Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

Phaeton 25 Oct 2016 20:25 23421 27
 • 1. Cel urządzenia
  Jeżdzę teraz samochodem Mazda 6 z 2003r. ze zwykłym systemem audio (nie Bose). Niestety nie ma tutaj możliwości podłączenia zewnętrznego źródła dzwięku Aux, np. smartfonu. Postanowiłem dorobić taką możliwość, a żeby nie trzeba było plątać się z kablami, wszystko miało w założeniu działać za pośrednictwem Bluetooth.

  2. Opis rozwiązania

  W skrócie rozwiązanie polega na wykorzystaniu nieużywanego przycisku uruchamiającego magnetofon (TAPE/MD). Po przełączeniu na TAPE/MD dźwięk z opisanego poniżej układu jest podawany na głośniki. Tu pojawia się trudność, gdyż należy oszukać system, tak aby myślał, że odtwarzacz kaset jest obecny. Z pomocą przychodzi projekt MazdaSpoof ze strony http://nikosapi.org/w/index.php/MazdaSpoof_-_A_Tape_Deck_Emulator. Bardzo prosty układzik na ATtiny45 komunikuje się po szynie danych z systemem audio przedstawiając się jako odtwarzacz kaset. Całość powinna dać się zastosować do innych modeli Mazda z tamtego okresu, nikosapi mówi o Mazdzie 3 i Protege.

  Pełne rozwiązanie jest to w zasadzie integracja gotowych elementów. Jako moduł audio bluetooth posłużył mi tani adapter bluetooth aux, zasilany z gniazda USB, zakupiony na znanym portalu aukcyjnym. Pozbyłem się tylko plastikowej obudowy, aby łatwiej było wpasować go na płytkę drukowaną. Układ jest zasilany +12V, więc należało zapewnić obniżenie napięcia do 5V. Użycie zwykłego liniowego stabilizatora wymagałoby rozproszenia prawie 1W mocy, ale miałem akurat pod ręką płytkę przetwornicy step-down na LM2596 używanej z Arduino. W sam raz do tego celu a koszt poniżej 5zł.
  Schemat:
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

  Układ jest zintegrowany na jednej płytce drukowanej, zaprojektowanej w KiCadzie. Płytka widoczna na zdjęciach jest jeszcze we wstępnej wersji, z błędami i usuniętymi potem miejscami na potencjometry. ATtiny zaprogramowałem przed wlutowaniem programatorem usbasp. Gotowy wsad pobrałem ze strony autora MazdaSpoof, tutaj załączam kopię.
  Należy się upewnić, że fuse bity są ustawione na wartości domyślne dla tego kontrolera, czyli CKSEL = “0010”, SUT = “10”, CKDIV8 = programmed. Daje to ustawienia źródła zegara na wewnętrzny RC 8MHz z preskalerem 1:8. Przed wlutowaniem przetwornicy ważne aby ustawić napięcie na 5V by nie zniszczyć mikrokontrolera. Nie zaszkodzi kapnąć lakieru do paznokci na śrubkę potencjometru, ze względu na drgania w samochodzie. Na końcu trzeba umocować adapter do gniazda USB i przylutować wyprowadzenia audio. Żeby adapter nie ruszał się, użyłem samochodowej taśmy dwustronnej.
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 spoof.h...zip Download (2.01 kB) mazda_spoo..._kicad.zip Download (13.76 kB)

  3. Montaż w samochodzie

  Po zlutowaniu układu i teście na biurku zabrałem się za finalny montaż. Trzeba w tym celu wyjąć cały moduł konsoli środkowej. Nie jest to zbyt trudne. Po zdjęciu pokrywy wokół drążka zmiany biegów, ukazują się dwie śruby trzymające konsolę od dołu. Trzecia śruba jest z boku u góry po prawej stronie. Dostęp do niej jest po wyjęciu szuflady schowka pasażera. Po odkręceniu śrub wystarczy niezbyt mocno pociągnąć konsolę od spodu aby całość puściła. Pozostaje odłączyć przewody, kostki i mamy konsolę wyjętą. Na youtube są filmy pokazujące to w szczegółach, więc nie wklejam zdjęć tego etapu.
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003
  A oto konsola po wyjęciu, widać wnękę na odtwarzacz kaset. Jest tam złącze do którego trzeba podłączyć naszą płytkę. Niestety nie udało mi się dopasować kostki, która by tu pasowała i byłem zmuszony przylutować przewody wprost do złącza. Schemat wyprowadzeń do połączenia wygląda następująco (N.C. oczywiście nie łączyć):
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003 Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003
  Płytka jest przymocowana za pomocą komputerowych kołków i ustalona taśmą dwustronną. Po włożeniu konsoli z powrotem na miejsce warto sprawdzić czy całość działa, a także np. radio, aby nie rozkręcać wszystkiego raz jeszcze.

  4. Użytkowanie
  Obsługa jest bardzo prosta:
  - parujemy nasze urządzenie z adapterem, wykryta nazwa i hasło zależy od konkretnego modelu adaptera. Z dużą dozą prawdopodobieństwa hasło to 1111.
  - łączymy urządzenie
  - przyciskamy TAPE/MD w samochodzie i cieszymy się dzwiękiem
  Jak dotąd wszystko działa bez problemów. Jakość dźwięku nie rzuca na kolana, ale przy poziomie wyciszenia w Mazdzie jest to bez znaczenia. Założyłem urządzonko po letnich upałach, więc nie wiem jaki wpływ mają wysokie temperatury, ale pewnie niedługo przekonam się o wpływie niskich temperatur. Budżet części wyniósł jakieś 50-60zł

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Phaeton
  Level 17  
  Offline 
  Phaeton wrote 305 posts with rating 83, helped 13 times. Live in city Kraków. Been with us since 2004 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  szymon122
  Level 38  
  Gratuluję ładnie wykonanego urządzenia które poszerza funkcje samochodu. Miałbym pytanie co do modułu bluetooth, ile kosztował? Masz jakieś zdjęcia obudowy? Chciałbym zobaczyć czy kupiłem identyczny na ebay za 1.3$. Jaki jest zasięg? Masz może zdjęcie od strony elementów?
 • #3
  Duch__
  Level 31  
 • #4
  Phaeton
  Level 17  
  Wieczorem wrzucę zdjęcie obudowy. Co do zasięgu sprawdzałem tylko, czy działa w samochodzie. Trochę miałem obawy czy metalowe elementy konsoli nie będą ekranować. Nie słyszałem komunikatów "paired", jedynie "connected"/"disconnected" przy łączeniu/rozłączaniu.
 • #6
  wojtek0995
  Level 27  
  Co do modułów bluetooth - miałem z nimi trochę do czynienia i muszę powiedzieć, że ucinają strasznie basy. Pomaga wylutowanie kondensatorów na płytce, z drugiej strony złącza jack.
  Osobiście nie polecę tych najtańszych modułów, ponieważ sieją niemiłosiernie, lepiej wydać trochę więcej i poszukać na zagranicznym "allegro" ich odpowiedników.
  Sam projekt - ciekawy. Dobra integracja z samochodem, to się liczy :).
 • #8
  Phaeton
  Level 17  
  Rzeczywiście, w moim też basy były kiepskie, może i tu się da podbić usuwając kondensatory. Akurat kupiłem zupełnie w ciemno adapter oparty na RDA5851SX, tutaj zdjecie identycznego z Amazona, gdzie chcą za niego 13$, ja kupiłem u nas za 30zł bez przesyłki:
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

  pier wrote:
  Kolego mógłbyś dać zdjęcie swojego radia i jakiś symbol?

  Symbolu niestety nie mam, ale sama konsola wygląda jak w każdej mazdzie 6, np tu (akurat nie moje zdjecie):
  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003
  Niemniej z tego co czytałem wiele Mazd z tamtych roczników ma różnie wyglądające radia ale ze wspólną elektroniką, podejrzewam, że jesli jest takie same 15-pinowe złącze to ten układ będzie działać.
  szymon122 wrote:
  Jaki jest zasięg?

  Z ciekawości sprawdziłem i działa do jakichś 5m od samochodu przy zamkniętych drzwiach. Potem zaczyna rwać dźwięk.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #9
  alucard333
  Level 10  
  wojtek0995 wrote:
  Co do modułów bluetooth - miałem z nimi trochę do czynienia i muszę powiedzieć, że ucinają strasznie basy. Pomaga wylutowanie kondensatorów na płytce, z drugiej strony złącza jack.
  Osobiście nie polecę tych najtańszych modułów, ponieważ sieją niemiłosiernie, lepiej wydać trochę więcej i poszukać na zagranicznym "allegro" ich odpowiedników.
  Sam projekt - ciekawy. Dobra integracja z samochodem, to się liczy :).

  mam pytanie jaki duży i jak wlutowałeś bo mam taki sam moduł i bardzo jakość dźwięku ucina w porównaniu do kabla
 • #10
  wojtek0995
  Level 27  
  Niestety wszystkie moduły które miałem, już wyszły w urządzeniach - poszły w "świat" :).
  Jeśli się przyjrzeć to widać gdzie znajdują się przelotki z gniazda jack na drugą stronę, na drugiej stronie są owe kondensatory. Wydaje mi się, że były one rozmiaru 2012.
 • #11
  thomas-cs
  Level 14  
  Jest też prostszy sposób, aby móc słuchać swojej muzyki w mazdzie bez wożenia tony płyt - jedynie droższy. Wystarczy w radiu zlutować jedną zworkę (filmiku można poszukać na youtube - pokazane krok po kroku). Można wtedy podłączyć emulator zmieniarki np. Yatour. Jakość dźwięku o wiele lepsza niż przez bluetooth, dzięki karcie pamięci można trzymać więcej muzyki, i nie rozładowuje baterii w telefonie :)
 • #13
  aftys6
  Level 19  
  Witam. A czy wpięcie takiego "oszukującego modułu" znalazło by zastosowanie w miejsce mazdowskiej zmieniarki ?? Mam kaseciaka w Premacy i chciałbym w miejsce zmieniarki cd/aux dać zwykłe wejście liniowe celem podpięcia np mp3 czy nawigacji.
 • #14
  daro19862
  Level 25  
  Pod cd/aux nie podłączysz bo te aux to nie jest wejście liniowe, musisz kombinować z "Tape".
 • #15
  aftys6
  Level 19  
  daro19862 wrote:
  Pod cd/aux nie podłączysz bo te aux to nie jest wejście liniowe, musisz kombinować z "Tape".

  A wejście ze zmieniarki nie wprowadza sygnału analogowego tylko cyfrowy który dopiero przetwarza radioodbiornik ??
  A te emulatory mp3 zmieniarek podają nba radioodbiornik także sygnał cyfrowy ??
 • #16
  daro19862
  Level 25  
  Prawdopodobnie wyjście zmieniarki dostarcza analogowy sygnał ale radio komunikuje się ze zmieniarką za pomocą jakiejś magistrali możliwe że CAN i jeżeli radio nie wykryje zmieniarki to nie przełączy sygnału na AUX.
 • #17
  kacper123321
  Level 2  
  Można zastosować układ bez modułu BT a z samym gniazdem/przewodem jack?
 • #18
  maliniak1969
  Level 9  
  Witam.

  Próbuję od jakiegoś czasu uruchomić układ. Użyłem aTiny85 (w układzie digispark) zaprogramowany wsadem spoof.hex.

  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

  Wyciąłem rezystory R1 i R2.
  Podłączyłem wszystko tak jak w opisach, czyli:

  Bluetooth audio w samochodzie Mazda 6 2003

  A->11
  B->6
  C->2
  D->1
  FGH->jack audio

  Niestety jedyny efekt to blokowanie przycisku CD i odtwarzania płytki.
  Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

  Pozdrawiam:)
 • #19
  Phaeton
  Level 17  
  kacper123321 wrote:
  Można zastosować układ bez modułu BT a z samym gniazdem/przewodem jack?

  Nie widze przeszkód.

  Dodano po 6 [minuty]:

  maliniak1969 wrote:
  Witam.
  Czy ktoś ma jakiś pomysł co może być nie tak?

  Bez tranzystora jak na moim schemacie mikrokontroler może odbierać dane, ale nie może wysłać odpowiedzi, więc nie ma szans aby to działało. Masz u siebie ten tranzystor?
 • #20
  maliniak1969
  Level 9  
  Phaeton wrote:
  Bez tranzystora jak na moim schemacie mikrokontroler może odbierać dane, ale nie może wysłać odpowiedzi, więc nie ma szans aby to działało. Masz u siebie ten tranzystor?


  Dzięki za odpowiedź.

  Tak, mam.
  Tranzystor 2N3904, w układzie ADC2->kolektor->data bus, ADC3->rezystor->baza, emiter->masa.
  Powinien wzmacniać sygnał z kontrolera?
  Nie jestem pewien czy dobrze wrzuciłem wsad spoof.hex

  C:\Users\maliniak\AppData\Local\Arduino15\packages\digistump\tools\micronucleus\2.0a4/launcher -cdigispark --timeout 60 -Uflash:w:C:\Users\maliniak\AppData\Local\Temp\arduino_build_646572/spoof.hex:i
  Running Digispark Uploader...
  Plug in device now... (will timeout in 60 seconds)
  > Please plug in the device ...
  > Press CTRL+C to terminate the program.
  > Device is found!
  connecting: 16% complete
  connecting: 22% complete
  connecting: 28% complete
  connecting: 33% complete
  > Device has firmware version 1.11
  > Available space for user applications: 6330 bytes
  > Suggested sleep time between sending pages: 8ms
  > Whole page count: 99 page size: 64
  > Erase function sleep duration: 792ms
  parsing: 50% complete
  > Erasing the memory ...
  erasing: 55% complete
  erasing: 60% complete
  erasing: 65% complete
  > Starting to upload ...
  writing: 70% complete
  writing: 75% complete
  writing: 80% complete
  > Starting the user app ...
  running: 100% complete
  >> Micronucleus done. Thank you!

  Pozdrawiam.
 • #21
  kacper123321
  Level 2  
  Co do programowania układu attiny.. Można to robić przy pomocy arduino uno, które posiadam. Mam prośbę, jest ktoś w stanie przygotować wsad, instrukcję postępowania dla arduino? Będę wdzięczny
 • #22
  Phaeton
  Level 17  
  Nie używałem tego digisparka, ale widze, że używa on bootloadera micronucleus. Pewnie to jest problem, bo najpierw uruchamia się bootloader i dopiero po pewnym czasie właściwy program. Może to powodować, że po włączeniu zasilania układ nie "przedstawi się" na czas. Zalecam jednak zaprogramowanie programatorem bezpośrednio, nie za pomocą bootloadera. Ja robiłem to klonem usbasp i działało od razu.

  Co do programowania przez Arduino nie próbowałem, ale na pewno nie trzeba robić specjalnego wsadu, tylko trzeba odpowiednio podłączyć nóżki attiny do arduino i załadować program do ISP. Widziałem instrukcje na różnych stronach ale raczej tutoriala tu nie zrobie.
 • #23
  maliniak1969
  Level 9  
  Phaeton wrote:
  Nie używałem tego digisparka, ale widze, że używa on bootloadera micronucleus. Pewnie to jest problem, bo najpierw uruchamia się bootloader i dopiero po pewnym czasie właściwy program. Może to powodować, że po włączeniu zasilania układ nie "przedstawi się" na czas. Zalecam jednak zaprogramowanie programatorem bezpośrednio, nie za pomocą bootloadera. Ja robiłem to klonem usbasp i działało od razu.

  Co do programowania przez Arduino nie próbowałem, ale na pewno nie trzeba robić specjalnego wsadu, tylko trzeba odpowiednio podłączyć nóżki attiny do arduino i załadować program do ISP. Widziałem instrukcje na różnych stronach ale raczej tutoriala tu nie zrobie.  Dzięki Phaeton. Tak jak napisałeś zaprogramowałem inny układ attiny bez bootloadera klonem usbasp i od razu poszło. Mam w końcu TAPE PLAY na wyświetlaczu po wciśnięciu TAPE/MD. Jeżeli chodzi o mój problem odpowiedź znalazłem tutaj:

  Quote:
  "The fuse settings of lfuse 0x62 hfuse 0xDF efuse 0xFF are the factory default settings for the Attiny85 MCUs. It sets it up so the default clock is the 8Mhz internal clock, with prescaling of 8, making the system clock speed 1Mhz. No low voltage (brownout) detection, does not allow the Attiny to reprogram itself, and leaves the external reset enabled.

  The settings that the digispark uses (lfuse 0xE1 hfuse 0x5D efuse 0xFE) instead instructs the Attiny85 to use the PLL clock (nominally 16Mhz) with no default prescaling (so it really will be 16Mhz system clock). The brown-out detection is turned on (as recommended when using the PLL) and set to trigger at approximately 2.7v. The external reset is disabled (allowing use of the reset pin as an I/O). And self-programming is enabled.

  The brown-out detector prevents the Attiny85 from getting stuck in an endless reboot loop if the supply voltage drops down below the trigger voltage - it keeps the Attiny85 in a reset state until the voltage rises sufficiently. Self-programming is how the micronucleus 'bootloader' is able to reprogram the Attiny85, and even update itself."


  Nie wziąłem tego pod uwagę chociaż pisałeś, żeby sprawdzić fusy. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam.
 • #24
  kacper123321
  Level 2  
  Jak programować, to już doszedłem. Tylko układ spełnia pewną funkcję, i co trzeba wpisać, żeby mógł to robić? Jest ktoś w stanie przygotować kod dla arduino IDE? Byłbym wdzięczny.
 • #25
  herPitek
  Level 11  
  Od siebie w temacie bluetooth w aucie mogę dodać, że tanie moduły mają bardzo słabą jakość dźwięku. Słabe pasmo przenoszenia, gwizdy i szumy podczas odtwarzania. Znalazlem jednak dobry sprzęt u naszych dalekowschodnich przyjaciół Sanwu Audio. Bluetooth 4.2, obsługa aptx, jakość dźwięku świetna. Żadnych wbudowanych akumulatorów, żadnych guzików do parowania, poprostu podłączasz zasilanie 5V przez micro usb i automatycznie się paruje z telefonem. Do auta czy wzmacniacza w domu idealny.
 • #26
  demolek
  Level 11  
  Jakim programem można wgrać ten wsad do attiny45 przez programator usbasp?
 • #27
  Phaeton
  Level 17  
  demolek wrote:
  Jakim programem można wgrać ten wsad do attiny45 przez programator usbasp?

  Jednym z nich jest AVRdude.
 • #28
  Greenlax
  Level 1  
  Witam, mam dziwny problem z zasilaniem emulatora magnetofonu. Podłączyłem wszystko i użyłem tych samych komponentów, co powyższy tutorial. Problem dotyczy złącza systemu rozrywki Mazda. Jeśli podłączę pin A (wejście przełączane +12) do pinu 11 (wyjście przełączane +12) to nie działa, ponieważ napięcie na tym pinie wynosi 3,3V, ale jeśli mierzę napięcie na tym pinie za pomocą pinu A (emulator magnetofonu) niepodłączony, napięcie wynosi 12V. Jeśli podłączę pin A do pinu 3 lub 4 (stałe 12V) to działa bez problemu ale cały czas rozładowuje akumulator. Czy ktoś miał podobny problem lub wie, gdzie może być problem? Proszę daj mi znać. Mam Mazdę 3 2004.