Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

11 Sty 2019 22:50 2262 29
  • Poziom 18  
    Przedstawiam schemat solar tracker-a na układzie L272M i jasno świecących czerwonych diodach LED. Układ działał, kiedy diody były rozchylone o niewielki kąt i oświetlane ciągle przez słońce. Reagował również poprawnie kiedy diody były przylutowane prosto i przykryte przesłoną. Jeśli dioda wychodziła z cienia silnik wycieraczek obracał się w odpowiednim kierunku, jeśli obie były w cieniu stał.
    Wersja z mostkiem H na przekaźnikach samochodowych została sprawdzona prze ze mnie w montażu na pająka. Przekaźnik pobierał prąd 120 -140 mA. L272M to podwójny wzmacniacz operacyjny mocy według not katalogowych o obciążeniu 0,7-1A w zależności od producenta. Ja znalazłem go w silniczku regulacji reflektora samochodów, grypy VAG z lat 90 wyprodukowanego przez Bosch. Pełnił tam rolę sterownika silnika DC. W silniczkach Hella są układy TLE4201 – 4206. Spaliłem TLE4201 podczas prób. Miałem tylko jeden silniczek z TLE4201 wśród 6 kupionych na szrocie za 25 zł. Oba typu układów scalonych nadają się do tego rozwiązania, różnią się tylko obudową – L272M jest mniejszy (DIP-8). Zajmowałem się silniczkami regulacji reflektorów ponieważ są to jakieś serwomechanizmy i miałem zamiar podobne rozwiązanie wykorzystać do poziomego obracania panelami fotowoltaicznymi. Na obecną chwilę powinno się udać na 90%. Sterowanie będzie mechanizmem zegarowym z wykorzystaniem serwomechanizmu zbudowanego na wspomnianym wyżej wzmacniaczu operacyjnym. Informację zwrotną o obrocie mam zamiar otrzymać przy pomocy postawionego pionowo tylnego mostu Żuka, który pozostał mi po budowie traktorka. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7700395#7700395
    Solar tracker według zamieszczonych schematów miałby sterować panelami fotowoltaicznymi tylko w osi pionowej. Co nie dyskwalifikuje go do zastosowania w obu osiach - mam taką nadzieję. Użyłem L272M ponieważ bezpośrednio z jego wyjść można sterować mostkiem H z przekaźnikami samochodowymi, co według mnie znakomicie upraszcza konstrukcję. Potrzebna jest naprawdę znikoma ilość elementów, układ nie wymaga też żadnych elementów regulacyjnych. Obecnie mam niewiele czasu i zajmuję się bardziej elementami mechanicznymi mojej obrotnicy. Zanim przy pomocy metody prób i błędów powstało to rozwiązanie wykonałem kilka prototypów. Nawet sprawdzałem 40 letnie rozwiązanie, które w 1978 r. opracował Jeff Damm, potem przerobiony schemat znalazł się w Nowy Elektronik 4/2004 (z błędem). Problem był z zestrojeniem. https://www.freeenergyplanet.biz/homemade-windmachine/an-active-solar-tracking-system.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10957958#10957958
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2307057.html#10953977#10953977
    Jest to dość czasochłonna metoda, czasami stresująca i wkurzająca.
    W związku z powyższym mam prośbę do społeczności forum. Jeśli ktoś z forumowiczów ma czas i "moce przerobowe", interesuje się również podążaniem paneli słonecznych za słońcem, to proszę o wykonanie prototypu i podzielenie się spostrzeżeniami. Mile widziane będą też pożyteczne modyfikacje. Nie jestem zawodowym elektronikiem, rozwiązanie tworzyłem w oparciu o wiadomości z Internetu i podręczniki z ubiegłego wieku (połowa lat 80). Poniżej schemat. Pozdrawiam, Heniek. :D Poprawiłem producentów, których wcześniej zamieniłem - 18.01.2019 :cry:

13.01.2019
    Trochę się zmobilizowałem i pogrzebałem w pudełkach. Tak przedstawiają się moje prototypowe "pajęczyny". Elektronikę z układem scalonym i sensorem na LED-ach mam zamiar zamknąć w szklanym słoiku po jakimś kremie żony. Miał jednozwojny gwint, więc łatwo było dorobić nakrętkę.
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.

Tak działa sterowany żarówką z lampki warsztatowej. Silnik wycieraczek pochodzi z golfa 3 i wymagał trochę spreparowania - był dwubiegowy, podobnie jest z silnikami od FSO 1500, Poloneza.
    https://youtu.be/ri6OLR9TcGU
  • Poziom 30  
    Dlaczego nie fototranzystory (bardzo czułe zresztą) tylko zwykłe diody świecące? Z tego co widzę układ nie ma żadnych zabezpieczeń czasowych (te kondensatorki na wejściach WO raczej na nie wiele tu się zdadzą) i będzie chciał kręcić nawet przy krótkotrwałych rozbłyskach w nocy. Poza tym poszukiwanie słońca w tym układzie będzie trwało praktycznie do zmierzchu czyli kiedy to poszukiwanie jest już nieopłacalne.
  • Poziom 30  
    Ja tylko wskazałem słabe punkty urządzenia, które należało by nieco dopracować. A śmiałem zabrać głos, bo temat nie jest mi obcy :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2154082.html

Pozdrawiam :)
  • Poziom 18  
    Dzięki kolego Sylwku, że śmiałeś zabrać głos. :D Dzięki tobie może temat troszkę ożyje. Pisząc go miałem nadzieję, że może ktoś przerobi mój schemat i podrzuci "gotowca", lub może zaproponuje coś równie prostego - czyli przyśpieszy również moje prace. Fundament w ogrodzie czeka już półtora roku, a 6 paneli w szopie od 8 miesięcy - to trochę wstyd. Trzeba byłoby ustawić konstrukcję przed wsianiem warzywek. Obecnie na prawdę zajmuję się mechaniką. Powiedzmy, że dziś skończyłem coś takiego do obracania panelami w poziomie. Prawdopodobnie będzie zamiana silnika wycieraczek na Bosch-a z niemieckich samochodów, ponieważ podejrzewam, że będzie efektywniejszy. Przynajmniej prąd jałowy potrzebuje mniejszy od tego z fotografii. Twoje rozwiązanie jest super. Oglądałem je dość dawno i powtórzyłem dzisiaj. Ja mam dach wschodnio-zachodni i dlatego kombinuje solar tracker w ogrodzie. Pozdrawiam. :D
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
  • Poziom 18  
    Zamieszczam kilka fotografii, powinny trochę rozjaśnić. Z polskimi silnikami były tuleje, ponieważ silniki pochodzą z wycofanego sprzętu szpitalnego a nie z samochodów. Jeden chyba sterował poduszką łóżka chorego, drugi obsługiwał jakąś pompę. Do elementów sterowania poziomego rozwiercałem nakrętki. Jak widać nie wszystkie udały się - wybrana została najlepsza. Kąt i naprędce wykombinowany nóż z wiertła jest na fotografii. Tocząc pod kątem, z wykorzystaniem ręcznego posuwu imaka, można w podobny sposób wykonać mocowanie tego co będzie potrzebne. To że na silniku jest mocowana wymienna zębatka, to nieszczęśliwy wypadek przy pracy. Robiąc elementy do przekładni ślimakowej przeznaczonej do sterowania w pionie, przebrałem otwór pod wałek i wykonany element wykorzystałem przy silniku. Roztoczyłem go i osadziłem na gorąco, na jednej z wspomnianych tulei. W tej przekładni chciałem mieć możliwość wymiennych zębatek, by doświadczalnie sprawdzić, która lepiej będzie się nadawać, wszak wszystko to prototyp. Pozdrawiam, życzę owocnej pracy i jak najmniej pomyłek. :D
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
  • Poziom 43  
    Układ z MOSFETami przy przełączaniu będzie robił krótkie kilku-mikrosekundowe zwarcia wynikające z załączenia wszystkich czterech MOSFETów.
  • Poziom 18  
    Kolego Jarku, dziękuję za zainteresowanie. Bardzo proszę nie obraź się za to co napiszę. Twój post nic mi nie pomógł, nie takiej pomocy oczekuję. Jak napisałem nie jestem zawodowym elektronikiem. Jak potrafisz to narysuj przeróbki. Gdybym potrafił i wiedział, schemat wyglądałby zapewne nieco inaczej. Mój zasilacz ma ograniczenie prądowe do 2A (to trochę mało dla silnika wycieraczek) i owszem przy starcie silnika dioda przeciążenia trochę błyśnie, ale przy wyłączaniu niczego takiego nie zaobserwowałem. Pozdrawiam i dalej proszę wszystkich o konkretną pomoc. :D

Dodano po 53 [minuty]:

