Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81

Gekon23 18 Lut 2020 14:05 2445 9
 • Witam. Dłuższy czas pracuję nad projektem cewki Tesli na GU-81, niestety rezultaty nie są jednak zadowalające; iskra ma ledwie 25cm. Układ zbudowałem na podstawie załączonego schematu.
  Dane techniczne: zasilanie to jeden duży MOT 1.4kW 2.1kV, za nim powielacz na dwóch równolegle połączonych kondensatorach z mikrofali i 8 diodach S6HVM5(2 połączone równolegle szeregi po 4 diody ). Układ grid-leak składa się z kondensatora 2.2nF 2kV i rezystora którego oporność mogę dobierać w zakresie 0,8kOhm - 10kOhm(jest to zestaw rezystorów zamocowanych na blasze, każdy z nich z jednej strony podłączony jest do tej blachy a z drugiej do dużego przełącznika wielopozycyjnego). Za kondensator rezonansowy obecnie służą 2 niebieskie konda 2nF 20kV połączone szeregowo. Pierwotne to 92zw przewodu 1,5mm^2 nawinięte na średnicy 150mm. Odczepy od 46 zwoju w górę co 1. Obecnie uzwojenie zamontowane jest tak że jest obrócone (widać na zdjęciu) bo rezonans znalazłem na 38 zwoju. Uzwojenie odpowiedzi znajduje się 1cm poniżej pierwotnego również na średnicy 150mm, drutem emaliowanym 1mm^2, 32 zwoje też z odczepami, ale cała maszyna zaczyna poprawnie pracować dopiero na 32 zwoju(poniżej iskra praktycznie się nie zjawia, jednak całość oscyluje). Wtórne to 2000zw drutu emaliowanego o średnicy 0.2mm na średnicy 100mm, ma wysokość 50cm(może to dlatego tak słabo działa; jest za długie w stosunku do pierwotnego?) Pomiędzy pierwotnym a wtórnym są jeszcze dwie rury pcv (110mm i 125mm) które miały zapobiegać ewentualnym przebiciom. Testowałem całość jeszcze z innym wtórnym nawiniętym drutem emaliowanym o średnicy 0.3mm na rurze 110mm, wysokość też około 50cm jednak rezultaty były jeszcze słabsze a układ ewidentnie się męczył(doszło do przebicia w sekcji zasilania i maszyna wyjątkowo głośno brzęczała/buczała podczas pracy) Zamocowałem też toroid i ostatnio dołożyłem do niego puszkę, jednak nie wpłynęło to zauważalnie na wydajność. Zrobiłem też układ staccato, jednak były z nim problemy i obecnie nie jest włączony do obwodu. Cała konstrukcja jest jeszcze nieskończona, panele przedni i tylny planuję pomalować, a na przednim mają znaleźć się jeszcze mierniki. I oczywiście zamierzam uporządkować okablowanie..
  Poniżej załączyłem filmik pokazujący cewkę podczas pracy. Na filmie kręciłem autotransformatorem w prawo i w lewo bo trochę boję się że coś walnie przy dłuższej pracy, już raz miałem wyładowanie wewnątrz lampy...
  Będę bardzo wdzięczny za jakieś uwagi i pomysły co można tutaj poprawić :)
  Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81 Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81 Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81 Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81 Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81
  Cewka Tesl...test 1.mp4 Download (414.45 kB)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Gekon23
  Poziom 3  
  Offline 
  Gekon23 napisał 5 postów o ocenie 8, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2020 roku.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #2
  Hetii
  Poziom 15  
  Szacun za projekt :)

  Ja to bym się jednak bał takiego czegoś uruchamiać, raz że samemu można nieźle zostać popieszczonym, a dwa że szkoda by mi było elektroniki w koło jeżeli by dostała ładunkiem przez pomyłkę :)
 • #3
  bambus94
  Poziom 22  
  Hetii napisał:
  samemu można nieźle zostać popieszczonym

  Jak się jest rozsądnym to jest w miarę bezpiecznie, ja dotykałem wyładowań ze swojej VTTC, tej na gu81 i tej na pl504(hfvttc 32MHz), a tu nie mam separacji od sieci.

  Moja elektronika nie ucierpiała, ale raz w szkole mieliśmy przypadek że oscyloskop padł, ale to była wina tego że uziemienie było słabo podłączone, poszło WN po zasilaniu i uwalilo zasilacz.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #4
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Przy niedostatecznym doświadczeniu z takimi eksperymentami należy znać, że niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia przedstawia nie tylko wysokie napięcie ale i gaz OZON, który stwarza się przy funkcjonowaniu schematu. Jego wdychanie długi czas może wywołać otrucie!!!.W schemacie post#1 zjednoczona z minusem anodowego napięcia siatka S3 lampy GU - 81 ogranicza moc generatora . S3 należy połączyć z siatkami S1 S2, wtedy lampa będzie funkcjonowała w reżimie triody Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81 .
 • #5
  Gekon23
  Poziom 3  
  Dzięki za odpowiedzi :D
  Okazuje się że skrzydła układowi podcinał sam zasilacz - po zwiększeniu kondensatora w powielaczu do 4uF iskra ma 35cm(filmik w załączniku).
  O ozonie wiem, i zawsze wietrzę po uruchamianiu cewki.
  Połączę dzisiaj wszystkie siatki i zobaczę co to da, planuję jeszcze przewinąć pierwotne grubszym drutem i nie robić aż tylu zbędnych zwojów. Dam znać o rezultatach ;)
  VID_202002...205133.mp4 Download (31.2 MB)
 • #6
  bambus94
  Poziom 22  
  Zamiast grubszego drutu zastosuj lice, czyli kilka izolowanych drucików skręconych razem, poprawia to przepływ prądu w.cz.
 • #7
  Gekon23
  Poziom 3  
  Myślałem nad użyciem licy ale nie byłem pewien jak wpłynęłoby to na rezonans i na cały układ i nigdy nie widziałem żeby ktoś jej użył więc odpuściłem. Pewnie kiedyś przetestuję ale teraz nie mam dość cienkiego przewodu żeby zrobić dość licy aby starczyła na całe uzwojenie pierwotne.
  W każdym razie połączyłem wszystkie siatki i przetestowałem jednak lampie chyba się to nie spodobało bo przy jakichś 200V zasilania coś niemożliwie głośno strzeliło i błysnęło. Nie jestem do końca pewien co się stało bo od razu rozłączyłem zasilanie... Szukałem potem czegoś co mogło tak głośno wybuchnąć ale wszystkie elementy są w całości... Co to mogło być? Podejrzewam lampę, może za dużo zwojów na uzwojeniu odpowiedzi, napięcie było za duże i wywołało łuk w środku bańki? Ale wtedy skąd ten huk...
  Uporządkowuję teraz całe okablowanie w środku żeby mieć 100% pewności że nie będzie przebicia i niedługo przetestuję układ znowu. Oczywiście zmniejszyłem ilość zwojów na uzwojeniu odpowiedzi gdyby to jednak było to.
 • #8
  bambus94
  Poziom 22  
  U mnie jak coś wybuchało to zazwyczaj były to diody prostownicze.
  Ale sprawdź miernikiem czy nie masz zwarć w lampie, bo nie wiadomo co się stało, jeśli masz GU81 (bez M) to w lampie siedzą dwa kondensatory, może one strzeliły?
  Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81
 • #9
  Gekon23
  Poziom 3  
  Używałem GU-81 Laminy, mam na szczęście jeszcze GU-81M(chociaż są z nią problemy, połączenia elektryczne w podstawce są kiepskie i czasem nie stykają). Pomierzyłem co się dało i cóż, zdawało by się że wszystko jest zupełnie w porządku. Przetestowałem cewkę na 16 zwojach na uzwojeniu odpowiedzi i z GU-81M zamiast GU-81, iskierka raczej mała. Jeszcze nie odważyłem się wrzucić pełnego uzwojenia odpowiedzi do układu, bo to ono jest moim głównym podejrzanym. No cóż, będę eksperymentował dalej i dam znać o postępach :)
 • #10
  Gekon23
  Poziom 3  
  Niestety nie mam teraz tyle czasu żeby móc swobodnie dalej pracować nad projektem, a i sam projekt złośliwie ostatnio nie chce działać. Stąd pomysł, chciałbym upewnić się że nie przesadzam z obciążaniem lampy, więc zmierzyć prąd który przez nią płynie jak i parametry siatek. Czy załączony układ to rozsądne rozwiązanie? Parametry mierników wybiorę pewnie na podstawie danych technicznych lampy. z 1A na mierniku przy katodzie, 200mA przy siatkach i 600V na woltomierzu.
  Cewka Tesli (VTTC) na lampie GU-81