Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termometr cyfrowy-praca do szkoły:)

Olasss 27 Apr 2007 21:36 10805 33
IGE-XAO
  • Termometr cyfrowy-praca do szkoły:)
    Witam!
    To moja piewsza konstrukcja prezentowana w tym dziale
    Jest to termometr cyfrowy,zaprojektowałem i wykonałem go do szkoły jako pracę przejściową(ktora podnosi ocenę końcową o 1 w górę,taki bonus ).
    Zastosowałem czujnik ds18b20 (już niemalże legendarny ) a mikrokontroler jaki w nim siedzi to ATMega8. Program pisałem w bascomie. Cały układ rozmieszczony jest na dwóch płytkach,jedna jest modułem wyświetlacza a na drugiej znajduje się zasilanie i sterowanie.
    Na module wyświetlacza elementy są zamontowane pod wyświetlaczami dla oszczędności miejsca:) Natomiast w module zasilania i sterowania kontroler jest zamontowany od strony ścieżek(nie miałem małego wiertła więc przylutowałem nóżki podstawki do ścieżek i dopiero w podstawce umieściłem µC)
    Wiem że luty są tragiczne ale część lutowałem bez kalafonii no i w ogóle bez bicia się przyznaję że luty są koszmarne ;)
    Oba moduły są połączone dwiema taśmami i przewodem 2-żyłowym,czujnik jest podłączony na ok 70 cm przewodzie i zabezpieczony koszulką termokurczliwą.

Schematu na razie nie umieszczam gdyż cały czas próbuję go zrobić,podczas projektowania robiłem albo z głowy albo wg odręcznych szkiców,które raczej byłbyby bardzo niezrozumiałe :D

Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Olasss
    Level 11  
    Olasss wrote 54 posts with rating 2, helped 0 times. Live in city Łódź. Been with us since 2005 year.
  • IGE-XAO
    Mariuszek15
    Level 24  
    Możesz opublikować schemat ideowy, program, wzór ścieżek drukowanych?? Pozdrawiam:)
  • IGE-XAO
    Olasss
    Level 11  
    jak już napisałem schemat "się robi" a ze wzorem płytki będzie ciężko,robiłem je bez żadnego planu i płytka ma mnóstwo mostków,więc jak opublikuję schemat to jak ktoś będzie chętny to sam może zaprojektować płytkę :)
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    no fajne dobrze ci idzie obróbka plastiku 6/6
    ->ghost666 no raczej jest SMD ponieważ prześwitują ścieżki z drugiej strony i by sie zgadzało (raster)
    Qniks
    Level 11  
    Mmmm... Jaki zakres temperatur posiada ten termometr? I jaki mniejwięcej był jego koszt?

A poza tym, całkiem całkiem, czemu w gimnazjum sobie tak oceny nie można podnieść?!

Pozdrawiam, Soho
    Duch__
    Level 31  
    Jaki jest pobór prądu takich dużych wyświetlaczy?? Całość z zewnątrz wyszła ładnie, jednak nad środkiem proponuje trochę popracować.
    elektronik999
    Level 26  
    Czytelniej wyglądałoby gdybys "patrzył" na to urzadzenie pod kątem prostym

Moderated By androot:

Dbaj o pisownie!!

Zenek
    Level 30  
    Tym, co jest na zdjęciu nr 3 naprawdę nie warto się chwalić na publicznym forum ;)
    janek1815
    Level 38  
    zdjecie FAZA PROB przerazilo mnie podobnie jak WNETRZE1 ale ostatnie jest super nie mozna mu nic zarzucic. Powodzenia w opracowywaniu nastepnych urzadzen.
    pidpawel
    Level 26  
    projekt na prawdę super! Ile kosztowały te duże wyświetlacze??
    Mam tylko takie pytanie: czy u Was w szkole trzeba do kazdej takiej pracy mieć prezentację ustną? U mnie w szole mówią, że to w ramach przygotowania do matury czy czegośtam....
    mirekk36
    Level 42  
    Witam,

styl lutowania może nie jest i najlepszy ale to tylko kwestia wprawy więc nie można się czepiać. Gdyby teraz był konkurs to wystawiłbym i tak najwyższą ocenę czyli 6/6 - szczególnie za estetyczny efekt końcowy. Jest naprawdę super !

.... ale musisz mi powiedzieć kolego autorze - bardzo o to proszę - jak wycinałeś tak równo otwór na wyświetlacze i inne prostokątne otworki ??? ;)
    Olasss
    Level 11  
    Procesorek jest w werji DIL :) od spodu jest do ścieżek przylutowana podstawka i do niej jest dopiero wsadzony procesor :)

co do lutowania przyznam wam rację że jest fatalne,muszę jeszcze poćwiczyć :)

wyświetlacze kupowałem w Łodzi w sklepie na ul. Radwańskiej, płaciłem 5,85/szt.

Co do zdjęć to robiłem je pod kątem ponieważ wtedy najlepiej było widać wyświetlanie-w rzeczywistości w dobrze oświetlonej sali cyfry są rózowe i całkiem dobrze widoczne,na zdjęciach lampa błyskowa psuła efekt a bez niej zdjęcia nie chciały wyjść dobrze.

Co do prezentacji:
    prezentacji ustnej raczej nie,natomiast muszę przygotować do niego dokumentację i opis techniczny :)

co do otworu na wyświetlacz:
    Najpierw od spodu przyłożyłem wyświetlacz i odrysowałem ołówkiem jego kąty.
    Potem nożykiem(takim tapicerskim) zrobiłem nacięcia które wyznaczały przyszły otwór,następne wziąłem starą lutownicę i "wyciąłem" ze środka prostokąt mniejszy niż przyszły otwór-po te opreacji brzegi wyglądają koszmarnie i trzeba uważać żeby nie dojść za bilsko linii naciętej wcześniej nożykiem(musi być cały czas widoczna). Później tym samym nożykiem ( ;) ) po kawałku ścinałem stopione fragmenty tak żeby dojść dokładnie do linii. Na koniec przeszlifowałem brzegi papierem ściernym. Praca żmudna i dosyć brudna(wszędzie pełno opiłków plastiku) ale myślę że efekty daje całkiem dobre. Na początku stopione fragmenty można usuwać pilnikiem ale wtedy opiłki są jeszcze bardziej "upierdliwe" ;)

Zakres temperatur ma od 0 do 99,9 stopni. Miałem zamiar zrobić od -9,9 ale w końcu utawiłem od 0-co prawda polskie szkolnictwo upada ale chyba przez najbliższe kilka lat w salach będzie zimą temperatura dodatnia ;)
    Dokładnego kosztu nie znam,niektóre elementy już miałem,niektóre musiałem kupić kilka razy ale myślę że w sumie koszty nie przekroczyły 50 zł
    romil
    Level 15  
    Nie będę oryginalny mówiąc, że ładnie to wykonałeś.
    Takie urządzenia spokojnie możesz wystawić na sprzedaż, np. na Allegro. :yes:
    Mam tylko uwagę do wypowiedzi janka1815. Faza prób nie jest koszmarna, a ni tragiczna. Faza prób jest najprzyjemniejsza i najbardziej twórcza.
    Kiedy urządzenie zadziała już w pająku to właściwie cała przyjemność się kończy, a zaczyna się żmudna praca nad obudową, płytką i napisami.
    Ja to się nawet dziwię, że miałeś takie ładne kabelki (pewnie telefoniczne) do wyświetlacza. Gdy ja coś klecę to łapię co mi popadło w rękę, więc naprawdę można się przestraszyć. :D
    Olasss
    Level 11  
    romil,kabelki mam ze skrętki komputerowej,miałem ok 1,5 m niepotrzebnej i wyciągnąłem z niej ładne miedziane druciki w izolacji ;) a co do fazy prób zgodzę się z Tobą,miałem bajzel na biurku przez ponad tydzień ale faktycznie jest to najbardziej twórczy okres i najwięcej się można wetdy nauczyć :)
    ciapciok
    Level 20  
    Quote:
    Jest to termometr cyfrowy,zaprojektowałem i wykonałem go do szkoły jako pracę przejściową

Ja na zdjęciu widzę dwa nazwiska wykonawców, czyli co właściwie robił twój kolega, skoro ty wszystko zrobiłeś ? :P

Układ z zewnątrz prezentuje się świetnie. Cena samych wyświetlaczy jest przystępna, w sklepie w którym sie zaopatruję, chcą 5zł za wyświetlacz podwójny 13mm :|

Wrzuć jeszcze kod źródłowy.
    VC
    Level 21  
    Jak ta płytka się nazywa na pierwszym zdjęciu ?
    Olasss
    Level 11  
    kolega wspierał mnie duchowo i finansowo :D
    Wyświetlacze kupiłem w bardzo przystępnej cenie,szykowłem się na wydatek ok 35-40 zł na same wyświetlacze a tu w sklepie miła niespodzianka :) jedyną ich wadą jest to że są ze wspólną katodą,gdyby były ze wspólną anodą znacznie uprościłoby to konstrukcję.

A ta płytka na pierwszym zdjęciu to stykowa płytka prototypowa.

Kod źródłowy wrzucę dzisiaj wieczorem razem ze schematem :)

Dodano po 4 [godziny] 2 [minuty]:

dodaję schemat i kod źródłowy programu :) schematu podłączenia do procesora nie zamieszczam,gdyż jest tam tylko jeden układ scalony,jeden rezystor i czujnik.
    krzycho123
    Level 31  
    dobra robota , świetny i prosty pomysł :) Jednak gorzej z wykonaniem , krzywe ,nierównomierne ścieżki i do tego niepotrzebnie pocynowane .
    Ale jak na pierwsze kroki to całkiem dobrze
    Olasss
    Level 11  
    ścieżki pocynowałem ponieważ płytkę robiłem metodą partyzancką i niektóre ścieżki mi prawie całkowicie wytrawiło,musiałem w niektórych miejscach wlutować druty,a resztę dla pewności pocynowałem bo nie wzbudzały zaufania :)
    JStan
    Level 16  
    Całkiem udana konstrukcja, zwłaszcza że musiałes napisać program :-) Jeśli chodzi o te wyświetlacze, mam taki jeden w domu który służy jako zegar. Jest to kit Vellemana, posiada jeden taki duży wyświetlacz a dodatkowo producent dołączył do zestawu czerwony filtr, który stanowi odrazu obudowę. Jeśli miałbyś gdzie dostać taki filtr to uwierz mi zmienia on faktycznie czytelność wskazań a dodatkowo filtr ten posiada wypustki dzięki którym możesz łączyć w grupe więcej takich wyświetlaczy. Mniej więcej tak to wygląda

janek1815
    Level 38  
    co do filtru to sie zgodze poprawiaja one zdecydowanie widocznosc. W sklepach z czesciami elektronicznymi sa filtry choc ja osobiscie widzialem tylko czerwone i zielone
    koleg12345
    Level 11  
    Bardzo ładnie wykonane, równo wycięte. Z zewnątrz 5/5.

Ale po zamieszczeniu schematu płytki wyświetlacza, zastanawia mnie po co, aż tyle tranzystorów? Chodzi mi o te tranzystory bipolarne, które sterują z kolei MOSFETami. Do sterowania prądem anodowym wystarczyły by albo te bipolarne albo MOSFETy. ATMega8 ma dość silne podciąganie, nie trzeba było się martwić czy wyciągnie prądowo.

Jak się mylę to proszę mnie poprawić.

Ogólnie mi się podoba.
    VC
    Level 21  
    Jeszcze mam jedno pytanie do ten płytki prototypowej. Na jakiej zasadzie ta płytka działa, czy się lutuje wszystkie elementy czy jakoś inaczej?
    Olasss
    Level 11  
    tranzystory zastosowałem takie ponieważ w tych wyświetlaczach na jeden segment przypada 5 diód połączonych szeregowo,spadek napięcia na nich wynosi ok 6,7 V a wyświetlacze są ze wspólną katodą dlatego nie miałem jak zastosować pojedyńczego tranzystora,musiałem zrobić taki układ :)

Ta płytka prototypowa działa bez lutowania :) poszczególne otwory są ze sobą połączone i tylko wtyka się nóżki elementów i w razie potrzeb łączy przewodami :) bardzo praktyczne,tylko niestety dość drogie. Ja w Łodzi za płytkę 860 otworów płaciłem ponad 30 zł
    koleg12345
    Level 11  
    Wspólna katoda:

a tu ze wspólna anodą:

Post poprawiłem, nie będzie już wprowadzał w błąd.
    MichałKob
    Level 20  
    Bardzo ładnie wyjaśnione, ale... tam jest po 5 ledów w każym segmencie :) a w całym wyświetlaczu pewnie 40 sztuk. Schematycznie przedstawia się on jako 8 grup po 5 diod szeregowo :) takie małe sprostowanie.
    No i oczywiście przyłączam się do pochwał. Jak długo trwa procedura obsługi DS18B20? czy wyświetlacze przygasają wtedy - jest to zauważalne?