Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyrkulacja do wody bieżącej. Zakładać czy nie?

15 Sie 2017 14:30 2112 15
  • Poziom 7  
    Czy ktoś mi podpowie, czy warto podłączać cyrkulację do ciepłej wody?
    Ma mieszkanie 54 metry. Wieszam piec kondensacyjny z zasobnikiem - Termet 20kV.
    Od Pieca do łazienki idą rury długości około 17 mb, czyli cała pętla ma ok 34 m.
    Hydraulicy założyli mi obieg do cyrkulacji.
    Ale jeden z instalatorów zwrócił uwagę, że to znacząco podraża koszty użytkowania wody ciepłej.
    Faktycznie, kiedy woda krąży to się wychładza.
    Mam zatem kilka pytań:
    - O ile cyrkulacja podroży używanie ciepłej wody? Da się to jakoś oszacować?
    - Czy są jakieś systemy czujniki, czasowe, czy cieplne, które pozwalają tak zaprogramować tą cyrkulację, żeby straty były minimalne?
    - Czy można cyrkulację wyłączyć, nawet kiedy pompa jest już założona? I jak to wpływa na korzystanie z wody.
    - Mój instalatro mówi, żeby na razie cyrkulacji nie instalować. Ze jak woda będzie za długo zimna to się pompę doinstaluje. To dobry pomysł?
    - Właśnie jak długo leci zimna woda 17 mb od piecyka z zasobnikiem? Czy straty (koszt) wylanej zimnej wody jest mniejszy czy większy od dobrze ustawionej cyrkulacji?

Dziękuję z góry za porady i odpowiedzi.
  • IGE-XAO
  • Poziom 38  
    bobo6969 napisał:
    Od Pieca do łazienki idą rury długości około 17 mb
    Mam piec ok 3 m od kranu. Zanim płomień się zapali i woda nagrzeje to wylatuje ok. 4 litrów wody zimnej . U ciebie wyleci 2 x więcej .
    bobo6969 napisał:
    Czy można cyrkulację wyłączyć, nawet kiedy pompa jest już założona?
    Można.
    bobo6969 napisał:
    Czy są jakieś systemy czujniki, czasowe, czy cieplne, które pozwalają tak zaprogramować tą cyrkulację, żeby straty były minimalne?
    Pewnie są , ale zazwyczaj polega to na obniżeniu temp. podczas " przerwy " i podniesieniu jej podczas poboru. Zatem tu zyskasz/tam stracisz . :cry:
  • Poziom 7  
    Dzięki za te informacje.
    Ale masz pewnie piec przepływowy a ja z zasobnikiem, więc tu wody zimnej powinno być chyba trochę mniej.
    Czy się mylę?
  • Poziom 40  
    bobo6969 napisał:
    O ile cyrkulacja podroży używanie ciepłej wody? Da się to jakoś oszacować?

Nie wiem czy na pewno podroży. Weź pod uwagę ile wody będziesz marnował czekając aż zacznie lecieć ciepła woda z kranu. Licząc koszt tej utraconej wody i porównując z kosztem prądu do pompy i stratą ciepła z wody może się okazać że wyjdziesz na zero albo nawet na plus jeśli kran jest daleko od pieca i po odkręceniu wylatuje dużo zimnej wody.
  • IGE-XAO
  • Poziom 7  
    Xantix napisał:
    bobo6969 napisał:
    O ile cyrkulacja podroży używanie ciepłej wody? Da się to jakoś oszacować?

Nie wiem czy na pewno podroży. Weź pod uwagę ile wody będziesz marnował czekając aż zacznie lecieć ciepła woda z kranu. Licząc koszt tej utraconej wody i porównując z kosztem prądu do pompy i stratą ciepła z wody może się okazać że wyjdziesz na zero albo nawet na plus jeśli kran jest daleko od pieca i po odkręceniu wylatuje dużo zimnej wody.

No ale właśnie czy to jest gdzieś policzone? Instalator mówi, że woda się wyziębia w ciągu nawet 15 min w rurach. Czyli cyrkulacja musiałaby praktycznie cały czas kręcić tą wodę. Z drugiej strony w hotelach mają takie systemy, a biorąc pod uwagę długość instalacji koszty mogłyby być ogromne. Sam więc nie wiem, co się opłaca.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    bobo6969 napisał:
    Czy ktoś mi podpowie, czy warto podłączać cyrkulację do ciepłej wody?

To zależy jakie kryterium się przyjmie do oceny "czy warto"?
    Jeżeli tym kryterium są koszty montażu to nie warto.
    Jeżeli tym kryterium są koszty eksploatacji to zależy jak będziesz korzystał z wody. Jeżeli zmywasz ręcznie każdy talerz i każdą szklankę i na zasadzie, że każdy zmywa zaraz po użyciu to warto. Jak jest zainstalowana zmywarka to nie warto.
    Jeżeli chodzi o funkcjonalność i wygodę to warto.

bobo6969 napisał:

- O ile cyrkulacja podroży używanie ciepłej wody? Da się to jakoś oszacować?

- Właśnie jak długo leci zimna woda 17 mb od piecyka z zasobnikiem? Czy straty (koszt) wylanej zimnej wody jest mniejszy czy większy od dobrze ustawionej cyrkulacji?

Da się oszacować, ale bez wiedzy jakiejś średnicy są rury, jak ocieplone i jak będzie użytkowana instalacja oraz jaką ma wydajność bateria to można tylko wróżyć.

bobo6969 napisał:

- Czy są jakieś systemy czujniki, czasowe, czy cieplne, które pozwalają tak zaprogramować tą cyrkulację, żeby straty były minimalne?

Są. Przeważnie ludzie montują zegary, które uruchamiają cyrkulację o określonych porach dnia, kiedy domownicy są w domu i kiedy korzystają z ciepłej wody w kuchni.
    Ale można też zastosować czujkę ruchu, która załączy pompkę cyrkulacyjną, kiedy ktoś wejdzie do kuchni. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie w kuchni łącznika dzwonkowego i układu czasowego tzw. zegara schodowego, który po przyciśnięciu przycisku załączy pompkę cyrkulacji na pewien czas np. na 5 min. Ale wtedy trzeba nauczyć domowników, że zanim będą chcieli skorzystać z ciepłej wody to muszą wcisnąć przycisk.

bobo6969 napisał:

- Czy można cyrkulację wyłączyć, nawet kiedy pompa jest już założona? I jak to wpływa na korzystanie z wody.

Można. Wpływa to tak jakby nie było cyrkulacji, czyli trzeba chwilę zaczekać na ciepłą wodę.

bobo6969 napisał:

- Mój instalatro mówi, żeby na razie cyrkulacji nie instalować. Ze jak woda będzie za długo zimna to się pompę doinstaluje. To dobry pomysł?

Pompka kosztuje kilka stówek. Jak Cię stać to montuj, bo wyłączyć można zawsze. Później też można dołożyć, ale instalację pod sterowanie watro byłoby mieć, bo później to już będzie drożej zainstalować. Później pozostają już tylko systemy bezprzewodowe.
  • Poziom 7  
    Dzięki wielkie. To mi wiele wyjaśnia.
    Mieszkanie jest dla nas na lato i pod wynajem czasem, więc czasowe rozplanowanie nie wchodzi w grę. Także trudno gości instruować o guziku.
    Ale czujka ruchu to już coś. Rzecz jednak w tym, że nie pociągnę już kabla z łazienki do pieca, bo ściany właśnie są malowane. Ale może istnieje czujka z systemem radiowym? Byłoby idealnie. Mój piec to ecocondens integra 2 plus - Termet i chyba można czujnik temperatury załączyć więc może i czujka poszłaby na radio.
    Myślę o tym, bo w kuchni piec wisi z 2 metry od zlewu i ma zasobnik, więc tam nie mam cyrkulacji, natomiast problem dotyczy łazienki (wspomniane 17 mb). Jeśli ktoś nie wpada do łazienki, żeby od razu myć ręce, ale idzie pod prysznic, czy też korzysta z toalety, to czujka spoko powinna obrócić wodę w cyrkulacji.
    Czy dobrze myślę? Czyli czujka w łazience to rozwiązanie? Wygodne i ekonomiczne? Czy tylko jest taka radiowa?
    I nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Problemem z późniejszym montowaniem cyrkulacji jest podłączenie czujek, czy dzwonka na kablu. Ale tu już mam pozamiatane, bo ściany właśnie są malowane. Chodzi mi jedynie o to, czy poźniej można pompę domontować. Nie jest to wielki dla mnie wydatek generalnie, ale w trakcie remontu mieszkania wolałbym go odłożyć na później.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista - systemy grzewcze
    bobo6969 napisał:
    Ale może istnieje czujka z systemem radiowym? Byłoby idealnie. Mój piec to ecocondens integra 2 plus - Termet i chyba można czujnik temperatury załączyć więc może i czujka poszłaby na radio.

Są i radiowe sterowniki/programatory kotłów jak i radiowe czujki ruchu.
    Robiąc instalacje u ludzi kompleksowo tj. elektrykę, alarmy, kamery, automatykę, CO to standardowo robię automatykę sterującą pompą cyrkulacyjną czy też zabezpieczającą przed zalaniem domu oraz wyłączającą zbędne obwody elektryczne podczas nieobecności domowników w oparciu o centralkę alarmową. Na tym etapie są to bardzo tanie rozwiązania, ponieważ opierają się na i tak montowanym systemie alarmowym oraz czujnikach antywłamaniowych oraz możliwościach w zakresie automatyki nowoczesnych central alarmowych.
    W tym celu wykorzystuję czujki kontaktronowe (montowane w drzwiach np. do ubikacji czy łazienki) lub czujki ruchu PIR.

bobo6969 napisał:

I nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Problemem z późniejszym montowaniem cyrkulacji jest podłączenie czujek, czy dzwonka na kablu. Ale tu już mam pozamiatane, bo ściany właśnie są malowane. Chodzi mi jedynie o to, czy poźniej można pompę domontować. Nie jest to wielki dla mnie wydatek generalnie, ale w trakcie remontu mieszkania wolałbym go odłożyć na później.

