Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

heniek07 11 Sty 2019 22:50 498 16
  • #1 11 Sty 2019 22:50
    heniek07
    Poziom 13  

Przedstawiam schemat solar tracker-a na układzie L272M i jasno świecących czerwonych diodach LED. Układ działał, kiedy diody były rozchylone o niewielki kąt i oświetlane ciągle przez słońce. Reagował również poprawnie kiedy diody były przylutowane prosto i przykryte przesłoną. Jeśli dioda wychodziła z cienia silnik wycieraczek obracał się w odpowiednim kierunku, jeśli obie były w cieniu stał.
    Wersja z mostkiem H na przekaźnikach samochodowych została sprawdzona prze ze mnie w montażu na pająka. Przekaźnik pobierał prąd 120 -140 mA. L272M to podwójny wzmacniacz operacyjny mocy według not katalogowych o obciążeniu 0,7-1A w zależności od producenta. Ja znalazłem go w silniczku regulacji reflektora samochodów, grypy VAG z lat 90 wyprodukowanego przez Bosch. Pełnił tam rolę sterownika silnika DC. W silniczkach Hella są układy TLE4201 – 4206. Spaliłem TLE4201 podczas prób. Miałem tylko jeden silniczek z TLE4201 wśród 6 kupionych na szrocie za 25 zł. Oba typu układów scalonych nadają się do tego rozwiązania, różnią się tylko obudową – L272M jest mniejszy (DIP-8). Zajmowałem się silniczkami regulacji reflektorów ponieważ są to jakieś serwomechanizmy i miałem zamiar podobne rozwiązanie wykorzystać do poziomego obracania panelami fotowoltaicznymi. Na obecną chwilę powinno się udać na 90%. Sterowanie będzie mechanizmem zegarowym z wykorzystaniem serwomechanizmu zbudowanego na wspomnianym wyżej wzmacniaczu operacyjnym. Informację zwrotną o obrocie mam zamiar otrzymać przy pomocy postawionego pionowo tylnego mostu Żuka, który pozostał mi po budowie traktorka. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7700395#7700395
    Solar tracker według zamieszczonych schematów miałby sterować panelami fotowoltaicznymi tylko w osi pionowej. Co nie dyskwalifikuje go do zastosowania w obu osiach - mam taką nadzieję. Użyłem L272M ponieważ bezpośrednio z jego wyjść można sterować mostkiem H z przekaźnikami samochodowymi, co według mnie znakomicie upraszcza konstrukcję. Potrzebna jest naprawdę znikoma ilość elementów, układ nie wymaga też żadnych elementów regulacyjnych. Obecnie mam niewiele czasu i zajmuję się bardziej elementami mechanicznymi mojej obrotnicy. Zanim przy pomocy metody prób i błędów powstało to rozwiązanie wykonałem kilka prototypów. Nawet sprawdzałem 40 letnie rozwiązanie, które w 1978 r. opracował Jeff Damm, potem przerobiony schemat znalazł się w Nowy Elektronik 4/2004 (z błędem). Problem był z zestrojeniem. https://www.freeenergyplanet.biz/homemade-windmachine/an-active-solar-tracking-system.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10957958#10957958

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2307057.html#10953977#10953977
    Jest to dość czasochłonna metoda, czasami stresująca i wkurzająca.
    W związku z powyższym mam prośbę do społeczności forum. Jeśli ktoś z forumowiczów ma czas i "moce przerobowe", interesuje się również podążaniem paneli słonecznych za słońcem, to proszę o wykonanie prototypu i podzielenie się spostrzeżeniami. Mile widziane będą też pożyteczne modyfikacje. Nie jestem zawodowym elektronikiem, rozwiązanie tworzyłem w oparciu o wiadomości z Internetu i podręczniki z ubiegłego wieku (połowa lat 80). Poniżej schemat. Pozdrawiam, Heniek. :D Poprawiłem producentów, których wcześniej zamieniłem - 18.01.2019 :cry:

13.01.2019
    Trochę się zmobilizowałem i pogrzebałem w pudełkach. Tak przedstawiają się moje prototypowe "pajęczyny". Elektronikę z układem scalonym i sensorem na LED-ach mam zamiar zamknąć w szklanym słoiku po jakimś kremie żony. Miał jednozwojny gwint, więc łatwo było dorobić nakrętkę.
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

Tak działa sterowany żarówką z lampki warsztatowej. Silnik wycieraczek pochodzi z golfa 3 i wymagał trochę spreparowania - był dwubiegowy, podobnie jest z silnikami od FSO 1500, Poloneza.
    https://youtu.be/ri6OLR9TcGU

0 16
  • Mitronik
  • #2 21 Sty 2019 10:29
    SylwekK
    Poziom 29  

Dlaczego nie fototranzystory (bardzo czułe zresztą) tylko zwykłe diody świecące? Z tego co widzę układ nie ma żadnych zabezpieczeń czasowych (te kondensatorki na wejściach WO raczej na nie wiele tu się zdadzą) i będzie chciał kręcić nawet przy krótkotrwałych rozbłyskach w nocy. Poza tym poszukiwanie słońca w tym układzie będzie trwało praktycznie do zmierzchu czyli kiedy to poszukiwanie jest już nieopłacalne.

0
  • Mitronik
  • #4 21 Sty 2019 11:04
    SylwekK
    Poziom 29  

Ja tylko wskazałem słabe punkty urządzenia, które należało by nieco dopracować. A śmiałem zabrać głos, bo temat nie jest mi obcy :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2154082&highlight=

Pozdrawiam :)

0
  • #5 21 Sty 2019 18:32
    heniek07
    Poziom 13  

Dzięki kolego Sylwku, że śmiałeś zabrać głos. :D Dzięki tobie może temat troszkę ożyje. Pisząc go miałem nadzieję, że może ktoś przerobi mój schemat i podrzuci "gotowca", lub może zaproponuje coś równie prostego - czyli przyśpieszy również moje prace. Fundament w ogrodzie czeka już półtora roku, a 6 paneli w szopie od 8 miesięcy - to trochę wstyd. Trzeba byłoby ustawić konstrukcję przed wsianiem warzywek. Obecnie na prawdę zajmuję się mechaniką. Powiedzmy, że dziś skończyłem coś takiego do obracania panelami w poziomie. Prawdopodobnie będzie zamiana silnika wycieraczek na Bosch-a z niemieckich samochodów, ponieważ podejrzewam, że będzie efektywniejszy. Przynajmniej prąd jałowy potrzebuje mniejszy od tego z fotografii. Twoje rozwiązanie jest super. Oglądałem je dość dawno i powtórzyłem dzisiaj. Ja mam dach wschodnio-zachodni i dlatego kombinuje solar tracker w ogrodzie. Pozdrawiam. :D
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

0
  • #7 21 Sty 2019 23:36
    heniek07
    Poziom 13  

Zamieszczam kilka fotografii, powinny trochę rozjaśnić. Z polskimi silnikami były tuleje, ponieważ silniki pochodzą z wycofanego sprzętu szpitalnego a nie z samochodów. Jeden chyba sterował poduszką łóżka chorego, drugi obsługiwał jakąś pompę. Do elementów sterowania poziomego rozwiercałem nakrętki. Jak widać nie wszystkie udały się - wybrana została najlepsza. Kąt i naprędce wykombinowany nóż z wiertła jest na fotografii. Tocząc pod kątem, z wykorzystaniem ręcznego posuwu imaka, można w podobny sposób wykonać mocowanie tego co będzie potrzebne. To że na silniku jest mocowana wymienna zębatka, to nieszczęśliwy wypadek przy pracy. Robiąc elementy do przekładni ślimakowej przeznaczonej do sterowania w pionie, przebrałem otwór pod wałek i wykonany element wykorzystałem przy silniku. Roztoczyłem go i osadziłem na gorąco, na jednej z wspomnianych tulei. W tej przekładni chciałem mieć możliwość wymiennych zębatek, by doświadczalnie sprawdzić, która lepiej będzie się nadawać, wszak wszystko to prototyp. Pozdrawiam, życzę owocnej pracy i jak najmniej pomyłek. :D
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

0
  • #8 23 Sty 2019 13:27
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Układ z MOSFETami przy przełączaniu będzie robił krótkie kilku-mikrosekundowe zwarcia wynikające z załączenia wszystkich czterech MOSFETów.

0
  • #9 23 Sty 2019 20:32
    heniek07
    Poziom 13  

Kolego Jarku, dziękuję za zainteresowanie. Bardzo proszę nie obraź się za to co napiszę. Twój post nic mi nie pomógł, nie takiej pomocy oczekuję. Jak napisałem nie jestem zawodowym elektronikiem. Jak potrafisz to narysuj przeróbki. Gdybym potrafił i wiedział, schemat wyglądałby zapewne nieco inaczej. Mój zasilacz ma ograniczenie prądowe do 2A (to trochę mało dla silnika wycieraczek) i owszem przy starcie silnika dioda przeciążenia trochę błyśnie, ale przy wyłączaniu niczego takiego nie zaobserwowałem. Pozdrawiam i dalej proszę wszystkich o konkretną pomoc. :D

Dodano po 53 [minuty]:

A tak było w oryginale, na wyjściu, w sterowaniu reflektora samochodowego maleńkim silniczkiem.

0
  • #10 23 Sty 2019 22:50
    jarek_lnx
    Poziom 43  

heniek07 napisał:
    Kolego Jarku, dziękuję za zainteresowanie. Bardzo proszę nie obraź się za to co napiszę. Twój post nic mi nie pomógł, nie takiej pomocy oczekuję.
    Napisałem żebyś wiedział że taki problem istnieje, że kiedy zasilasz z zasilacza z ograniczeniem prądowym to jest ok, ale zasilanie np z akumulatora samochodowego może spowodować uszkodzenie, ponieważ popłynie bardzo duży prąd może wywołać zakłócenia EM pobliskich urządzeń, można też się spodziać przepięcia na zasilaniu kiedy tranzystory przerwą prąd zwarciowy, najpopularniejsze rozwiązania to układy czasowe opóźniające załączenie tranzystora i tylko załączenie, rozwiązania jestem w stanie na szybko wymyślić nie są tak proste jak byś oczekiwał.

0
  • #11 24 Sty 2019 07:45
    heniek07
    Poziom 13  

Na razie dzięki serdeczne. Jak zorganizuje akumulator to sprawdzę z jakimś zabezpieczeniem, powiedzmy 4 - 8A. Puki co istnieje jeszcze rozwiązanie na przekaźnikach.

Dodano po 8 [godziny] 19 [minuty]:

Witam ponownie. Odnalazłem swego starego pen-drive ze schematem, na którym analizowałem mostek H na MOSFET-ach. Może teraz ktoś z Was coś pomoże?

0
  • #12 25 Sty 2019 10:29
    heniek07
    Poziom 13  

Dzięki koledzy za wasze zainteresowanie. Nie robiłem doświadczeń. Dziś pomierzyłem napięcia na wyjściach wzmacniaczy, gdy silnik nie pracuje na obu jest 12V. Dla mostka H z MOSFET jest to raczej nie wskazane. Kasuję więc schemat z postu zakładającego wątek. Uważam, że jest nieprawidłowy. :cry: Pozostawiam schemat z przekaźnikami samochodowymi. Przekaźnikowe rozwiązania stosowane są w sprzedawanych komercyjnie zestawach, to i tu mogą pozostać. Jeśli ktoś da radę, modyfikujcie proszę "wejście" układu. :D

0
  • #13 25 Sty 2019 10:35
    jarek_lnx
    Poziom 43  

heniek07 napisał:
    Nie robiłem doświadczeń. Dziś pomierzyłem napięcia na wyjściach wzmacniaczy, gdy silnik nie pracuje na obu jest 12V. Dla mostka H z MOSFET jest to raczej nie wskazane.
    Nie prawda, jest poprawnie, na silniku jest 0V niezależnie od tego czy jest to 12V i 12V czy 0V i 0V

0
  • #15 25 Sty 2019 10:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

heniek07 napisał:
    Witam ponownie. Odnalazłem swego starego pen-drive ze schematem, na którym analizowałem mostek H na MOSFET-ach. Może teraz ktoś z Was coś pomoże?
    A co do tego, nie potrzeba schematu wewnętrznego WO żeby przeanalizować jak to działa, wystarczy ogólna wiedza o działaniu WO że mają duże wzmocnienie i minimalna zmiana na wejściach daje nasycenie na wyjściu.

0
  • #17 17 Lut 2019 16:29
    heniek07
    Poziom 13  

Dziś z tego względu, że jest niedziela miałem trochę czasu i pogrzebałem w necie. Z wiadomości zaczerpniętych stworzyłem poniższy schemat sterowania z mostkiem H. W stanie bezczynności na obu wyjściach wzmacniaczy operacyjnych 1 i 3 jest stan wysoki (12V). Czy układ ze schematu może działać poprawnie? Poproszę o wypowiedzi elektroników z większym doświadczeniem niż moje. Pozdrawiam społeczność Forum. Heniek. :D

0