Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Lampowy 2x20W kl A. SE

MatiZ 20 Wrz 2006 17:38 24107 78
  • Wzmacniacz Lampowy 2x20W kl A. SE
    Witam wszystkich szanownych kolegów. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam moje dzieło - wzmacniacz lampowy klasy A o mocy wyjściowej 2x20W. Wzmacniacz pracuje w ukłądzie SE. LAmpy końcowe to są bardzo znane i poteżne "diabełki" czyli rozyjskie triody 6C33C-B.
    Bardzo mi przykro ale z powodu awarii dysku twardego straciłem wiekszość danych projektowych tego wzmacniacza ale w miarę mmożliwośći postaram sie to odtworzyć.

Dane wzmacniacza:
    Moc 2x20W w 4R
    Moc pobierana z sieci to około 350W
    Stopnie końcowe zrealizowane są na lampach 6C33C-B, zaś
    stopnie sterujace na lampach 6H8C
    Dodatkowo lampa 5U4C pełni funkcje prostownika napięcia anodowego stopni sterujących (420V)
    Stopnie końcowe zasila prostownik krzemowy (nap. 180V)
    Zasilacz jest zrealizowany bez dławików w postaci filtra RC.
    Transformatory wyjściowe wykonała na moje zamówienie firma TELTO, transformatory sieciowe nawijałem sam (250W trafo na rdzeniu EI - dostarcza napięć anodowych i BIAS'u 150W trafo toroidalne dostarcza napięć żażenia)
    Poszczególne transformatory są załączane niezależnie dzięki czemu zralizowana jest funkcja ST-BY.
    Dodatkowo wzmacniacz posiada wyjście na słuchawki. Wyjścia (kolumny lub słuchawki) dokonywany jest poprzez przełączanie przełącznika który zaś wysterowuje przekaźnik realizujący tę funkcję.
    Dodatkowo ciekawym elementem jest ustrój pomiarowy mierzący prąd pobierany przez stopnie końcowe. Został wykonany ze spalonego amperomierza prądu stalego o zakresie 0-10A. Ustrój był w opłakanym stanie, spalona cewka, zniszczona tarcza, pęknięta szybka, zniszczona obudowa.
    Po kilku dniach pracy nad nim mozna zaobserwować efekt widoczny na zdjęciach, nawinąłęm nową cewkę przystosowując go do nowego zakresu pomiarowego 0-800mA, zaprojektowałem nową skalę, oraz założyłem nową szybkę i odrestaurowałem budowę.

Uwagi o obudowie:
    Obudowa wzmacniacza została wykonana jako aluminiowy stelaż. na to nakładane są \ polerowane na wysoki połysk chromoniklowe płyty o grubości 5mm, oraz lakierowane drewniane boki. Otwory w płytach ze względu na ich twardość (zwykłym wiertłęm HSS nie da sie wywiercić w tym dziury) zostały wycięte przez maszynę tnącą plazmą.
    Cały wzmacniacz waży około 30kg. Podtrzymują go plastikowe nóżki.
    Cała konstrukcja jest bardzo solidna i masywna.

Jak juz wcześniej wspomniałem z powodu utraty wszystkich danych projektowych niestety narazie nie będe w stanie dołączyć schematu.

Bardzo proszę szanownych kolegów o wypowiadanie sie.
    Pozdrawiam.[/url]

Fajne!
  • Filament
  • #2 20 Wrz 2006 18:08
    włuczykij
    Poziom 27  

piękna konstrukcja- daję 6/6

• Filament
  • #3 20 Wrz 2006 18:26
    15jacek15
    Poziom 21  

o kurde :D:D:D

zazdroszcze Ci tego :D super wykonanie :D

oczywiscie 6/6 :D:D:D

jak brzmienie ?

Pozdrawiam Jacek

• #4 20 Wrz 2006 18:55
    Cybus18
    Poziom 17  

Piękna sprawa!!!!!! Bardzo ładny wygląd i super efekt w nocy!!! 6+/6

• #5 20 Wrz 2006 19:12
    przemo27
    Poziom 24  

Wreszcie konstrukcja w stylu ArtDeko , Bardzo ładnie to wyszło :-) A lampki mocy konkretne !!

