Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7

PolandMET 28 Paź 2015 20:42 6759 10
  • Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7
    Witam.
    Ponieważ zajmuję się wyjątkowym materiałem, meteorytami, potrzebuję wyjątkowego sprzętu. W przypadku precyzyjnych pił wybór jest niewielki. W zasadzie pozostają tylko piły, które tną drutem stalowym z "przyklejonym" pyłem diamentowym. Mają wiele zalet poza tą, że są drogie. Metr drutu może kosztować 5 euro, a jednorazowo ładuje się od 30 do 120 metrów. Poza tym piła kosztuje od 10-20.000 euro (niemiecka, nie chińska).

Dlatego w 2001 roku, gdy zaczynałem "zabawę" z kamieniami, postanowiłem zrobić sobie swój sprzęt. Od tego czasu trochę czasu minęło i niedawno ukończyłem kolejną wersję rozwojową precyzyjnej piły tarczowej Silver Blade v7.

Piła wykorzystuje silnik 230V 0.55kW 2800rpm. Tarcza jest montowana na silniku poprzez specjalne mocowanie, które umożliwia zakładanie tarcza o różnej średnicy otworu. Maksymalna wielkość tarczy to 25cm, ale standardowo używa się 15cm o grubości 0.2mm lub 0.3mm. Specyfika meteorytów wymaga, aby straty były jak najmniejsze, gdyż materiał bywa bardzo drogi i cenny. Piła ma zintegrowany, zamknięty obieg wody do chłodzenia tarczy. Konstrukcja jest stalowa, a obudowa aluminiowa, anodowana. Okaz przykleja się na ruchomym ramieniu, którym możemy poruszać w górę i w dół dociskając ręcznie okaz do tarczy podczas cięcia. Do tego całość przesuwa się w osi X i Y dzięki stołowi Proxxon KT70. Umożliwia to precyzyjne ustawianie grubości kolejnych płytek podczas cięcia np. całego okazu. Meteoryt przykleja się na ciepły klej, co w zupełności starcza i daje możliwość przytwierdzenia okazu o każdym kształcie.

Projekt podstawy z Corela

Obudowa pomalowana proszkowo

Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7 Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7 Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7 Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7 Precyzyjna piła do cięcia meteorytów i nie tylko SILVER BLADE 7

Pojemnik z wodą i pompką ukryty pod piłą. Gąbka zapobiega przemieszczaniu się zanieczyszczeń do pompy oraz rozlewaniu wody przy wysuwaniu pojemnika.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    PolandMET
    Poziom 10  
    Onkyo A-8850 + Altus 200 - ale i tak dzwięk jakis taki mdły i płaski :(
    PolandMET napisał 65 postów o ocenie 44, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Cieszyn. Jest z nami od 2007 roku.
    marszalek_duck
    Poziom 17  
    Piękna maszynka :) Już na pierwszy rzut oka widać że dopracowana w każdym calu!

Ja ma jednak pytanie z innej beczki. Skąd się bierze meteoryty? Da się je zbierać na terenie Polski (Oglądałem kiedyś na discovery że zbierają je na biegunach)?
    I właściwie jaki jest cel ich rozcinania?

Pozdrawiam,
    marszalek-duck
    PolandMET
    Poziom 10  
    Dzięki musi wyglądać jak się chce sprzedać dalej :)

Meteoryty ?
    - się zbiera
    - się czeka aż spadnie na głowę
    - się kupuje
    xE5150
    Poziom 25  
    Dlaczego nie użyłeś zamkniętego pojemnika na wodę z filtrem gdzieś na wężyku?
    MasMas
    Poziom 16  
    Ja mam pytanie gdzie się kupuje takie wąskie tarcze do cięcia, co mają nawet 0.2 czy 0.3mm. Mógłbyś polecić swoje miejsce zaopatrzenia?
    blade13
    Poziom 14  
    Pila dopracowana i co tez wazne bardzo ladna. Blacha cieta na laserze? Fajnie wyszly Ci te wszystkie napisy.

Ogladalem koedys odcinek Discovery, w ktorym wlasnie badacze przyjechali do Polski szukac meteorytow. Mowili, ze jeat ich u nas bardzo duzo...
    hauerdex
    Poziom 13  
    Piękna maszyna :)

Mógłbyś pokazać zdjęcia przeciętych "okazów"? Czy po cięciu trawi się je kwasami, by ukazać strukturę? (idealny byłby filmik...)

Także chciałbym się dowiedzieć, skąd bierze się takie tarcze do cięcie (rozumiem, że z proszkiem diamentowym)? Przydało by się do cięcia szkła (np. rury szklane).
    eurotips
    Poziom 36  
    Do cięcia kamienia to tylko maszyny do cięcia wodą,
    no ale to nie ten przedział cenowy, pewno wiesz bo napisy na elementach to widzę po krawędziach że wycinałeś też wodą a nie laserem jak większości się wydaje.
    A ta maszyna da rady przeciąć jak ci spadnie z nieba grudka ze szczerego złota ?
    PolandMET
    Poziom 10  
    Cześć
    Woda z pojemnika wraca do niego. To obieg zamknięty. Przy cięciu kamoli jest duzo pyłu i taki filtr nie ma zastosowania.

Tarcze sa na ebayu, thin diamond blades od 4 do 6 cali. Są tez 8 calowe (20cm) troche grubsze. Chinszczyzna ale bardzo trwałe.

Podstawa piły była wycinana laserowo a obudowa z aluminium na wodzie ale finalnie też bedzie laser bo jest dokładniejszy i nie tnie ze skosem.

Na youtube znajdzie moje filmy z wersja 5 i 6. Najnowszej jeszcze nie filmowalem
    http://youtu.be/EzC01cXjlK0