Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NiXie Clock - Z573M - ATmega 8

hetm4n 15 Mar 2021 00:33 1992 7
  • NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    Cześć! Zegar na lampach nixie Z573M, który już kiedyś wykonałem wg projektu Mirleya. Projekt trochę przebudowałem, nowa płytka pod lampy oraz obudowa w bardziej w stylu retro. Obudowę wykonałem warstwowo z sklejki, którą wyfrezowałem na mini obrabiarce CNC 3018. Obudowę skleiłem klejem oraz pomalowałem lakiero-bejcą. Zegar oparty na układzie ATmega8 oraz PCF8583. Czas nastawiamy poprzez 4 przyciski znajdujące się z tyłu obudowy wraz z gniazdem zasilania. Zegar posiada funkcje budzika (ja jej nie używam więc nie montowałem buzzera). Nixie sterowane są multipleksowo, Lampy zasilane z przetwornicy, którą ustawiłem na 150V DC.
    Link do projektu Mirleya gdzie zainteresowani znajdą wszelkie schematy i PCB : Link

Zdjęcia:
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    hetm4n
    Level 20  
    Has specialization in: elektronik/automatyk
    hetm4n wrote 657 posts with rating 394, helped 5 times. Live in city Ruda Śląska. Been with us since 2007 year.
    andrzejek23
    Level 19  
    Całkiem udany i przemyślany projekt... Mirleya.
    bsw
    Level 17  
    Fajnie wygląda ta "kanapka", ale w sumie to prosta skrzynka.
    Mając do dyspozycji obrabiarkę numeryczną można było pokusić się o bardziej finezyjny kształt - choćby elipsę...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Od momentu gdy lampa jako taka stała się modna wszyscy za punkt honoru uznają, ze należy je wyeksponować za wszelką cenę. W efekcie albo lampy są narażone na uszkodzenie, albo użytkownik... ;) W tym wypadku nie poparzy się - to prawda, ale lampy mogą się uszkodzić - brak jakiejkolwiek osłony. Z drugiej strony czytelność tylko by zyskała gdyby były one (lampy) za czerwoną szybką - jak np w starszych miernikach. Mnie się w każdym razie ten zegar nie podoba - sama podstawa z elektroniką determinuje wygląd całości - tak jak w dowcipie o radzieckim zegarku elektronicznym, który ma wszelkie możliwe funkcje, ale zasilanie to dwie walizki. Tu jest podobnie; solidny kloc podstawki na której stoją sobie osamotnione maleńkie (w stosunku do reszty) wyświetlacze... Ja rozumiem, że drewno - jak i wszelkie "szklane bańki" - są modne i ładnie wygląda, ale czy nie można było zrobić obudowy/podstawy bardziej filigranowej?
    pikarel
    Level 34  
    Tyle sumiennej pracy "w plecy", bo efekt wizualny cyfr jest gorzej, niż słaby;
    te wyświetlacze - jak kolega @398216 Usunięty wspomniał w poście powyżej - są czytelne tylko z czerwonym filtrem.
    Obudowa - to rzecz gustu i tej się nie czepiam, jednak rozstaw lamp w grupie po dwie ma być możliwie mały, najlepiej, jeśli lampy wręcz stykają się ze sobą.
    To już drugi Twój zegar, czekam na trzeci (z naszymi sugestiami do poprawki :) )

Edycja:
    Chodzi mi o taki efekt:
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    Może spróbuj pomalować szkło lamp czerwonym, transparentnym lakierem do paznokci.
    hetm4n
    Level 20  
    W domu nie latają mi cegły, klocki, książki i inne narzędzia destrukcji, tak więc nie obawiam się o uszkodzenie. Faktem jest za duża trochę obudowa. Chciałem zrobić możliwie jak najmniejsza, z wąskim odstępem ale niestety PCB mi to uniemożliwiło, za duże płytki, które wykonałem kilka lat temu, obecnie musiałbym przeprojektować na jedną dwustronną w technologi smd, może kiedyś :) Co do nie osłoniętych lamp, tak mi się podoba, ma swój urok. O filtrach myślałem, dokładnie to naklejenie cienkiej czerwonej folii, wkoło lampy, ale zrezygnowałem, bo zegar stoi w zaciemnionym miejscu gdzie widoczność cyfr jest dobra. Trzeci zagar jest już projekt, który powoli realizuję, całkowicie od 0. Niestety nie na lampach nixie, lecz na czymś nowocześniejszym, trwalszym i tańszym. Nie każdemu może się spodobać :p.
    wawrzyc
    Level 12  
    A ten następny projekt to na czym? VFD?