Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł wzmacniacza mocy XH-M510 TDA7498 100+100W klasa D

ArturAVS 30 Apr 2021 13:17 1707 14
  • Po kilku testach różnych wzmacniaczy mocy pracujących w klasie D jak również typowych w klasie AB trafił do mnie moduł wzmacniacza oparty o układ TDA7498. Będzie to chyba "najmocniejszy" z dotychczas testowanych, moduł można nabyć na znanych portalach;

Moduł jest fabrycznie zapakowany w torebkę antystatyczną;

Wewnątrz poza samym modułem wzmacniacza znajdują się zapakowane w oddzielny woreczek strunowy dodatkowe elementy mechaniczne;

Te "dodatki" to dystanse poliamidowe pełniące rolę nóżek dla PCB oraz gałka potencjometru wraz z podkładką i nakrętką;

Moduł zaprojektowano w sposób mocno "kompaktowy";

Trzy złącza ARK służą do podłączenia zasilania oraz zestawów głośnikowych (kolumn) a do doprowadzenia sygnału służy podwójne gniazdo RCA. Potencjometr poza regulacją wzmocnienia pełni też rolę włącznika, a złącza zasilania i wejścia sygnału są zdublowane złączami JST (3-pin wejście i 2-pin zasilanie). Radiator o wielkości 45x45x10mm przypomina mi czasy procesorów Intel 486DX :D. Na powyższych zdjęciach widać zbędną część laminatu po cięciu V-Cut (ktoś zapomniał odłamać). Sam układ TDA7498 ukryty jest pod radiatorem;

Sam TDA7498 jest w bardzo małej obudowie Power SS0-36, producent modułu "zadbał" o oszczędność gdyż brak jakiegokolwiek śladu pasty termoprzewodzącej polepszającej przekazywanie ciepła do radiatora. Użyłem pasty silikonowej H i ponownie założyłem radiator.

Wróćmy do samej konstrukcji modułu, jest to typowa aplikacja w/g DS;

"Baterie" kondensatorów elektrolitycznych przy obu krawędziach płytki modułu to kondensatory Low ESR (a przynajmniej takie powinny być) blokujące zasilanie ze względu na impulsową pracę wzmacniacza. Widoczne cztery duże dławiki SMD pełnią funkcję filtra wyjściowego a poniżej zalecany przez producenta schemat;

Wartości elementów różnią się dla różnej impedancji obciążenia, a producent modułu deklaruje pracę przy 6-8Ω. Sam TDA jest stosunkowo skomplikowanym układem jeśli chodzi obudowę wewnętrzną (wszystkie wzmacniacze w klasie D mają zbliżoną budowę), poniżej przedstawiono jeden z kanałów;

Parametry w/g DS TDA7498 są interesujące;

• Moc wyjściowa 100+100W (na kanał) przy zasilaniu Vcc=36V impedancji 6Ω oraz zniekształceniach THD=10%
    • Moc wyjściowa 80+80W (na kanał) przy zasilaniu Vcc=34V impedancji 8Ω oraz zniekształceniach THD=10%
    • Szeroki zakres napięć zasilających 14-39V
    • Wysoka sprawność η=90%
    • Programowane wzmocnienie 25.6 dB, 31.6 dB, 35.1 dB i 37.6 dB (w module do tego celu służy przełącznik przy gniazdach RCA)
    • Wejścia różnicowe w celu eliminacji szumów
    • Funkcje MUTE oraz STANDBY
    • Zabezpieczenie przed zwarciem
    • Zabezpieczenie przed przegrzaniem
    • Możliwość synchronizacji kilku układów pracujących w jednym urządzeniu w celu eliminacji możliwych zakłóceń

No cóż, zniekształcenia THD=10% są już wyraźnie słyszalne jednak nigdzie w DS nie ma wzmianki o przeznaczeniu układu do sprzętu HiFi czy też HiEnd :D Przyjmijmy że główne zastosowanie to tani i popularny sprzęt audio. Zniekształcenia rosną wraz z mocą co widać na poniższych wykresach zaczerpniętych z DS;

THD vs. moc wyjściowa dla Rl=6Ω;

THD vs. moc wyjściowa dla Rl=8Ω;

Jak widać zniekształcenia harmoniczne (THD) gwałtownie rosną przy przekroczeniu około 35-40W mocy wyjściowej. O ile nie jesteśmy sadystami aby katować swoje uszy to taka moc powinna spokojnie wystarczyć aby wzmacniacz "zrobił robotę" :D.

Do celów odsłuchowych posłużyły moje warsztatowe kolumienki Philipsa o mocy znamionowej około 30W i impedancji 6Ω. Zasilanie podałem z zasilacza labolatoryjnego o mocy maksymalnej 150W (30V 5A). Podłączenie zasilania jest sygnalizowane niebieską diodą LED koło potencjometru i nie ma znaczenia czy wzmacniacz jest włączony.

Pobór prądu w STANDBY przy zasilaniu 14V oraz po włączeniu (potencjometrem);

Dla 24V;

Oraz dla 30V;

Jak widać prąd pobierany z zasilania w trybie STANDBY waha się od 1mA dla 14V do 4mA dla 30V oraz od 57mA dla 14V do 112mA dla 30V po włączeniu (bez sygnału). Pobór prądu w trybie STANDBY może powodować ciągle świecąca dioda LED. Na poniższym filmie próba "zakatowania" wzmacniacza przy odsłuchu, utwór ten to Vini Vici w wykonaniu Vinci'ego który ze względu na dość specyficzną linię basową oraz styl perkusyjny nadaje się do tego idealnie (jak dla mnie);

Uwaga głośne nagranie!

Wzmacniacza nie udało się "zagotować", za to zadziałało zabezpieczenie termiczne zasilacza. Impulsowy pobór prądu znacznie przekraczał możliwości zasilacza (5A). Słyszalne na filmie delikatne zniekształcenia to efekt "niewyrabiania" mikrofonów MEMS w telefonie. W rzeczywistości nie było ich słychać, małe bo 16cm głośniki wytwarzają jednak solidną dawkę decybeli do czego telefon nie jest przystosowany.

Wzmacniacz brzmieniowo zachowuje się bardzo fajnie, bez zauważalnych tłumień czy wzmocnień w jakimś paśmie. Nie zauważyłem też braku "dołu" co jest częstą przypadłością wzmacniaczy w klasie D i który trzeba korygować equalizerem. Zasilacz jednak musi być solidny, praca impulsowa wzmacniacza wymusza również dobre filtrowanie zasilania. Wzmacniacz i jego komponenty nawet bez sygnału się sporo nagrzewają, przy Vcc=30V po około 20 minutach od włączenia temperatura radiatora oraz kondensatorów elektrolitycznych blokujących zasilanie wynosiła ~40°C a dławików filtra wyjściowego ~50°C. Wzmacniacz dla niewymagających jakości HiFi może być ciekawą alternatywą w porównaniu do klasycznych konstrukcji w klasie AB (w technologii scalonej czy też dyskretnej) chociażby ze względu na wielkość. Ja być może zastosuję go do napędzania subwoofera do którego niedługo mam dostać obudowę. Miłego słuchania :D

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    Z wykształcenia technik RTV, z zamiłowania elektronik/elektrotechnik konstruktor.
    Has specialization in: kf, audio, elektronika truck, inne dziwne konstrukcje
    ArturAVS wrote 11964 posts with rating 1927, helped 1396 times. Live in city Grajewo. Been with us since 2005 year.
  • TermopastyTermopasty
    krzbor
    Level 21  
    Muszę przyznać, że wzmacniacz jest naprawdę dobry. Gra bardzo czysto i co mnie denerwowało w klasycznych wzmacniaczach - nie szumi gdy jest cisza między utworami. Jak to w chińskich produktach - należy parametry podzielić przez 2 i jest OK :).
    Niestety komponenty zewnętrzne samego układu są zbyt oszczędne. Przydały by się lepsze (większe) dławiki.
    Mój wzmacniacz miał być przenośny - chciałem nawet zrobić DIY dla początkujących, ale od razu pomyślałem o tych, którzy napiszą, że wsadził układ do obudowy i zrobił DIY i jeszcze zgarnął punkty. Poniżej trochę fotek.
    Zestaw montażowy
    Zmontowany układ
    Układ w obudowie
    Zasilacz (używany) ma zmienioną wtyczkę
    A to cały ultramobilny zestaw wzmacniacza, który da kilkadziesiąt watów mocy

Na koniec jeszcze jedna uwaga - zasilacz musiałem przerobić i odciąć połączenie uziemienia z minusem zasilania. Warto zwrócić uwagę, że do 50W mamy zniekształcenia na poziomie 0.1% - mamy więc Hi-Fi :)
  • TermopastyTermopasty
    krzbor
    Level 21  
    Gdybym teraz kupował ten moduł rozważałbym lepiej skonstruowaną wersję Link
    Jest to wersja "E" czyli 2x160W. Zapewne będzie dobrze grało przy 80W (z wykresu wynika, że nawet przy 100W):
    ArturAVS
    krzbor wrote:
    Gdybym teraz kupował ten moduł rozważałbym lepiej skonstruowaną wersję

Wygląda solidniej, zwłaszcza dławiki filtrów wyjściowych i radiator z wentylatorem.
    ArturAVS
    siewcu wrote:
    Ciekawie wygląda też ta wersja...

Funkcjonalnie ok. Co do mocy to podzielmy ją przez 3-4, chyba że ktoś lubi słuchać prostokąta :D. W nocie aplikacyjnej TDA7498 nie znalazłem informacji o pracy w trybie PBTL (mostek mostka dla wzmacniaczy w klasie D).
    siewcu
    Level 34  
    Wiadome jest, że tę moc należy traktować z dużym przymrużeniem oka :) Choć powiem szczerze, że sobie to chyba zrobiłbym do tego najzwyczajniejszy bezpiecznik polimerowy(żeby nie bawić się z wymianą topikowego) przed wejściem zasilania, żeby nie przesadzić z mocą, a raczej zniekształceniami... Jako "warsztatowy" wzmacniacz powinien się nadać, głównie ze względu na BT.
    ArturAVS
    Ten tytułowy egzemplarz dziś pracuje od około 9-tej rano podłączony do zasilacza impulsowego MeanWell 24V 50A z nieco podkręconym do około 29V napięciem (zasilacz normalnie pracuje u mnie jako buforowy w warsztatowej instalacji), a że lubię głośną muzykę to trochę się spocił :D Temperatury co prawda nie mierzyłem jednak radiator parzył w rękę przy dotknięciu, szkodliwych efektów ubocznych nie zauważyłem poza rezonansami w warsztacie. W sumie trochę się obawiam kręcić go do spalenia ze względu na niską moc kolumn i obawy przed uszkodzeniem. Kiedyś katowałem Diory takie jak poniżej przy naprawach estradowych końcówek mocy, test polegał na godzinnym odsłuchu z maksymalną mocą. Raz przy testach ElectroVoice'a 2x 1,5kW spalił się jeden wysokotonowy.

Wytrzymałe były :D
    Winylov
    Level 32  
    Bo to na radzieckich głośnikach są te Diory.:D
    ArturAVS
    Winylov wrote:
    Bo to na radzieckich głośnikach są te Diory.

Jak do mnie trafiły to tylko niskotonowe były oryginalne, wysoko i średnio tonowe wstawiłem inne po modyfikacji zwrotnic. Niskotonowe z ich Xmax to potrafiły niezły łomot zrobić :D Gniotsa nie łamiotsa!
    siewcu
    Level 34  
    Oj tam, najwyżej zmienisz znowu wysokotonowy i będzie git :D Skoro przeżyły 2x1,5kW to i z takim sobie poradzą... Chyba że zabiją je zniekształcenia.
    ArturAVS
    siewcu wrote:
    Oj tam, najwyżej zmienisz znowu wysokotonowy i będzie git

Niestety te Diory zaginęły przy którejś przeprowadzce :-( Teraz jak pisałem;
    ArturAVS wrote:
    Do celów odsłuchowych posłużyły moje warsztatowe kolumienki Philipsa o mocy znamionowej około 30W i impedancji 6Ω
    siewcu
    Level 34  
    A, fakt, nie doczytałem. Przepraszam. Takich bym się bał :D
    kris8888
    Level 33  
    ArturAVS wrote:
    Nie zauważyłem też braku "dołu" co jest częstą przypadłością wzmacniaczy w klasie D i który trzeba korygować equalizerem.

A to trochę zaskakujące co piszesz bo żaden ze wzmacniaczy klasy D, którymi się ostatnio bawiłem, nie miał problemów z "dołem", raczej nawet było go za dużo, a za to "góry" były zbyt przytłumione. Może to faktycznie kwestia jakiejś dodatkowej korekcji.
    ArturAVS
    Mam tak połączone urządzenia że mogę np. lewy kanał zostawić na wzmacniaczu referencyjnym a prawy na odsłuchiwanym, tak że jest porównanie. Co do korekcji to jest ustawiona zarówno we wzmacniaczu referencyjnym (korekcja analogowa dwupunktowa) jak i odtwarzaczu (korekcja programowa wielopunktowa) dla moich preferencji i w zasadzie oprócz delikatnych regulacji po stronie wzmacniacza nic nie "kręcę". Ustawione raz i ma grać :D bo equalizer nie do tego służy w przeciwieństwie do regulatora barwy dźwięku. Być może to tylko moje wrażenia ale podobne mam przy transmisji BT audio choć w tym przypadku może to wynikać z algorytmów kompresji sygnału.