Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

Phaeton 25 Paź 2016 20:25 7998 15
  • 1. Cel urządzenia
    Jeżdzę teraz samochodem Mazda 6 z 2003r. ze zwykłym systemem audio (nie Bose). Niestety nie ma tutaj możliwości podłączenia zewnętrznego źródła dzwięku Aux, np. smartfonu. Postanowiłem dorobić taką możliwość, a żeby nie trzeba było plątać się z kablami, wszystko miało w założeniu działać za pośrednictwem Bluetooth.

2. Opis rozwiązania

W skrócie rozwiązanie polega na wykorzystaniu nieużywanego przycisku uruchamiającego magnetofon (TAPE/MD). Po przełączeniu na TAPE/MD dźwięk z opisanego poniżej układu jest podawany na głośniki. Tu pojawia się trudność, gdyż należy oszukać system, tak aby myślał, że odtwarzacz kaset jest obecny. Z pomocą przychodzi projekt MazdaSpoof ze strony http://nikosapi.org/w/index.php/MazdaSpoof_-_A_Tape_Deck_Emulator. Bardzo prosty układzik na ATtiny45 komunikuje się po szynie danych z systemem audio przedstawiając się jako odtwarzacz kaset. Całość powinna dać się zastosować do innych modeli Mazda z tamtego okresu, nikosapi mówi o Mazdzie 3 i Protege.

Pełne rozwiązanie jest to w zasadzie integracja gotowych elementów. Jako moduł audio bluetooth posłużył mi tani adapter bluetooth aux, zasilany z gniazda USB, zakupiony na znanym portalu aukcyjnym. Pozbyłem się tylko plastikowej obudowy, aby łatwiej było wpasować go na płytkę drukowaną. Układ jest zasilany +12V, więc należało zapewnić obniżenie napięcia do 5V. Użycie zwykłego liniowego stabilizatora wymagałoby rozproszenia prawie 1W mocy, ale miałem akurat pod ręką płytkę przetwornicy step-down na LM2596 używanej z Arduino. W sam raz do tego celu a koszt poniżej 5zł.
    Schemat:

Układ jest zintegrowany na jednej płytce drukowanej, zaprojektowanej w KiCadzie. Płytka widoczna na zdjęciach jest jeszcze we wstępnej wersji, z błędami i usuniętymi potem miejscami na potencjometry. ATtiny zaprogramowałem przed wlutowaniem programatorem usbasp. Gotowy wsad pobrałem ze strony autora MazdaSpoof, tutaj załączam kopię.
    Należy się upewnić, że fuse bity są ustawione na wartości domyślne dla tego kontrolera, czyli CKSEL = “0010”, SUT = “10”, CKDIV8 = programmed. Daje to ustawienia źródła zegara na wewnętrzny RC 8MHz z preskalerem 1:8. Przed wlutowaniem przetwornicy ważne aby ustawić napięcie na 5V by nie zniszczyć mikrokontrolera. Nie zaszkodzi kapnąć lakieru do paznokci na śrubkę potencjometru, ze względu na drgania w samochodzie. Na końcu trzeba umocować adapter do gniazda USB i przylutować wyprowadzenia audio. Żeby adapter nie ruszał się, użyłem samochodowej taśmy dwustronnej.

Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 spoof.h...zip Download (2.01 kB) mazda_spoo..._kicad.zip Download (13.76 kB)

3. Montaż w samochodzie

Po zlutowaniu układu i teście na biurku zabrałem się za finalny montaż. Trzeba w tym celu wyjąć cały moduł konsoli środkowej. Nie jest to zbyt trudne. Po zdjęciu pokrywy wokół drążka zmiany biegów, ukazują się dwie śruby trzymające konsolę od dołu. Trzecia śruba jest z boku u góry po prawej stronie. Dostęp do niej jest po wyjęciu szuflady schowka pasażera. Po odkręceniu śrub wystarczy niezbyt mocno pociągnąć konsolę od spodu aby całość puściła. Pozostaje odłączyć przewody, kostki i mamy konsolę wyjętą. Na youtube są filmy pokazujące to w szczegółach, więc nie wklejam zdjęć tego etapu.
    A oto konsola po wyjęciu, widać wnękę na odtwarzacz kaset. Jest tam złącze do którego trzeba podłączyć naszą płytkę. Niestety nie udało mi się dopasować kostki, która by tu pasowała i byłem zmuszony przylutować przewody wprost do złącza. Schemat wyprowadzeń do połączenia wygląda następująco (N.C. oczywiście nie łączyć):
    Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003
    Płytka jest przymocowana za pomocą komputerowych kołków i ustalona taśmą dwustronną. Po włożeniu konsoli z powrotem na miejsce warto sprawdzić czy całość działa, a także np. radio, aby nie rozkręcać wszystkiego raz jeszcze.

4. Użytkowanie
    Obsługa jest bardzo prosta:
    - parujemy nasze urządzenie z adapterem, wykryta nazwa i hasło zależy od konkretnego modelu adaptera. Z dużą dozą prawdopodobieństwa hasło to 1111.
    - łączymy urządzenie
    - przyciskamy TAPE/MD w samochodzie i cieszymy się dzwiękiem
    Jak dotąd wszystko działa bez problemów. Jakość dźwięku nie rzuca na kolana, ale przy poziomie wyciszenia w Mazdzie jest to bez znaczenia. Założyłem urządzonko po letnich upałach, więc nie wiem jaki wpływ mają wysokie temperatury, ale pewnie niedługo przekonam się o wpływie niskich temperatur. Budżet części wyniósł jakieś 50-60zł

Fajne!
  • #2 25 Paź 2016 22:37
    szymon122
    Poziom 36  

Gratuluję ładnie wykonanego urządzenia które poszerza funkcje samochodu. Miałbym pytanie co do modułu bluetooth, ile kosztował? Masz jakieś zdjęcia obudowy? Chciałbym zobaczyć czy kupiłem identyczny na ebay za 1.3$. Jaki jest zasięg? Masz może zdjęcie od strony elementów?

• #3 26 Paź 2016 06:36
    Duch__
    Poziom 31  
  • #4 26 Paź 2016 08:50
    Phaeton
    Poziom 13  

Wieczorem wrzucę zdjęcie obudowy. Co do zasięgu sprawdzałem tylko, czy działa w samochodzie. Trochę miałem obawy czy metalowe elementy konsoli nie będą ekranować. Nie słyszałem komunikatów "paired", jedynie "connected"/"disconnected" przy łączeniu/rozłączaniu.

• #5 26 Paź 2016 12:26
    pier
    Poziom 23  

Bardzo ciekawe urządzenie.
    Kolego mógłbyś dać zdjęcie swojego radia i jakiś symbol?
    Brat ma w premacy podobny system, może dało by radę i u niego takie coś dorobić.

• #6 26 Paź 2016 17:31
    wojtek0995
    Poziom 27  

Co do modułów bluetooth - miałem z nimi trochę do czynienia i muszę powiedzieć, że ucinają strasznie basy. Pomaga wylutowanie kondensatorów na płytce, z drugiej strony złącza jack.
    Osobiście nie polecę tych najtańszych modułów, ponieważ sieją niemiłosiernie, lepiej wydać trochę więcej i poszukać na zagranicznym "allegro" ich odpowiedników.
    Sam projekt - ciekawy. Dobra integracja z samochodem, to się liczy :).

• #7 26 Paź 2016 18:03
    szymon122
    Poziom 36  

wojtek0995 napisał:
    Co do modułów bluetooth - miałem z nimi trochę do czynienia

A miałbyś możliwość podania na jakim układzie scalonym są wykonane?

• #8 26 Paź 2016 18:35
    Phaeton
    Poziom 13  

Rzeczywiście, w moim też basy były kiepskie, może i tu się da podbić usuwając kondensatory. Akurat kupiłem zupełnie w ciemno adapter oparty na RDA5851SX, tutaj zdjecie identycznego z Amazona, gdzie chcą za niego 13$, ja kupiłem u nas za 30zł bez przesyłki:

pier napisał:
    Kolego mógłbyś dać zdjęcie swojego radia i jakiś symbol?

Symbolu niestety nie mam, ale sama konsola wygląda jak w każdej mazdzie 6, np tu (akurat nie moje zdjecie):
    Niemniej z tego co czytałem wiele Mazd z tamtych roczników ma różnie wyglądające radia ale ze wspólną elektroniką, podejrzewam, że jesli jest takie same 15-pinowe złącze to ten układ będzie działać.
    szymon122 napisał:
    Jaki jest zasięg?

Z ciekawości sprawdziłem i działa do jakichś 5m od samochodu przy zamkniętych drzwiach. Potem zaczyna rwać dźwięk.

• #9 26 Paź 2016 20:28
    alucard333
    Poziom 9  

wojtek0995 napisał:
    Co do modułów bluetooth - miałem z nimi trochę do czynienia i muszę powiedzieć, że ucinają strasznie basy. Pomaga wylutowanie kondensatorów na płytce, z drugiej strony złącza jack.
    Osobiście nie polecę tych najtańszych modułów, ponieważ sieją niemiłosiernie, lepiej wydać trochę więcej i poszukać na zagranicznym "allegro" ich odpowiedników.
    Sam projekt - ciekawy. Dobra integracja z samochodem, to się liczy :).

mam pytanie jaki duży i jak wlutowałeś bo mam taki sam moduł i bardzo jakość dźwięku ucina w porównaniu do kabla

• #10 26 Paź 2016 20:43
    wojtek0995
    Poziom 27  

Niestety wszystkie moduły które miałem, już wyszły w urządzeniach - poszły w "świat" :).
    Jeśli się przyjrzeć to widać gdzie znajdują się przelotki z gniazda jack na drugą stronę, na drugiej stronie są owe kondensatory. Wydaje mi się, że były one rozmiaru 2012.

• #11 27 Paź 2016 08:55
    thomas-cs
    Poziom 14  

Jest też prostszy sposób, aby móc słuchać swojej muzyki w mazdzie bez wożenia tony płyt - jedynie droższy. Wystarczy w radiu zlutować jedną zworkę (filmiku można poszukać na youtube - pokazane krok po kroku). Można wtedy podłączyć emulator zmieniarki np. Yatour. Jakość dźwięku o wiele lepsza niż przez bluetooth, dzięki karcie pamięci można trzymać więcej muzyki, i nie rozładowuje baterii w telefonie :)

• #12 27 Paź 2016 12:25
    pier
    Poziom 23  

Ale Bluetooth w tym urządzeniu to tylko wybór Kolegi Phaeton. Tam jest zwykle wejście audio i można podłączyć co się chce.

• #13 27 Paź 2016 15:52
    aftys6
    Poziom 19  

Witam. A czy wpięcie takiego "oszukującego modułu" znalazło by zastosowanie w miejsce mazdowskiej zmieniarki ?? Mam kaseciaka w Premacy i chciałbym w miejsce zmieniarki cd/aux dać zwykłe wejście liniowe celem podpięcia np mp3 czy nawigacji.

• #14 27 Paź 2016 19:36
    daro19862
    Poziom 25  

Pod cd/aux nie podłączysz bo te aux to nie jest wejście liniowe, musisz kombinować z "Tape".

• #15 27 Paź 2016 20:58
    aftys6
    Poziom 19  

daro19862 napisał:
    Pod cd/aux nie podłączysz bo te aux to nie jest wejście liniowe, musisz kombinować z "Tape".

A wejście ze zmieniarki nie wprowadza sygnału analogowego tylko cyfrowy który dopiero przetwarza radioodbiornik ??
    A te emulatory mp3 zmieniarek podają nba radioodbiornik także sygnał cyfrowy ??

• #16 28 Paź 2016 08:54
    daro19862
    Poziom 25  

Prawdopodobnie wyjście zmieniarki dostarcza analogowy sygnał ale radio komunikuje się ze zmieniarką za pomocą jakiejś magistrali możliwe że CAN i jeżeli radio nie wykryje zmieniarki to nie przełączy sygnału na AUX.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME