Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio Internetowe WiFi

bxx 28 Feb 2013 15:35 53163 62
Relpol
  • Witam

Radio Internetowe WiFi

Jako że często wyjeżdżam do Niemiec do pracy, a przy robocie dobrze posłuchać polskiego radia, postanowiłem zrobić takie aby działało przez WiFi. Obudowa i wykonanie na szybkiego, ale spełnia swoje zadanie.
    Radio Internetowe WiFi

Niedawno zrobiłem takie radyjko do domu, musiało lepiej wyglądać niż te do pracy. Obudowę zrobiłem ze sklejki, na koniec okleiłem wszystko folią samoprzylepną (może kiedyś zrobię fornir).
    W środku siedzi thinclient Neoware CA5 (200Mhz, 64MB ram), karta CF 512MB, jakaś karta wifi na usb z odzysku. Za system robi Debian 6, odtwarzacz to moc (music on console). Miejsca na CF jest na styk, musiałem instalować całość na pendrive, pokasować niepotrzebne pliki i dokumentację, a później przenieść wszystko na kartę. Próbowałem innych, lekkich dystrybucji ale tylko Debian obsługuje wbudowaną kartę dźwiękową. Obsługę napisałem w bashu - nie znam się zbytnio na programowaniu i dlatego czasami nie 'załapuje', tzn. przy naciskaniu klawisza nic się nie dzieje albo włączy się nie to co trzeba. Być może można zoptymalizować skrypty, albo napisać je w innym języku - ale jak dla mnie wystarczy, można wyczuć jak naciskać.
    Po uruchomieniu na wyświetlaczu pokazuje się nazwa stacji, tytuł utworu, głośność, zasięg WiFi, data, czas, temperatura z serwisu e-wczasowicz.pl.
    Lewy przycisk - ciszej/poprzednia stacja, prawy - głośniej/następna stacja. Środkowy - zmiana ekranu na wybór stacji albo, po przytrzymaniu dłużej - wyłączenie muzyki i pokazanie na LCD dużego zegara.
    Jak znajdę jakąś większą kartę CF, to dołożę obsługę pilota, teraz nie ma miejsca na instalację potrzebnych pakietów.
    Płyta główna ma wbudowany mały wzmacniacz, wystarczający na jako takie granie. Z tyłu zrobiłem wyjście na zewnętrzny wzmacniacz oraz na kabel lan.
    Koszty nie przekroczyły 100zł (komputer 15zł, wyświetlacz 35zł, kleje, wkręty, folia 15zł, karta CF z przejściówką około 30zł, głośniki, przyciski, wtyki, kable, karta wifi z odzysku).
    Na zdjęciach widać mniej więcej kolejne etapy prac. Wkrótce załączę jakiś filmik. W załączniku skrytpy bash.
    Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi Radio Internetowe WiFi

Parę filmów, niestety słabej jakości:
    Link

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    bxx
    Level 11  
    bxx wrote 37 posts with rating 98, helped 0 times. Been with us since 2004 year.
  • Relpol
    a.bakus
    Level 15  
    Ja bym to zrobił na routerze z OpenWrt.
    fotoman
    Level 14  
    Pomysł i wykonanie godne podziwu, tylko jedno mnie zastanawia, ile to żre prądu ? Czy nie wyjdzie za drogo w eksploatacji ?
    HSWG
    Level 21  
    Myślałem ostatnio nad radiem internetowym do kuchni z jakiegoś routera z openwrt, ale Twoje rozwiązanie wydaje się lepsze i bardziej rozwojowe. Gdzie podłączyłeś wyświetlacz i przyciski? Pod LPT?
    Bullseye
    Level 27  
    Pomysłowe i fajne :)
    Napisałeś o WiFi, sprzęt automatycznie się łączy z WiFi bez zabezpieczeń ? Czy skonfigurowałeś jedną sieć tylko ? I czy ewentualnie możesz wybrać WiFi jakoś w miarę łatwo czy tylko przez ssh ?

PS. mogłeś użyć RaspberryPI, byłoby połowę mniejsze, ale i pewnie droższe :)
    bxx
    Level 11  
    Można na routerze, ale do niego trzeba dodatkowo kartę dźwiękową, a tutaj koszt całego kompa to 15zł, karty wifi za 10zł są, router raczej drożej będzie. No i łatwiej wszystko podłączyć do pc, nie trzeba żadnych przeróbek i przejściówek, jedynie do karty cf, ale można też wszystko zainstalować na pendrive, tak jak mam w radiu do pracy.

Producent podaje 12W, także parę zł na miesiąc będzie jak 24h będzie włączone. U mnie jest tak że cały sprzęt sat tv bluray mam podpięty poprzez listwę i na noc wszystko wyłączam, a włączam dopiero późnym popołudniem.

Wyświetlacz podpięty pod lpt, przyciski także. Wyświetlaczem steruje lcd4linux, stan przycisków odczytuje programik pin z pakietu parashell.

Myślałem też na takim patentem: mocniejszy procesor i więcej pamięci (neoware robił też inne terminale), wtedy można serwer dlna zrobić, radio, klienta torrent, zamontować dysk itp. ale to już będzie htpc i lepiej na raspberry to zmontować chyba.

Myślę że karta dźwiękowa trochę wytrzyma, radio które używam w pracy gra już parę tygodni i nic się nie dzieje. Oczywiście że myślałem nad wzmacniaczem i subem, w sumie miejsce w środku jest, ale po to mam wyjście minijack aby do innego sprzętu podpiąć jak imprezę robię.

Sieć jest jedna, moja domowa zapisana. Ale w radiu do pracy mam wpisane sieci z wszystkich miejsc gdzie przebywam, i zmianę można szybko wykonać przyciskami. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wpisywanie sieci wifi dodać do menu, tak samo edycję stacji, ale mi zajęło by to z pół roku hehe... Teraz jak coś trzeba to przez ssh robię.
    MasMas
    Level 16  
    Quote:
    Obudowa z zewnątrz fajna, ale w środku mogłeś się bardziej postarać. Zwłaszcza takie elementy jak gniazdo LAN można było lepiej rozwiązać. Ten klej wygląda fatalnie.

Może nie każdy zwraca uwagę na to jak wygląda obudowa w środku? Jest zamknięta i ma wyglądać ładnie z zewnątrz. Czy kolega nie pomyślał, że może nie każdego cieszy jakiś puryzm estetyczny? Po to jest klej, żeby go używać.
    Traktowanie złej estetyki wewnętrznej jako minusa konstrukcji jest śmieszne i niepoważne. Nie każdy potrzebuje uczucia i świadomości "w środku też mam ładnie".
    adria5n
    Level 14  
    Jakie to cudo ma wymiary? I jak byś robił następne radio to jakich podzespołów byś użył?
    Manio95
    Level 21  
    bxx wrote:
    Miejsca na CF jest na styk, musiałem instalować całość na pendrive, pokasować niepotrzebne pliki i dokumentację, a później przenieść wszystko na kartę.

Sam niedawno instalowałem Debiana 6 na karcie CF 512MB i nie było z tym problemu. Po usunięciu zbędnych stron man i języków uzyskałem w pełni sprawny system zajmujący około 350Mb i obyło się bez żadnego przerzucania systemu :D
    Ja jednak wybrałbym jakiś router + openwrt no ale każdy ma wolny wybór.
    Konstrukcja dość estetyczna z zewnątrz.
    bxx
    Level 11  
    Wymiary około 28x29x10cm. Następne będzie HTPC na raspberry pi z dyskiem minimum 500gb i tunerem dvbt.

350mb to system może i ma, ale po doinstalowaniu paru rzeczy (obsługa wifi, kodeki, lcd4linux itp.) całość wzrosła ponad 400mb, i system pokazuje 30mb wolnego. Zaznaczam że instalacja była robiona jako netinstall, nie kompilowalem nic aby wywalic niepotrzebne rzeczy.
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Skąd czerpie listę radii internetowych?
    george2002

Level 21  
    fajnie to koledze wyszło :) pochwalę się moim wytworem :)

Router TP-Link TL-MR3220 ~60-100zł - lepszy teraz wyszedł MR3020 też ~60-100zł ale za to jakie rozmiary a całość praktycznie ta sama tylko Mniej wtyków LAN :)
    Karta muzyczna ~5zł (jak ktoś woli lepszą to np sample lub kupić i złożyć dobrą kartę muzyczną na PCM2906)
    Pendrive na system i ściąganie ewentualnie ~20-50zł
    Jakaś obudowa, osobiście nie zabudowywałem - wedle gustu
    LCD2USB + wyświetlacz np 4x20 ~30-50zł
    HUB USB ~10zł
    Kamerka USB ~10-80zł w zależności czy najzwyklejsza czy jakaś HD :)

Na bieżącą chwilę router potrafi:
    - Budzić o ustalonej godzinie
    - Sciągać pliki torrent oraz np z kont z systemem captha lub z FTP-ów
    - Odtwarzać radia internetowe lub Pendrive'a MP-3 lub inne formaty
    - Wyświetlać info o:
    ilości wolnej pamięci RAM
    ilości wolnego miejsca na Pendrive
    autor/utwór odgrywany/ radio internetowe
    obciążenie procesora
    obciążenie sieci WAN
    Przyciskami na routerze włącza/wyłącza się WiFi oraz restartuje router
    Przyciskami na wyświetlaczu zmienia się piosenki/stacje radiowe, pogłasza,ścisza, włącza/wyłącza kamerkę.
    Data i godzina co 1h synchronizowana z serwerów NTP
    - Podgląd przez stronę HTTP zdjęć lub streaming'u live z kamerki
    - Udostępnianie internetu przez WiFi w domu oraz przez porty LAN
    - wyprowadzony port RS232 (TX,RX,VCC,GND)
    - Sterowanie demonem MPD (radiem oraz odtwarzaczem muzyki) poprzez Telefon (IPhone MPD client oraz Android MPD client)
    W przyszłości plany na podłączenie pod RS232 modułu z czujnikiem ciśnienia/wilgotności/temperatury/prędkości wiatru i mocy słońca oraz wyświetlanie wyników na stronce wraz z obrazem z kamerki :)
    Oraz złożenie własnego wzmacniacza aby podłączyć routerek do większych głośniczków ;)
    Były plany streaming'u telewizji DVB-T oraz nagrywania programu ale na razie z braku czasu nie wykonane :)

Poniżej zdjęcie zabawki :)

Radio Internetowe WiFi
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Co to za antena?
    otapi
    Level 25  
    Zadziwiają mnie takie projekty, budowa komputera którego jedynym zadaniem ma być odbieranie radia.. Chyba szybciej bym wyjął z kieszeni telefon i podłączył go do wzmacniacza jakiegoś małego czy chociażby głośników komputerowych ;]
    Ale fakt faktem robota niezła.
    skaktus
    Level 37  
    Mysle podobnie jak użytkownik otapi - prosty telefon z systemem na Androidzie lub windowsie. Upakować w mała obudowe, ekran na przednim panelu, niewielki wzmacniacz i już.
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Szkoda telefonu rozbebeszać, Android dongle, tanie, dobre goowno. ;)

Dodano po 2 [minuty]:

bxx wrote:
    Stacji pełno w sieci, wystarczy mieć url streamingu. Na początku korzystałem z tego: http://www.listenlive.eu/poland.html

Code: bash
    Log in, to see the code
    Proponuję przyjrzeć się shoutcast.com ;) Po co się ograniczać.
    bxx
    Level 11  
    Oczywiście że można i tak, ale czy zmieścimy się wtedy w 100zł? No i aplikacje na android są takie jakie autor napisał, chyba że samemu coś naskrobiesz. Robiąc to radio, te do pracy, miało być używane w kurzu i warunkach budowlanych i to się sprawdza. Android dongle podłącza się chyba do tv, nie ma żadnych przycisków do obsługi.
    hehehehuhuhu
    Level 19  
    george2002 wrote:
    Atreyu Makiavel wrote:
    Co to za antena?

Jeśli pytanie do Mnie to antena do WiFi 12dBi
    Takie cosik jak w linku - pierwsza od lewej:

http://yagi.pl/images/allegro1/CirclePor%C3%B3wnanie.jpg

Ale się uśmiałem mało z fotela nie spadłem :D
    Te niby anteny reklamowane jako 12dBi to mają może 4-5dbi.

Projekt godny uwagi.
    Czy dało by się zrobić takie radyjko na HP / Compaq t5135 Thin CLient?
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Odczyt czemu nie, zapis - również wątpię.
    scal12
    Level 19  
    Satysfakcja z samodzielnie zrobionego radia jest na pewno ogromna, ale czy to opłacalne? Czy nie lepiej kupić jakiś tani tablet za 300zł z androidem i też można stacji słuchać :)
    bxx
    Level 11  
    Radio miało się zmieścić w 100zł, gotowe radia wifi można już kupić od 170zł nie potrzeba tabletu. A pozatym siedziałem w domu bo zimą roboty nie miałem to jakoś czas zleciał...
    blur
    Level 22  
    Zrobiłem inaczej, kupiłem za grosze iPAQ z WiFi, zamontowałem poziomo w obudowie, prosty wzmacniacz i głośniczki, wyszło coś koło 85zł. zużycie energii elektrycznej znikome. Dodatkowo może być zasilane z akumulatorka 12V i jest przenośne i ma ekran dotykowy.