logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Prosta płytka startowa AVR

mi_ma 18 Paź 2007 20:11 11600 22
REKLAMA
  • Prosta płytka startowa AVR

    Projekt płytki startowej dla kontrolerów AVR, na której z powodzeniem, można wypróbowywać nowe projekty. Została on stworzona w celach typowo edukacyjnych i eksperymentalnych. Płytka wykorzystuje mikrokontroler AT2313 z kwarcem 10Mhz. Wyposażona jest 10-pinowe łącze ISP do programowania. Posiada także przycisk resetujący cały mikrokontroler. Wyjścia są dostępne na dwóch wyjściach ML10 do podłączenia urzązeń peryferyjnych (np. płytka z interface'm do wyświetlacza LCD). Zasilanie może być dostarczone przez wtyk zasilacza DC z pinem 1.1 mm. Regulator zapewnia dostarczenie do mikrokontrolera napięcia o wartości 5V DC. Dodatkowo płytka wyposażona jest w wyjście na port szeregowy umożliwiające komunikację z komputerem PC. Układ MAX232 ma za zadanie zapewnić odpowiednią konwersję napięcia pomiędzy mikrokontrolerem a portem szeregowym

    Mikrokontrolery mogą być programowane poprzez 10-pinowe gniazdo ISP. Płytka współpracuje z następującymi mikrokontrolerami:
    * AT1200
    * AT2313
    * ATTiny2313

    Prosta płytka startowa AVRProsta płytka startowa AVRProsta płytka startowa AVR


    źródło http://www.avrprojects.net/articles.php?lng=en&pg=81

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    Offline 
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 815. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • REKLAMA
  • #2 4391816
    marenc
    Poziom 24  
    Posty: 881
    Pomógł: 37
    Ocena: 5
    Moim zdaniem zabrakło złącza do programowania ISP, tak poza tym to wykonywanie podobnych układów mija się z celem, bo trzeba robić coraz to nowe płytki z peryferiami.

    Raczej odradzam wykonywanie czegoś podobnego...

    //Jednak jest ISP ... zwracam honor ;)
  • #3 4392062
    badworm
    Poziom 18  
    Posty: 351
    Ocena: 36
    Zastanawia tylko po co podstawka typu ZIF skoro procesor jest programowany przez ISP...
  • #4 4392247
    bobo
    Poziom 29  
    Posty: 1318
    Pomógł: 69
    Ocena: 686
    badworm napisał:
    Zastanawia tylko po co podstawka typu ZIF skoro procesor jest programowany przez ISP...


    Między innymi po to, aby zadawać takie pytania i pewnie tez dlatego, że taka autor projektu miał akurat w szufladzie.

    Pozdrówka
  • #5 4392596
    kazmod
    Poziom 21  
    Posty: 460
    Pomógł: 37
    Ocena: 8
    MariuszuLorencu,
    przeciez, zeby sie nauczyc programowania i uzywania tej techniki, robienie "coroz to nowych peryferji" jest rzecza najbardziej oczywista a mozliwosc polaczenia z plytka mikrokontrolera zaleta!
  • #6 4392618
    snnaap
    Poziom 25  
    Posty: 677
    Pomógł: 83
    Ocena: 10
    Moim zdaniem podstawka typu ZIF w tym przypadku to bardzo dobre rozwiązanie. Zrobiłem kiedyś płytkę "testową" z ta różnica ze podstawka była standardowa i przy wyciąganiu mikrokontrolerów zawsze miałem problem z zaginającymi sie nóżkami. A tak w ogóle to wykonanie 5.
  • REKLAMA
  • #7 4393008
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Posty: 11961
    Pomógł: 157
    Ocena: 10264
    No ale po co wyciągać z tego układu procesor, skoro jest złącze do ISP? Wyciagac chyba tylko dlatego ze sie popsuje.
  • REKLAMA
  • #8 4393034
    marcino2000
    Poziom 24  
    Posty: 839
    Pomógł: 34
    Ocena: 167
    moim zdaniem wykonanie +5, swietna jakościowo, i dobrze udokumentowana robota. skoro to urządzenie testowe, to podstawka typu ZIF pewnie jest poto zeby bez problemowo przełożyć układ do urządzenia w którym będzie docelowo pracować.

    Dodano po 31 [sekundy]:

    moim zdaniem wykonanie +5, swietna jakościowo, i dobrze udokumentowana robota. skoro to urządzenie testowe, to podstawka typu ZIF pewnie jest poto zeby bez problemowo przełożyć układ do urządzenia w którym będzie docelowo pracować.
  • #9 4393422
    j4rek
    Poziom 19  
    Posty: 369
    Pomógł: 8
    Ocena: 103
    Wyciągać można po to, aby włożyć ATtiny2313 lub AT90s2313
  • #10 4393596
    Jezior2000
    Poziom 17  
    Posty: 431
    Pomógł: 8
    Ocena: 103
    Ciężko powiedzieć cokolwiek aby nie zgrzeszyć załamując autora. Osobiście to polecam adapter do willema na prawie wszystkie AVRy. Wystarczy precyzyjna podstawka po co komu jakieś hity za dziesiątki PLN. Ktoś kto bardziej się orientuje w mikrokontrolerach pewnie napisze ze można wykorzystać trzy piny do ISP i takie tam byzydury.
    www.gotronik.pl
    Może ktoś mnie bardziej uświadomi jeśli nie mam racji bo osobiście nie doznałem tej siły pieniędzy jakie dają mikrokontrolery (a wiem że takowa jest) żeby robić hardware pod jeden typ.No a co do AVR to przoduje , kto wie jak będzie dalej kto będzie przodował w amatorskich procesorach?
  • #11 4394454
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 4394530
    cukras
    Poziom 17  
    Posty: 295
    Pomógł: 14
    Ocena: 28
    Ta??A skąd??pochwal sie i napisz może lepiej jak je zdobyć i jak tego dokonać wtedy może przesiądę sie na PIC'ki.
    pzdr
  • #15 4395090
    byrrt
    Poziom 21  
    Posty: 726
    Pomógł: 2
    Ocena: 833
    A ja doceniam inwencję twórczą autora projektu i estetykę wykonania.. no i tyle.. Przydatność takiego układu - gorzej jak żadna.. Kwarc 10Mhz.. można by dać chociaż taki, który lepiej by współpracował z RS232, brak czegokolwiek na płytce, brak złącza programowani, brak chociażby jakiejś diody led czy czegokolwiek, procesor wybrany fatalnie (za 5zeta mamy już Atmege8 z PWM, ADC, WT, I2C i wiele wiele więcej..) Coś można tam na tym napisać, ale proc o możliwościach nie wiele większych od 2051 to na dziś trochę przesada..

    Pozdrawiam
  • #16 4395231
    Szaflik
    Poziom 20  
    Posty: 543
    Pomógł: 15
    Ocena: 332
    Ostatnio z nudów zmodziłem taką oto płytke testową do atmegi8:

    Prosta płytka startowa AVR

    ISP + 4 klawisze + LCD + 1WIRE + I2C + potek do ADC + 8x LED :)

    Idealna jak dla mnie na rozpoczęcie zabawy z AVRami :) .. do tego programator USBasp :)
  • #17 4397711
    kazmod
    Poziom 21  
    Posty: 460
    Pomógł: 37
    Ocena: 8
    Szaflik,
    a co to jest to czarne pudelko? Do czego ono sluzy?
    Kaz
  • REKLAMA
  • #18 4398455
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #20 4401436
    dulin7
    Poziom 16  
    Posty: 270
    Ocena: 9
    Witam sory ze nie wyraze sie na temat programatora ale prosze o porade wlasnie chcialbym zaczac przygode z mikrokontrolerami i poszukuje jakiegos taniego i prostego programatora do prosych ukladow pozwalajacych tworzyc proste rzeczy np mierniki temp, obrotow i takie duperele bo uwarzam ze tak najszybciej i najlatwiej niz tylko czytac ksiazki i forum a tak posiadnieta wiedze moglbym od razu przetestowac w praktyce :) a wiec prosze o linki z dobrymi programatorami dla poczatkujacego oszywiscie programatory do samodzielnego wykonania.
    A moim celem jest stworzenie ukladu zaplonowego jakiegos prostego np do komarka albo cos w tym stylu prostego np zastepowalby klasyczny przerywacz :) Poza tym konsturkcja bardzo estetyczna
    Pozdrawiam!!!
  • #21 4402150
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 4415293
    grzeniu_pl
    Poziom 14  
    Posty: 150
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    Szaflik: wszystko było by ok, gdyby nie te przewody od spodu ... :/
  • #23 4474498
    Aimeiz
    Poziom 16  
    Posty: 290
    Pomógł: 2
    Ocena: 20
    Bardzo ładna płyteczka. śliczne wykonanie.
    Ja swojego czasu zakupiłem płytki do układów uruchomieniowych firmy btc, kupiłem elementy i zmontowałem sobie te układy:
    Zaczłaem od ZL11AVR do procka ATTINY-2313, potem jeszcze ZL2AVR v2 do atmega8 i zl4avr do attiny 13, 25, 26,45, 85.
    są dosyć praktyczne, bo mają sporo różnych peryferiali, wyświetlacze 7 segmantowe, gniazdo do LCD, przyciski, max432, traznzystory do sterowania, zaciski, czy piny i/o. są bardzo praktyczne, choć oczywiście nie zaspokoją wszystkich potrzeb. do tego programator stk-200 i można sie bawić w eksperymenty od świtu do świtu :)

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy projektu prostej płytki startowej dla mikrokontrolerów AVR, opartej na ATtiny2313 z kwarcem 10 MHz, wyposażonej w 10-pinowe złącze ISP do programowania, przycisk reset oraz wyjścia ML10 do podłączania peryferiów, a także port szeregowy z konwerterem MAX232 do komunikacji z PC. Użytkownicy zwracają uwagę na obecność podstawki typu ZIF, która ułatwia wymianę układów, mimo że programowanie odbywa się przez ISP. Wskazano, że podstawka ZIF jest praktyczna do testów i szybkiego przełożenia mikrokontrolera do innych urządzeń. Krytykowano dobór mikrokontrolera (ATtiny2313) jako mniej funkcjonalnego w porównaniu do nowszych modeli, np. Atmega8, które oferują więcej funkcji (PWM, ADC, I2C). W dyskusji pojawiły się także propozycje alternatywnych płytek testowych z dodatkowymi peryferiami (klawisze, LCD, 1WIRE, I2C, potencjometr, diody LED) oraz programator USBasp. Poruszono temat programatorów do mikrokontrolerów AVR i PIC, z uwzględnieniem dostępności darmowych próbek PIC od producenta Microchip. Wspomniano również o komercyjnych płytkach uruchomieniowych firmy BTC, które oferują rozbudowane peryferia i są praktyczne do eksperymentów. Ogólnie dyskusja podkreśla edukacyjny charakter projektu oraz różne podejścia do budowy i programowania płytek startowych dla AVR.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA