Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja dysków do 8 bitowego Atari, klon XF551

zaxoniec 14 Lip 2019 18:11 3357 15
  • Ot, postanowiłem zrobić sobie klon stacji dysków do 8 bitowego Atari. Bo i czemu nie ? ;)

Założenia. W Pełni działająca stacja na którą 25 lat temu nie było mnie stać ;) No i może małoseryjna produkcja bo pewnie znajomi też będą chcieli ;) No ale jaką stacje sklonować ? Padło na zrobienie klona Atari XF551.

Podstawowe problemy z XF551 to praktycznie niemożliwy do dostania kwarc lub oscylator 8.333 MHZ plus antyczny procesor 8040 i kontroler dysku WD1772 no i napęd 360 kb 5'25.

Oscylatory próbowałem zrobić na zamówienie, firma z Czech się chciała podjąć niestety cena 30-40 euro za sztukę mnie skutecznie odstraszyła.W końcu procesory i kontrolery znalazły się u Chińczyków, zamiast kwarcu 8.333 dałem oscylator 33.333 i podzieliłem go przez 4 zwykłym 74hct74 co jest wystarczające do tego układu. Napędy wyżebrałem u znajomych ;) A w międzyczasie postanowiłem zrobić wersje 3,5 cala. Te napędy akurat było łatwiej bo ktoś akurat miał spora ilość nowych Samsungów na pewnym portalu aukcyjnym.

Płytka przerysowana z schematu znalezionego na necie w programie Diptrace i zrobiona w Chinach. Jako że miało być retro i służyć następne 20 -30 lat, zrobiona jest w montażu przewlekanym, układy są w podstawkach.

Przyszła pora jakoś to obudować ;) Pierwsza wersja poszła do obudowy Hammonda , no ale cena Hammonda jest jaka jest...

Poszukałem alternatywnych (tańszych) rozwiązań i bardzo ładnie pasuje obudowa T27 polskiego producenta. Solidna metalowa ramka wewnątrz , trzeba ją tylko obciąć na zagięciach . Przedni i tylni panel wydrukowałem na drukarce 3D

Plus troche wiercenia, piłowania i gotowe ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    zaxoniec
    Poziom 13  
    zaxoniec napisał 145 postów o ocenie 662, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
    CodeBoy
    Poziom 21  
    Czyli jak dobrze zrozumiałem, zamiast napędu 5,25" jest 3,5" ? jak to wygląda pod kątem adresacji i nagrywannia na dyslkietki, adresuje po "staremu" czy wykorzystuje całą pojemonośc dyskietki 3,5" ?
    Fajny pomysł jak to wyglądało kosztowo całościowo ?
    LA72
    Poziom 40  
    zaxoniec napisał:
    Płytka przerysowana z schematu znalezionego na necie

Możesz podać źródło strony.
    CodeBoy
    Poziom 21  
    PablitoX napisał:
    Projekt naprawdę OK
    Jakbyś jeszcze dał radę sklonować Commodore 1581, to zrobiłbyś furorę :ok:

Święta racja, sam bym chętnie zbudował :)
    sanfran
    Poziom 38  
    Stacja dysków do ośmiobitowców to fajna rzecz, ale trochę nieporęczna. Stosuję czytnika kart SD - zarówno do Atari65XE jak i C64C gdy chcę sobie trochę pograć w stareńkie gry.

Co nie zmienia faktu, że plusik się należy.
    PablitoX
    Poziom 5  
    sanfran napisał:
    Stacja dysków do ośmiobitowców to fajna rzecz, ale trochę nieporęczna. Stosuję czytnika kart SD - zarówno do Atari65XE jak i C64C gdy chcę sobie trochę pograć w stareńkie gry.

Co nie zmienia faktu, że plusik się należy.

No pewnie, że są emulatory stacji. Są też emulatory całych komputerów. Tylko trochę nie o to chodzi w retro
    LA72
    Poziom 40  
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    Chciałbym zobaczyć program na I8040. Ma on niewiele RAM (64bajty możliwość rozszerzenia przez zewnętrzną pamięć do 256bajtów) więc sektor dysku nie może być buforowany a przychodzących danych nie można od tak sobie zatrzymać. Jeśli jakieś dane przepadną to trzeba czekać aż dyskietka wykona kolejny obrót. Czy napęd wysyłał dane do komputera on-line?
    W napędach do C-64 był 6502, 2kB RAM i 16kB ROM. Nie było problemu z buforowaniem danych. Ciekawą opcją było uruchomienie programu z RAM z czego korzystały wszelkie systemy turbo. Ładowanie 60kB trwało 15..17 sekund. Ile czasu trwa ładowanie programu w Atari? Wiem, że były systemy turbo, na jakiej zasadzie działały?
    elektronockaut
    Poziom 4  
    zaxoniec napisał:
    praktycznie niemożliwy do dostania kwarc lub oscylator 8.333 MHZ

Kiedyś gdy w ogóle był problem dostać cokolwiek elektronicy bawili się w piłowanie kwarców. Po zdjęciu obudowy, można delikatnie piłować cześć rezonansową kwarcu po to by z 8MHz zwiększyć częstotliwość np to 8,333 ;)
    Ogólnie świetna konstrukcja! Duży plus!
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    elektronockaut napisał:
    Kiedyś gdy w ogóle był problem dostać cokolwiek elektronicy bawili się w piłowanie kwarców.

Jak niczego nie było to skąd mieli miernik częstotliwości :-)
    elektronockaut
    Poziom 4  
    Kolego nie było kwarców na wymiar, cyny, a pozostałe części w większości z odzysku. Układy składało się z drutów poprowadzonych przez gwoździe wbite w deskę
    Sprzęty pomiarowe były radzieckie i tego nie brakowało. Nie znasz tych czasów to nie wypowiadaj się proszę. Androida też nie było a to już pewnie twoje pokolenie.
    CodeBoy
    Poziom 21  
    elektronockaut napisał:
    Kolego nie było kwarców na wymiar, cyny, a pozostałe części w większości z odzysku. Układy składało się z drutów poprowadzonych przez gwoździe wbite w deskę
    Sprzęty pomiarowe były radzieckie i tego nie brakowało. Nie znasz tych czasów to nie wypowiadaj się proszę. Androida też nie było a to już pewnie twoje pokolenie.

W Gdańsku był bomis (dziś nadal jest ten sklep , ale juz elektroniczny ) tam ludzie stali, bo mieli rzucic czesci z Unitry, albo TV (Neptun) albo Radmora, albo inne WS :). Jednego dnia rzucili kieskopy kolejka na 20 osob, tylko po nie :) Innego dnia, plyty główne do WS, innego Obudowy do Radmora, albo bebechy besz obudowy :) I tak sie budowało różne =fajne rzeczy, część fabryczna część dorobiona, 1 znajoomy zbudował sobie kolorowy TV , a drugi całą wieże Radmora :)
    o_Tadeusz
    Poziom 14  
    elektronockaut napisał:
    Nie znasz tych czasów to nie wypowiadaj się proszę.

Nie trzeba być pszczołą aby wiedzieć, że robią miód.