Aby można było później domontować pompę to ciepła woda musi być poprowadzona 2 rurami oraz musi być przewidziane miejsce zamontowania tej pompki i tak ponoć masz zrobione. Jeżeli tak to można w późniejszym czasie zamontować pompkę cyrkulacyjną oraz sterowanie radiowe tą pompką. Można zastosować zarówno przycisk jak i czujkę ruchu bezprzewodowe.
    Oczywiście gdyby była możliwość ułożenia przewodu to byłoby o tyle lepiej, że nie trzeba by było wymieniać baterii w przycisku czy w czujce ruchu. Poza tym czujki i przyciski bezprzewodowe są droższe niż czujki i przyciski przewodowe.
    Można zastosować np. system Zamel Extra Free, ale tego typu rozwiązań jest cała masa

Dodano po 11 [minuty]:

Christophorus napisał:
    Są też różnego rodzaju czujniki przepływu cieczy. Odkręcasz kran z ciepłą wodą, czujnik włącza pompkę. Co prawda nie od razu, ale dość szybko powinna pojawić się ciepła woda. Minusem jest trochę wysoka cena tego rodzaju czujników.

Czujniki przepływu się nie sprawdzają, ponieważ pompki cyrkulacyjne mają dość małą wydajność i potrzebują chwilę czasu, aby obrócić wodą w rurach. Ponadto napływająca ciepła woda szybko oddaje ciepło rurze. Ciepła woda w punkcie czerpalnym się pojawi dopiero wtedy, kiedy rura już zrobi się ciepła.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    U mnie od 7 lat jest najtańsza z Allegro pompka cyrkulacyjna (około 100zł) chyba 45Wat i podłączona do kontaktu przez prymitywny zegar sterujący , z obrotową tarczą (około 12zł) na zapadkach jest ustawione że włącza się co pół godziny na jakieś 8 min, a w środku nocy (24-5) nie włącza. Woda w rurach niewiele ostyga przez te pół godziny (wszystkie rury w gąbkowych kondonikach)
    Komfort korzystania z wody bardzo fajny, bez pompki szczególnie rano, lub po pracy trzeba było sporo wody upuścić aby mieć ciepłą wodę, około 12 metrów rury.
    Mając kilka osób w rodzinie to bardzo opłaca się dawać cyrkulację.
    Jesteś pewien, że jest to pompa do CWU?
    45W to coś dużo za dużo i wygląda na to, że jest to typowa żeliwna pompa do wody kotłowej, a nie pompa do ciepłej wody użytkowej.
    Typowe pompy do CWU maja korpusy z mosiądzu, plastiku lub stali nierdzewnej i mają moce poniżej 30W. Dobre, markowe pompy mają moce rzędu nawet poniżej 10W do 15W.
    Te z korpusami żeliwnymi są tylko i wyłącznie do wody kotłowej i nie mogą być stosowane do wody pitnej.

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Siedem lat temu też miałem dylemat czy kupować, dużo ludzi pisało że się nie opłaca, a jak już pompa to jakieś super cuda z ceramicznymi panewkami, i jakieś firmówki.

A więc kupiłem do testu najtańsze co było na Allegro, chińska pomarańczowa prostokątna puszka i do jej dokręcona mosiężna turbina, co do mocy może się pomyliłem, bo podobne w necie mają 23-25Wat.
    Lata mijają a ta testowa chińszczyzna dalej działa. :D
    Teraz sobie nie wyobrażam żeby nie mieć tej pompki.
  • Poziom 43  
    PO pierwsze pompy do CWU są nierdzewne , po drugie warto pompke załączać zegarem lub świtłem w łazience.

Np. u mnie działa tylko wtedy jak grzeje zasobnik CWU i woda w zasobniku jest mieszana i więcej i szybciej się nagrzewa wody wtedy w porównaniu do pracy bez pompki.
  • Poziom 28  
    Plumpi napisał:
    Te z korpusami żeliwnymi są tylko i wyłącznie do wody kotłowej i nie mogą być stosowane do wody pitnej.

Czy ciepłą wodę używasz do picia i gotowania?
    Sstalone napisał:
    Plumpi napisał:

Czy ciepłą wodę używasz do picia i gotowania?

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii czy w Polsce?
    Tylko Brytyjczycy mają podwójne krany, jeden z ciepłą, a drugi z zimną wodą.
    W Polsce zarówno zimna jak i ciepła woda trafia do jednej baterii kranowej. Lejąc zimną wodę do czajnika zawsze dostanie się choćby odrobina wody z obiegu zasobnika CWU, czyli ciepłej wody.
  • Poziom 1  
    Rozwiązaniem włączania cyrkulacji jest proste urządzenie, które ja u siebie zamontowałem i sprawdza się już od ponad pół roku. Woda jest prawie natychmiast, a jednocześnie woda w zasobniku się nie wychładza ponieważ cyrkulacja nie działa cały czas. poniżej podaję link do tego urządzenia. Urządzenie nazywa się eco-circulation na youtubie jest film jak to działa.