniej.
    Wzmacniacz działa na 2 napieciach 12v i 18v zależnie jak go przełączymy ( co daje nam moc ok 1 - 2 wat) co w zasiegu przekłada sie na 4 - 9 km (sprawdzałem). Zasilanie jest stabilizowane przez 2 lm oraz kondzia 470 uf, miedzy nadajnikiem a zasialniem jest bezpiecznik 150 mA, całość jest ekranowana łącznie z prawie wszystkimi przewodami ( trafo lm jest nieekranowany). Obudowa troche mała ale wszystko wlazło i jest jeszcze troche miejsca. Antena do bipol o długości 160 cm ( narazie, potem go odpowiednio skróce).
    Miałem duże problemy ze zestrojeniem tego nadajnika!!
    Próbowałem według instrukcji z żarówą i innymi wiejskimi metodami, ale zrobiłem to po swojemu i działa jak trzeba( narazie zestrojone na 75 mhz, potem bede stroił jak bedzie czas i ochota).
    najpierw wylutowałem t5 antene podpiołem do obydowy t4, podałem sygnał z discmana i ustawiłem zgróbnie czestotliwość ( prawde mówiąc nie chciało wejść ona na nowe pasmo ale ten problem został już rozwiązany) przy pomoty zielonego trymera c7 i cewki l1 ( która powinna mieć mniej zwoi nić pisze w zchemacie). Potem odkreciłem antene z radia ( i zgóbiłem przy okazji ;( ). potem kreciłem trymerami c21 i c19 tak az dzwiek stał sie czycty znikło buczenie i grało w miare głośno, potem wlutowałem t5 i kreciłem trymeren c25 i c26 na przemian tak az amplitura na oscyloskopie była najwieksze( choć nie miało to wpływu wiekszego na odbiór radia ( może dlatego że było ono blisko). Jokość sygnału jest wg mnie dość dobra, tzn że nic nie szumi nie strzela i nie piszczy. na początku za antene tobił mi kawałek drutu i poza główną czestotliwości była jedna synchroniczna, po podpięciu bipola z ekranowanym przewodem znikła.
    powien tylko ze taki nadajniczek to fajna sprawa zwłaszcza do akademika( zmniejszyć moc i można nadawać legalnie).

ile mnie to wykosztowało:
    kit 33 zł
    upalone cześci 15 zł
    stabilizator i inne elementy 12 zł
    razem 60 zł

mysle ze nie jest to za wiele biaroć pod uwage ze był to pierwszy nadajnik, oraz na efekt końcowy!!

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Specjalizuje się w: tłokowe silniki spalinowe.
    IronReiker napisał 821 postów o ocenie 17, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście Kozy. Jest z nami od 2004 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Mi sie podoba :) sam kiedyś chciałem tego kita zrobić ale usłyszałem że są problemy :(
    Napisz jakie ty miałeś problemy.

Pozdrawiam
  • Computer Controls
    radyjator
    Poziom 19  
    Radiówka bardzo ciekawa i pasjonująca sprawa jednak wymaga conieco wiedzy czasem doświadczenia no i co ważne głowy konstruktora. Gratulacje za powodzenie konstrukcji ..
    pozdro
    IronReiker
    Poziom 23  
    problrmy były i to sporo ale wraz z kilkoma osobami z foum udało sie je rozwiązać.
    1) t4 radze sastąpić 2n2222 a nie tanim odpowiednikiem Np pn2222
    2) t5 jak najmocniejszy w miare naszych możliwości ponieważ są to drobie tranzy
    3) warto robić strojenie na bezpieczniku ok 100 mA, choć i on nie zawsze ostrzeże nas przez upaleniem t5
    4) dość spore radiatory na t4 i t5
    5) ekranowanie to obowiązek, bez niego bedzie dużo synchronicznych nadajnik bedzie słabszy i może sie przestrajać!! ( bedzie czyły na nasze zbliżenie sie do niego.
    6) wazro sobie zrobić plastikowy sróbokręt ( jak bedziemy nim stroić nadajnik nic sie nie przestroi jak dotkniemy nim trymera)
    7) warto odpalać na niskim napieciu a potem je zwiększać.
    i to by było na tyle
    za niedługo wezme sie za wzmacniacz do nadajników o mocy ok 40 wat!! jak go odpale to napewno umieszcze na forum, ale to za jakiś czas!!
    pozdro i dzeki za opinie!!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    IronReiker
    Poziom 23  
    to ts06/xx
    as schematy sa na elektrodzie( ja nie mam skanera)
    pozdrawiam
    sackoizo
    Poziom 13  
    Wszystko fajnie ale taka mała rada: Jak chcesz dodać do tego 40W!! to wywal to cudeńko na śmieci albo sprzedaj jakiemuś dzieciakowi na ulicy za grosze, jak juz robisz 40W!!! (co jest bardzo dużo jak na nadajnik UKF proponuje 10W) to wszystko rób od początku znajdź sobie schematy na google np na ba1404(taki scalak) będziesz mieć juz od razu stereo! do tego synteza(bo jak przywalisz w radio maryja 40W to sie jakaś babcia wnerwi i cie złapią) i jeszcze jedno wszystko ekranuj "wszystko" znaczy wszystko (zasilacz, generator,przedwzmacniacz i stopnie po kolei) a co do zasilacza to tez szukaj do nadajników tam powinno być więcej kondensatorków do tego po jednym na każdej diodzie prostowniczej.
    Życzę milej zabawy jak cos zrobisz to napisz.
    IronReiker
    Poziom 23  
    Mam zamiar kupic na allegro nadajnik stereo, jest on bardzo zachwalany na elektrodze. i do niego zrobic nadajnika, mam juz wszystkie elemanty ale nie mam czasu ale chyba wezme sie za coś mniejszego bo nie chce wejśc na parmo na którym nadają inne radia( a zwłaszcza ukochane radio ma ryja). jak ktoś ma sprawdzony dobry nadajnik bądz sam wzmacniacz mocy ok 10 -20 wat to niech podeśle. bedzie mile widziane
    pozdro
    tommy 112
    Poziom 23  
    witam do ilu watów nadajnik jest legalny <?>
    IronReiker
    Poziom 23  
    chyba 0.3 ale nie jestem pewien
    desa
    Poziom 13  
    A po co robic wzmacniacz? Skoro sa gotowe hubrydy ktre wzmacniaja sygnal naweto do 30 W
    tommy 112
    Poziom 23  
    a jest taki hybryd 0.2 w jak naj mniej elementów i zasilanie ok 6-12 v ? bo 30 w to przesada
    sackoizo
    Poziom 13  
    No tak to juz rozumiem 10-20W. Cos takiego mozesz zrobic i bedzie dzialac fajnie i siac bedziesz daleko.
    Cytat:
    witam do ilu watów nadajnik jest legalny <?>

stary zakres jak i nowy to 10mW czyli 100metrow chodz sprawa ma sie tez nieco inaczej bo mierzone jest pole woklu anteny i nie moze ono przekraczac (pole=mocnadajnika) czyli anteny miec nie mozna (a raczej na kawalku drucika mozesz nadawac ;) ) a to dlatego ze byli tacy sprytni ze robili anteny o bardzo duzym zysku + wysoko umieszczona antena = niezly zasieg na 10mW i jak par podjezdzal to nic nie mogl zrobic :p
    Cytat:
    A po co robic wzmacniacz? Skoro sa gotowe hubrydy ktre wzmacniaja sygnal naweto do 30 W

Jak widziales cos takiego to daj link albo cos bo pierwsze slysze o czyms takim
    Cytat:
    a jest taki hybryd 0.2 w jak naj mniej elementów i zasilanie ok 6-12 v ? bo 30 w to przesada

Teraz to ty przesadziles 0.2W to na jednym tranzystorku zrobisz;)
    AAaa jeszcze jedno jak nie chce ci wejsc na jakas czestotliwosc to zwieksz lub zmniejsz liczbe zwojow w generatorze. Zasada jest taka im wiecej zwojow tym mniejsza czestotliwosc im mniej zwojow tym wieksza czestotliwosc jak chcesz sobie zroibic jeszcze lepsze strojenie tzn: zgrobnie i precyzyjnie to zgrobnie na trymerku np:5-25pf ale moze byc wiekszy wtedy bedzie dzialac na szerszym pasmie do tego dioda bb104 albo 105 nie wiem ktora byla podwojna ale bierzesz ta podwojna i ja sobie wpinasz tak samo jak trymerka do srodkowego odczepu diody dajesz sobie potencjometr np:100k (srodkowy odczep) pozostale do + i - tylko nie przesadz z napieciem bo ci sie sfajczy pot. mozesz dac jeszcze jakies rezystorki i w ten sposob bedziesz miec strojenie bardzo dokladne (ofkorzzz jesli nie masz syntezy;) )
    tommy 112
    Poziom 23  
    widzialem kiedys taki prosty nadajniczek na bf 240 trymerku kondensatoru kilku i kilku rezystorków moc podobno miala byc 30 mw to sobie dalem spokój ale chcialbym wykonac cos prostego na jednym malym tranzystorze na stare pasmo 72 mhz o mocy ok 5-8 mw aby tej normy nie przekroczyc ma ktos moze schemat takiego czegos
    sackoizo
    Poziom 13  
    Cytat:
    Prosze o to link...

WoW faktycznie robia cos takiego ale znajdz cos co bedzie dzialalo miedzy 66 a 108 Mhz w cenie nie rprzekraczajacej 50$ i dotego cos pow. 1W lepiej jednak zrobic cos samemu. ale dla radioamatorow np:144mhz albo do nadajnikow tv to i czemu nie a zreszta to zalezy od posiadanych funduszy czyz nie?
    meloch
    Poziom 29  
    Witam.
    Też chciałem złozyć sobie ten kit, ale w sklepie elektonicznym akurat go nie było. Może ktoś posiada schemacik, ewentualnie rysunek płytki drukowanej?
    pzdr
    IronReiker
    Poziom 23  
    powinno być coś na ten temat na elektrosze wystarczy poszukać.
    jgrupa
    Poziom 15  
    Takie urządzenie jest chyba nie legalne, ale dlatego mi się podoba jeszcze bardziej. :)
    IronReiker
    Poziom 23  
    ten ostatni proponuje dać jak najmocniejszy!! ten oryginalny wymieka już przy 16 v . ja mam jakiegoś ruskiego dziada ale idze na 24 v, co to jest zaa model to Ci nie powiem. co do jego tem to sie nie nagrzewa , wiecej ciepła idze z 2n2222.
    MacGyver.
    Poziom 21  
    A oto moje stworzenie, też się namęczyłem i jeszcze pomęczę - trzeba go dobrze wyekranować - póki co w radiu słyszę 50Hz mimo zasilacza impulsowego. Zdjęcie pokazuje niedokończoną budowę wraz z radiatorkami typu rurkowego ;)

Taki sobie nadajnik radiowy z kita
    submariner
    Poziom 32  
    te 50 hz usuniesz montujac rownolegle z diodami mostka prostowniczego kondensatoey ceramiczne kilka nF - przy kazdej diodzie!!!