logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jakie są parametry techniczne retro motocykla elektrycznego z 1911 r?

17 Sie 2024 18:43 1581 37
Najlepsze odpowiedzi

Jakie są prawdopodobne parametry akumulatora i silnika elektrycznego motocykla Electra z 1911 r., zwłaszcza czy bateria była 12 V czy 72 V, jaka mogła być jej pojemność i jaka moc silnika była potrzebna do osiągnięcia 56 km/h?

Akumulator był najpewniej 12 V złożony z 6 ogniw 2 V, a nie z 6 osobnych baterii 12 V, i jego pojemność szacowano na około 45–50 Ah [#21194277] W dyskusji pojawiło się też potwierdzenie, że źródła i obserwacje konstrukcji wskazują na instalację 12 V oraz na trzy tryby pracy/sterowania zamiast rozbudowanej mechanicznej skrzyni [#21194333][#21198309] Silnik powinien być prądu stałego, najpewniej szeregowy, bo taki daje duży moment przy niskich obrotach i byłby najbardziej zbliżony do epoki [#21194515][#21199514] Jako realną moc dla takiego napędu podawano około 700–750 W, z komentarzem firmy przezwajającej, że przy 12 V i ok. 60 A daje to około 720 W [#21206009][#21204479] Wcześniej pojawiały się też niższe szacunki 350–500 W, ale ogólny wniosek z wątku przesuwa się raczej w stronę silnika około 0,7–0,8 kW [#21194592][#21194277]
  • #1 21194228
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #3 21194333
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Raczej jest to 12 V akumulator i może mieć przerzutki w piaście tylnego koła.
  • #4 21194355
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #5 21194515
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Jak realnie wymagał dużej mocy a dokładniej momentu obrotowego mógł być to silnik szeregowy bez magnesów trwałych. Zastosowanie 3 biegów sprawia, że wcale nie musiał być to silnik ogromnej mocy zapewne był to zwykły silnik DC na magnesach jedynie mógł mieć 4 szczotki zasilające komutator.
    Współczesne silniki BLDC tej wielkości dopiero są mocne.
  • #6 21194592
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #7 21194598
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21892
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    W 1911 roku nie były znane magnesy o takich parametrach jak dziś. Nawet do większych głośników używano elektromagnesów. Był to zatem szeregowy silnik prądu stałego i tu najbardziej zbliżoną kopią była by prądnica od Malucha lub Żuka z przezwojonym stojanem.
    O ile oczywiście chcesz się jak najbardziej zbliżyć do oryginału.

    Poza tym cały ten opis można miedzy bajki wsadzić biorąc pod uwagę sprawność ówczesnych akumulatorów ołowiowych i silnika. Zasięg 150 km przy masie pustego pojazdu 90 kg ? A z kierowcą ile? Nonsens i reklama.
    Przerzutka planetarna może pracować z łańcuchem po lewej stronie lub prawej, nie ma przeszkód.

    E8600 napisał:
    Jak realnie wymagał dużej mocy a dokładniej momentu obrotowego mógł być to silnik szeregowy bez magnesów trwałych. Zastosowanie 3 biegów sprawia, że wcale nie musiał być to silnik ogromnej mocy zapewne był to zwykły silnik DC na magnesach jedynie mógł mieć 4 szczotki zasilające komutator.
    Ehhhh, pomyśl trochę przed napisaniem czegoś :lol:


    Elwro napisał:
    Potrzebuję zidentyfikować parametry retro motocykla elektrycznego Electra z 1911 r. W celu odbudowy.

    Raczej budowy repliki. Pomyśl tez o wytrzymałości kół i ramy na takie obciążenia a przede wszystkim hamulców
  • #8 21194726
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 21194765
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    Silnik szeregowy jak najbardziej jest bardziej energochłonny. Nie jestem specjalistą ale wydaje mi się, że widziałem już zagraniczne silniki z podobnego okresu już na magnesach.
  • #10 21195116
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21892
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    E8600 napisał:
    Nie jestem specjalistą
    O to to właśnie, skoro piszesz ze silnik szeregowy jest najbardziej energochłonny. Tu nie o energochłonność chodzi, a o sprawność silnika w przetwarzaniu energii elektrycznej w mechaniczną. Natomiast prawdą jest że Farady zbudował pierwszy silnik elektryczny z wykorzystaniem magnesów. Na marginesie silnik szeregowy DC ma najlepsza charakterystykę do napędu wszelkiego rodzaju pojazdów.
  • #11 21195123
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 21195528
    Piotrek8505
    Poziom 14  
    Posty: 214
    Pomógł: 2
    Ocena: 15
    Witam serdecznie ja też się przymierzam do budowy rowera na akumulator, a że przez esioka widząc ile Ampery bierze to rzuciłem ten temat do kosza. Teraz wracam do tego próbuję dokończyć projekt rowera. Tez używam silnik Szeregowy. Szczotkowy a szczotki mnie nie interesują czy są czy nie ma. No i przyczepka do rowera będzie też i tam akumulator poukładam, te 35Ah lub 4Ah a nawet 50A byle napięcie zasilania uzbierać do 252V. ... moje wymagania to są bo tereny górzyste ostre mam plus zakopane mam. Nie wiem jak to będzie z mocą i osiągami pod górę jaka prędkość maksymalna podróży będzie. ... mam prawko A i B wiec motorower odpada. Wszystko jest zależne od hamulca jakie moce siły hamowania ma i widelec przód jak mocna jest. No zależy od warunków pogodowych i drogowych oraz sprzętu rowerów i jazdy pod górę, po równinach, czy dół. ... u mnie wszystko jest pomieszane tereny serpentyny jeszcze. To nie jest Kraków warszawa Gdynia Gdańsk. ... Równina płasko. Tam to 100W nawet wystarczy albo rekreacyjnie 50W. Na upartego na lenia na turysty nawet 10W starczy.......... zależy jeszcze jakie napięcie zasilania ma silnik. Ja wolę do 252V max ale od 6V żeby startowało. Nie na sztywno 12V 24V 36V 48V 72V czy 96V lub 180V i 240V dc nie spotkałem się z silnikiem na 400V. O ile są takie. Też uwielbiam retro elektryka energetyczne sprzęty elektronarzędzia i silniki, pradnice...
    Mam pradnice od czolgu ten pcpox 76/200.... lubię takie rzeczy sprawy.
    Panowie powiedzcie mi jeszcze jaki typ silnika jest najlepsze do pojazdu sam. ?... Szeregowy, bocznikowy, obcowzbudny, czy mieszany między nimi .?

    Dodano po 2 [minuty]:

    NO I celowo omijać Bldc bezszczotkowe silniki z wielu powodów bo wymaga kłopotliwych falowniki driver. ..

    Moderowany przez ArturAVS:

    3.1.14. Publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego działu forum lub wątku dyskusji.

  • #15 21195748
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #16 21197093
    Piotrek8505
    Poziom 14  
    Posty: 214
    Pomógł: 2
    Ocena: 15
    Biegi muszą być aby zmniejszyć prąd z akumulatora oraz nie przegrzewac silnika.
  • #17 21197135
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Piotrek8505 napisał:
    Biegi muszą być aby zmniejszyć prąd z akumulatora oraz nie przegrzewac silnika.

    Biegi są do czego innego. Służą do dopasowania dla najbardziej ekonomicznej/wydajnej pracy silnika do warunków trakcyjnych. Odnosi się to do wszystkich silników, nie tylko elektrycznych.
  • #18 21197808
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #19 21198309
    popromienny
    Poziom 25  
    Posty: 873
    Pomógł: 86
    Ocena: 162
    Witam, tylna piasta z biegami wewnetrznymi [ 2 lub 3 biegi ], to nie jest piasta rowerowa, tylko 3 - 5 razy wieksza piasta planetarna / motocyklowa z tamtego okresu [ 1900 - 1920 ], u nas praktycznie nieznana, bo stosowana np. w Harley - Davidson w 1905 / 09 roku, w pierwszym - drugim modelu Harleya 500 z pasowym napedem tylnego kola po lewej stronie motocykla.
    Kolo pasowe bylo osobno lozyskowane na piascie planetarnej po lewej stronie kola i mozna bylo wybierac 2 lub 3 biegi wewnetrzne / po zluzowaniu pasa napedowego / zmiana biegow i ponowne napiecie pasa [ dzwignia luzujaca pas napedowy - zastepowala sprzeglo ].
    Pozniej ten typ kola stosowano w angielskich, austriackich - niemieckich motocyklach lekkich, itp., typu 'rowerowego' - czyli majacych jeszcze 'pedaly rozruchowe', np. 'Triumph - Coventry', 'Puch - 125', itp. / az do polowy lub konca lat 20 - stych, ale takie piasty tez byly kilkakrotnie wieksze od rowerowych piast planetarnych z tego samego okresu / np. piasta tylna motorka 'Puch 125' z 1922 - 23 roku / z 2 biegami wewnetrznymi i sprzeglem tarczowym juz umieszczonym w piascie.
    Obecnie piasty i kola tego typu sa bardzo drogie / cenne, poniewaz ulegaly czestym uszkodzeniom w epoce [ zbyt delikatna budowa wewnetrzna - niemal 'zegarmistrzowsko skomplikowana' ], przy np. 'zapomnieniu' o smarowaniu - napelnieniu 'swiezym olejem'...
    Niemniej - mozna nawet dzisiaj zakupic fabrycznie nowe piasty tego typu, akurat produkcji niemieckiej 'F & S'z polowy lat 20-stych, widzialem 2 szt. rok - 2 lata temu na bazarze motocyklowym w Niemczech.
    Przedni widelec tej 'Electry' - to z kolei klasyczny widelec 'castle' stosowany w pierwszych modelach Harley - Davidson z lat 1905 / 09 i przez kilka innych firm, np. niemieckie : NSU lub 'Standard' w latach - nastych / 20-stych.
    Reflektor wyglada na 'karbidowy - acetylenowy', chociaz nie widac w motocyklu wytwornicy acetylenu - to moze byc tez juz 'przerobka na elektryczny', czasem stosowana przez rozne firmy 'motocyklowe' wowczas.
    Akurat wiem - ze jest u nas dostepne cale tylne kolo tego typu [ 'fartuchowe' 26 cali ] z 2-bieg. piasta planetarna / i z zebatka motocyklowa - naped lancuchem po lewej stronie, od dowolnego silnika / elektrycznego lub spalinowego ;
    - reflektor przedni karbidowy rowniez jest do nabycia tej wielkosci i z epoki oraz siodlo tego samego typu 'rowerowego', ale 2 razy wieksze czyli 'motocyklowe' z tamtych lat / 1890 - 1915 okolo, no tylko cena takich czesci jest raczej dosc 'zaporowa'...
    Chyba - ze ma sie odpowiedni budzet do wykonania takiej repliki, to wszystko jest do dostania, nawet wlasnie 'u nas - w Europie'...
    Pozdrawiam.
  • #20 21199438
    landy13
    Poziom 31  
    Posty: 1418
    Pomógł: 195
    Ocena: 259
    Elwro napisał:
    Prądnica z malucha (zdjęcie z wersji z silnikiem 650cm3) ma gabaryty dość dobre...
    Alternator na tle kartonowego podłoża.

    Na zdjęciu pokazałeś alternator, nie prądnicę prądu stałego. Były stosowane w nowszych maluchach, nie pamiętam od którego roku. Nie przezwoisz alternatora na silnik, chyba że na BLDC.

    Prądnice miały mniejszą średnicę i były nieco dłuższe.
  • #21 21199442
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #22 21199496
    landy13
    Poziom 31  
    Posty: 1418
    Pomógł: 195
    Ocena: 259
    Elwro napisał:
    Jeśli masz zdjęcia części o jakich piszesz to poproszę.
    Zdjęć nie mam, same zdjęcia bez wymiarów też niewiele dadzą. Są zresztą dostępne w internecie, np. tu.
    Wybierz się z miarką na jakiś szrot i zobacz na żywo. Może nie wszystkie wywieźli do huty.
  • Pomocny post
    #23 21199512
    popromienny
    Poziom 25  
    Posty: 873
    Pomógł: 86
    Ocena: 162
    Witam, mala 'poprawka', bo to niestety czesty blad poczatkujacych 'renowatorow' - czyli 'chromowanie wszystkiego'...
    Poczatkowo czesci rowerowe, motocyklowe, samochodowe, itp., np. czesci maszyn do pisania lub do szycia - byly wylacznie niklowane, az do ok. 1928 / 30 roku.
    Niklowanie ma lekko 'zoltawy' kolor i przypomina 'stare srebro', bo powloki niklowe z czasem lekko 'zolkna / matowieja', itp.
    'Chromowanie' natomiast wymaga bardzo trujacych kapieli galwanicznych / cjankowych i podobnych - i na wieksza skale weszlo dopiero po 'Wielkim Kryzysie', czyli po 1932/33r., a do tego czasu - bylo tylko niklowanie : kierownic, dzwigienek, szprych, piast kol, gaznikow, sprezyn siodel, korkow zbiornikow, licznikow, ramek reflektorow, itp.
    Znajomi swego czasu [ ok. 20 lat temu ] - 'pochromowali' zabytkowe, mosiezne lampy rowerowe / karbidowe z lat 1910 - 20 [ ktore fabrycznie byly niklowane ] i wygladalo to pozniej wrecz 'pokracznie', bo 'swiecily sie jak...' wiadomo co...
    A co do tylnego hamulca - to wowczas w wielu motocyklach, nawet w Harleyach, Indianach, Pope, Henderson, itp. - tylnym hamulcem bylo 'torpedo' typu rowerowego, uruchamiane ruchem wstecznym 'pedalow rowerowych - rozruchowych', a w ostatecznosci - wchodzily dopiero do uzycia hamulce 'tasmowe - zewnetrzne', zaciskane na powiekszonej tylnej piascie - takim jakby 'azurowym bebnie, obreczy' / zaciskala sie zewnetrzna tasma hamulcowa.
    Obrecze fartuchowe sa w tym motocyklu najprawdopodobniej 28 [ jak np. w Indianach wowczas ] lub w ostatecznosci 27 i tez nie sa to obrecze rowerowe - tylko motocyklowe, szersze i z grubszej blachy - przystosowane do opon o 'balonie' 2 / 2,5 "...
    W dzisiejszych czasach opony sa do nich prawie 'nie do zdobycia', bo sa na rynku produkowane tylko w Czechach opony 'fartuchowki 28 x 1,5' - do zabytkowych rowerow miejskich / turystycznych.
    Z reflektorem mozna sobie poradzic inaczej, mozna zachowac jego plaska przednia szybke - ale zastosowac 'przechylane lustro' odblysnika, dzieki czemu uzyska sie efekt 'opuszczania snopa swiatla' - cos w rodzaju 'krotkie / dlugie', mam takie rozwiazanie w jednej z lamp rowerowych i to zeby bylo jeszcze ciekawiej - lampa jest z konca XIX w. / 'na swieczke'...
    W komplecie do niej byla na kierownicy dzwigienka z linka - sciskajaca sprezynke pod uchylanym lustrem wkleslym / wlasnie do zmiany pozycji odblysnika jako 'krotkie / dlugie' swiatlo.
    I jeszcze jedno - motocykl nie ma 'podstawki centralnej' - tylko 'podstawke tylna / pod tylne kolo'.
    Tzw. 'podstawka centralna' - byla zawsze umieszczana przez konstruktorow w 'srodku ciezkosci' motocykla, zeby umozliwic unoszenie przedniego lub tylnego kola / przewaznie do naprawy ogumienia lub postawienia motocykla.
    'Podstawki centralne' stosowano sporadycznie od polowy lat 20-stych i pozniej, a wiekszosc motocykli mialo dwie podstawki : przednia i tylna jeszcze w latach wojennych i tuz po wojnie - do poczatku 50-tych, zeby unosic kola pojedynczo i stabilnie zarazem.
    'Podstawka przednia' - sluzyla czesto takze jako dolny wspornik przedniego blotnika, zas 'tylna' - jako usztywnienie tylnego blotnika w czasie jazdy 'od dolu'.
    Ponizej - zdjecia widelca rowerowego z tego okresu / widelec 'trojpolkowy', prawdopodobnie z USA i uchwyt lampy z podobnych czasow - niklowany fabrycznie, a obok 'chromowana' obsadka szczelinomierza w celach porownawczych - zupelnie inny kolor, odcien oryginalnego niklu z 1900 / 1910r - a kolor powloki chromowej na szczelinomierzu :
    Pozdrawiam.
    Załączniki:
    • Jakie są parametry techniczne retro motocykla elektrycznego z 1911 r? DSC05090.JPG (74.62 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jakie są parametry techniczne retro motocykla elektrycznego z 1911 r? DSC05091.JPG (93.01 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #24 21199514
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Elwro napisał:
    Silniki wielobiegowe w układzie Dahlandera są stosowane od 1897r.

    Tyle, że są to silniki indukcyjne na prąd przemienny a nie stały. Silniki DC kilkubiegowe mają przeważnie zmienny kąt szczotek (silniki z magnesami trwałymi), przyjrzyj się budowie dawniejszych silników napędzających wycieraczki w autach.
    Elwro napisał:
    silnikiem elektrycznym szeregowym zasilanym prądem stałym 12 V jest rozrusznik samochodowy. Dysponuje dużym momentem obrotowym i mocą z zachowaniem małego rozmiaru.

    Wszystko się zgadza z jednym ale, nie jest to silnik do pracy ciągłej a dorywczej. Dlatego może mieć małe wymiary. Przy dłuższej pracy po prostu się spali.
  • Pomocny post
    #25 21199650
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12515
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    Znalazłem projekt dla drukarki 3D, umożliwiający wydrukowanie części, które mogą nadać rowerowi elektrycznemu styl "Electry"
    https://www.printables.com/pl/model/82528-electra-cafe-moto-go-electric-bike-ultimate-upgrad

    W zasadzie nic specjalnego w klasycznych silnikach prądu stałego, nie wymyślono od początku XX wieku.
    Są te podobne konstrukcje i rozwiązania, tylko w ładniejszych obudowach i szybciej się psują :P

    Możesz spokojnie wykorzystać silnik szeregowo-bocznikowy lub bocznikowy, jako najbardziej uniwersalny.
    Ma prostą regulację prędkości, przez zmianę rezystancji włączanej w obwód twornika.
    Jeżeli chcesz historycznie, to w motocyklach elektrycznych z początku wieku, stosowano zwykle 3 tryby pracy.
    Np. rezystory przełączane stykami (będą się grzały, ale skoro replika, to i wady oryginalnych rozwiązań muszą być).

    Silniki od wycieraczek - niezły pomysł, ale nie od samochodu. Raczej polecałbym od lokomotyw albo statków.
    Np, w popularnej spalinówce SM-42 stosowano taki silnik jako napęd wycieraczek. Nie jest duży gabarytowo, ale znacznie mocniejszy i większy niż samochodowe.

    Trudniejsza droga, to przejrzeć dostępne patenty z początku XX wieku i odtworzyć wg nich, oryginalny silnik i sposób regulacji.
  • #26 21200820
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 21200829
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    Elwro napisał:
    Dostałem poradę by szukać ogniw 2V od pociągów

    W tych starszych były to ogniwa zasadowe, praktycznie są dożywotnie o ile nie zostaną uszkodzone mechanicznie.
    @ElektrodaBot odszukaj wszystkie dostępne informacje techniczne dotyczące motocykla elektrycznego Electra z 1911 r.
  • #28 21200836
    ElektrodaBot
    AI od OpenAI ChatGPT4
    Posty: 8826
    Pomógł: 357
    Ocena: 940
    ArturAVS napisał:
    odszukaj wszystkie dostępne informacje techniczne dotyczące motocykla elektrycznego Electra z 1911 r.
    Motocykl elektryczny Electra z 1911 roku jest rzadkim i mało znanym pojazdem, co sprawia, że dostępne informacje techniczne są ograniczone. Oto zebrane dane na jego temat:

    1. Kontekst historyczny:
    - Motocykl elektryczny Electra z 1911 roku był jednym z wczesnych eksperymentów z napędem elektrycznym w pojazdach jednośladowych. W tamtym okresie technologia elektryczna dopiero zaczynała być stosowana w transporcie.

    2. Producent:
    - Brak pewnych informacji o producencie tego konkretnego modelu. Wiele wczesnych eksperymentów z pojazdami elektrycznymi było prowadzonych przez małe warsztaty lub indywidualnych konstruktorów.

    3. Napęd:
    - Motocykl był napędzany silnikiem elektrycznym. Dokładne parametry silnika (moc, moment obrotowy) nie są znane.

    4. Akumulator:
    - Prawdopodobnie wykorzystywał akumulatory ołowiowo-kwasowe, które były najpopularniejszą technologią w tamtym okresie. Pojemność i napięcie akumulatora nie są znane.

    5. Zasięg i prędkość:
    - Według artykułu w czasopiśmie *Popular Mechanics* z października 1911 roku, motocykl miał zasięg od 120 km (75 mil) do 160 km (100 mil) na jednym ładowaniu.
    - Posiadał trzybiegową skrzynię biegów, z prędkościami 6 km/h (4 mph), 24 km/h (15 mph) i 56 km/h (35 mph).

    6. Konstrukcja:
    - Motocykl prawdopodobnie miał prostą ramę, podobną do ówczesnych motocykli spalinowych. Mógł być wyposażony w pedały do wspomagania jazdy przy rozładowanym akumulatorze, co było typowe dla wczesnych pojazdów elektrycznych.

    7. Waga:
    - Ze względu na ciężkie akumulatory, motocykl mógł ważyć znacznie więcej niż jego spalinowe odpowiedniki z tego okresu.

    8. Ładowanie:
    - System ładowania był prawdopodobnie bardzo prosty, wykorzystujący ówczesną infrastrukturę elektryczną, która nie była jeszcze powszechna.

    Podsumowując, motocykl elektryczny Electra z 1911 roku był stosunkowo zaawansowaną konstrukcją jak na tamte czasy, posiadając trybiegową skrzynię biegów oraz zapewniając znaczny jak na ówczesne standardy zasięg na jednym ładowaniu. Jednak konkretne dane techniczne są trudne do zweryfikowania. Warto skontaktować się z muzeami techniki lub historykami specjalizującymi się w historii motoryzacji, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot. Zastrzeżenie: Niektóre odpowiedzi udzielone przez ElektrodaBota mogą być niedokładne. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi ElektrodaBota powinny być zweryfikowane przez użytkownika. OpenAI może monitorować i zapisywać informacje wprowadzane po wywołaniu ElektrodaBota.
  • #29 21200839
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26265
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7784
    @ElektrodaBot poszukaj informacji na temat konstrukcji silnika tego motocykla.
  • #30 21200844
    ElektrodaBot
    AI od OpenAI ChatGPT4
    Posty: 8826
    Pomógł: 357
    Ocena: 940
    ArturAVS napisał:
    poszukaj informacji na temat konstrukcji silnika tego motocykla.
    Niestety, szczegółowe informacje na temat konstrukcji silnika motocykla elektrycznego Electra z 1911 roku są bardzo skąpe i trudne do zweryfikowania. Brak szczegółowych schematów, rysunków technicznych czy opisów jego budowy. Możemy jednak wnioskować o pewnych cechach konstrukcyjnych na podstawie ówczesnej wiedzy i technologii:

    Prawdopodobne cechy silnika:

    1. Typ silnika:
    - Silniki elektryczne używane w pojazdach na początku XX wieku były zazwyczaj silnikami prądu stałego (DC). Wynikało to z prostoty ich konstrukcji i łatwości sterowania prędkością w porównaniu do ówczesnych technologii prądu przemiennego (AC).

    2. Budowa:
    - Silnik DC zazwyczaj składał się z wirnika (rotora) i stojana. Wirnik mógł być wyposażony w uzwojenia, które były zasilane przez komutator – urządzenie mechaniczne obracające się wraz z wirnikiem, zapewniające odpowiednią dystrybucję prądu do uzwojeń.
    - Konstrukcja stojana mogła wykorzystywać magnesy trwałe lub elektromagnesy.

    3. Uzwojenie szeregowe:
    - Silniki z uzwojeniem szeregowym charakteryzują się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach, co było pożądane w pojazdach.

    4. Komutator i szczotki:
    - Silniki DC z tamtego okresu wykorzystywały komutator i szczotki do przełączania prądu w uzwojeniach wirnika, umożliwiając jego obrót.

    5. Chłodzenie:
    - Chłodzenie silników elektrycznych z tego okresu odbywało się zazwyczaj przez naturalne oddawanie ciepła do otoczenia. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych silnikach, stosowano proste układy chłodzenia powietrznego przy pomocy wentylatorów zamontowanych na wale.

    6. Prosta konstrukcja:
    - Wczesne silniki elektryczne miały stosunkowo prostą konstrukcję, z niewielką ilością elementów.

    Możliwe warianty konstrukcji:

    1. Silnik umieszczony w piaście koła:
    - Taka konstrukcja była stosowana w niektórych wczesnych pojazdach elektrycznych, eliminując potrzebę stosowania przekładni łańcuchowej.

    2. Silnik z przekładnią:
    - Silnik mógł być połączony z kołem za pomocą przekładni łańcuchowej lub pasowej, co pozwalało na dostosowanie przełożenia do różnych prędkości.

    Trudności w uzyskaniu informacji:

    1. Brak dokumentacji:
    - Wiele wczesnych konstrukcji pojazdów elektrycznych nie zostało dokładnie udokumentowanych.

    2. Mała skala produkcji:
    - Motocykl Electra z 1911 roku był prawdopodobnie produkowany w niewielkiej liczbie egzemplarzy, co utrudnia znalezienie informacji na jego temat.

    3. Utrata danych w czasie:
    - W ciągu ponad 100 lat od powstania motocykla wiele dokumentów mogło zostać zniszczonych lub zagubionych.

    Dalsze poszukiwania:

    1. Archiwa muzeów techniki:
    - Warto skontaktować się z muzeami techniki, które mogą posiadać w swoich zbiorach informacje na temat wczesnych pojazdów elektrycznych.

    2. Publikacje historyczne:
    - Przeszukiwanie archiwalnych publikacji z dziedziny motoryzacji i elektrotechniki może przynieść dodatkowe informacje.

    3. Fora internetowe:
    - Istnieją fora internetowe poświęcone historii motoryzacji, na których można zapytać o informacje na temat motocykla Electra z 1911 roku.

    Podsumowując, uzyskanie szczegółowych informacji na temat konstrukcji silnika motocykla Electra z 1911 roku jest bardzo trudne. Możemy jedynie wnioskować o jego prawdopodobnych cechach na podstawie ówczesnej wiedzy i technologii. Dalsze poszukiwania w archiwach i publikacjach historycznych mogą przynieść więcej informacji.
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot. Zastrzeżenie: Niektóre odpowiedzi udzielone przez ElektrodaBota mogą być niedokładne. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi ElektrodaBota powinny być zweryfikowane przez użytkownika. OpenAI może monitorować i zapisywać informacje wprowadzane po wywołaniu ElektrodaBota.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy technicznych parametrów retro motocykla elektrycznego Electra z 1911 roku, który ma maksymalną prędkość 56 km/h, wagę 90 kg oraz rozstaw kół 129,5 cm. Ustalono, że motocykl używa akumulatora 12V złożonego z 6 ogniw, a jego pojemność szacuje się na około 45-50 Ah. Wskazano, że silnik jest najprawdopodobniej silnikiem prądu stałego (DC) o mocy 700-750W, z możliwością zastosowania przekładni wewnętrznych. W dyskusji poruszono również kwestie dotyczące konstrukcji silnika, akumulatorów oraz dostępności części zamiennych. Uczestnicy wymieniają się informacjami na temat możliwych zamienników silników oraz akumulatorów, a także wskazują na trudności w pozyskaniu oryginalnych komponentów.
REKLAMA