• #6 20 Wrz 2006 19:17
    PiotrMikler
    Poziom 16  

Rewelacja!!!!!!!!!!!!!!! Naprawdę coś pięknego!! Gratuluje wykonania!!!
    Chciałbym usłyszeć jak to gra..... Ocena 6/6
    Pozdrawiam

• #7 20 Wrz 2006 20:28
    wow
    Poziom 27  

WYPAS!!!!!!!!!! 6/6 jestem pod ogormnym wrażeniem!

• #8 20 Wrz 2006 20:50
    Marcin_126
    Poziom 16  

Naprawdę świetna konstrukcja.
    Dałbyś radę wrzucic schemat (czy wraz z awarią twojego komputera "zginął bezpowrotnie")?

• #9 20 Wrz 2006 20:53
    Thor1987
    Poziom 11  

6/6 Fajna konstrukcja.........wyglada jak z fabryki....;-)

• #11 20 Wrz 2006 22:29
    elmer2
    Poziom 28  

KOnstrukcja bardzo mi sie podoba. Kiedys widzialem w EP byl jakis wzmacniacz lampowy chyba z Vellemana ale jego cena byla kosmicza do potegi !! A ty zbudowlaes super wzmacniacz o super wygladzie i mam nadzieje super parametrach :-)

ps. Tylko nie podlaczaj pod ten piecyk przetwornikow stx/alphard :)

• #12 20 Wrz 2006 22:32
    maxrider
    Poziom 20  

o na prawe świetny sprzęcior!! masakrycznie piękny!!
    naprawdę6/6 to o wiele za mało co tu dużo mówić jeśli gra równie pięknie co wygląda to kopara moija ląduje w piwnicy:D
    pozdrawiam i życzę dalszych tak wspaniałych konstrukcji!!

• #14 20 Wrz 2006 23:09
    knitter
    Poziom 10  

Konstrukcja powalajaca... Podaj jeszcze przyblizony koszt czesci, i oczywiscie koniecznie napisz jak gra.

• #15 20 Wrz 2006 23:16
    FoxTech
    Poziom 20  

Tego że jest piękny nie zamierzam ci mówić - sam to widzisz, a chór zachwalaczy nademną potwierdza.
    Sam zabieram się do konstrukcji wzmaczniacza lampowego (od pół roku ;))kiedyś zacznę miejmy nadzieję że skończe z podobnym efektem jak ty.
    A teraz garść pytań:
    -Czy transformator obliczałeś i nawijałeś sam czy może kupiłeś gotowe
    -na jakie pasmo były obliczone
    Myślę że fajnie było by gdybyś opisał przełączniki na przednim panelu najlepiej jakąś ładną stylową czcionką
    Czy nie lepiej było by zaprojegtować i wykonać tarczę pod mA w corelu i wydrukować aniżeli malować ją ręcznie?

ps
    Wymaż/wytnij/schowaj przedody ze zdjęcia którymi podpiołeć ten wzmacniacz. Przecieź jak to zobaczą audiofilce (znaczy się fachowcy w dziedzinie audio) to dostaną zawału taki wzmacniacz i przewody za 3 zł !!! od razu dowiedział byś się że spowodują twardą górę lepki środek i żadkie niskie, a z przewodami firmy xXx to dopieru wzmacniacz dałby czadu

• #16 21 Wrz 2006 01:00
    DEFFCON
    Poziom 17  

dal mnie rowniz 6+/6+ !!!
    Z wygladu po prostu powala :)
    czy mozesz udostepnic schemat i inne rzeczy do budowy ??
    pozdrawiam i zycze ci dalszych tak wspanialych projektow !!
    :)

• #17 21 Wrz 2006 07:58
    MatiZ
    Poziom 15  

Witam wszytskich szanownych kolegów ponownie. Postaram sie odpowiedzieć możliwie zwięźle na Wasze pytania. Otórz:
    co do brzmienia, wzmacniacz gra tak ze nawet mnie to powalilo na koana mimo ze audiofilem nie jest ale przy nim nawet najdroższe markowe konstrukcje bardzo renomowanych firm sie chowaja, mam namysli oczywiscie głownie wzmacniacze krzemowe.
    Co do pasma, obliczone było na 20Hz - 22kHz, czyli praktycznie zakres słyszalności jednak w praktyce wychodzi 27Hz - 20kHZ. Zniekształcenia h=13,4%
    Co do schematu, to przepadł bez powrotnie z awarią dysku twardego, ale postaram sie go niedługo odtworzyć.
    Co do tarczy ustroju pomiarowgo to nie jest ona malowana ręcznie tylko zaprojektowana i wykonana komputerowo, z dokładnym obliczaniem łuku wychyłu wskazówki i kątami pochyłu kresek wartości głównych.
    Transformatory jak juz wspomnialem głośnikowe wykonałą na moje zamówienie firma telto, podyktowane było to tym ze nie byłęm w stanie zorganizować rdzenia o cieńkich blaszkach (0,25mm). A transformatory sieciowe nawijałem sam.
    Wracając jeszcze do prztworników z którymi pracuje. Są to odnowiopne i odrestaurowane zestawy głośnikowe TONSIL ZG25, o mocy 25W i impedancji 4R. JAk wiadomo są tam dwa głosniki nieskotonowe GDN16/15, oraz wysokotonoiwiec kopułkowy GDWK. Renowacja polegała na zmianie zawieszeń i membran głośników. MEmbrany nie sa jakies plastikowe ani inne chińskie wynalazki. Są to orginalne membrany i zawieszenia od tych głośników, to znaczy membrana papierowa, zawieszenie piankowe. W Wysokotonowych takze zminiłem membrany na orginalne (jedwab). Membrany dostałem od znajomego który jeszcze w czasach komunitycznych pracował w zakładach TONSILA. W zwrotnicach zostały wymienione wszytskie elementy poza cewkami, a takze wymienione zostały przewody na beztlenowe o przekroju 2,5mm^2.
    Pozdrawiam wszytstkich i dziękuję za miłe słowa.

• #18 21 Wrz 2006 09:13
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wygląda naprawdę nieźle.
    Jedyną rzeczą, która mi się nie podoba jest czarna gałka gałka z przodu obudowy). Nie pasuje do reszty.

Powiedz co mierzy miliamperomierz ?

Kontrolka włączenia jest na neonówce (tak to wygląda na zdjęciu)?

• #19 21 Wrz 2006 09:27
    viper1425
    Poziom 1  

Cudo!! ale gałka mogła być chromowana.

• #20 21 Wrz 2006 10:54
    konti
    Poziom 27  

ludzie sa zdolni do takich konstrukcji a jak koszty . Ile kasy musiales wlozyc w to cudo??

daje 6/6

• #22 21 Wrz 2006 13:19
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

O Hua! (to tak z francuska:P) Gratuluje efektow ciezkien niewatpliwie pracy.

• #23 21 Wrz 2006 22:59
    DARREK
    Poziom 18  

Naprawdę robi wrażenie.
    Gratuluje wykonania

• #24 22 Wrz 2006 08:04
    MatiZ
    Poziom 15  

Kolejny raz dziękuję za dobre słowa. Co do kosztów wykonania to ze wszytskim sądze ze zamknęło sie to w 1000zł. pozdrawiam.

• #25 22 Wrz 2006 08:05
    macio8888
    Poziom 22  

Cześć!

Konstrukcja super! Ale jedno co razi w oczy to lakier na drewnie z prawej strony. Od dołu to tragicznie wygląda;/ wiem, ze nieby nikt od spodu nei patrzy, no ale widzisz, ze czasem nawet w takich miejscach trzeba sie postarać, chocby nawet żeby fotki zrobic na elke;)
    Od spodu masz jakaś pokrywe na to czy nie?

Pozdrawiam macio8888

• #26 23 Wrz 2006 20:11
    MaThiR
    Poziom 16  

Witam

Konstrukcja super!!! Widok tych lamp aż cieszy oczy. Kiedyś patrzyłem na taki kit w sklepie, lepiej nie pytać ile kosztował. Mogłeś lepiej ten spód pomalować. Daję 6/6.

• #27 24 Wrz 2006 10:46
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam konstukcja rewelacyjna, meczy nie pewna rzecz, jak, czym wyginałes (profilowałes) blache ? bo to nierdzewka jak sadze, czym wycinałes w niej otwory chocby na ten amperomierz?

• #28 24 Wrz 2006 15:44
    lex00
    Poziom 26  

Super konstrukcja i super efekt bardzooo mi się podoba :D 6/6pkt.