Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1-LEDowy wskaźnik wysterowania - moduł

Gigantor 30 Maj 2011 10:11 10836 9
  • 1-LEDowy wskaźnik wysterowania - moduł

Najpierw należy zadać pytanie: po co komu jednodiodowy wskaźnik wysterowania? Jakby mi je zadano jeszcze niedawno, powiedziałbym, że urządzenie to nie ma sensu (poza tym, że ładnie mruga). Cofnijmy się jednak do początku roku 2011, gdy kończyłem właśnie mój przedwzmacniacz mikrofonowy. Kupiłem ładną obudowę, gniazda, gałki – kurczaki, polutowałem płytkę wskaźnika wysterowania (2 linijki x 5 LED – tradycyjna konstrukcja stereo) i zabrałem się do projektowania panelu przedniego. Mierzyłem, przeklinałem – wskaźnik nie mieścił się - w końcu 10 diod 3mm to nie przelewki. Powiększenie obudowy nie wchodziło w grę, tworzę sobie w domu całą designerską linię urządzeń audio opartą o identyczne obudowy z malowanej proszkowo kremowej blachy. W oko wpadł mi wskaźnik z syntezatora Korg MicroKorg, wskazujący poziom sygnału za przedwzmacniaczem mikrofonowym. Na podstawie instrukcji serwisowej postanowiłem stworzyć podobny układ (zbliżone montowane są także w niektórych efektach gitarowych).

Jakie zalety w stosunku do klasycznej konstrukcji mono 1x5 ma miernik 1x1? Zajmuje mało miejsca na panelu przednim, nie potrzeba do niego obfitego opisu (-3dB, 0dB, +3dB itd.), nie ma problemu z powierceniem równych otworów, pozwala ocenić poziom wysterowania sygnału – może nie precyzyjnie jak chirurg, ale informacja jest jednoznaczna (po wyskalowaniu):
    -dioda nie świeci się – brak sygnału lub poziom bardzo niski,
    -dioda mruga na zielono – jesteśmy w bezpiecznym paśmie poniżej -6dB,
    -dioda zaczyna świecić pomarańczowo – pasmo pomiędzy -6dB a 0dB,
    -dioda świeci na czerwono – 0dB i więcej, sygnał na 100% przesterowany.
    Ogólnie: jeśli dioda nie jest zielona, wiedz, że dzieje się coś złego.
    A jakie ma wady? Nie wygląda „pro”, nie mogą go używać daltoniści, schemat jest ciut bardziej skomplikowany niż przy użyciu specjalizowanego układu (sterownika linijki LED).

Układ bazuje na podwójnym popularnym wzmacniaczu operacyjnym i dwukolorowej diodzie zielono-czerwonej. Ponieważ do zasilania przedwzmacniaczy często stosowane jest napięcie wyższe niż 5V, na płytce znajduje się stabilizator LM317 (układ ten można pominąć). Potencjometr umożliwia zmniejszenie czułości i dopasowanie do określonego zastosowania. U mnie ustawiony jest tak, by przesterowanie sygnalizowane było przy przekroczeniu poziomu konsumenckiego 0,775V RMS, co odpowiada przesterowaniu wejścia liniowego karty dźwiękowej.

Koszt budowy układu nie przekracza 4zł. W materiałach źródłowych schematy, projekt płytki SMD z dodatkowym stabilizatorem oraz przewlekanej bez stabilizatora i potencjometru wejściowego. Na płytce SMD, ze względu na dostępność, potencjometr i kondensator są przewlekane, jednak można je zamontować jak elementy SMD, tj. od strony miedzi. Znaczenie ma wybór LED-a – ze względu na rozmiar; na diodzie 3mm łatwiej uzyskać kolor pomarańczowy, na 5mm widać wyraźnie oddzielne kolory zielony i czerwony (być może to kwestia modelu diody).

1-LEDowy wskaźnik wysterowania - moduł1-LEDowy wskaźnik wysterowania - moduł 1-LEDowy wskaźnik wysterowania - moduł

Film obrazuje zachowanie się układu (lewy, dolny róg, z zamontowanym profesjonalnym filtrem rozpraszającym) w stosunku do wskaźnika wysterowania wejścia liniowego (ten na ekranie komputera z dwoma czerwonymi przyciskami poniżej) karty dźwiękowej M-Audio Audiophile 2496. Ok. 30. sekundy wzmocnienie przedwzmacniacza zostaje zwiększone o 6dB.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Gigantor
    Poziom 18  
    td.dicant.net - wystawka moich chorych wizji
    Gigantor napisał 385 postów o ocenie 1059, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2004 roku.
  • IGE-XAO
    skoti123
    Poziom 22  
    Mógłby kolega zdradzić szczegóły co do tego przedwzmacniacza mikrofonowego? Szukam czegoś konkretnego i może by mi się nadało ;) Zrobiłem takowy na podstawie DJM-600, ale coś szumi...
    Co do projektu to bardzo fajny, sam zacznę go stosować w konstrukcjach ;)

Co to za "piosenka"?
    Johan93
    Poziom 16  
    Fajna rzecz jak jest faktycznie mało miejsca, lub nie potrzeba standardowej linijki świetlnej. P.S. Josh Wink - Higher State of Consciousness
  • IGE-XAO
    narasta
    Poziom 21  
    Zamiast tego LM317 mogłeś dać 7805 w tej samej obudowie - 2 rezystory mniej...

W zasadzie, można powiedzieć, ze to dwu-ledowy sterownik, ale różnie można na to patrzeć. :)

Ładnie wykonałeś PCB. Jaka metodą robiłeś płytkę? Ogólnie całkiem schludna konstrukcja.
    goldi74
    Poziom 43  
    A w jakim celu zielona dioda SMD LED1 na płytce drukowanej jest połączona równolegle z zieloną strukturą diody dwukolorowej?
    skoti123
    Poziom 22  
    Zrobiłem ten układ, ale u mnie nie gaśnie zielona dioda, czerwona praktycznie już cały czas świeci (tak przesterowany sygnał), ale razem z nią świeci zielona...
    turbopecet
    Poziom 9  
    Korg microKORG serwisówka Link schemat wskaźnika strona 8, zamiast zielonej diody led powinna być Zenera na 2V.
    Gigantor
    Poziom 18  
    Od mojego wpisu minęło sporo czasu, chciałbym dopowiedzieć parę rzeczy.
    1. Wykazałem się niewiedzą stosując zieloną diodę świecącą zamiast zenera 2V. W niektórych przypadkach można tak zrobić, jednak nie tu. Wybór diody zenera (zamiast LED1) zależy od zastosowanej diody RG i może wahać się w granicach 2,0 - 2,4V. Brakuje rezystora 100R pomiędzy LED_COM i masą (patrz rysunek).

2. Jak działa układ? C1/R14 tworzą filt dolnoprzepustowy, odcina składową stałą i przebiegi wolnozmienne. Wokół IC1B zbudowano komparator, gdy napięcie na pinie 5 wzrośnie odrobinę powyżej 0V, dioda zielona (na LED_G/LED_COM) zapala się. Gdy napięcie w punkcie połączenia diód D1 i D2 wynosi poniżej 0,6V, napięcie pomiędzy pinami 2 i 3 wynosi 0V. Powyżej wartości 0,6V dioda czerwona zaczyna być wysterowywana. Prąd diody zieonej płynie przez: R11 i R12. Gdy czerwona zaczyna świecić, jej prąd płynie przez R7 i R12. Gdy dioda czerwona jest wysterowana mocniej, powoduje to wzrost spadku napięcia na R12. Ponieważ dioda zenera połączona jest równolegle z diodą zieloną i rezystorem R12, dioda zielona gaśnie.