Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta płytka startowa AVR

mi_ma 18 Paź 2007 20:11 11156 22
  • Prosta płytka startowa AVR

Projekt płytki startowej dla kontrolerów AVR, na której z powodzeniem, można wypróbowywać nowe projekty. Została on stworzona w celach typowo edukacyjnych i eksperymentalnych. Płytka wykorzystuje mikrokontroler AT2313 z kwarcem 10Mhz. Wyposażona jest 10-pinowe łącze ISP do programowania. Posiada także przycisk resetujący cały mikrokontroler. Wyjścia są dostępne na dwóch wyjściach ML10 do podłączenia urzązeń peryferyjnych (np. płytka z interface'm do wyświetlacza LCD). Zasilanie może być dostarczone przez wtyk zasilacza DC z pinem 1.1 mm. Regulator zapewnia dostarczenie do mikrokontrolera napięcia o wartości 5V DC. Dodatkowo płytka wyposażona jest w wyjście na port szeregowy umożliwiające komunikację z komputerem PC. Układ MAX232 ma za zadanie zapewnić odpowiednią konwersję napięcia pomiędzy mikrokontrolerem a portem szeregowym

Mikrokontrolery mogą być programowane poprzez 10-pinowe gniazdo ISP. Płytka współpracuje z następującymi mikrokontrolerami:
    * AT1200
    * AT2313
    * ATTiny2313

Prosta płytka startowa AVRProsta płytka startowa AVRProsta płytka startowa AVR

źródło http://www.avrprojects.net/articles.php?lng=en&pg=81

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 742, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    marenc
    Poziom 24  
    Moim zdaniem zabrakło złącza do programowania ISP, tak poza tym to wykonywanie podobnych układów mija się z celem, bo trzeba robić coraz to nowe płytki z peryferiami.

Raczej odradzam wykonywanie czegoś podobnego...

//Jednak jest ISP ... zwracam honor ;)
    badworm
    Poziom 18  
    Zastanawia tylko po co podstawka typu ZIF skoro procesor jest programowany przez ISP...
    bobo
    Poziom 28  
    badworm napisał:
    Zastanawia tylko po co podstawka typu ZIF skoro procesor jest programowany przez ISP...

Między innymi po to, aby zadawać takie pytania i pewnie tez dlatego, że taka autor projektu miał akurat w szufladzie.

Pozdrówka
    kazmod
    Poziom 21  
    MariuszuLorencu,
    przeciez, zeby sie nauczyc programowania i uzywania tej techniki, robienie "coroz to nowych peryferji" jest rzecza najbardziej oczywista a mozliwosc polaczenia z plytka mikrokontrolera zaleta!
    snnaap
    Poziom 25  
    Moim zdaniem podstawka typu ZIF w tym przypadku to bardzo dobre rozwiązanie. Zrobiłem kiedyś płytkę "testową" z ta różnica ze podstawka była standardowa i przy wyciąganiu mikrokontrolerów zawsze miałem problem z zaginającymi sie nóżkami. A tak w ogóle to wykonanie 5.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    No ale po co wyciągać z tego układu procesor, skoro jest złącze do ISP? Wyciagac chyba tylko dlatego ze sie popsuje.
    marcino2000
    Poziom 24  
    moim zdaniem wykonanie +5, swietna jakościowo, i dobrze udokumentowana robota. skoro to urządzenie testowe, to podstawka typu ZIF pewnie jest poto zeby bez problemowo przełożyć układ do urządzenia w którym będzie docelowo pracować.

Dodano po 31 [sekundy]:

moim zdaniem wykonanie +5, swietna jakościowo, i dobrze udokumentowana robota. skoro to urządzenie testowe, to podstawka typu ZIF pewnie jest poto zeby bez problemowo przełożyć układ do urządzenia w którym będzie docelowo pracować.
    j4rek
    Poziom 18  
    Wyciągać można po to, aby włożyć ATtiny2313 lub AT90s2313
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Ciężko powiedzieć cokolwiek aby nie zgrzeszyć załamując autora. Osobiście to polecam adapter do willema na prawie wszystkie AVRy. Wystarczy precyzyjna podstawka po co komu jakieś hity za dziesiątki PLN. Ktoś kto bardziej się orientuje w mikrokontrolerach pewnie napisze ze można wykorzystać trzy piny do ISP i takie tam byzydury.
    www.gotronik.pl
    Może ktoś mnie bardziej uświadomi jeśli nie mam racji bo osobiście nie doznałem tej siły pieniędzy jakie dają mikrokontrolery (a wiem że takowa jest) żeby robić hardware pod jeden typ.No a co do AVR to przoduje , kto wie jak będzie dalej kto będzie przodował w amatorskich procesorach?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cukras
    Poziom 17  
    Ta??A skąd??pochwal sie i napisz może lepiej jak je zdobyć i jak tego dokonać wtedy może przesiądę sie na PIC'ki.
    pzdr
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Dokładnie - sample z Microchipa są ciagle :).
    byrrt
    Poziom 21  
    A ja doceniam inwencję twórczą autora projektu i estetykę wykonania.. no i tyle.. Przydatność takiego układu - gorzej jak żadna.. Kwarc 10Mhz.. można by dać chociaż taki, który lepiej by współpracował z RS232, brak czegokolwiek na płytce, brak złącza programowani, brak chociażby jakiejś diody led czy czegokolwiek, procesor wybrany fatalnie (za 5zeta mamy już Atmege8 z PWM, ADC, WT, I2C i wiele wiele więcej..) Coś można tam na tym napisać, ale proc o możliwościach nie wiele większych od 2051 to na dziś trochę przesada..

Pozdrawiam
    kazmod
    Poziom 21  
    Szaflik,
    a co to jest to czarne pudelko? Do czego ono sluzy?
    Kaz
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dulin7
    Poziom 16  
    Witam sory ze nie wyraze sie na temat programatora ale prosze o porade wlasnie chcialbym zaczac przygode z mikrokontrolerami i poszukuje jakiegos taniego i prostego programatora do prosych ukladow pozwalajacych tworzyc proste rzeczy np mierniki temp, obrotow i takie duperele bo uwarzam ze tak najszybciej i najlatwiej niz tylko czytac ksiazki i forum a tak posiadnieta wiedze moglbym od razu przetestowac w praktyce :) a wiec prosze o linki z dobrymi programatorami dla poczatkujacego oszywiscie programatory do samodzielnego wykonania.
    A moim celem jest stworzenie ukladu zaplonowego jakiegos prostego np do komarka albo cos w tym stylu prostego np zastepowalby klasyczny przerywacz :) Poza tym konsturkcja bardzo estetyczna
    Pozdrawiam!!!
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    grzeniu_pl
    Poziom 14  
    Szaflik: wszystko było by ok, gdyby nie te przewody od spodu ... :/
    Aimeiz
    Poziom 15  
    Bardzo ładna płyteczka. śliczne wykonanie.
    Ja swojego czasu zakupiłem płytki do układów uruchomieniowych firmy btc, kupiłem elementy i zmontowałem sobie te układy:
    Zaczłaem od ZL11AVR do procka ATTINY-2313, potem jeszcze ZL2AVR v2 do atmega8 i zl4avr do attiny 13, 25, 26,45, 85.
    są dosyć praktyczne, bo mają sporo różnych peryferiali, wyświetlacze 7 segmantowe, gniazdo do LCD, przyciski, max432, traznzystory do sterowania, zaciski, czy piny i/o. są bardzo praktyczne, choć oczywiście nie zaspokoją wszystkich potrzeb. do tego programator stk-200 i można sie bawić w eksperymenty od świtu do świtu :)