logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?

karolfelek100793 10 Sty 2017 21:24 3279 29
REKLAMA
  • #1 16189575
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Witam
    Chciałbym podłączyć silnik 3 fazowy z maszyny szwalniczej do domowego 230 V.
    Dodam, że wiele czytałem na elektrodzie na ten temat, jednak nie znalazłem rozwiązania dla silnika podobnego do mojego.
    Silnik jest zasilany 220/380 V, o mocy 550 W.
    Chcę go uruchomić kondensatorem 40 uF, problem tkwi w podłączeniu kondensatora.
    Tak wyglądają zaciski silnika:
    Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?

    Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?

    Czy ktoś podpowie, do których zacisków podłączyć przewód z gniazda 230 i kondensator?
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 16189722
    mczapski
    Poziom 40  
    Posty: 6237
    Pomógł: 467
    Ocena: 1656
    Oglądamy kabelki a nie widać tabliczki zanamionowej silnika. . Być może jet to silnik 220/380 V aktualnie połączony dla 380 (400) V I w takim razie należałoby przełączyć na 220 V czyli w trójkąt a kondensator między jednym z zacisków zasilonych i niezasilonym. Gdzieś tam masz jeszcze włącznik.
  • #3 16189731
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    W tej chwili silnik połączony jest w gwiazdę. Trzeba go połączyć w trójkąt czyli V1 z W2, V2 z U1, U2 z W1. Kondensator podłącz do pierwszych dwóch, a zasilanie do pierwszego i trzeciego połączenia. Gdyby silnik kręcił się w przeciwną stronę zasilanie podłącz do drugiego i trzeciego.
  • #4 16189759
    szulec125
    Poziom 13  
    Posty: 47
    Pomógł: 7
    Ocena: 17
    Ja miałem podobny problem i właśnie zastosowałem kondensator rozruchowy. Ale od tego momentu silnik się grzeje. Co może być przyczyną??
  • REKLAMA
  • #5 16189807
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Mała poprawka w rysunku. Na trzecim zacisku gdzie jest W2 powinno być W1.
    więc mam połączyć ze sobą na drugim zacisku od lewej przewody V1 i W2, na pierwszym zacisku przewody V2 i U1 i podłączyć do pierwszego zacisku W1 ( gdzie jest już U1 i V2)? Chyba nie zrozumialem :D

    Dodano po 10 [minuty]:

    mczapski napisał:
    Oglądamy kabelki a nie widać tabliczki zanamionowej silnika. . Być może jet to silnik 220/380 V aktualnie połączony dla 380 (400) V I w takim razie należałoby przełączyć na 220 V czyli w trójkąt a kondensator między jednym z zacisków zasilonych i niezasilonym. Gdzieś tam masz jeszcze włącznik.

    Dokładnie tak jest jak napisałeś. Z przełącznikiem już sobie poradzę a silnik jest ustawiony w "Y" i chcę go przełączyć na trójkąt.
    Do tabliczki mam bardzo słaby dostęp. Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?
  • REKLAMA
  • #6 16189876
    Adam-T
    Poziom 41  
    Posty: 5113
    Pomógł: 834
    Ocena: 1093
    Adam-T napisał:
    Trzeba go połączyć w trójkąt czyli V1 z W2, V2 z U1, U2 z W1.

    Czyli odpowiednio zacisk 1 (czarny), 2 (czerwony), 3 (biały). Kolory wg rysunku. Ostatni 4-ty (teraz wspólny) nie podłączony.

    Albo inaczej odłącz te 3 co masz razem, do czarnego podłącz biały (zacisk 1), do czerwonego czarny (zacisk 2), do białego czerwony (zacisk 3). Kondensator do 1 i 2, zasilanie do 1 i 3 lub 2 i 3.
  • REKLAMA
  • #7 16189942
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Adam-T napisał:
    Adam-T napisał:
    Trzeba go połączyć w trójkąt czyli V1 z W2, V2 z U1, U2 z W1.

    Czyli odpowiednio zacisk 1 (czarny), 2 (czerwony), 3 (biały). Kolory wg rysunku. Ostatni 4-ty (teraz wspólny) nie podłączony.

    Albo inaczej odłącz te 3 co masz razem, do czarnego podłącz biały (zacisk 1), do czerwonego czarny (zacisk 2), do białego czerwony (zacisk 3). Kondensator do 1 i 2, zasilanie do 1 i 3 lub 2 i 3.

    Podłączyłem dokładnie jak napisałeś. Włączył się. po 10s się wyłączył i spaliło chyba bezpiecznik we włączniku :P

    Dodano po 3 [minuty]:

    karolfelek100793 napisał:
    Adam-T napisał:
    Adam-T napisał:
    Trzeba go połączyć w trójkąt czyli V1 z W2, V2 z U1, U2 z W1.

    Czyli odpowiednio zacisk 1 (czarny), 2 (czerwony), 3 (biały). Kolory wg rysunku. Ostatni 4-ty (teraz wspólny) nie podłączony.

    Albo inaczej odłącz te 3 co masz razem, do czarnego podłącz biały (zacisk 1), do czerwonego czarny (zacisk 2), do białego czerwony (zacisk 3). Kondensator do 1 i 2, zasilanie do 1 i 3 lub 2 i 3.

    Podłączyłem dokładnie jak napisałeś. Włączył się. po 10s się wyłączył i spaliło chyba bezpiecznik we włączniku :P

    Ewidentnie coś jest nie tak. To nie bezpiecznik ale róźnicówka we włączniku. Uruchamia się, startuje powoli ale wyrzuca ją po kilku sekundach
  • #8 16189973
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    Wszystkie posty są ewidentna bzdurą i szkodliwymi poradami !!!
    Ten silnik nigdy nie będzie poprawnie pracował z kondensatorem.

    @karolfelek100793 Niestety Kolego, w Twoim przypadku, tylko poprawne połączenie silnika w trójkąt i zastosowanie odpowiedniego falownika. Zanim połączysz cokolwiek, sprawdź omomierzem, czy kolory przewodów są takie same dla każdego z trzech uzwojeń. (początku i końca).

    karolfelek100793 napisał:
    róźnicówka we włączniku.
    Też bzdura. Tam jest zabezpieczenie termiczne nadprądowe, a nie ,,różnicówka"
  • #9 16190169
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Posty: 4356
    Pomógł: 283
    Ocena: 793
    Pobór mocy przy niźszym napięciu skutkuje pobieraniem większego prądu, stąd wybijanie termika.
  • #10 16190793
    kassans
    Poziom 32  
    Posty: 1820
    Pomógł: 130
    Ocena: 411
    @Krzysztof Kamienski To jak wyjaśnisz to że na tablicce jest opisane również 230v ?
  • #12 16191288
    Zbigniew 400
    Poziom 38  
    Posty: 4356
    Pomógł: 283
    Ocena: 793
    Ale termik dobrany do zasilania 380V.
  • #13 16191328
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    Zbigniew 400 napisał:
    Ale termik dobrany do zasilania 380V.
    Nie. Prąd pobierany przez silnik, przy zasilaniu trójfazowym 3x220VAC, będzie proporcjonalnie większy (niemal 2 razy), czyli termik do wymiany. Przy zasilaniu z falownika zbędny.
  • #14 16191680
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Zbigniew 400 napisał:
    Pobór mocy przy niźszym napięciu skutkuje pobieraniem większego prądu, stąd wybijanie termika.

    termik mam regulowany. Przekręciłem na maksymalną pozycję (20'C/40'C), chodzi 3 minuty i dalej się wyłącza.
  • #15 16191713
    kotuniunia
    Poziom 29  
    Posty: 1315
    Pomógł: 74
    Ocena: 305
    karolfelek100793 napisał:
    chodzi 3 minuty i dalej się

    spali jak go będziesz dalej tak traktował. W okolicy nie ma kogoś co się na tym zna?
  • #16 16191759
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Krzysztof Kamienski napisał:
    sprawdź omomierzem, czy kolory przewodów są takie same dla każdego z trzech uzwojeń. (początku i końca).

    Sprawdziłem. Wszystko sie zgadza. Na uzwojeniu czarnym jest 10,4 om, na białym 9,4om, na czerwonym 9,9om.

    Dodano po 7 [minuty]:

    kotuniunia napisał:
    karolfelek100793 napisał:
    chodzi 3 minuty i dalej się

    spali jak go będziesz dalej tak traktował. W okolicy nie ma kogoś co się na tym zna?

    Niestety nie. Wy jesteście najbliżej :D Na pokrywie znalazłem sposób podłączenia w trójkąt jak na zdjęciu Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?
    do zacisku 1 i 3 dałem zasilanie (1- L, 3-N) natomiast kondensator do zacisków 1 i 2. Uruchamia sie i po chwili wzłącza jak wcześniej
  • #17 16192244
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    karolfelek100793 napisał:
    Na pokrywie znalazłem sposób podłączenia w trójkąt jak na zdjęciu
    No i dobrze. Tylko oszczędź sobie eksperymentów ( jeżeli nie chcesz ekskrementów :D z silnika) z kondensatorem. Tylko falownik.

    karolfelek100793 napisał:
    do zacisku 1 i 3 dałem zasilanie (1- L, 3-N) natomiast kondensator do zacisków 1 i 2. Uruchamia sie i po chwili wzłącza jak wcześniej
    I dobrze robi, że się wyłącza, skoro prąd płynący przez termik wynosi obecnie In x 2,5
  • #18 16192279
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Krzysztof Kamienski napisał:
    karolfelek100793 napisał:
    Na pokrywie znalazłem sposób podłączenia w trójkąt jak na zdjęciu
    No i dobrze. Tylko oszczędź sobie eksperymentów ( jeżeli nie chcesz ekskrementów :D z silnika) z kondensatorem. Tylko falownik.

    Więc mówicie że z kondensatorem nie da rady? Koszt falownika zbliżony jest do kosztu silnika na 230V więc prędzej kupię silnik niż falownik. Myślę o tym żeby wyjąć termik i podpiąć na krótko.
  • #19 16192451
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    karolfelek100793 napisał:
    Myślę o tym żeby wyjąć termik i podpiąć na krótko.
    Prosze bardzo, to Twoja maszyna. Rob jak uważasz za słuszne, tylko nie żal się później na Forum, ze Ci poradzili kondensator, a silnik się spalił.
  • #20 16192470
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Krzysztof Kamienski napisał:
    karolfelek100793 napisał:
    Myślę o tym żeby wyjąć termik i podpiąć na krótko.
    Prosze bardzo, to Twoja maszyna. Rob jak uważasz za słuszne, tylko nie żal się później na Forum, ze Ci poradzili kondensator, a silnik się spalił.

    Jestem świadomy tego że silnik ma prawo się spalić. Może chociaż zdąży na siebie zarobić. Koszt nowego energooszczędnego silnika do maszyny na 230V to ok 450zł więc myślę że kupienie nowego silnika jest bardziej opłacalne niż kombinowanie z falownikiem. A silnik i tak niedługo trzeba będzie wymienić bo siadają mu łożyska. Dziękuję zatem za pomoc w podłączeniu tego ustrojstwa! Robicie naprawdę dobrą robotę!! Dzięki!
  • #21 16193719
    riddyk
    Poziom 21  
    Posty: 358
    Pomógł: 34
    Ocena: 109
    Czy przypadkiem pojemność kondensatora nie powinna wynosić mniej niż 40uF, coś w granicy 25-30uF?
    Tak aby prądy pomiędzy uzwojeniami się wyrównały?
  • #22 16194431
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    riddyk napisał:
    Czy przypadkiem pojemność kondensatora nie powinna wynosić mniej niż 40uF, coś w granicy 25-30uF?
    Tak aby prądy pomiędzy uzwojeniami się wyrównały?

    Kompletnie się na tym nie znam, ale przed chwilą też przyszło mi to na myśl. Być może kupiłem za duży kondensator i dlatego silnik się grzeje
  • Pomocny post
    #23 16194608
    tos18
    Poziom 42  
    Posty: 7073
    Pomógł: 1097
    Ocena: 1838
    Tu jest podobny temat wprawdzie maszyna ze sterownikiem efka a nie jak u autora quick ale zasady te same.
    Zdecydowanie odradzam falownik. W tych maszynach oprócz silnika jest dość skomplikowany sterownik kontrolujący obroty i pozycję wału dzięki zespołowi sprzęgło-hamulec.
  • #24 16194933
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    tos18 napisał:
    Tu jest podobny temat wprawdzie maszyna ze sterownikiem efka a nie jak u autora quick ale zasady te same.
    Zdecydowanie odradzam falownik. W tych maszynach oprócz silnika jest dość skomplikowany sterownik kontrolujący obroty i pozycję wału dzięki zespołowi sprzęgło-hamulec.

    Dziękuję ci za ten temat! Mam bardzo podobny silnik, również z komputerem (pozycjonerem igły, automatycznym ryglowaniem itp) Za chwilę go przeanalizuję i okaże się ile zrozumiałem :)
  • #25 16195324
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21891
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    tos18 napisał:
    Zdecydowanie odradzam falownik
    Zaprawdę ? Prawidłowe zainstalowanie falownika i jego oprogramowanie zwiększy komfort i usprawni pracę tej maszyny. Poza tym, gdzie Kolega widzi w TEJ maszynie ,,skomplikowany sterownik i pozycjoner igły" ?? :D
  • #26 16195606
    tos18
    Poziom 42  
    Posty: 7073
    Pomógł: 1097
    Ocena: 1838
    Z dołu wychodzą przewody zasilania sterownika poza tym:
    karolfelek100793 napisał:
    Mam bardzo podobny silnik, również z komputerem (pozycjonerem igły, automatycznym ryglowaniem itp)
  • #28 16197428
    mczapski
    Poziom 40  
    Posty: 6237
    Pomógł: 467
    Ocena: 1656
    Gratulacje. Ale podaj dlaczego według wpisu 7 było źle. Przecież to jest taki sam stan.
    W kontekście informaci firmowej z ulotki sterownik masz podłączony do 1 i 3. Na 3 masz sztuczną fazę z kondensatora, czyli przesunięcie 90 st a nie 120 st. Może to wpływać na pracę tego sterownika i być może lepiej będzie podłączyć do 1 i 2
  • #29 16197485
    karolfelek100793
    Poziom 10  
    Posty: 33
    Ocena: 1
    Według wpisu 7 miałem inaczej podłączone zasilanie. Wtedy miałem L1 na zacisku 1 a N na zacisku 3, natomiast kondensator był na 1 i 2 zacisku. Natomiast teraz mam zasilanie na 1 i 2 a kondensator na 2 i 3, Uzwojenie jest trochę inaczej podłączone. We wpisie 7 miałem podłączone uzwojenie tak- U1 z V2, V1 z W2, W1 z U2 natomiast teraz mam U1 z W2, V1 z U2, W1 z V2, Podczas pierwszego podłączenia silnik się uruchamiał jednak bardzo się grzał. Po 1,5 min włączał się termik, po ominięciu silnik po 5 minutach aż parzył. Więc zmieniłem ustawienie na obecne i śmiga aż miło jak na jedną fazę:)
  • #30 16427663
    radekmako
    Poziom 10  
    Posty: 10
    Ocena: 5
    witam,
    ja też kupiłem maszyny szwalnicze na siłę i chce je przerobić na 230v tylko że silniki nie mają puszek gdzie mogę zamienić uzwojenie z gwiazdy na trójkąt i dopiąć kondensator. Kable od wtyczki idą bezpośrednio w uzwojenie silnika. Czy jest na to jakaś rada??
    Poniżej linki do tabliczek silników i ich środka Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć? Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć? Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć? Silnik 400 V w maszynie szyjącej, zmiana na 230 V - jak prawidłowo podłączyć?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał pomocy w podłączeniu silnika 3-fazowego z maszyny szwalniczej do zasilania 230 V, mając na uwadze, że silnik jest przystosowany do pracy przy napięciu 220/380 V i mocy 550 W. W dyskusji omówiono różne metody podłączenia, w tym przełączenie silnika z połączenia w gwiazdę na trójkąt oraz zastosowanie kondensatora o pojemności 40 uF. Użytkownicy podawali różne schematy podłączenia, jednak pojawiły się również ostrzeżenia dotyczące użycia kondensatora, sugerując, że lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie falownika. Ostatecznie, po kilku próbach, użytkownik zdołał poprawnie podłączyć silnik, co pozwoliło na jego prawidłowe działanie bez przegrzewania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA