Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśmy led na schodach świecą bardzo słabo (żarzą)

Atena150 11 Lis 2018 14:00 813 35
  • #1 11 Lis 2018 14:00
    Atena150
    Poziom 3  

Witam,
    Nowe budownictwo. Nowa instalacja elektryczna. Taśmy led podłączone (lutowane) wczoraj nie świecą pełnym światłem - zaledwie żarzą się. Schodów jest 16 każdy ma taśmę led 70 cm , moc taśmy 4,8 W / m zasilacz 60 W. Co jest nie tak? Jaka może być przyczyna? z góry dziękuję za pomoc.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 11 Lis 2018 14:12
    xury
    Poziom 39  

Pomiar napięcia i prądu co pokazuje?
    Jak zasilane są taśmy?
    Z jednej czy z obu stron?

0
  • #5 11 Lis 2018 14:59
    kj1
    Specjalista elektryk

Atena150 napisał:
    Schodów jest 16 każdy ma taśmę led 70 cm , moc taśmy 4,8 W / m zasilacz 60 W

16x4,8W=77W zasilacz 60W, do tego spadki napięć na przewodach zasilających. I co się dziwisz?

0
  • #6 11 Lis 2018 15:01
    kkknc
    Poziom 42  
  • Sklep HeluKabel
  • #7 11 Lis 2018 15:06
    mawerix123
    Poziom 38  

Atena150 napisał:
    Co jest nie tak?

A kto go tam wie... podaj więcej danych zasilacza i LEDów i narysuj schemat połączeń.

kj1 napisał:
    16x4,8W=77W

I jeszcze 16x0,7x4,8 = 53,7 W ;)

0
  • #9 11 Lis 2018 16:35
    Atena150
    Poziom 3  

Taśmy led zasilane z jednej strony. zasilacz 60 W jest w porządku. Taki ustalał pierwszy elektryk i on też zamontował zasilacz. Ledy lutowane przez informatyka i nie było mierzone napięcie. Jednak już od podłączenia pierwszej taśmy tak źle świeciły. Dodam jeszcze że czasem przy włączaniu z przełącznika schodowego górnego na początku rozbłysną pełnym światłem jak flesh i zaraz gasną i ćmią.

0
  • #10 11 Lis 2018 17:00
    kkknc
    Poziom 42  

Więc może być zwarcie / upływ i zasilacz próbkuje. Pomiar napięcia i prądu. Odłączajac i mierząc jedną taśmę.

0
  • #11 11 Lis 2018 17:34
    Atena150
    Poziom 3  

Wówczas jedna taśma by świeciła jak trzeba a nawet jedna nie świeciła dobrze.

Dodano po 1 [minuty]:

Sterrownika nie ma żadnego. Jest tylko zasilacz.

0
  • #12 11 Lis 2018 17:44
    Zdzisław1980
    Poziom 18  

Zasilacz jest za daleko od schodów. Za długi i za cienki przewód zasilający LED-y.
    Tak mówią fusy z kawy którą właśnie wypiłem.

0
  • #13 11 Lis 2018 17:44
    kkknc
    Poziom 42  

Atena150 napisał:
    Wówczas jedna taśma by świeciła jak trzeba a nawet jedna nie świeciła dobrze.

Zastanów się co piszesz. Fizyka w szkole podstawowej jest jedną. I do dziś się nie zmieniła.

0
  • #14 11 Lis 2018 22:51
    Atena150
    Poziom 3  

Zasilacz jest w pomieszczeniu gospodarczym tuż obok schodów. Ja się na tym nie znam dlatego tu napisałam i liczyłam na pomoc ale widzę, że niektórzy sobie z tego kpią :(
    To przykre.

0
  • #15 11 Lis 2018 22:56
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

@Atena150 Nikt nie kpi, ale....skąd możemy wiedzieć co tam się stało ? Trzeba pomierzyć napiecia i na wyjściu i wejściu zasilacza. To przynajmiej na początek.

0
  • #16 12 Lis 2018 06:32
    kkknc
    Poziom 42  

Atena150 napisał:
    Zasilacz jest w pomieszczeniu gospodarczym tuż obok schodów. Ja się na tym nie znam dlatego tu napisałam i liczyłam na pomoc ale widzę, że niektórzy sobie z tego kpią :(
    To przykre.

To jaką pomoc chcesz jak się na tym nie znasz? Nie masz podstawowych narzędzi do sprawdzenia?
    To trzeba fizycznie sprawdzić i ocenić.

A ty liczysz że napiszesz i ktoś ci napisze wejdź tyłem na schody na górze obróć się 3razy w prawo, zejdź do kuchni i sypnij solą przez lewe ramię i będzie działać.
    Do naprawy jest potrzebne podstawowa wiedza, bardzo podstawowa. Wystarczy że szkoły podstawowej, a nie że się nie znam. Do tego miernik i lutownica. Bez tego ani rusz. I nic więcej nie da się napisać.

Zaraz się okaże że włącznik zamiast włączać 230V do zasilacza przepuszczają 12V do taśmy bo.

Atena150 napisał:
    Dodam jeszcze że czasem przy włączaniu z przełącznika schodowego górnego na początku rozbłysną pełnym światłem jak flesh i zaraz gasną i ćmią.

Albo całość instalacji podłączona że.......

0
  • #17 12 Lis 2018 09:41
    kj1
    Specjalista elektryk

Atena150 napisał:
    Ja się na tym nie znam dlatego tu napisałam i liczyłam na pomoc

Jedyne co można Tobie poradzić, to wezwanie osoby, która to montowana, żeby naprawił to co sknocił.
    Nikt z nas nie wie jak została Twoja instalacja zmontowana, a Ty nie jesteś w stanie nam tych informacji przekazać.

0
  • #18 12 Lis 2018 10:14
    krzychupar
    Poziom 40  

Ty nie zatrudniaj do takich rzeczy informatyka a dobrego elektryka.

0
  • #19 12 Lis 2018 11:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Napisałaś, że zasilacz jest dobry. Nie do końca bym się z tym zgodził, a to dlatego, że już przy podłączeniu pierwszej taśmy led było z nim coś nie tak, skoro ona już słabo świeciła. W tym momencie ten co to podłączał powinien był się zastanowić co jest nie tak a nie łączyć kolejne taśmy. Gdybym to ja miał coś takiego komuś zamontować, to najpierw sprawdziłbym każdą taśmę indywidualnie (przed montażem) na stole, a potem spiąłbym je razem i podłączył pod zasilacz. Gdyby świeciły właściwie, to zostawiłbym je tak włączone, aby zobaczyć czy zasilacz się nie nagrzewa. Po takich testach przystąpiłbym do montażu na schodach.

Co teraz zrobić? Jak jest możliwość to sprawdzić podłączenie zasilacza po stronie pierwotnej, tzn. czy nie ma jakiegoś ewidentnego błędu (np. wpięty pomyłkowo w szereg z jakąś żarówką z górnego oświetlenia).

Inna opcja to podmiana zasilacza na inny ale trzeba go niestety mieć. Gdyby był, to podłączyć go bezpośrednio do led (wyjściem 12VDC) i z drugiej strony kablem z wtyczką do gniazda 230V. Wcześniej oczywiście odłączenie obecnego po stronie wyjścia 12VDC.
    Jeszcze inna opcja to użycie do próby akumulatora żelowego 12V ale nie każdy ma takie coś pod ręką. W każdym razie należy stwierdzić, czym spowodowane jest tak słabe świecenie. Zakładam, ze instalator połączył to wszystko równolegle a nie szeregowo lub mieszanie.

0
  • #20 12 Lis 2018 13:21
    adversus
    Poziom 26  

Jeśli taśmy się tylko lekko tlą ale nie pulsują to prawdopodobnie możliwe że przy końcu jest zwarcie, tak czy inaczej nie obejdzie się bez pomiarów kogoś kto ma o tym pojęcie.

kj1 napisał:
    Atena150 napisał:
    Schodów jest 16 każdy ma taśmę led 70 cm , moc taśmy 4,8 W / m zasilacz 60 W

16x4,8W=77W zasilacz 60W, do tego spadki napięć na przewodach zasilających. I co się dziwisz?

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.14. Nie wysyłaj wiadomości nie związanych z tematem .

0
  • #21 12 Lis 2018 17:07
    Atena150
    Poziom 3  

[/quote]
    16x4,8W=77W zasilacz 60W, do tego spadki napięć na przewodach zasilających. I co się dziwisz?[/quote]

chyba się pomyliłeś w obliczeniach delikatnie. 4,8 W jest na m bieżący taśmy. a tu każdy schodek ma 70 cm. więc 16 x 0,7 m = 11,2 m x 4,8 W = 53,76 W

Do wszystkich szyderców. Intsalacje elektryczną robił wykwalifikowany elektryk od dewelopera.
    Niestety nie mam z nim kontaktu. Natomiast nie jest łatwo o elektrya dlatego kolega informatyk stwierdził że podoła i coś nie wyszło. Ja się nie znam i miałam nadzieję, że znajdę tu pomoc. Niektorzy się starają natomiast inni mają żenujące odzywki z cyklu wróżek zza siedmiu mórz!

0
  • #22 12 Lis 2018 17:28
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Tylko czy elektryk już wszystko podłączył a kolega informatyk jedynie zamontował taśmy i zasilacz? Gdybym to ja miał komuś przygotować samą instalację, to na koniec sprawdziłbym czy wszystko działa zgodnie z założeniami, nawet nie mając zasilacza i taśm led.
    Miałem kiedyś przypadek, że ktoś sam nie mógł sobie poradzić z podobnym przypadkiem, tzn. podświetlenie schodów halogenami na 12V i okazało się, że odwrotnie podłączył zasilacz elektroniczny który uległ uszkodzeniu. Gdy podłączyłem go prawidłowo to już niestety nie zadziałał. Oczywiście u ciebie tak nie musi być.

0
  • #23 12 Lis 2018 17:39
    kkknc
    Poziom 42  

.................................... Nic więc przez internet nie da rady zrobić i wymyśleć. Czas działać i sprawdzać co i jak.
    Bez tego ani rusz.
    Zbędne usunąłem . Moderator K.R.

0
  • #24 12 Lis 2018 18:28
    kj1
    Specjalista elektryk

Atena150 napisał:
    chyba się pomyliłeś w obliczeniach delikatnie. 4,8 W jest na m bieżący taśmy. a tu każdy schodek ma 70 cm. więc 16 x 0,7 m = 11,2 m x 4,8 W = 53,76 W

Rzeczywiście pomyliłem się. Zwrócił już na to uwagę kol. Mawerix123. Przepraszam.
    Atena150 napisał:
    Ja się nie znam i miałam nadzieję, że znajdę tu pomoc.

Powtórzę:
    kj1 napisał:
    Jedyne co można Tobie poradzić, to wezwanie osoby, która to montowana, żeby naprawił to co sknocił.
    Nikt z nas nie wie jak została Twoja instalacja zmontowana, a Ty nie jesteś w stanie nam tych informacji przekazać.

Powiedz, proszę, jak sobie naszą pomoc wyobrażasz?
    Trzeba do Ciebie pojechać, sprawdzić połączenia wykonać kilka pomiarów (bo przecież Ty tego zrobić nie potrafisz) i znaleźć przyczynę.

Nie da się tego zrobić zdalnie.

Atena150 napisał:
    Natomiast nie jest łatwo o elektrya

Chcesz nam wmówić, że w Rzeszowie nie ma elektryków?
    Kpisz, czy o drogę pytasz?
    Kto tu z kogo szydzi?

0
  • #25 12 Lis 2018 18:40
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Czy ten zasilacz jest zamontowany gdzieś, gdzie jest do niego łatwy dostęp? Jeżeli tak, to najpierw sprawdziłbym czy do niego dociera pełne napięcie ~230V. Można to sprawdzić za pomocą prostej probówki, tj. żarówka z oprawką i z podłączonym kablem. Musi to jednak zrobić osoba, która zajmuje się elektryką na co dzień.

0
  • #26 12 Lis 2018 21:08
    hajy
    Poziom 19  

Witam

Może zrób zdjęcia zasilacza oraz wszystkich połączeń może z tego coś da się wywnioskować.

Pozdrawiam Romek

0
  • #27 13 Lis 2018 10:55
    szogun
    Poziom 19  

Nie to żebym wróżył z fusów ale zamień bieguny zasilania i będzie dobrze ! Miałem tak przy ledowym podświetleniu barku .

Powodzenia

szogun

0
  • #28 15 Lis 2018 13:09
    Atena150
    Poziom 3  

Taśmy led na schodach świecą bardzo słabo (żarzą) Taśmy led na schodach świecą bardzo słabo (żarzą)
    Witam wszystkich. powyżej zdjęcie podpięcia zasilacza. Zasilacz był podpinany przez elektryka, który jest tak zajęty że od 3 miesięcy czekam na jego wizyte żeby podłączył te ledy pod schodami i cały czas przesuwa terminy albo nie odbiera telefonu.

Dodano po 1 [minuty]:

Szogun, mógłbyś coś więcej na temat tych biegunów zasilania powiedzieć? Tak łopatologicznie proszę bardzo. Mam już dość niesłownych elektryków. :(

0
  • #29 15 Lis 2018 13:47
    krzychupar
    Poziom 40  

Ten transformator służy do zasilania lamp halogenowych a nie do taśm led.

0
  • #30 15 Lis 2018 13:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Szogunowi chodziło o zamianę biegunów na wyjściu zasilacza (plusa z minusem). Z tego co widać, to masz zasilacz do halogenów a nie do taśm led.
    Zasilacz do led powinien mieć określony plus i minus na wyjściu. Taśmy powinny być połączone równolegle (plusy z plusami, minusy z minusami). Wtedy wspólny ich plus (+) ma być przyłączony do plusa (+) zasilacza, i analogicznie minus (-) do minusa zasilacza (-).
    Twój zasilacz ma podane na wyjściu 11,3V ~5A bez określonych biegunów (plusa i minusa).

0