Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A

grala1 25 Lis 2017 00:07 4200 3
 • Przedstawiam Wam tutaj jeden z popularniejszych modłów służących do zasilania silnika krokowego unipolarnego. Moduł wraz z silnikiem krokowym można kupić z Chin w cenie od niespełna 1,5$ z wysyłką, dostępne też na Allegro i innych portalach aukcyjnych. Wymiary płytki to 40,5x23mm.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Na płytce mamy dwie listwy goldpin. Jedna cztero-pinowa służy do sterowania silnikiem gdzie mamy wejścia od IN1 do IN4, druga cztero-pinowa to zasilanie sterownika (+,-) oraz zworka (włożona zworka to zasilanie silnika równe zasilaniu sterownika) na tej listwie służąca do zasilania silnika gdzie zasilanie możemy wziąć z zasilania sterownika które jest wedle producenta powinno być w przedziale 5-12V lub z zewnątrz ale należy pamiętać że napięcie nie może to przekroczyć 50V –wyższe napięcie może uszkodzić układ ULN2003A trzeba też zwrócić uwagę na prąd gdy użyjemy innego silnika – maksymalny prąd z ULN2003A to 500mA. Wyższe zasilanie możemy wykorzystać przy zasilaniu innego silnika, nasz badany silnik to 28BYJ-48 gdzie zasilanie dla niego powinno wynosić 5V.
  Opis listwy zasilającej goldpin - czerwona strzałka - plus, czarna - minus, pomarańczowa - zasilanie silnika.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Ponadto na płytce mamy też 4 diody LED służące do wizualizacji tego co dzieje się na wyjściach układu. Silnik podłączany jest do sterownika poprzez złącze JST-XH-05.
  Moduł działa w bardzo prosty sposób. Po podaniu stanu wysokiego na wejście IN1 otrzymujemy stan niski na złączu silnika gdzie podłączany jest przewód niebieski, zostaje to zasygnalizowane wysterowaniem diody LED A.
  Podanie stany wysokiego na wejście IN2 powoduje pojawienie się stanu niskiego na przewodzie różowym co sygnalizowane jest diodą LED B.
  Podanie stany wysokiego na wejście IN3 powoduje pojawienie się stanu niskiego na przewodzie żółtym co sygnalizowane jest diodą LED C.
  Podanie stany wysokiego na wejście IN4 powoduje pojawienie się stanu niskiego na przewodzie pomarańczowym co sygnalizowane jest diodą LED D.
  Przewód czerwony jest połączeniem wspólnym dla wszystkich czterech cewek. Tutaj mamy podanego plusa z zasilana modułu poprzez zworkę na listwie goldpin zasilającą nasz sterownik.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Co do silnika to jest to silnik czterofazowy o mocy ok. 0,03Nm z krokiem 11,25 z przekładnią 1:64 co oznacza że przy sterowaniu np. falowym lub pełno okresowym musimy wykonać 2048 kroków by zrobić pełny obrót na wyjściu przekładni.
  Teraz troszkę teorii by wiedzieć jak tym się posługiwać.
  Silnik krokowe można podzielić na unipolarne oraz bipolarne. Sterowanie silników krokowych unipolarnych jest łatwiejsze, mniej skomplikowane niż silników bipolarnych.
  W silniku krokowym prędkość nie zależy od wartości napięcia zasilającego a od częstotliwości kroków a kierunek obrotów zależy od sekwencji kroków.
  W opisie tym przedstawię jak sterować silnik unipolarny falowo, pełnokrokowo oraz półkrokowo.

  Sterowanie falowe.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Przy sterowaniu falowym zwanym też sterowaniem jednofazowym zawsze zasilana jest tylko jedna cewka czyli w każdym kroku wykorzystujemy tylko połowę uzwojenia z jednej pary. Stwierdzić można że przy tym typie sterowania wykorzystujemy tylko ¼ wszystkich dostępnych cewek/uzwojeń silnika. Sterowanie dość proste lecz przy jego użyciu zmniejszamy osiągi użytego silnika.

  Sterowanie pełnokrokowe.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Przy sterowaniu pełnokrokowym zwanym też sterowaniem dwufazowym zawsze są zasilane dwie cewki silnika krokowego. Trzeba zaważyć że tutaj nigdy nie zasilamy w tym samym czasie jednocześnie dwóch cewek z jednej pary jednocześnie. Ten typ sterowania pozwala nam wykorzystać bardziej nasz silnik. W tym przypadku zawsze pracują dwa z czterech uzwojeń czyli wykorzystujemy połowę dostępnych cewek/uzwojeń silnika.

  Sterowanie półkrokowe.
  Sterowanie silnika krokowego 28BYJ-48 z użyciem modułu opartego na ULN2003A
  Jak widać sterowanie półkrokowe jest bardziej skomplikowane niż sterowanie falowe i pełnokrokowe. Sterowanie to jest połączeniem dwóch wcześniej opisanych sterowań. W przypadku takiego sterowania mamy dwa razy krótszy krok co daje nam większą dokładność, uzyskujemy tutaj mniejszy efekt rezonansu silnika, który bardziej objawia nam się w sterowaniu falowym czy pełnokrokowym. O ile przy sterowaniu jednofazowym czy dwufazowym gdzie sekwencja sygnałów sterujących powtarza się co cztery takty tak w sterowani półkrokowy powtarza się ono co 8 taktów. Przy użyciu sterownia pólokresowego w porównaniu do sterowań opisanych wcześniej przy tej samej częstotliwości sygnałów sterujących mamy dwa razy wolniejszą prędkość silnika.

  Poniżej program napisany w Bascom przez forumowicza „~~~pio~~~” (który wyraził zgodę na wykorzystanie go tutaj) gdzie możemy przetestować nasz moduł wraz z silnikiem przy użyciu wyżej opisanych typów sterowań. Dodałem kilka opisów w programie by można było przerobić go w łatwy sposób na każdy typ opisanego tutaj sterowania.
  Kod: vbnet
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod

  Poniżej filmy przedstawiające wykorzystanie zestawu i każdego z opisanych sterowań.

  Sterowanie falowe.

  Sterowanie pełnokrokowe.

  Sterowanie półkrokowe.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.
  Offline 
 • MetalworkMetalwork
 • MetalworkMetalwork
 • #3
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.
  Tytuł jak i treść poprawiłem.
  Faktycznie powieliłem błąd często spotykany w sieci - nie jest to sterownik silnika krokowego a jedynie moduł zasilający go.
  Za wprowadzanie w błąd przepraszam.