A tak było w oryginale, na wyjściu, w sterowaniu reflektora samochodowego maleńkim silniczkiem.
  • Poziom 43  
    heniek07 napisał:
    Kolego Jarku, dziękuję za zainteresowanie. Bardzo proszę nie obraź się za to co napiszę. Twój post nic mi nie pomógł, nie takiej pomocy oczekuję.
    Napisałem żebyś wiedział że taki problem istnieje, że kiedy zasilasz z zasilacza z ograniczeniem prądowym to jest ok, ale zasilanie np z akumulatora samochodowego może spowodować uszkodzenie, ponieważ popłynie bardzo duży prąd może wywołać zakłócenia EM pobliskich urządzeń, można też się spodziać przepięcia na zasilaniu kiedy tranzystory przerwą prąd zwarciowy, najpopularniejsze rozwiązania to układy czasowe opóźniające załączenie tranzystora i tylko załączenie, rozwiązania jestem w stanie na szybko wymyślić nie są tak proste jak byś oczekiwał.
  • Poziom 18  
    Na razie dzięki serdeczne. Jak zorganizuje akumulator to sprawdzę z jakimś zabezpieczeniem, powiedzmy 4 - 8A. Puki co istnieje jeszcze rozwiązanie na przekaźnikach.

Dodano po 8 [godziny] 19 [minuty]:

Witam ponownie. Odnalazłem swego starego pen-drive ze schematem, na którym analizowałem mostek H na MOSFET-ach. Może teraz ktoś z Was coś pomoże?
  • Poziom 18  
    Dzięki koledzy za wasze zainteresowanie. Nie robiłem doświadczeń. Dziś pomierzyłem napięcia na wyjściach wzmacniaczy, gdy silnik nie pracuje na obu jest 12V. Dla mostka H z MOSFET jest to raczej nie wskazane. Kasuję więc schemat z postu zakładającego wątek. Uważam, że jest nieprawidłowy. :cry: Pozostawiam schemat z przekaźnikami samochodowymi. Przekaźnikowe rozwiązania stosowane są w sprzedawanych komercyjnie zestawach, to i tu mogą pozostać. Jeśli ktoś da radę, modyfikujcie proszę "wejście" układu. :D
  • Poziom 43  
    heniek07 napisał:
    Nie robiłem doświadczeń. Dziś pomierzyłem napięcia na wyjściach wzmacniaczy, gdy silnik nie pracuje na obu jest 12V. Dla mostka H z MOSFET jest to raczej nie wskazane.
    Nie prawda, jest poprawnie, na silniku jest 0V niezależnie od tego czy jest to 12V i 12V czy 0V i 0V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    heniek07 napisał:
    Witam ponownie. Odnalazłem swego starego pen-drive ze schematem, na którym analizowałem mostek H na MOSFET-ach. Może teraz ktoś z Was coś pomoże?
    A co do tego, nie potrzeba schematu wewnętrznego WO żeby przeanalizować jak to działa, wystarczy ogólna wiedza o działaniu WO że mają duże wzmocnienie i minimalna zmiana na wejściach daje nasycenie na wyjściu.
  • Poziom 18  
    Dzięki Jarek. Na razie zostawmy to tak: Na przekaźnikach działa poprawnie. Diody pokierują prąd na odpowiednią cewkę w zależności w którą stronę popłynie z wyjść WO. Jeśli coś nie tak to mnie popraw.
  • Poziom 18  
    Dziś z tego względu, że jest niedziela miałem trochę czasu i pogrzebałem w necie. Z wiadomości zaczerpniętych stworzyłem poniższy schemat sterowania z mostkiem H. W stanie bezczynności na obu wyjściach wzmacniaczy operacyjnych 1 i 3 jest stan wysoki (12V). Czy układ ze schematu może działać poprawnie? Poproszę o wypowiedzi elektroników z większym doświadczeniem niż moje. Pozdrawiam społeczność Forum. Heniek. :D
  • Poziom 43  
    Dosyć skomplikowany jak ten układ z bipolarnymi, ja jak "napcham" tyle elementów to zazwyczaj z powodu konieczności rozwiązania wielu problemów technicznych, a jakie problemy ty napotkałeś?

Przy takim wykonaniu pojawienie sie dwóch zer na wyjściach wzmacniaczy zniszczy tranzystory, trzeba by mieć pewność że taki stan się nigdy nie zdarzy.
  • Poziom 30  
  • Poziom 18  
    Dzięki chłopcy za zainteresowanie. Na wyjściu WO normalnie są stany wysokie. Dwa zera równocześnie nie pojawiają się. Pojedyncze zero pojawia się zawsze na wyjściu jednego z WO. Napchałem po dwa tranzystory w sterowaniu by sterować zerem znaleziony w necie mostek H sterowany stanem wysokim. Czy ten projekt sprawdzę - zrealizuję - nie wiem. Cały ten temat założyłem właśnie po to by trochę pogdybać. Na pewno działa na przekaźnikach co sprawdziłem wczesną wiosną ubiegłego roku. Pozostaje mi tylko jeszcze połączyć sterowanie mostkiem (obojętnie na czym wykonanym) z wyłącznikiem zmierzchowym i przełącznikami do ręcznego sterowania. W wersji dla osi poziomej powrót obrotnicy będzie następował rano. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam. :D
  • Poziom 43  
    heniek07 napisał:
    Napchałem po dwa tranzystory w sterowaniu by sterować zerem znaleziony w necie mostek H sterowany stanem wysokim.
    MOSFET sterowany wprost z wyjścia wzmacniacza działał by tak samo dobrze
  • Poziom 18  
    Wzorowałem się na:
    https://serwis.avt.pl/manuals/AVT1756.pdf
    Przy poprzedniej wersji, którą usunąłem z pierwszego postu, a jeszcze pozostała się ze schematem wewnętrznym w poście nr 11 wychodziło, że przy stanie bezczynności (na obu wyjściach stan wysoki ~12V) oba dolne MOSFET-y są otwarte. Dlatego też kombinowałem. Jarku chyba sam zwracałeś mi uwagę. Nie wiem czy wykonam ten projekt, bo montażu w pająkach mam dość, wolę namalować płytkę i wytrawić, a to trochę czasu pochłania. W pajęczynach zawsze gdzieś się coś dotknie przez nieuwagę i ... Jak wspomniałem robię części mechaniczne. Pozostało mi się ze dwie drobnostki do wykonania i skrzynka sterowniczo-rozdzielcza, bez niej nie mogę "popasować-rozmieścić" sterowania mechanizmem zegarowym. Być może uda się coś kupić, choć blach na jej wykonanie mam z zapasem. Niestety nie mam czym spawać blach 0,8 mm. Jak pomożecie mi to ogarnąć, to może przejdę na elektronikę, ale ostatnio szwagier kupił sterownik i tam są właśnie przekaźniki.
  • Poziom 10  
    Witam
    Widzę że temat coś stanął w miejscu a ja jestem na podobnym etapie modernizacji mojego wynalazku z tym że nie chodzi mi tutaj panele PV ale o obrotnicę do solarów na ciepłą wodę własnej roboty ale zasada taka sama, czyli ma podążać za słońcem. Jestem na etapie gromadzenia materiałów na przeróbkę konstrukcji. Całość jest na gruncie, używam już czwarty rok ale mam niedosyt efektywności bo usytuowanie i kąt nie są rewelacyjne ale nie mam miejsca gdzieś indziej a dach odpada bo nie jest na południe tylko wschód - zachód. Od dłuższego czasu szukam materiałów tematycznych. Kilka ciekawych znalazłem tutaj:
    [url=]http://www.redrok.com/electron.htm[/url]
    [url=]https://www.electroschematics.com/8019/diy-solar-tracker-system/[/url]
    [url=]https://www.brighthub.com/environment/renewable-energy/articles/76226.aspx[/url]

może to coś rozjaśni sytuację, ja się skłaniam ku wersji z pierwszego linku wzbogaconą o czujnik zmierzchowy wymuszający po zmroku obrót na wschód i temperatury żeby mi wody nie zagotowało :D
  • Poziom 18  
    Czuję się wywołany do tablicy, więc trochę napiszę. Cały czas tworzę i trochę eksperymentuję. Wspomniany wcześniej układ solar tracker’a, w wersji tylko na oś pionową ostatecznie będzie sterował przekaźnikami. Uważam, że realizacja na przekaźnikach będzie prostsza. Ponadto 2 diody ok. 5-10A i dwie krańcówki (jeszcze nie mam), i jest super zabezpieczenie. Stosując jeszcze jeden dodatkowy przekaźnik i jakiś układ na jednym wzmacniaczu operacyjnym mam zamiar zrobić zabezpieczenie przeciw silnym wiatrom. Wykonałem wiatromierz z silnika HDD (dawcą był chyba Samsung 80 GB).
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
    https://www.youtube.com/watch?v=U8IMlxBONsI
    Silnik pracujący jako 3 fazowy alternator po wyprostowaniu wygenerował przy dość silnym wietrze ok. 1V napięcia. Elektronika „wiatromierza” podpięta zostanie do punktów X, Y. Sygnał ten ma położyć panele PV poziomo. Jeśli potem będzie słońce to układ solar tracker’a powinien ustawić panele ponownie na słońce. Potwierdza to film z doświadczenia, z układem solar tracker’a. Na diodach wskaźnikowych (żółta i czerwona) widać, że oświetlona poziomym słońcem jedna „fotodioda” podniesie panel i ustawi go prostopadle do słońca.
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
    https://youtu.be/hIoZ1-Xpso4
    Do poziomej przesłony można jeszcze dostawić pionową przegrodę – przesłonę, powinno to jeszcze poprawić działanie układu. Na fotografii płytki z solar tracker’em widać niebieski dokładny potencjometr. Proszę się tym nie sugerować, jest to pozostałość po moich próbach podłączenia anemometru bezpośrednio do układu solar tracker’a. Niestety nie udało się. Układ wg schematu po zlutowaniu powinien działać prawidłowo. Szerokość martwego pola reguluje się szerokością przesłony i przyginaniem-odginaniem diod LED pracujących jako czujniki. (Na lewo od L272 raczej nic nie zmienię, po prawej być może tak. Miały być tam użyte przełączniki Isostat ze starych zapasów.)
    Poziomym obracaniem paneli ma sterować układ oparty na zegarze analogowym. Powrót na wschód ma być realizowany rankiem przy pomocy wyłącznika zmierzchowego. Mechaniczne elementy na razie wyglądają tak jak na zdjęciach. To co widać to elementy tylnego mostu Żuka. Generalnie do budowy mego urządzenia używam w zasadzie surowców wtórnych.
    Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi. Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
  • Poziom 10  
    czy możesz opisać jak zrobiłeś połączenie na wielowpust stożkowy na silnik? czyli to koromysło co montujesz zębatkę na nim :-)
  • Poziom 18  
    W materiale zamocowanym w uchwycie tokarki najpierw wierciłem wzdłuż 3 otwory chyba 6 mm, na odpowiedniej średnicy, potem toczyłem i nacinałem gwint. Mam TUE 35, ma koło na wrzecionie 96 zębów i na nim zrobiłem "podzielnicę", mam też dorobiony uchwyt w którym mocuję wiertarkę w imaku narzędziowym. Powstały 2 uchwyty, bo w pierwszym szykowanym do przekładni ślimakowej przebrałem średnicę na wałek i wykorzystałem go do silnika. Nie miałem w planie robić drugiego uchwytu umożliwiającego wymianę zębatki. Miałem zamiar wypiłować 3 występy mocujące zębatkę i zamocować ja na spaw w 3-4 punktach.Prosty solar tracker na L272M do sterowania panelami fotowoltaicznymi.
  • Poziom 10  
    no i tu jest pies pogrzebany, nie mam tokarki, wykorzystam oryginalne cięgno od poldka bedzie komplet z silnikiem :-)
  • Poziom 27  
    Witam! Jak tam sprawują się Wasze konstrukcje obrotowe? Ja zimą mam zamiera coś pospawać i najbardziej zastanawiam się nad układem takim aby środkiem było łożyskowanie a po zewnątrz koła od wózka jak to gdzieś tu zrobił jeden z kolegów. Zastanawiam się nad napędem poprzez koło i pasek od pralki bębnowej.

Elektronikę chciał bym zrobić z układem naprowadzającym jednak a nie zegarowym.

4 kolektory po 2m2 na zasobnik 300l plus zbiornik dodatkowy w razie przegrzania.
  • Poziom 30  
    W razie przegrzania zawsze możesz odwrócić kolektor w inną stronę żeby dalej nie grzało. Oczywiście jak już będzie sterownik i cała obrotnica :)
  • Poziom 10  
    Trochę pospawałem, mam zrobiony mechanizm obrotowy,łożyska i parę innych potrzebnych rzeczy oczywiście w częściach. Elektronika na razie nie ruszana (kompletny brak czasu), może na jesień coś ruszę z tematem bo na razie mam co innego na głowie ;-). Jak będzie więcej czasu podeślę fotki.