Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy

---trafopowielacz--- 12 Wrz 2015 18:47 7389 18
 • Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy
  Witam forumowiczów. Chciałbym zaprezentować mikser audio. Powstał on z konieczności. Chodziło o podłączenie mikrofonu do wzmacniacza i nałożenie wokalu na muzykę (Takie karaoke). Do tej pory było to zrealizowane przez wejście liniowe komputera.

  Całość opiera się wyłącznie na schemacie z kitu AVT742. Płytka została zaprojektowana przeze mnie. Wskaźnik wysterowania to jakiś kit jabel kupiony w przeszłości, ale dopiero teraz znalazł zastosowanie. Jeśli chodzi o przesłuchy z poszczególnych kanałów to tutaj o dziwo takiego czegoś nie ma.

  Budowa miksera pochłonęła okolo 30zł
  * obudowa z25 - 15zł
  * potencjometry 2x50k - 5.60zł
  * kilka rezystorów, gałki na potencjometry, podstawka, przewody- 5zł

  Mikser współpracuje z wzmacniaczem Yamaha A-420 a ten z kolei z New Mildtonami 170.

  Link

  Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy
  Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy Niskoszumowy mikser stereo czterokanałowy

  Jeśli będzie taka potrzeba mogę wstawić projekt z Eagle.
  Pozdrawiam


  Fajne!
 • #2 12 Wrz 2015 19:37
  Zygaqra
  Poziom 34  

  Dość beztroska plątanina kabli bez najmniejszego ekranowania? :-(

 • #3 12 Wrz 2015 22:27
  popiol667
  Poziom 14  

  Jak Koledze nie szumi i brumi to czemu nie... Osobiście zmieniłbym obudową na metalową, ewentualnie wykleił taśmą miedzianą.

 • #4 12 Wrz 2015 23:11
  PPK
  Poziom 25  

  Też mnie te kable zastanawiają. Trzeba by sprawdzić przesłuchy pomiędzy kanałami.

 • #5 13 Wrz 2015 09:05
  Zygaqra
  Poziom 34  

  ---trafopowielacz--- napisał:
  Jeśli chodzi o przesłuchy z poszczególnych kanałów to tutaj o dziwo takiego czegoś nie ma.
  przewody kanału lewego i prawego są prowadzone obok siebie bez najmniejszego ekranowania, przewody są dość długie, więc nie wiemy skąd takie stwierdzenie.

 • #6 14 Wrz 2015 00:48
  piotrkol7
  Poziom 21  

  Te diody jakoś tak psują estetykę...

 • #7 14 Wrz 2015 20:57
  Gigantor
  Poziom 18  

  Gratuluję konstrukcji, mam pewną uwagę: te potencjometry to porażka. Kiedyś stosowałem je nagminnie, po 3 latach okazało się, że żadne z 5 powstałych z ich użyciem urządzeń nie działa poprawnie. Poza tym zdarzają im się przerwy, a powtarzalność jest tragiczna. Radzę wymienić.
  Pozdrawiam

 • #8 14 Wrz 2015 23:19
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Zero estetyki - i wewnątrz i na zewnątrz. Namiastka jakichś opisów i krzywo wiercone dziury na diody. Widać NIESTETY, że robione na szybko - aby zrobić.
  O spaghetti wewnątrz już było - faktycznie pełna beztroska...
  Stwierdzenie że jest to MIKSER - mim zdaniem nieco na wyrost; jeśli byłyby tam jeszcze regulatory barwy (chociaż na wejściu mikrofonowym - tam to podstawa) na kanałach wejściowych - wtedy tak. Teraz to zwykły mieszacz, zbudowany zresztą w oparciu o podstawową aplikację takiego układu.

 • #9 15 Wrz 2015 18:25
  kombo
  Poziom 11  

  Moim skromnym zdaniem coś co się nazywa wzmacniaczem nisko szumnym, robi się na dedykowanych do tego kościach ze sporo mniejszym współczynnikiem szumów.

  Do postu powyżej, nie dziury a otwory ;)

  Pozdrawiam.

 • #10 15 Wrz 2015 19:13
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  kombo napisał:
  Moim skromnym zdaniem coś co się nazywa wzmacniaczem nisko szumnym, robi się na dedykowanych do tego kościach ze sporo mniejszym współczynnikiem szumów.

  Poza tym o jakich wartościach sygnałach mówimy? Nisko szumne układy są potrzebne przede wszystkim w czułych przedwzmacniaczach, a nie do sumowania sygnałów liniowych.
  kombo napisał:
  Do postu powyżej, nie dziury a otwory ;)
  Na nazwanie czegoś "otworem" trzeba sobie zasłużyć. Jak wiercone tępym gwoździem przy sękatej desce zamiast linijki - wychodzi co wychodzi... Dziury umieszczone w linii o tolerancji +/- 0,5 cm... ;)
  Zresztą i sam wskaźnik wysterowania też fajnie działa... Dwustanowo - albo działa, albo nie... Zorientowanie się co do realnej wartości sygnału jest dość problematyczne moim zdaniem w takim wypadku... Nawet nie wiadomo czy 0 oznacza zero, czy to tylko dla lepszego wyglądu wstawił sobie ktoś czerwone diodkę... (brak opisu, a więc i brak pewności co się naprawdę dzieje z sygnałem).

 • #11 15 Wrz 2015 19:55
  TOMI
  Serwisant

  Ja natury technicznej. Współczuje wzmacniaczom i zestawom głośnikowym jak będzie trzeszczał potencjometr, bo brak układu kompensacji sprzężenia zwrotnego w postaci rezystora 2M2 i kondensatora 22-33p

 • #12 15 Wrz 2015 20:36
  janusz27
  Poziom 30  

  Masa rozlana do takiego prostego układu - paranoja. Ten układ aż się prosi o wzbudzanie się na ponadakustycznych. Ekranowanie przewodów - to tak jak już koledzy wcześniej wspomnieli.

 • #13 15 Wrz 2015 21:08
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Rozlana masa (polygon) ma swój sens... oszczędność wytrawiacza... ;)
  Kable sygnałowe puszczone samopas - nie mają żadnego sensu. W zależności od ich położenia w przestrzeni zmienia się możliwość wzbudzeń - innymi słowy : "Nie znasz dnia ani godziny"...

 • #14 15 Wrz 2015 21:23
  adam74m
  Poziom 11  

  Witam.
  Dodam, że ten układ nie jest dobrym sumatorem. Jeżeli na jedno wejście poda się sygnał, to pojawi się(nieco stłumiony) na pozostałych wejściach. Powoduje to kondensator C1 (C2 w drugim kanale), wspólny dla wszystkich wejść. W tym zastosowaniu może to nie przeszkadzać, ale podawanie sygnału na taki mikser np. z cd i komputera, a jednocześnie z cd na inny odbiornik(np. dodatkowy odsłuch), spowoduje, że oprócz cd będzie mocno słyszalny sygnał z komputera. Rozwiązanie jest proste - na każde wejście osobna para R + C i do końcówki - wzmacniacza.

 • #15 15 Wrz 2015 21:33
  TOMI
  Serwisant

  adam74m napisał:
  Rozwiązanie jest proste - na każde wejście osobna para R + C i do końcówki - wzmacniacza.
  Hmm, a jeżeli układ jest zasilany napięciem symetrycznym i na wejściu w ogóle nie ma kondensatora to jak to rozwiązać?

 • #16 15 Wrz 2015 22:24
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  adam74m napisał:
  Jeżeli na jedno wejście poda się sygnał, to pojawi się(nieco stłumiony)
  Jeśli już to "bardzo stłumiony".
  Wejście nieodwracające (noga 3 i 5 to "sztuczna masa") jest na potencjale masy dla sygnałów zmiennych...

 • #18 16 Wrz 2015 12:00
  adam74m
  Poziom 11  

  Kondensator na wejściu musi być - w przeciwnym razie podanie sygnału ze źródła ze składową stałą może spowodować nasycenie wzmacniacza, co objawi się charczącym dźwiękiem.
  Uproszczenie, polegające na traktowaniu kondensatora jako przepuszczającego prąd zmienny, zatrzymującego stały nie zawsze jest dobre. Kondensator ma swoją impedancję dla prądu zmiennego 1/(2pi*f*C) i projektując układ należy to uwzględnić. Jeżeli można zaprojektować układ zupełnie poprawnie, to należy tak zrobić - przecież elementy są bardzo tanie i 6 dodatkowych kondensatorów na taki układ, to nie majątek. Jeżeli układ ma walor edukacyjny, to tym bardziej - lepiej utrwalać dobre nawyki.

 • #19 16 Wrz 2015 12:23
  TOMI
  Serwisant

  adam74m napisał:
  Kondensator na wejściu musi być - w przeciwnym razie podanie sygnału ze źródła ze składową stałą może spowodować nasycenie wzmacniacza, co objawi się charczącym dźwiękiem.
  Właściwie masz rację i zgadzam się że tak może być i jeden kondensator zupełnie wystarczy, ale jeżeli urządzenie podłączane na wyjściu ma napięcie stałe to w zasadzie można powiedzieć że jest uszkodzone z wyjątkiem działania świadomego.
  Jeżeli w takim układzie mamy odseparować składową stałą to kondensator powinien być na wejściu przed potencjometrem a nie za. Wtedy rozwiązanie jest optymalne.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME