Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIY - Radio samochodowe z mp3

DJCheester 06 Wrz 2015 16:12 13071 36
  • DIY - Radio samochodowe z mp3

Witam wszystkich forumowiczów

Na wstępie napiszę że jest to z pewnością "najbrzydsze" radio samochodowe jakie widzieliście.

Najpierw Wam napiszę co skłoniło mnie do takiej konstrukcji. Posiadam już leciwy samochód (Daewoo Tico) wart mniej niż najniższa krajowa ale jestem do niego przywiązany z dwóch powodów - jest to pierwszy mój samochód oraz posiadam go od nowości, już trochę czasu minęło i w ciągu tych 17 lat sporo się wydarzyło - w wielu miejscach "byliśmy" razem i cóż wspomnienia zostają zarówno te miłe jak i te niemiłe, no i tu nawiązuję do tematu - w ciągu tych powiedzmy 15-tu latach dwa razy ukradziono mi radio z samochodu uszkadzając raz zamek a raz szybę, więc nie dość że straciłem radioodbiorniki (jeden o wartości około 1000zł) jak na tamte czasy to było bardzo drogie firmowe radio a drugie to niefirmowe o wartości około 300zł no ale jakby nie patrzeć straty były większe bo doszły uszkodzenia samochodu.

Pewien czas jeźdździłem bez muzyki i radia lecz nie ma to jak w czasie jazdy coś gra. Jakieś dwa lata temu postanowiłem zrobić sobie radio samochodowe, oczywiście najlepiej z odtwarzaczem Mp3.

Największy problem był oczywiście z elektroniką jednak w tamtych czasach pojawiły się chińskie tzw. przenośne głośniki. Były to małe radioodbiorniki z wyświetlaczem pokazujące częstotliwość stacji FM oraz odtwarzaczem Mp3, który odczytywał pliki z kart pamięci SD oraz pamięci USB. Oczywiście nabyłem taki głośnik, zasilany jest z USB (napięcie 5V) oraz z wbudowanego akumulatorka Li-ion 3,7V.

Po przetestowaniu tego głośnika byłem pozytywnie zaskoczony posiada on kilka fajnych funkcji odtwarzania (w tym funkcję random) oraz wbudowany wzmacniacz około 2x3W co w zupełności mi wystarczyło - nie jestem zwolennikiem "zimnych łokci" i "głębokich basów" w samochodzie.

Podczas testowania zauważyłem też jeszcze praktyczną funkcję, a mianowicie że po odłączeniu zasilania jak i również po odłączeniu wewnętrznego akumulatora odtwarzacz pamięta ostatnio odtwarzany utwór, co można bardzo fajnie wykorzystać w mojej konstrukcji.

Więc przystąpiłem do montażu, wydobyłem elektronikę z tego głośnika i zamontowałem wewnątrz obudowy uniwersalnej takiej aby na grubość pasowała do szczeliny na radio w samochodzie. W głośniku były dwie płytki, główna z procesorem i dekoderem mp3 oraz druga płytka z wyświetlaczem oraz mikrostykami. Oczywiście mogłem tą drugą płytkę zamontować na panelu czołowym lecz nie chciałem aby ktoś znów wybił mi szybę i ukradł radio myśląc że nie wiadomo co to jest. Więc obydwie płytki wylądowały w środku. Jedynie sterowanie zostało wyprowadzone na panel czołowy. Specjalnie użyłem zwykłych włączników chwilowych które to napewno nie kojarzą się z radioodbiornikiem, oraz włącznik zasilania układu, dzięki takiemu rozwiązaniu radio nie obciąża akumulatora gdyż po odłączeniu zasilania nie wynaga podtrzymania.

Oczywiście w samochodzie mamy 12V więc zainstalowałem też przetwornicę obniżającą napięcie (chińską) można ją nabyć obecnie za niecałe 5zł.

Na przetwornicy ustawiłem wyjściowe napięcie 5V do zasilania elektroniki z głośnika, przed przetwornicą zainstalowałem filtr na zasilaniu który mi pozostał po poprzednich radioodbiornikach, nie wiem czy coś on daje ale go założyłem.

Co do wyprowadzonych przycisków na panel czołowy wyprowadziłem tylko te co umożliwiają słuchanie oraz strojenie radia FM jak również słuchanie mp3, sterowanie głośniej ciszej następna i poprzednia piosenka oraz funkcja random.

Karta SD z muzyką wmontowana jest na stałe wewnątrz, a dodatkowo podłącza się na przewodzie (przedłużce USB) pamięć USB. Radio działa o tyle ciekawie że gdy nie ma pamięci USB to czyta z SD a jeśli jest USB to z USB. Tak że jak zapomni się pamięci USB to zawsze można słuchać z SD lub radia FM.

Na zasilaniu dałem spore kondensatory elektrolityczne dzięki czemu podczas zapalania silnika radio gra i się nie resetuje co jest ciekawym efektem niespotykanym w fabrycznych radioodbiornikach.

Oczywiście głośniki wykorzystałem te fabrycznie zamontowane w decse i podłączyłem bezpośrednio do wyjścia wzmacniacza tego z elektroniki głośnika.

Podłączenie radioodbiornika jest standardowe wyprowadzone na kostkach więc można w łatwy sposób odpiąć i przełożyć do innego auta.

Sprzęt spisuje się dobrze już około 2 lat i myślę że posłuży do końca żywota samochodu, no i co najważniejsze nie ma amatorów cudzego mienia na ten sprzęt bo na pierwszy rzut oka wygląda to jak jakiś panel do włączania świateł.

Poniżej zdjęcia radioodbiornika wewnątrz i na zewnątrz.

DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3

Oczywiście projekt nie jest od początku moją konstrukcją mam tu na myśli wykorzystanie i przeróbka gotowego urządzenia.

Urządzenie na tyle fajnie działało w samochodzie, że postanowiłem kupić drugi taki głośnik dzieciakowi - jest mały poręczny i ładowany z USB lub z ładowarki sieciowej USB no i przenośny bo z wbudowanym akumulatorem.

Oczywiście wszystko fajnie pięknie lecz ma małą wadę (którą nie dostrzegłem przy radiu samochodowym), a mianowicie bardzo krótko trzyma akumulatorek wbudowany - jak się okazało po pomiarze ładowarką z funkcją pomiaru wskazało 550mAh więc bardzo mało - jeśli się głośno słuchało to pobór prądu wahał się w granicach 600mA więc łatwo przewidzieć że radio działa niecałą godzinę od naładowania. Oczywiście wymieniłem akumulator na większy (kilka ogniw Li-ion 18650 połączonych równolegle) o łącznej pojemności 10200mAh zmierzonej również ładowarką.

Radio teraz gra baaaardzo długo na jednym ładowaniu - być może jakość dźwięku się pogorszyła (bo zmiejszyła się pusta przestrzeń w głośniku) ale mi to nie przeszkadza ważne że gra teraz długo, jako iż chciałem aby radio było bezobsługowe zamontowałem też na górnej części obudowy baterię słoneczną która przez diodę prostowniczą ładuje akumulator, oczywiście akumulator podłączony jest przez zabezpiecznie PCB - zabezpieczenie które dba o to aby nie rozładować nadmiernie ogniw - układ odłącza akumulator od obciążenia w takim przypadku, układ też chroni przed przeładowaniem ogniwa i odcina ładowanie jeśli na ogniwie będzie napięcie większe niż 4.22V. Układ działa też przeciwzwarciowo i przy prądzie powyżej 2.5A odłącza akumulator.

Radyjko stoi na parapecie od południa - latem duże nasłonecznienie, używane jest różnie czasami cały dzień później tydzień stoi na parapecie i się łąduje. W sezonie letnim nie wymaga wogóle ładowania z sieci - ładowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pomocą solara. Radyjko bardziej używane jest przez moją córeczkę a niżeli przeze mnie ale z tego co wiem to jest to bardzo udany zakup i oczywiście jest bardzo funkcjonalne po mojej modernizacji.

Oto zdjęcia głośnika z dodaną baterią słoneczną.

DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3

Oraz zdjęcia wewnątrz z małym i dużym akumulatorem.

DIY - Radio samochodowe z mp3 DIY - Radio samochodowe z mp3

Oczywiście tak jak poprzednio nie jest to do końca moja konstrukcja jest to tylko modyfikacja sprzętu tak jak w opisie radia samochodowego.

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dwunasty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne!
  • SEW Eurodrive
  • #2 06 Wrz 2015 16:21
    janek1815
    Poziom 38  

Widać że nie tylko ja miałem takie pomysły. Plus za pomysłowość. Gdzie kupiłeś "serce" czyli odbiornik z mp3?

• #3 06 Wrz 2015 16:33
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Na znanym portalu aukcyjnym wystarczy wpisać głośnik mp3.

Ewentualnie ostatnio pojawiły się gotowe moduły odtwarzaczy mp3 do wmontowania wystarczy w wyszukiwarce wpisać "mp3 player module" są z wyświetlaczami LCD, LED lub bez wyświetlaczy i sterowane z pilota IR.

Pozdrawiam ...

• #4 06 Wrz 2015 19:37
    burur
    Poziom 15  

Taką konstrukcją zapewne żaden złodziej się nie zainteresuje, nawet nie pomyśli, że to "coś" to jest urządzenie grające :D .
    Ciekawy pomysł.

• #5 06 Wrz 2015 19:58
    DJCheester
    Poziom 16  

Właśnie taki cel miał być aby ten radioodbiornik z mp3 był nieatrakcyjny dla amatorów cudzego mienia i cel został zrealizowany i o to chodziło ;-)

Pozdrawiam ...

• #6 06 Wrz 2015 22:22
    NIXIE_123
    Poziom 28  

A co to za układ pilnujący ładowania i rozładowania?

DJCheester napisał:
    akumulator podłączony jest przez zabezpiecznie PCB - zabezpieczenie które dba o to aby nie rozładować nadmiernie ogniw - układ odłącza akumulator od obciążenia w takim przypadku, układ też chroni przed przeładowaniem ogniwa i odcina ładowanie jeśli na ogniwie będzie napięcie większe niż 4.22V. Układ działa też przeciwzwarciowo i przy prądzie powyżej 2.5A odłącza akumulator.

• #7 06 Wrz 2015 22:44
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DJCheester napisał:
    jest to z pewnością "najbrzydsze" radio samochodowe jakie widzieliście.
    Zgadzam się w pełni. I nie chodzi mi tu o panel czołowy...

• SEW Eurodrive
  • #8 07 Wrz 2015 06:55
    nouki
    Poziom 25  

DJCheester napisał:
    Na zasilaniu dałem spore kondensatory elektrolityczne dzięki czemu podczas zapalania silnika radio gra i się nie resetuje co jest ciekawym efektem niespotykanym w fabrycznych radioodbiornikach.

Witam.

W samochodzie to normalne i nie jest to wadą a celowym zamiarem. Dodatkowo radio po wyłączeniu zapłonu też się wyłączy. A jak je włączymy bez włączonego silnika to po godzinie znów się wyłączy. Nie mówię że wszystkie samochody posiadają ...
    Lampka kabiny też zostawiona włączona wyłączy się po godzinie samoczynnie.

Pozdrawiam.

• #9 07 Wrz 2015 07:34
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolego NIXIE_123 Są to układy popularnie stosowane z bateriami Li-ion Li-poly gdyż bardzo ważne jest tam utrzymywanie odpowiednich napięć naładowania i rozładowania nie można ani rozładować do zera ani ładować do np 5V i od tego jest ten układ, jak również zabezpiecza przed zwarciem biegunów, kolega lub koleżanka sergiuszkaa nie ma chyba o tym wogóle pojęcia - posty piszę z głowy i być może zdanie jest niepoprawnie gramatycznie ale jeśli chodzi o zawarte w nim informacje są proawdziwe.

Układy zabezpieczeń można kupić np tu i są różne do rónych typów ogniw, w każdym telefonie tablecie czy baterii od laptopa takie zabezpieczenia występują.

http://www.bto.pl/B2CProdukt.aspx?id_artykulu=24384

To jest konkretnie to które używam - ale czasami używam też tych z demontażu.

Na stronie jest nota katalogowa dla niedowiarków można sobie zajrzeć i samemu sprawdzić po co ten układ jest i w jakim celu się go stosuje.

Kolego 398216 Usunięty witam, być może i w środku też ale póki co z samochodu widać tylko panel więc nie narzekaj ;-)

Kolego nouki dzięki za informację nie znam się tak bardzo na samochodach a już napewno nie tych nowych z komputerami na pokładzie, oczywiście pewnie masz rację w tym co piszesz jednak u mnie radio podłączone jest przez kluczyk więc nie ma możliwości abym zostawił grające radio na noc ;-)

Pozdrawiam ....

• #10 07 Wrz 2015 08:32
    nouki
    Poziom 25  

DJCheester napisał:
    Kolego nouki dzięki za informację nie znam się tak bardzo na samochodach a już napewno nie tych nowych z komputerami na pokładzie, oczywiście pewnie masz rację w tym co piszesz jednak u mnie radio podłączone jest przez kluczyk więc nie ma możliwości abym zostawił grające radio na noc ;-)

Nie miałem na myśli wcale nowego ja mam 2000 i ma..... Czyli jak zostaje ktoś w aucie a kluczyka brak to radio milczy ?

• #11 07 Wrz 2015 08:44
    DJCheester
    Poziom 16  
  • #12 07 Wrz 2015 09:15
    Mariusz_N
    Poziom 18  

Cytat:
    Czyli jak zostaje ktoś w aucie a kluczyka brak to radio milczy ?

No ja tak miałem w poprzednim samochodzie. Po wyciągnięciu kluczyka radia nie dało się włączyć. Stacyjka była III stopniowa. I-włączenie zasilania tylko radia. II-włączenie generalnie wszystkiego a III stopień to rozrusznik. Oczywiści można to było bez problemu przerobić tylko po co.

• #13 07 Wrz 2015 21:54
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

nouki napisał:
    DJCheester napisał:

Witam.

W samochodzie to normalne i nie jest to wadą a celowym zamiarem. Dodatkowo radio po wyłączeniu zapłonu też się wyłączy. A jak je włączymy bez włączonego silnika to po godzinie znów się wyłączy. Nie mówię że wszystkie samochody posiadają ...
    Lampka kabiny też zostawiona włączona wyłączy się po godzinie samoczynnie.

Pozdrawiam.

Ani normalne ani celowe. W zbyt małej ilości aut siedziałeś skoro takie farmazony piszesz. To czy radio zdechnie przy kręceniu rozrusznikiem czy nie jest zależne od punktu z którego pociągnięte jest doń zasilanie. Takie bajery jak wyłączanie się radia po godzinie jest zależne od producenta radia a gaśnięcie lampki w kabinie od producenta auta.

Dodano po 9 [minuty]:

Mariusz_N napisał:
    Oczywiści można to było bez problemu przerobić tylko po co

A np. po to aby dzieci nie siedziały w ciszy gdy na stacji paliwo tankujemy. Lub po to by włączyć radio gdzieś na postoju dla reszty a samemu móc się oddalić za potrzebą. Kluczyków w stacyjce nie wypada zostawiać chociażby z ryzyka zatrzaśnięcia dlatego ci co mają wyrobiony nawyk wyciągania kluczyka za każdym razem na pewno byliby podrażnieni niemożnością włączenia radia bez kluczyka.
    Radio owszem powinno dostawać sygnał ze stacyjki, ale to od radia powinna zależeć interpretacja tego sygnału. W większości sensownych modeli jakie miałem, radio przechodziło w tryb standby po przekręceniu stacyjki w pozycję do wyjęcia. Dokładnie odwrotnie działo się gdy się przekręcało w pozycję pierwszą (tą jeszcze przed włączeniem innych odbiorników) i zawsze można było radio wyłączyć czy włączyć. Tak jest logicznie i rozsądnie.

• #14 08 Wrz 2015 05:19
    nouki
    Poziom 25  

Atreyu Makiavel napisał:
    Ani normalne ani celowe. W zbyt małej ilości aut siedziałeś skoro takie farmazony piszesz. To czy radio zdechnie przy kręceniu rozrusznikiem czy nie jest zależne od punktu z którego pociągnięte jest doń zasilanie. Takie bajery jak wyłączanie się radia po godzinie jest zależne od producenta radia a gaśnięcie lampki w kabinie od producenta auta.

Biorąc instalację producenta i radio producenta w którym to samochodzie nie zamilknie radio przy rozruchu?

• #16 10 Wrz 2015 13:53
    adambyw
    Moderator Akustyka

Atreyu Makiavel napisał:
    Ani normalne ani celowe.

Oczywiście że celowe i normalne. Po to żeby ograniczyć pobór prądu przez inne urządzenia podczas pracy rozrusznika. Szczególnie istotne w zimie. Inne zachowania radia jest raczej wyjątkiem a nie regułą.

Niektóre samochody, jak np citroen xantia i podobne z grupy PSA miały możliwość zmiany zasilania. Przestawiało się bezpiecznik, i radio było zależne, albo niezależne od stacyjki.

Pomysł całkiem ciekawy, nie mniej ja wyprowadził bym LCD na wierzch.
    Kiedyś jak mi drapli radio popełniłem sam wzmacniacz, i wyprowadziłem na wierzch gniazdo jack. Pędziłem to nokią 5510. W sumie w erze coraz powszechniejszych komórek multimedialnych takie rozwiązanie wydaje się być najrozsądniejsze.

• #17 10 Wrz 2015 16:45
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

adambyw napisał:
    Szczególnie istotne w zimie.

Szczególnie istotne w kaszlakach a nie w autach. W autach odpala bez "piłowania" więc nie ma potrzeby oszczędzać każdy amper dla rozrusznika, szczególnie kosztem odbiornika o tak małym zapotrzebowaniu jak radio.

• #18 16 Wrz 2015 20:18
    John5MM
    Poziom 19  

DJCheester napisał:
    Witam

Na znanym portalu aukcyjnym wystarczy wpisać głośnik mp3.

Ewentualnie ostatnio pojawiły się gotowe moduły odtwarzaczy mp3 do wmontowania wystarczy w wyszukiwarce wpisać "mp3 player module" są z wyświetlaczami LCD, LED lub bez wyświetlaczy i sterowane z pilota IR.

Pozdrawiam ...

Jakiś czas temu pisałem że panel z tego radia się świetnie nadaje do własnych konstrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3010653.html#14823333

• #19 13 Lut 2018 20:58
    Robin888
    Poziom 11  

Witam . Mam taki panel z chińskiej aukcji ale mam też małe problemy. Podstawowy problem to że uruchamia się od razu z max głośnością. Czy ma ktoś jakiś patent lub pomysł na to by zaprogramować inny poziom głośności? Próbowałem kombinacji klawiszami ale lipa. Pamięta stacje radiowe i wydaje mi się że to kwestia ustawienia. W oryginale zasilanie 12V ale jest stabilizator 5V , gdybym go pominął czy da się to zasilić z power banka? Do tego wzmacniać 2x3W na 5V i głośniki komputerowe. Czy projekt ma sens?

• #20 14 Lut 2018 08:18
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Zależy na jakim układzie scalonym jest wzmacniacz. Jeśli na 5V to można zasilić za stabilizatorem napięciem 5V. Co do ustawień głośności raczej się nie da ustawić inaczej głośność będzie zawsze na max po włączeniu, ale można na wejściu wzmacniacza dodać potencjometr na gałce i nią regulować poziom dźwięku. Do tego będzie poziom zapamiętany po wyłączeniu zasilania.

Projekt ma sens kiedyś podobny robiłem właśnie z takiego modułu.

Pozdrawiam ....

• #21 14 Lut 2018 19:38
    Robin888
    Poziom 11  

Procesor panelu ADDEP291-01, wzmacniacz PAM8403 2x3W. Panel ma stabilizator 78M05 który pominąłem do testów ale radio problem ustawić zarówno dla zasilania z power banku (5V) lub z zasilacza (12V) stabilizowanego (myślałem że to problem impulsów z power banku). Przy antence będę musiał się nakombinować. Przy dużej głośności z panelu mp3 obciążenie mocno skacze i panel wyłącza się jakby chciał pobrać więcej mocy. Pytanie jak poprawić odbiór radia (raz się włączy i gra fajnie a przy innym włączeniu słabo)? Czy da się w łatwy i prosty sposób filtrować napięcie z power banka (wygodny i łatwy w obsłudze) bo dopięcie stabilizatora za power bankiem da tylko 3-3,5V a to za mało do pracy panelu. Myślałem o zasilaniu w garażu z zasilacza od telefonu a w terenie z power banku (8400mAh), albo wstawić akumulator na stałe.

• #22 14 Lut 2018 20:06
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Powinno działać od razu ale jeśli jest problem to trzeba zastosować filtr LC na częstotliwość przetwornicy w powerbanku odpowiednio policzyć wartości LC

Pozdrawiam ....

• #23 14 Lut 2018 20:42
    Robin888
    Poziom 11  

Potencjometr dałem za mały 100k i muszę większy znaleźć lub dostawić rezystory by ograniczyć sygnał dla wzmacniacza. Dlatego panel przygasał. Antena ze starego radia zbiera najlepiej, ale po przestawieniu anteny najlepiej przeskanować zakres ponownie , wtedy znowu można ustawić w miarę dobry odbiór.

• #24 14 Lut 2018 20:47
    pgoral
    Poziom 25  

Co do zasilania to na próbę zasil z baterii, albo dodaj diodę (najlepiej schottkiego) i kondensator za zasilaczem. Tylko nie zostawiaj tak na stale bo to będzie w oczy kuło.

• #25 14 Lut 2018 20:55
    DJCheester
    Poziom 16  

Za bardzo nie kumam jak od potencjometru wstawionego w tor audio przygasa panel ???

Jeśli wstawiłeś potencjometr całą wartością do wyjścia audio z układu a z suwaka wziąłeś na wejście wzmacniacza to powinno byś ok z potencjometrem 100k oczywiście potencjometr obrotowy zespolony czli 2x100k tak aby jednocześnie regulować głośność na dwóch kanałach. Potencjometr powinien być logarytmiczny by regulacja głośności przebiegała w sposób jednakowy przez całą regulację potencjometru.

Pozdrawiam ...

• #26 14 Lut 2018 21:37
    Robin888
    Poziom 11  

Potencjometr oczywiście podwójny 100k i przy odkreceniu na ok 27k od zera to zaczyna przygasać bo panel jest na głośność max. Jak w panelu przyciszę to potencjometrem mogę dać więcej ale efekt się powtarza przy większym ustawieniu. Dałem jeszcze kondensatory po 0.47uF.
    Wydaje mi się że dochodzę do max głośności i jakby panel się przeciążał. Trzeba odjąć głośności z potencjometru lub na panelu. Dużej różnicy zasilania między zasilaczem a power bankiem nie widzę. Chyba zostanę przy power banku.

• #27 15 Lut 2018 08:46
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam

Kolego potencjometr nie dajesz na zasilaniu tylko trzeba znaleźć wejście na układzie PAM8403 (właściwie dwa wejścia prawy kanał i lewy kanał) i tam przeciąć ścieżki audio lub usunąć np rezystor który jest w szeregu i dać tam przewody i założyć potencjometr. Oczywiście jest to ingerencja w płytkę. dla drugiego kanału tak samo.

Poniżej masz schemat wzmacniacza PAM8403 i na jego wejściach dokładnie w ten sposób powinneś dać potencjometr stereo 2x100k.

Jak go wstawiasz w obwód zasilania to oczywiste że będzie przygasał wyświetlacz.

Pozdrawiam . . .

• #28 15 Lut 2018 11:17
    Robin888
    Poziom 11  

Nie ingerowalem w płytkę od wzmacniacza.
    Dokładnie tak samo zrobiłem. Dołożyłem wspomniane kondensatory przed potencjometrem. Może w szereg przed potencjometrem rezystory dać 30-50k.

• #29 15 Lut 2018 12:25
    DJCheester
    Poziom 16  

Zapodaj jakieś foty tego cuda lub film jak to działa bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić foty zrób tak aby było widać PAM i podłączenie.

Dziś idę zaraz do roboty więc odpowiedź dam dopiero jutro, ewentualnie można w spokoju zostawić PAM i dać za potencjometrem jakiś zewnętrzny wzmacniacz (normalny a nie DAMP) i zasilić go z 5V.

A i nie możesz podłączać za układem PAM nic innego tylko głośniki zwróć uwagę że PAM na głośnikach nie ma wspólnej masy więc muszą być dwa głośniki a nie mogą być np słuchawki gdzie masa to połączenie dwóch słuchawek razem.

Pozdrawiam ...

• #30 15 Lut 2018 13:23
    Robin888
    Poziom 11  

Wstydzę się bo wszystko narazie na pająka. Za PAM tylko głośniki podłączone żadnej wspólnej masy. Im większa moc tym bardziej pulsuje w rytmie muzyki aż przy dużej mocy wyłącza się całkiem. W miarę czasu spróbuję z innym wzmacniaczem.