logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Łączenie kabla ochronnego i zera w gniazdkach

drypy 06 Wrz 2011 01:51 37391 23
  • #1 9899579
    drypy
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    Witam.
    Robię mały remont w mieszkaniu i przy okazji wymieniam gniazdka.
    Tutaj rodzi się moje pytanie, ponieważ słyszałem, że przy podłączaniu gniazdka z "bolcem", mając instalację dwu żyłową powinno się połączyć bolec z masą. Poczytałem trochę na ten temat w internecie i zdania się podzielone.
    Jak to, tak naprawdę powinno się połączać?
    Lepiej bolca w ogóle nie podłączać czy połączyć go z zerem?
  • #2 9899606
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    Najlepiej jednak wezwać Elektryka z Uprawnieniami, bo sprawa jest poważna, a z Twego postu wynika kompletny brak wiedzy w temacie :cry: .
  • #3 9899618
    drypy
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    No właśnie troszkę szkoda mi kasy na elektryka który podłączy mi dwa kabelki, po prostu nie wiem w jakiej sytuacji jak się powinno to zrobić, samo wykonanie to nie jest problem.
  • #4 9899674
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Posty: 771
    Pomógł: 25
    Ocena: 56
    Ja bym też radził uziemienie przewodu N. Czasem jest na nim szczątkowe napięcie. Dotkniesz się urządzenia wrażliwszą, mokrą częścią ciała i poczujesz "muśnięcie", a nie jest to za fajne uczucie.

    Moderowany przez Akrzy74:

    Porada szkodliwa- ostrzeżenie. Gratuluję.

  • #5 9899761
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    arturjakis napisał:
    Jak najbardziej należy połączyć przewód ochronnoneutralny (PEN) ze stykiem ochronnym.


    Nie udzielaj porad, które mogą się przyczynić do czyjejś śmierci!

    Dodano po 35 [minuty]:

    drypy napisał:
    No właśnie troszkę szkoda mi kasy na elektryka który podłączy mi dwa kabelki, po prostu nie wiem w jakiej sytuacji jak się powinno to zrobić, samo wykonanie to nie jest problem.


    Nie szkoda Ci kasy na remonty?
    To tak jakby się "zwalić" w gacie i zamiast je uprać oraz się umyć to tylko stosować perfumy. Wybacz za porównanie, ale tak to właśnie wygląda takie podejście.

    Po pierwsze, żeby można było wykonać układ zerowania musi być spełnione kilka warunków, które jest w stanie ocenić tylko i wyłącznie dobry elektryk i to nie na odległość, lecz musi dokładnie obejrzeć i pomierzyć instalację.
    W wielu przypadkach wbrew opiniom niektórych userów na tym forum, łączenie bolca ochronnego z przewodem neutralnym może spowodować poważne zwiększenie zgrożenia na skutek porażenia prądem. Pomijam już fakt, że obecne prawo oraz normy zabraniają takich praktyk.

    Jeżeli tylko masz możliwości finansowe to zmodernizuj instalację w taki sposób, żeby była bezpieczna i zgodna z obowiązującym prawem oraz normami, a te nakazują, żeby w instalacji mieszkaniowej przewód PE był prowadzony oddzielnie, czyli instalacja musi być 3-przewodowa. Ponadto przewód ten musi być połączony z uziemioną szyną wyrównawczą, do której muszą być także przyłączone wszystkie metalowe elementy konstrukcyjne oraz instalacje wody, centralnego ogrzewania i gazu. Ponadto wg nowego prawa i norm stosowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe.
    Należy też podkreślić, że "NIE WOLNO JEST STOSOWAĆ WYŁĄCZNIKÓW RÓŻNICOWOPRĄDOWYCH W INSTALACJACH, W KTÓRYCH ZASTOSOWANO ZEROWANIE (ORAZ TN-C) I NIE WOLNO WYKONYWAĆ ZEROWANIA (ORAZ TN-C) TAM, GDZIE W INSTALACJI ZASTOSOWANO WYŁĄCZNIK RÓŻNICOWOPRĄDOWY".
    Niestety problemem jest jak to wszystko wykonać, ponieważ sposób wykonania zależy od rodzaju zastosowanej ochrony w budynku oraz możliwości fizycznych wykonania, a te może tylko ocenić elektryk posiadający odpowiednie kwalifikacje do pomiarów ochronnych. Podkreślam jeszcze raz, że musi on obejrzeć i pomierzyć instalację.

    Jeżeli instalacja jest wykonana przewodem miedzianym to możesz tylko dołożyć do niej dodatkowy, oddzielny przewód PE kując niewielkie rowki w ścianach.
    Jeżeli instalacja jest aluminiowa to nie ma się nad czym zastanawiać tylko rwać i układać nowe przewody miedziane 3-żyłowe.

    Reasumując:
    Jeżeli będziesz sam robił gipsówkę czy malowanie i je spierniczysz to poza małoestetycznym widokiem nie stwarzasz zagrożenia. No chyba, że kobita za to Ci łeb urwie :) Jak źle wykonasz instalację elektryczną możesz doprowadzić do czyjejś śmierci. Tak więc zastanów się gdzie lepiej szukać oszczędności.
  • #6 9900249
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #7 9900270
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Posty: 771
    Pomógł: 25
    Ocena: 56
    Bronek22 napisał:
    TyPeczek napisał:
    Ja bym też radził uziemienie przewodu N. Czasem jest na nim szczątkowe napięcie. Dotkniesz się urządzenia wrażliwszą, mokrą częścią ciała i poczujesz "muśnięcie", a nie jest to za fajne uczucie.

    Kolego Tuypeczek, masz jakieś pojecie ? Możesz sobie uziemić do doniczki z kwiatkiem.
    Uziemienie przewodu N, to jakaś chora herezja. Naucz się w szkole zamiast wypisywac kompletne głupoty na forum.

    Herezja?
    Ilu-przewodowe są linie wysokiego napięcia? Czemu nie można robić czegoś co zakład energetyczny robi?
  • #8 9900381
    masonry
    Poziom 30  
    Posty: 2742
    Pomógł: 106
    Ocena: 832
    Kolego TyPeczek, pojęcia zielonego nie masz na temat o którym piszesz.
    Więc albo się doucz albo przestań robić sobie jeszcze większą borutę.
    Co ma do tego linia WN?
    Tak dla twojej wiedzy powiem ci w sekrecie ze linie WN są trzy przewodowe i nie ma w nich przewodu N ani PEN ani nawet "zerowego", więc wyjaśnij co to ma wspólnego z uziemieniem przewodu N o którym raczyłeś napisać.
    Do tego wyjawię ci jeszcze jeden sekret i powiem że przewód N jest przewodem czynnym i nie jest uziemiany nawet przez zakład energetyczny.
  • #9 9900404
    TyPeczek
    Poziom 23  
    Posty: 771
    Pomógł: 25
    Ocena: 56
    Dla mojej wiedzy?
    Przecież ja właśnie o tym pisze. Skoro z twojego domu do TRAFO biegnie przewód N, a od TRAFO do elektrowni nie, to co się z nim dzieje? Znika? A prąd przez niego płynący pewnie rozładowuje się piorunem.

    Moderowany przez Akrzy74:

    Jak się nie wie o czym jest dyskusja to lepiej nie wypowiadać się!

  • #10 9900516
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    TyPeczek napisał:
    Dla mojej wiedzy?
    Przecież ja właśnie o tym pisze. Skoro z twojego domu do TRAFO biegnie przewód N, a od TRAFO do elektrowni nie, to co się z nim dzieje? Znika? A prąd przez niego płynący pewnie rozładowuje się piorunem.


    Dokładnie tak się dzieje, że znika :)
    Przewód N powstaje tylko i wyłącznie po stronie wtórnej transformatora.
    Niestety czy jest on uziemiony i czy w ogóle ma być uziemiony zalezy od rodzaju zastosowanej ochrony, któą też narzuca zakład energetyczny.
    Bez wiedzy na temat rodzaju ochrony nie wolno jest mówić jednoznacznie, że powinien on być uziemiony, bo może się okazać, że wręcz nie wolno jest go uziemiać np. ochrona TT czy IT.
    Poza tym jeżeli mówimy o sieci TN, w której to ten przewód musi być uziemiony to jest to przewód PEN dla ochrony TN-C lub przewód PE dla ochrony TN-S.
    W żadnym wypadku nie jest to przewód N.
  • #11 9901617
    kkas12
    Poziom 43  
    Posty: 17367
    Pomógł: 1073
    Ocena: 4279
    Cytat:
    ...wręcz nie wolno jest go uziemiać np. ochrona TT...
    W układzie TT punkt neutralny transformatora (a więc i przewód N) musi być uziemiony. Również nic nie stoi na przeszkodzie by i przewód N w liniach zasilających (pracujących w tym układzie) uziemiać.
  • #12 9901841
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #13 9902310
    drypy
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    Trochę mnie panowie przestraszyli tym wszystkim i chyba jednak zrobię coś w kierunku modernizacji instalacji. Tylko mam pytanie, jeżeli już przyjdzie fachowiec to jakie decyzje może podjąć? Chodzi mi tutaj szczególnie o to czy konieczne jest kucie ściany i dociąganie kabla do każdego gniazdka i wyłącznika w mieszkaniu, czy może jest jakaś opcja aby tego nie robić i mieć poprawnie zrobioną elektrykę, oraz jakie są ewentualne koszta takiego czegoś zakładając że kable i kucie robię sam.
  • #14 9902356
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Posty: 21786
    Pomógł: 654
    Ocena: 4286
    drypy napisał:
    Tylko mam pytanie, jeżeli już przyjdzie fachowiec to jakie decyzje może podjąć? Chodzi mi tutaj szczególnie o to czy konieczne jest kucie ściany i dociąganie kabla do każdego gniazdka i wyłącznika w mieszkaniu, czy może jest jakaś opcja aby tego nie robić i mieć poprawnie zrobioną elektrykę, oraz jakie są ewentualne koszta takiego czegoś zakładając że kable i kucie robię sam.


    Na forum nikt nie ma szklanej kuli a wróżki są na urlopie. Kolego aby odpowiedzieć na Twoje pytanie trzeba dokonać wizji lokalnej na miejscu.
    Osobiście nie znam metody na PE bez doprowadzania.
  • #15 9902411
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 9902481
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    drypy napisał:
    Trochę mnie panowie przestraszyli tym wszystkim i chyba jednak zrobię coś w kierunku modernizacji instalacji. Tylko mam pytanie, jeżeli już przyjdzie fachowiec to jakie decyzje może podjąć? Chodzi mi tutaj szczególnie o to czy konieczne jest kucie ściany i dociąganie kabla do każdego gniazdka i wyłącznika w mieszkaniu, czy może jest jakaś opcja aby tego nie robić i mieć poprawnie zrobioną elektrykę, oraz jakie są ewentualne koszta takiego czegoś zakładając że kable i kucie robię sam.


    Podstawowe pytanie:
    Ma być poprawnie czy bezpiecznie?
    Poprawnie to znaczy zgodnie z prawem i normami. Ponieważ prawo nie działa wstecz to instalacje, które były wykonane zgodnie z prawem oraz normami sprzed 50 czy 100 lat nadal są wykonane poprawnie, bo zgodnie z normami, które wtedy obowiazywały. Zatem, aby uznać tę instalację za poprawną nie trzeba przy niej nic robić.
    Wbrew pozorom wykonanie zerowania czyli połączenia bolców ochronnych z przewodem zerowym jest nadal poprawne, bo zgodne ze starym prawem oraz normami. Jednak w przypadku starych instalacji może poprawić bezpieczeństwo, ale także i drastycznie je pogorszyć. Wszystko zalezy od stanu technicznego tej instalacji. Ponadto nierzadko bywało w starych instalacjach, że na przewodzie zerowym montowano także bezpiecznik, którego przepalenie powoduje natychmiastowe pojawienie się napiecie sieci 230V na bolcach ochronnych.

    Żeby instalacja była poprawna oraz bezpieczna należy ją zmodernizować i dostosować do obecnych wymogów prawa i norm. Niestety wymaga to zastosowania wielu środków ochrony i tak:
    1. Podzielenie przewodu PEN na PE i N
    2. Wykonanie szyny wyrównawczej obejmującej połączeniami wyrównmawczymi wszystkie instalacje przewodzące (woda, CO, gaz itd.)
    3. Wykonanie uziomu i połączenie go z szyną wyrównawczą.
    4. Połączenie przewodu PE z szyną wyrównawczą.
    5. Zamontowanie wyłączników różnicowowprądowych przeciwporażeniowych.
    6. Doprowadzenie do każdego gniazda oraz punktu oświetlenie oddzielnej żyły PE i połączenie ich z bolcami ochronnymi oraz z metalowymi obudowami lamp i żyrandoli.

    Tak czy siak wymaga to kucia bruzd i wymiany przewodów na 3-żyłowe lub dołożenie do tych punktów oddzielnego przewodu ochronnego.

    Dodano po 7 [minuty]:

    lordpakernik napisał:
    Jeżeli wymiana to wymiana nie ma dokładania dodatkowego przewodu. Wymieniasz cały kabel od rozdzielnicy do obwodów gniazdkowych i oświetleniowych. Sieć TN jest też bezpieczna jeżeli ktoś ją solidnie wykonał ale przy ówczesnym rozwoju elektroenergetyki lepiej wymienić instalację na zgodną z normami.


    Bez przesady.
    Jeżeli stare przewody są miedziane i są w dobrym stanie to nie ma potrzeby ich wymieniać i robić ogólnej demolki. Wystarczy tylko poprowadzić dodatkowy przewód ochronny w postaci pojedynczej żyły.
    Oczywiście lepiej jest je wymienić w całości. Jednak nie zawsze istnieje taka potrzeba. Czasami przewody sprzed 30 czy 40 lat są w lepszym stanie niż nowe prosto z marketu, które często nawet nie mają swoich nominalnych parametrów.
    Nierzadko przewody z marketów nie mają przekrojów, które są podawane na etykietach czy na przewodzie.
  • #17 9902537
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #18 9903103
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 9903222
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    lordpakernik napisał:
    Kolego Plumpi nie ma czegoś takiego jak dokładanie przewodów np. żyły PE. Kabel a przewód to różnica jeżeli ma to być zrobione wg norm i przepisów oczywiście nie polecam tego rozwiązania. A instalacja jest wszędzie 2 żyłowa więc wszędzie będzie dokładał 1 żyłę bez sensu. Sam Pan napisał:
    Ma być poprawnie czy bezpiecznie?


    Wskaż jakikolwiek zapis prawny lub normatywny, który zabrania dokładania dodatkowego przewodu PE do istniejacej instalacji 2-żyłowej.
    Poza tym nie rozumiem co masz na myśli pisząc o kablu i przewodzie oraz do czego "pijesz"?
  • #20 9903240
    stomat
    Poziom 39  
    Posty: 5651
    Pomógł: 257
    Ocena: 1956
    Zaraz tam przepis. Proponowane dokładanie przewodu wiąże się z kuciem ścian, w takim przypadku sensowna jest wymiana całego przewodu na trzyżyłowy a nie jakieś tam dokładanie. Chyba że proponujesz położyć PE po wierzchu (!).
  • #21 9903595
    Wirnick
    Poziom 30  
    Posty: 1774
    Pomógł: 72
    Ocena: 240
    Cytat:
    Z całym szacunkiem ale co do tego dokładania przewodu się nie zgodzę.

    Żyła PE może mieć przekrój równy przekrojowi żyły fazowej w przewodzie wielożyłowym.
    PE prowadzone osobno podlega obostrzeniom - przekroje uziemień i połączeń wyrównawczych.
  • #22 9904779
    artuditu2
    Poziom 12  
    Posty: 73
    Pomógł: 6
    Ocena: 3
    Cytat:
    Trochę mnie panowie przestraszyli tym wszystkim i chyba jednak zrobię coś w kierunku modernizacji instalacji. Tylko mam pytanie, jeżeli już przyjdzie fachowiec to jakie decyzje może podjąć? Chodzi mi tutaj szczególnie o to czy konieczne jest kucie ściany i dociąganie kabla do każdego gniazdka i wyłącznika w mieszkaniu, czy może jest jakaś opcja aby tego nie robić i mieć poprawnie zrobioną elektrykę, oraz jakie są ewentualne koszta takiego czegoś zakładając że kable i kucie robię sam.


    Może nie do końca na temat...
    u mnie remont odbył się niedawno. Z uwagi na starość instalacji postanowiliśmy z żoną, że wymiana będzie wskazana, lecz obawialiśmy się kucia ścian i wyciągania starych kabli. W rezultacie kabli nie wyciągnęliśmy, instalacja została po prostu ułożona na nowych kablach, a stare zostały "gdzieśtam".

    @down
    Nie rozumiem pytania? Kolega nie doczytał mojego postu i pytania pytającego i tak odpowiada z rozpędu?
    OP pisze, że nie chciałby kuć ścian, na co odpowiadam, że może położyć nowe bez wyciągania poprzednich... tyle. Nie dla każdego jest to oczywiste, szczególnie gdy nie robi remontów co drugi miesiąc...
  • #23 9904821
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Posty: 21786
    Pomógł: 654
    Ocena: 4286
    artuditu2 napisał:


    Może nie do końca na temat...
    u mnie remont odbył się niedawno. Z uwagi na starość instalacji postanowiliśmy z żoną, że wymiana będzie wskazana, lecz obawialiśmy się kucia ścian i wyciągania starych kabli. W rezultacie kabli nie wyciągnęliśmy, instalacja została po prostu ułożona na nowych kablach, a stare zostały "gdzieśtam".


    No i co w związku z tym. Przecież nikt nie każe wyciągać starych niepotrzebnych przewodów wtynkowych.
  • #24 11243203
    drypy
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 6
    pisze żeby zamknąć temat i żeby przestały przychodzić maile.
    Problem jak na razie wyczerpany.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię podłączania gniazdek z bolcem ochronnym w instalacjach dwużyłowych. Użytkownicy podkreślają, że łączenie bolca z przewodem neutralnym (N) może prowadzić do niebezpieczeństwa porażenia prądem, a także jest niezgodne z aktualnymi normami prawnymi. Zaleca się wezwanie elektryka z uprawnieniami do oceny stanu instalacji oraz ewentualnej modernizacji. Wskazano, że w przypadku starych instalacji, połączenie bolca z przewodem N może być zgodne z przestarzałymi normami, ale nie jest bezpieczne. Użytkownicy sugerują, że lepiej jest zmodernizować instalację, aby była zgodna z nowymi standardami, co może wiązać się z wymianą przewodów na trzyżyłowe. Wspomniano również o możliwościach uziemienia w różnych typach sieci (TT, TN).
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA