Dzieki uprzejmości moderatora nie udało sie nam zakończyć zabawy w zgaduj zgadule. dobrze kombinwaliście i nie wiele btakowało by padła odpowiedz.
Chce Wam przedstawić jeszcze niedokończony zestaw chłodzenia wodnego do kompa!!( sracz to to nie jest). jest to alternatywa dla geo które po paru latach pracy wyciągło kopyta( oszkodzony blok, moze uda sie naprawić)
Cel jaki mi przyświecał!!
1) cisza w nocy!!!
2) cena!!! miała być minimalna!!!
3) wydajność!! musi starczyć do chłodzenia wszystkiego co mam w kompie!! ( no prawi wszystkiego).
4) miało estetycznie wygladać!! najlepiej jak sub albo inny sprzet( nie zmieściło sie w kompie.
Budowa!!
najpierw wymontowałem stara nagrzewnice z zukensa. dokładnie wyczyściłem i polutowałem. potem wiura do Castoramy czy jakoś tak.
wybrałem pompke 650 l na h za 34 zl 350 jest za 22 zł.
zastosowałem przewody 12 mm aby nie zmniejszać sprawności pompki.
nastepny zabieg polegal na przerobieniu pompki na niezatapialna/. trocha kropeli i po problemie. blok kupiłem na allego za 25 zł( koleś podbijał sztucznie cena ale co na to poradze). długość przewodów 1 m co w zupełniości wystarcz.
efekty!! na poczatku totalna porazka!! po zał odpalam kompa i wszystko miodzio, po paru minutach zwich z krzkami na ekranie. cofam taktowania z 2200 na 2000. pare minut i znowu zwich z krzakami. znowu cofam taktowania na 1900. temperatura siega 60 stopni C. no totalna porażka. dotykam chłodnicy, chłodna temp ok 24 st. blok również a tu taka temp a pokazuje ze ma mnie popazyć. co sie okazało brak wentylacji na cpu spowodowało straszne nagrzewanie sie chipretu i w efekcie zwicha grafy.
po zasrosowaniu wentylatora na chipsecie wszystko sie unormowało. temp na poziomie ok 28 st c przt nadmuchu na chłodnicy i ok 34 bez.
teraz troche o oc. procek bez problemu 2400 co wydaje sie mi wynikiem dobrym jak na tą płyte ( na zestawie geo tylko 100 mhz wiecej, na dfi na geo było 3gh przy -12 st ale sie zchzaniło)
cisza absoluta.
co na przyszłość!!
mam już projekty bloków na dysk, ramy chłodzenie stabilizatórów na płycie, blok na chipsety i na grafe kupie.
sterownik wentylatorami w trakcie butowy tak jak wyswietracz informujący o przepływie i temp.
kilka fotek
Chce Wam przedstawić jeszcze niedokończony zestaw chłodzenia wodnego do kompa!!( sracz to to nie jest). jest to alternatywa dla geo które po paru latach pracy wyciągło kopyta( oszkodzony blok, moze uda sie naprawić)
Cel jaki mi przyświecał!!
1) cisza w nocy!!!
2) cena!!! miała być minimalna!!!
3) wydajność!! musi starczyć do chłodzenia wszystkiego co mam w kompie!! ( no prawi wszystkiego).
4) miało estetycznie wygladać!! najlepiej jak sub albo inny sprzet( nie zmieściło sie w kompie.
Budowa!!
najpierw wymontowałem stara nagrzewnice z zukensa. dokładnie wyczyściłem i polutowałem. potem wiura do Castoramy czy jakoś tak.
wybrałem pompke 650 l na h za 34 zl 350 jest za 22 zł.
zastosowałem przewody 12 mm aby nie zmniejszać sprawności pompki.
nastepny zabieg polegal na przerobieniu pompki na niezatapialna/. trocha kropeli i po problemie. blok kupiłem na allego za 25 zł( koleś podbijał sztucznie cena ale co na to poradze). długość przewodów 1 m co w zupełniości wystarcz.
efekty!! na poczatku totalna porazka!! po zał odpalam kompa i wszystko miodzio, po paru minutach zwich z krzkami na ekranie. cofam taktowania z 2200 na 2000. pare minut i znowu zwich z krzakami. znowu cofam taktowania na 1900. temperatura siega 60 stopni C. no totalna porażka. dotykam chłodnicy, chłodna temp ok 24 st. blok również a tu taka temp a pokazuje ze ma mnie popazyć. co sie okazało brak wentylacji na cpu spowodowało straszne nagrzewanie sie chipretu i w efekcie zwicha grafy.
po zasrosowaniu wentylatora na chipsecie wszystko sie unormowało. temp na poziomie ok 28 st c przt nadmuchu na chłodnicy i ok 34 bez.
teraz troche o oc. procek bez problemu 2400 co wydaje sie mi wynikiem dobrym jak na tą płyte ( na zestawie geo tylko 100 mhz wiecej, na dfi na geo było 3gh przy -12 st ale sie zchzaniło)
cisza absoluta.
co na przyszłość!!
mam już projekty bloków na dysk, ramy chłodzenie stabilizatórów na płycie, blok na chipsety i na grafe kupie.
sterownik wentylatorami w trakcie butowy tak jak wyswietracz informujący o przepływie i temp.
kilka fotek
Fajne? Ranking DIY