Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D

crbjsfso 19 Lis 2019 13:24 1656 6
  • Obecnie na rynku znajduje się spora ilość gotowych tego typu rozwiązań. Jedno z nich prezentował jakiś czas temu użytkownik tomybb. Dzisiaj chciałbym przedstawić jedną z wersji DIY, której projekt jest dostępny na Thingiverse.

Projekt ten oprócz samych elementów wydrukowanych na drukarce 3D składa się również z:
    - 2x pręt gwintowany M8 30 cm, lub innej dostosowanej pod nasze wymagania długości;
    - 8x nakrętka M8;
    - 2x duża podkładka M8;
    - 3x duża podkładka M6;
    - 1x podkładka M6;
    - 1x sprężyna M6 lub M8;
    - 1x śruba sześciokątna M6x30;
    - 1x śruba sześciokątna M6x90 (długość zależy od długości sprężyny);
    - 2x nakrętka M6 z nylonem (samokntrująca), chodź jest to moim zdaniem opcjonalne i można użyć zwykłych;
    - 1x śruba M4x20;
    - 1x nakrętka M4;
    - 1x podkładka M4;
    - 4x małe kawałki szkolnej gumy lub innego gumowego materiału aby zapobiec poruszaniu się na stole/biurku;
    - kawałek gąbki lub pianki do trzymania elementów za pomocą ramienia.

Gotowy uchwyt prezentuje się tak:
    Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D Uchwyt do lutowania laminatów PCB z drukarki 3D

Projekt po kilku tygodniach używania uważam za udany i jestem z niego zadowolony, chodź nie widziałem potrzeby montowania ramienia do przytrzymywania elementów przewlekanych. Całość jest stabilna, a zmiana rozstawu nie jest super szybka ale nie dramatyzował bym w tej materii i jest po prostu w porządku jak dla mnie.

Niektórzy mogą zapytać, po co? Czy warto? Skoro za kilkanaście złotych można dostać podobne rozwiązania. Tutaj każdy powinien sobie sam odpowiedzieć, czy woli kupić sobie taki uchwyt, czy go zbudować, czy też w ogóle czegoś takiego nie potrzebuje.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    crbjsfso
    Poziom 4  
  • PCBway
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Moim zdaniem nieco nierozsądne rozwiązanie z ustawianiem rozstawu szczęk zgrubnie. Lepszym byłoby wymiana istniejących dwóch prętów gwintowanych na gładkie pręty, a rozstaw regulować trzecim, gwintowanym, umieszczonym pomiędzy dwoma gładkimi.
    Z tego co się orientuję mocowanie płytki jest realizowane poprzez odciągnięcie prawego uchwytu , który po zwolnieniu ręki utrzymuje płytkę dzięki sprężystości sprężyny. W takim razie nie widzę powodu, dla którego śruba regulacji dokładnej jest zakończona porządnym pokrętłem, a pręty regulacji zgrubnej tylko małymi "zaślepkami"; jeśli ju to wszystkie końcówki prętów regulacyjnych winny być takie same - jak ta do dokładnej regulacji. Ergonomicznej - prawda?

crbjsfso napisał:
    Czy warto? Skoro za kilkanaście złotych można dostać podobne rozwiązania.

Też się nad tym zastanowiłem... Doszedłem do jednego wniosku; jeśli ma to być "wprawka" - sposób na opanowanie programu i testowanie drukarki - jest sens. W innym wypadku raczej niewielki; chyba tylko po to by zrobić ten przyrząd w bardziej przemyślany sposób niż konstrukcje fabryczne - już istniejące i znacznie mniej kosztowne.

Podsumowując; Po części się udało zrealizować Autorowi tę drugą opcję (poprawa istniejącego ustrojstwa), ale (moim zdaniem ) nie do końca.
  • PCBway
    crbjsfso
    Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za ciekawe spostrzeżenia. Musze przyznać, że po chwili namysłu w pełni się z nimi zgadzam. Fajne jest w druku 3D to, że jest on bardzo przyjazny jeśli chodzi o prototypownie. Z tego co kojarzę to chyba była kluczowa koncepcja stojąca ze opracowaniem tej technologii, ale mogę się mylić. Załączam poniżej kilka innych również ciekawych konstrukcji tego typu, które można testować, adaptować, przerabiać i się nimi inspirować:

Vise for Holding a PCB (or other lightweight items)
    PCB Holder
    Pro PCB Vise
    Third hand PCB vise
    PCB rotating stand

Polecam również sam portal Thingiverse, w którym znajdziemy bardzo dużo wszelakiego rodzaju projektów gotowych do druku.
    crbjsfso
    Poziom 4  
    Baskhaal napisał:
    Fajne ale co z ESD ?

To chyba zależy z czego się drukuje, na przykład https://www.3dxtech.com/3dxstat-esd-pla-3d-printing-filament/ podaje:
    Cytat:
    3DXSTAT™ ESD PLA is an advanced ESD-Safe compound designed for use in critical applications that require electrostatic discharge (ESD) protection. Made using cutting-edge multi-wall carbon nanotube technology, state of the art compounding technology, and precision extrusion processes. Target surface resistance: 10^7 to 10^9 Ohm.
    error105
    Poziom 11  
    Nie wpadłem na to i się zawsze wkurzałem że lutuje na stole i wszystko się przemieszcza - leci Fajne a u mnie wydruk czegoś podobnego :)