Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NiXie Clock - Z573M - ATmega 8

hetm4n 15 Mar 2021 00:33 2652 11
  • NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    Cześć! Zegar na lampach nixie Z573M, który już kiedyś wykonałem wg projektu Mirleya. Projekt trochę przebudowałem, nowa płytka pod lampy oraz obudowa w bardziej w stylu retro. Obudowę wykonałem warstwowo z sklejki, którą wyfrezowałem na mini obrabiarce CNC 3018. Obudowę skleiłem klejem oraz pomalowałem lakiero-bejcą. Zegar oparty na układzie ATmega8 oraz PCF8583. Czas nastawiamy poprzez 4 przyciski znajdujące się z tyłu obudowy wraz z gniazdem zasilania. Zegar posiada funkcje budzika (ja jej nie używam więc nie montowałem buzzera). Nixie sterowane są multipleksowo, Lampy zasilane z przetwornicy, którą ustawiłem na 150V DC.
    Link do projektu Mirleya gdzie zainteresowani znajdą wszelkie schematy i PCB : Link

Zdjęcia:
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8

Cool? Ranking DIY
    About Author
    hetm4n
    Level 20  
    hetm4n wrote 718 posts with rating 454, helped 5 times. Live in city Ruda Śląska. Been with us since 2007 year.
    andrzejek23
    Level 19  
    Całkiem udany i przemyślany projekt... Mirleya.
    bsw
    Level 19  
    Fajnie wygląda ta "kanapka", ale w sumie to prosta skrzynka.
    Mając do dyspozycji obrabiarkę numeryczną można było pokusić się o bardziej finezyjny kształt - choćby elipsę...
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Od momentu gdy lampa jako taka stała się modna wszyscy za punkt honoru uznają, ze należy je wyeksponować za wszelką cenę. W efekcie albo lampy są narażone na uszkodzenie, albo użytkownik... ;) W tym wypadku nie poparzy się - to prawda, ale lampy mogą się uszkodzić - brak jakiejkolwiek osłony. Z drugiej strony czytelność tylko by zyskała gdyby były one (lampy) za czerwoną szybką - jak np w starszych miernikach. Mnie się w każdym razie ten zegar nie podoba - sama podstawa z elektroniką determinuje wygląd całości - tak jak w dowcipie o radzieckim zegarku elektronicznym, który ma wszelkie możliwe funkcje, ale zasilanie to dwie walizki. Tu jest podobnie; solidny kloc podstawki na której stoją sobie osamotnione maleńkie (w stosunku do reszty) wyświetlacze... Ja rozumiem, że drewno - jak i wszelkie "szklane bańki" - są modne i ładnie wygląda, ale czy nie można było zrobić obudowy/podstawy bardziej filigranowej?
    pikarel
    Level 35  
    Tyle sumiennej pracy "w plecy", bo efekt wizualny cyfr jest gorzej, niż słaby;
    te wyświetlacze - jak kolega @398216 Usunięty wspomniał w poście powyżej - są czytelne tylko z czerwonym filtrem.
    Obudowa - to rzecz gustu i tej się nie czepiam, jednak rozstaw lamp w grupie po dwie ma być możliwie mały, najlepiej, jeśli lampy wręcz stykają się ze sobą.
    To już drugi Twój zegar, czekam na trzeci (z naszymi sugestiami do poprawki :) )

Edycja:
    Chodzi mi o taki efekt:
    NiXie Clock - Z573M - ATmega 8
    Może spróbuj pomalować szkło lamp czerwonym, transparentnym lakierem do paznokci.
    hetm4n
    Level 20  
    W domu nie latają mi cegły, klocki, książki i inne narzędzia destrukcji, tak więc nie obawiam się o uszkodzenie. Faktem jest za duża trochę obudowa. Chciałem zrobić możliwie jak najmniejsza, z wąskim odstępem ale niestety PCB mi to uniemożliwiło, za duże płytki, które wykonałem kilka lat temu, obecnie musiałbym przeprojektować na jedną dwustronną w technologi smd, może kiedyś :) Co do nie osłoniętych lamp, tak mi się podoba, ma swój urok. O filtrach myślałem, dokładnie to naklejenie cienkiej czerwonej folii, wkoło lampy, ale zrezygnowałem, bo zegar stoi w zaciemnionym miejscu gdzie widoczność cyfr jest dobra. Trzeci zagar jest już projekt, który powoli realizuję, całkowicie od 0. Niestety nie na lampach nixie, lecz na czymś nowocześniejszym, trwalszym i tańszym. Nie każdemu może się spodobać :p.
    wawrzyc
    Level 12  
    A ten następny projekt to na czym? VFD?
    wawrzyc
    Level 12  
    Wygląda na LED + nafrezowane kawałki pleksi.
    hetm4n
    Level 20  
    Tak. To plexa z grawerowanymi cyframi, cały projekt jest tu pod linkiem : Link

Zmodyfikowałem elektronikę tego zegara na lampach, teraz jest sterowany za pomocą NodeMCU , rejestrami przesuwnymi 74hc595 oraz dekoderami BCD 74141,
    Układ aktualizuje godzinę po wifi. Dodatkowo jest ekran OLED 128x64 i enkoder z przyciskiem do obsługi menu, który zrobiłem jako dopinany osobno gdy jest potrzeba. Nowe oprogramowanie posiada funkcje takie jak:
    Ustawienie strefy czasowej,
    Automatyczny czas letni/zimowy,
    Godziny w trybie 12/24,
    Właczenie/wyłączenie migania diody sekundnika.
    Ochrone katod dla lamp nixie, czyli efekt przeliczania kazdej cyfry, ustawiane co 1,2,5,10,15min lub wyłączenie efektu,
    Automatyczne wyłączenie/właczenie o zadanej porze,
    Wygaszacz ekranu OLED,
    Aktywacja 0 w pierwszej kolumnie godzin,
    Reset WiFi.
    Kod dla nodeMcu :
    [Syntax
    Code: c
    Log in, to see the code

Film:

NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8 NiXie Clock - Z573M - ATmega 8