Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powielacz czasu automatu schodowego

koczis_ws 18 Lut 2017 17:56 9063 38
 • Powielacz czasu automatu schodowego

  Witam,
  Jest to moja pierwsza konstrukcja prezentowana na forum.
  Pomysł powstał na schodach gdy nagle w połowie drogi zgasło światło i trzeba było po omacku dotrzeć do przycisku załączania światła. Myślę, że nie jestem jedynym, którego spotkała taka "przyjemność". Po którymś z kolei takim zdarzeniu postanowiłem coś z tym zrobić. Wymiana automatu schodowego nie wchodzi tu w rachubę. Przedłużenie czasu świecenia nic nie da, bo przecież wchodząc na klatkę schodową nie wiemy kiedy zaczęło się światło świecić i kiedy zgaśnie.
  Wymyśliłem więc, że trzeba mieć możliwość zapewnienia sobie czasu świecenia do własnych potrzeb. Czyli coś takiego, co po wciśnięciu przycisku zapewni nam czas świecenia przynajmniej taki jaki jest zaprogramowany w automacie schodowym.
  Zabrałem się więc do projektowania układu.

  Założenia są takie:
  - Układ musi być wpięty do przycisku oświetlenia,
  - Musi być zasilany z instalacji oświetleniowej,
  - Nie może wymagać przeróbek okablowania instalacji oświetleniowej.

  Schemat się rozrastał, przybywało elementów a układ nawet na papierze nie działał poprawnie. W tym momencie nastąpił przełom. To jest ten czas żeby wejść w świat mikrokontrolerów.
  Wybrałem AVR. Zakupiłem co trzeba, poczytałem o programowaniu i innych rzeczach z tym związanych i tak powstało to "dzieło" :D.
  Układ jest prosty, nie wymaga wielu elementów. Oprogramowanie też nie jest jakieś wielkie.
  Układ jest zasilany tzw. zasilaczem beztransformatorowym z kondensatorem C3, mostkiem B1 , kondensatorami C7 i C8. Stabilizację napięcia, a raczej zabezpieczenie przed przekroczeniem 5 V zapewnia dioda Zenera D4. Zasilacz jest podpięty równolegle do styków przycisku schodowego. Również równolegle jest podpięty triak inicjujący oświetlenie,sterowany optotriakiem MOC 3020.

  Tutaj OSTRZEŻENIE !
  Ponieważ układ jest zasilany bezpośrednio z sieci, bez separacji należy zachować szczególną ostrożność przy wszelkich pracach z tym układem podczas uruchamiania. Potencjał sieci może wystąpić na każdym elemencie nawet na "masie". Nie jest on szkodliwy dla układu ale dla uziemionego człowieka tak.

  Takie podłączenie zasilania powoduje w spoczynku przepływ niewielkiego (ok.5 mA) prądu przez żarówki. Nie jest to problem przy zwykłych żarówkach, ale przy lampach LED powoduje ich słabe świecenie. Problemem tym zajmowałem się w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3298223&highlight= i rozwiązanie jego jest tam opisane.
  Działanie układu jest następujące: jak wciśniemy przycisk JP1 gdy światło nie świeci to nastąpi zainicjowanie zapalenia światła i uruchomienie automatu schodowego. Powoduje to odcięcie zasilania układu przez zwarte styki automatu schodowego. Jeśli wciśniemy na chwilę ten przycisk w trakcie świecenia światła, to po zgaszeniu światła przez automat schodowy nastąpi powtórne zainicjowanie go na następny jeden cykl.
  "Sercem" jest pamięć, która może być skasowana bez zasilania układu. Tą rolę spełnia kondensator C6. Jeśli układ jest zasilany to ten kondensator jest ciągle doładowywany, natomiast bez zasilania może być rozładowany przyciskiem JP1. Gdy po zgaszeniu światła przez automat schodowy zostaje przywrócone zasilanie układu (rozwarcie styków automatu schodowego), to pierwsze co robi procesor po przebudzeniu, to sprawdzenie napięcia na tym kondensatorze. Gdy jest mniejsze od progowego to inicjuje zapalanie światła, jeśli nie to zaczyna doładowywać kondensator C6 i czeka na wciśnięcie przycisku.
  Najpierw eksperymenty na płytce stykowej:
  Powielacz czasu automatu schodowego
  Schemat układu i PCB opracowałem w EAGLE.
  Powielacz czasu automatu schodowego
  Powielacz czasu automatu schodowego Powielacz czasu automatu schodowego
  Rysunek płytki w PDF jest w załączniku. Płytka jest okrągła i ma taką średnicę , że mieści się w puszce przycisku podtynkowego. Jako obudowę wykorzystałem zakrętkę od jakiegoś kremu.
  Wadą tego rozwiązania jest dla zapewnienia komfortu konieczność instalowania go we wszystkich przyciskach oświetlenia. Ale przy małym koszcie nie jest to może wielkim problemem. Koszt elementów w przybliżeniu nie przekracza 10 zł.


  Fajne!
 • Fibaro
 • #2 18 Lut 2017 18:36
  kokapetyl
  Poziom 42  

  koczis_ws napisał:
  Koszt elementów w przybliżeniu nie przekracza 10 zł.

  Jaki jest koszt wykonania jednego modułu ?
  Trzeba to oczywiście pomnożyć przez ilość pięter.
  Są przecież automaty schodowe, które odpowiednio wcześniej informują o zbliżającym się czasie wyłączenia się oświetlenia (jest sporo czasu na reakcję)

 • #3 18 Lut 2017 19:05
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Wiem, że są ale napisałem przecież, że wymiana automatu nie wchodzi w rachubę.
  Przy dużej ilości pięter oczywiście nie jest to może opłacalne, ale przy dwóch, trzech już tak.
  Trzeba też wziąć pod uwagę osoby starsze. Co z tego, że zostaną na półpiętrze poinformowani o zbliżającym się gaszeniu jak i tak nie doczłapią w tym czasie do przycisku.

 • #4 18 Lut 2017 19:25
  kokapetyl
  Poziom 42  

  koczis_ws napisał:
  Co z tego, że zostaną na półpiętrze poinformowani o zbliżającym się gaszeniu jak i tak nie doczłapią w tym czasie do przycisku.

  Zdążą, ten czas nie jest tak krótki. Nie podam dokładnego czasu, ale przekracza jedną minutę (wystarczy na pokonanie jednego półpiętra)

  Dodano po 7 [minuty]:

  koczis_ws napisał:
  ale napisałem przecież, że wymiana automatu nie wchodzi w rachubę.

  Brak zezwolenia, czy inne problemy ?
  Przy pierwszym wariancie, ingerencja w przyciski raczej też nie wchodzi w rachubę.
  Za inwencję twórczą masz dwa punkty, za "powielanie" pomysłów minus jeden

 • #5 18 Lut 2017 19:36
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Jeden zdąży drugi nie. Trzeba też pamiętać o psychice starszych ludzi i o stresie jaki może wywołać fakt, że zaraz zgaśnie światło. Nie każdy przeleci pół piętra w 1 minutę, ale jak ktoś nie przejdzie 1 piętra w 5 minut to raczej się na spacery nie wybiera.

 • #6 18 Lut 2017 19:44
  kokapetyl
  Poziom 42  

  koczis_ws napisał:
  Trzeba też pamiętać o psychice starszych ludzi

  I nie każdy pomyśli (bo to nie logiczne) aby naciskać przycisk światła, skoro jest ono włączone.
  Zastosować czujniki ruchu, lub załączać oświetlenie na stałe (po zapadnięciu zmroku) oczywiście oświetlenie oszczędne (LED)

 • #7 18 Lut 2017 20:07
  md5crypt
  Poziom 8  

  Hmm, a może dorzucić mikrofonik za parędziesiąt groszy i klaskacza zrobić? Praktycznie nic nie trzeba zmieniać tylko trochę kodu dopisać. Zgaśnie światło to starsza osoba sobie zaklaszcze i problem z głowy.

 • #8 18 Lut 2017 20:08
  koczis_ws
  Poziom 22  

  kokapetyl napisał:
  koczis_ws napisał:
  Trzeba też pamiętać o psychice starszych ludzi

  I nie każdy pomyśli (bo to nie logiczne) aby naciskać przycisk światła, skoro jest ono włączone.
  ...


  Ale jak się ich o tym poinformuje to może zajarzą.

 • Fibaro
 • #9 18 Lut 2017 20:08
  M. S.
  Poziom 34  

  Domyślam się, że zasilanie uC i diody optotriaka utrzymują kondensatory C7 i C8 w czasie gdy triak jest włączony, a zasilanie zwarte przez niego. Ile to czasu wytrzymuje? I czy nie jest to w rzeczywistości właśnie ten element, który odmierza czas?
  Moim zdaniem, na pierwszy rzut oka, wystarczyłby nieśmiertelny 555 zamiast uC.
  Próbowałbym też usunąć ten optotriak poprzez zastosowanie prostownika jednopołówkowego.

 • #10 18 Lut 2017 20:26
  Kraniec_Internetów
  Poziom 36  

  Przecież wszystkie przyciski na klatce są połączone równolegle. A gdyby za jednym takim włącznikiem (na piętrze u autora na przykład) zamontować mikrokontroler który wykryje że gdzieś na klatce został przyciśnięty przycisk, i albo zamknie na określony obwód, albo będzie go zwierał tym samym przedłużając czas świecenia.

 • Fibaro
 • #11 18 Lut 2017 20:52
  satanistik
  Poziom 27  

  Problemem jest tu teoretycznie brak zasilania bo układ zasila się z linii przycisku czyli gdy świeci się światło to układ nie ma zasilania i nie ma jak wykryć kolejnych wciśnięć na już zwartej linii. Kiedy zauważyłem że takie polskie automaty schodowe w białych obudowach ( nie pamiętam niestety firmy), po dłuższym zwarciu przycisku miały problem z ponownym załączeniem. Wynikało to z tego że kondensator od stałej czasowej ładował się stopniowo do zbyt wysokiego napięcia.

 • #12 18 Lut 2017 21:17
  koczis_ws
  Poziom 22  

  M.S.
  Kondensator C7 podtrzymuje zasilanie optotriaka, ale nie tylko. Zastosowałem MOC 3020 a nie MOC 3043, który załącza w zerze. Dzięki temu na załączonym triaku otrzymuje się napięcie kilku woltów. MOC 3043 powodował migotanie światła zanim automat schodowy przejął załączenie. Wynikało to z tego, że zasilanie układu spadało do zera co spowodowało wyłączenia zasilania optotriaka a to z kolei załączało zasilanie układu. Procesor nadal sterował optotriak ale prąd był zbyt mały i zapalenie następowało dopiero po pewnym czasie. 555 się nie nadaje bo potrzebne jest zapamiętanie stanu "pamięci" C6 i podjęcie odpowiedniej akcji w zależności od jego stanu naładowania. Nie za bardzo rozumiem co masz na myśli z tym prostownikiem jednopołówkowym.
  Kraniec_Internetów
  Owszem , przyciski są połączone równolegle, ale zwarte styki automatu schodowego sprowadzają napięcia na nich do zera i wciśnięcie któregokolwiek z nich nie zmienia tego stanu. Konieczne jest pozostawienie szczątkowego napięcia na wyjściu automatu schodowego i wtedy wciśnięcie któregoś przycisku może być odczytane.
  Zresztą myślę teraz nad projektem "inteligentnego" automatu schodowego bazując na doświadczeniach zebranych przy tym urządzonku.

  Dodano po 15 [minuty]:

  md5crypt napisał:
  Hmm, a może dorzucić mikrofonik za parędziesiąt groszy i klaskacza zrobić? Praktycznie nic nie trzeba zmieniać tylko trochę kodu dopisać. Zgaśnie światło to starsza osoba sobie zaklaszcze i problem z głowy.

  Pomysł niezły, wart przemyślenia. Trzeba tylko zabezpieczyć cię przed innymi hałasami, żeby światło nie zapalało się na korytarzu przy głośnej kłótni u któryś z sąsiadów :D, albo tak jak na jednym z filmów z Belmondo gdzie światło sterowane klaśnięciem zapalało się i gasło gdy dawał komuś w pysk :D.

 • #13 18 Lut 2017 21:48
  md5crypt
  Poziom 8  

  koczis_ws napisał:
  Pomysł niezły, wart przemyślenia. Trzeba tylko zabezpieczyć cię przed innymi hałasami, żeby światło nie zapalało się na korytarzu przy głośnej kłótni u któryś z sąsiadów :D, albo tak jak na jednym z filmów z Belmondo gdzie światło sterowane klaśnięciem zapalało się i gasło gdy dawał komuś w pysk :D.

  Proste, limit czasu. Przykładowo - klaskacz jest aktywny tylko przez 4 minuty po zgaszeniu się światła + limit włączeń do np. czterech by jakaś budowa nie trzymała światła wiecznie włączonego.

 • #14 18 Lut 2017 21:53
  kokapetyl
  Poziom 42  

  md5crypt napisał:
  klaskacz jest aktywny

  Problem ze starszymi osobami, a co z inwalidą np. bez ręki, czym będzie klaskał ?

 • #15 18 Lut 2017 22:04
  Kraniec_Internetów
  Poziom 36  

  kokapetyl napisał:
  Problem ze starszymi osobami, a co z inwalidą np. bez ręki, czym będzie klaskał ?
  Gwizd? Albo ręką o inną część ciała.

 • #16 18 Lut 2017 22:48
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Najlepiej czujniki ruchu na każdym piętrze, ale to trochę drogie, albo tzw. wyłączniki hotelowe, tylko tu trzeba pamiętać o wyłączeniu światła i wymaga dostosowania instalacji. Można też zastosować system rozpoznawania mowy reagujący na hasło"Zapal światło". A mi chodziło o proste przystosowanie tego co jest.

 • #17 18 Lut 2017 23:13
  kokapetyl
  Poziom 42  

  koczis_ws napisał:
  albo tzw. wyłączniki hotelowe, tylko tu trzeba pamiętać o wyłączeniu światła i wymaga dostosowania instalacji.

  Nie konieczna zmiana instalacji. Zamiast automatu schodowego trzeba zastosować przekaźnik.

 • #18 18 Lut 2017 23:56
  koczis_ws
  Poziom 22  

  kokapetyl napisał:
  koczis_ws napisał:
  albo tzw. wyłączniki hotelowe, tylko tu trzeba pamiętać o wyłączeniu światła i wymaga dostosowania instalacji.

  Nie konieczna zmiana instalacji. Zamiast automatu schodowego trzeba zastosować przekaźnik.

  Zgadza się, widziałem gdzieś takie rozwiązanie. Pierwsze wciśnięcie załączało światło a kolejne wyłączało, i tak na przemian. Ale to wymaga automatu inaczej podłączonego do instalacji, choć nadal pozostają 3 przewody w pionie.

 • #19 19 Lut 2017 07:30
  Marek17M
  Poziom 2  

  Witam,
  Pomysł przydatny i ciekawy. Mam podobny problem na klatce schodowej. Budynek jest czteropiętrowy. Gasnące niespodziewanie światło jest irytujące i niebezpieczne. Jedna osoba złamała przez to nogę, gdy w połowie zbiegania ze schodów zgasło światło. Pewnie nikt wtedy tego zgłosił bo nadal mamy tak samo. Osobiście mam latarkę przy kluczach z której korzystam w razie zgaśnięcia światła na półpiętrze.
  Co do układu, to oczywiście można by to wykonać inaczej, na innych elementach. Liczy się pomysł.
  Co wg mnie wymaga poprawy.
  Trzeba by popracować nad rozmieszczeniem elementów na płytce np. nie podoba mi się gięcie wyprowadzeń triaka przy samej obudowie , odcięcie rogu optotriaka czy montaż kondensatora na przewodach tuż obok triaka.
  Rezystor przy triaku chyba się przegrzewa.
  Montaż mostka smd na drutach wynikł może z braku właściwego elementu, ale tak być nie powinno.
  Odnoszę wrażenie, że na schemacie wartości elementów, a dokładniej rezystorów są inne niż na zdjęciu zmontowanej płytki np. rezystor 22om a na płytce 47om? Jeśli tak, to podważa to wiarygodność schematu.
  Zmontowany układ wygląda trochę jak złożony z tego co było w szufladzie.
  Reasumując pomysł dobry i przydatny, ale nad wykonaniem trzeba popracować by układ działał bezawaryjnie.

 • #20 19 Lut 2017 10:10
  waleryfw
  Poziom 12  

  Fajny układzik. A czy kolega podzieli się oprogramowaniem, bo nic nie było opisane nawet w jakim języku został stworzony.

 • #21 19 Lut 2017 11:17
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Marek17M , masz rację, zmontowane było z tego co miałem, ale tu wartości elementów nie są krytyczne. Kondensator na drutach pojawił się gdy usiłowałem wepchnąć płytkę do obudowy (niestety jest to najwyższy element). Krytyka schematu jak najbardziej na miejscu i jest dla mnie cenna , ale są to moje pierwsze kroki w EAGLE.
  Mam już zaprojektowany układ na elementach SMD i wtedy nie będzie problemów z miejscem. Na razie go jeszcze nie robię bo czekam na przesyłki z częściami. Tu jeszcze uwaga. Nic w tym układzie się nie grzeje bo w spoczynku płyną bardzo małe prądy a aktywność triaka jest ograniczona do maksymalnie kilku sekund (w programie do 3 sek.), więc nie zdąży się nic rozgrzać.
  Program napisałem w BASCOM. Jest prosty jak konstrukcja gwoździa :) ale załączam.

 • #22 19 Lut 2017 15:50
  Marek17M
  Poziom 2  

  Odnośnie przegrzewającego rezystora, to swoje stwierdzenie oparłem na widocznym przebarwieniu lakieru. Chociaż, skoro układ zmontowałeś z zapasów szufladowych, to może ten rezystor już tak miał przed zamontowaniem.
  Układ w wersji SMD będzie zapewne bardziej kompaktowy. Przy projektowaniu płytki zwróć jednak uwagę na zachowanie odstępów izolacyjnych od części 230V. Jest to ważne mimo iż układ nie jest galwanicznie odseparowany od sieci. Ważne są odpowiednie moce rezystorów SMD oraz dopuszczalne napięcia elementów w tym także rezystorów. Szczególnie dotyczy to elementów zasilacza i połączonych z triakiem. Jeśli jeszcze nie masz, to zachęcam do poszukania not katalogowych elementów SMD.
  Sugestia montażowa. Jeżeli będziesz kładł kondensator elektrolityczny i zaginasz wyprowadzenia pod kątem prostym, to niezależnie od napięcia, na wyprowadzenia nałóż koszulki. Mimo iż obudowa kondensatora jest w koszulce (cienkiej) to bez dodatkowej izolacji wyprowadzeń mogą się one zewrzeć.
  Jeśli już o zwarciach. Od strony 230V konieczny jest bezpiecznik topikowy. Bez niego, w razie wystąpienia zwarcia rolę bezpiecznika przejmą ścieżki bądź któryś element, ale będzie to niekontrolowane i może spowodować pożar lub eksplozję, która może wywalić układ z puszki.
  Dla zapewnienia długiej pracy, zmontowany i uruchomiony układ warto będzie zaizolować lakierem elektroizolacyjnym do PCB.
  Odnośnie schematu to sugeruję kilka zmian.
  Popraw jednostki przy kondensatorach np. mk, powinno być uF.
  Przy kondensatorach podaj napięcia np. 100uF/16V, a przy rezystorach moce np. 100om/0.125W.
  Cieszy, że po wykonaniu prototypu podejmujesz się rozwoju układu i budowę ulepszonej wersji. Jest pole do nauki.

 • #23 19 Lut 2017 16:14
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Ten rezystor rzeczywiście jest po przejściach :) ale został sprawdzony i jest OK.
  Dziękuję za rady i sugestie, większość z nich już mi była znana ale dobrze, że ktoś na to zwraca uwagę. Bezpiecznik nie jest tak do końca krytyczny bo ewentualne zwarcie spowoduje co najwyżej zapalenie się światła na stałe (w puszce są tylko przewody zwierane przyciskiem, nie ma "N").

  PS.
  Ten bezpiecznik to raczej bez sensu bo do jego zadziałania potrzebny jest tzw. prąd zwarciowy a tu prąd maksymalny jest równy znamionowemu. Można ewentualnie zabezpieczyć obwód za mostkiem bezpiecznikiem 50 mA.

  PS.PS.
  Przypomniałem sobie jeszcze o dwóch rzeczach. Wiele automatów schodowych wymaga długiego trzymania przycisku dla zapalenia światła. To urządzenie eliminuje to , wystarczy króciutkie naciśnięcie a układ podtrzymuje połączenie (tu 3 sek. ale można w programie to zmienić). Druga sprawa. Jeśli przy zgaszonym świetle wciśniemy i przytrzymamy przycisk dłużej niż 3 sek. to światło zapali się na 2 kolejne cykle.

 • #24 20 Lut 2017 09:26
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 22  

  Jest inne, proste rozwiązanie. Wywalić automat schodowy i wymienić oprawy na oprawy LED z mikrofalowym czujnikiem ruchu. Inwestycja w typowej 4-piętrowej klatce daje średnio 100 zł miesięcznie oszczędności. Inwestycja szybko się zwraca. Oprawy na czujnik eliminują wszystkie przytoczone w tym temacie problemy. Dodatkowym plusem jest, że nie trzeba wymieniać żarówek, a światło jest zapalone tylko tam, gdzie trzeba.

 • #25 20 Lut 2017 17:05
  deksta84
  Poziom 24  

  Mikrofalowe czujki nadają się tylko na ogrzewanych klatkach (niech zgadnę RoHS). Tej zimy miałem piękny pokaz świetlny na osiedlu. Zamontowali w lato, w zimę wymieniali... żarówki, co oczywiście nie miało nic wspólnego z defektem (wymiana w dzień). Jak na swój wiek i ja miałem problemy z nadążeniem za czasem wyłączania światła na niższym piętrze. Traf wieczorem/nocą kluczem do zamka.

 • #27 20 Lut 2017 21:02
  koczis_ws
  Poziom 22  

  Póki co administracja nie zamontuje nam czujników ruchu więc, może trochę egoistycznie, zainstalowałem moje urządzonko na swoim piętrze i przygotowuję drugie do przycisku przy bramie. Będą testowane.
  A tak z innej beczki. Zainteresował mnie mikrokontroler Attiny 10. Z powodzeniem powinien tu wystarczyć a jest 2x tańszy od Attiny 13. Tylko jest problem. BASCOM nie obsługuje go. Atmel Studio tak ale musiał bym się nauczyć C++. Ja uważam, że C stworzono dla masochistów :). Programowanie w nim to gehenna. Wystarczy proste porównanie sposobu ustawiania jednego wyjścia, w jednym i drugim języku. No ale jak będzie trzeba to się musi lubić to czego się nie lubi.
  Druga sprawa. Mam programator ISP. W danych jest napisane, że można nim programować Attiny 10, ale nie mogę znaleźć sposobu połączenia, która linia na który pin, no, może z wyjątkiem GND i VCC. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie.

 • #28 21 Lut 2017 16:15
  deksta84
  Poziom 24  

  Tak, mam mikrofalowe. Osobiście poleciłbym układ logiczny typu 74HCT123, ponieważ przystawka nic więcej nie robi jak podtrzymanie stanu świecenia.

 • #29 21 Lut 2017 16:41
  koczis_ws
  Poziom 22  

  deksta84 napisał:
  Tak, mam mikrofalowe. Osobiście poleciłbym układ logiczny typu 74HCT123, ponieważ przystawka nic więcej nie robi jak podtrzymanie stanu świecenia.


  No nie do końca. Musi podtrzymać świecenie ale tylko na jeden cykl i na żądanie. Zwykłe wyzwolenie układu czasowego po zgaszeniu światła, czy to 74123 czy "555", powodowało by ciągłe świecenie. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że w czasie świecenia światła układ traci zasilanie.

 • #30 21 Lut 2017 17:54
  R-MIK
  Poziom 38  

  kokapetyl napisał:
  koczis_ws napisał:
  Koszt elementów w przybliżeniu nie przekracza 10 zł.

  Jaki jest koszt wykonania jednego modułu ?

  Po pierwsze autor napisał, po drugie co za pytanie. Czy tak ciężko wziąć kalkulator do ręki? Aaaa, pewnie chodzi o nabijanie punktów.

  Dodano po 4 [minuty]:

  kokapetyl napisał:
  md5crypt napisał:
  klaskacz jest aktywny

  Problem ze starszymi osobami, a co z inwalidą np. bez ręki, czym będzie klaskał ?

  Jak ma nogi to butami, jak nie ma to jak wyszedł na space. Jeśli jednak to mu sie udało, to może krzyczeć lub puszczać bąki.

  Dodano po 1 [minuty]:

  koczis_ws napisał:
  reagujący na hasło"Zapal światło".

  @kokapetyl zaraz zapyta co z niemowami :-)

  Dodano po 2 [minuty]:

  Marek17M napisał:
  Jedna osoba złamała przez to nogę, gdy w połowie zbiegania ze schodów zgasło światło.

  Po schodach się nie biega. Przed głupotą ludzką ciężko sie zabezpieczyć.

  Dodano po 3 [minuty]:

  koczis_ws napisał:
  Puki co administracja nie zamontuje nam czujników ruchu więc, może trochę egoistycznie, zainstalowałem moje urządzonko na swoim piętrze i przygotowuję drugie do przycisku przy bramie.

  Ty byłbym ostrożny. Brak CE itp.

 
Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson