Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podkręcanie/OC procesora: Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz

03 Maj 2017 00:57 2715 7
  • Poziom 5  
    Witam.

Mam problem. Może będzie ktoś coś wiedzieć w tym temacie podkręcania procesora Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz.

W swoim starszym komputerze próbowałem ostatnio podkręcić trochę procesor Intel Core 2 Duo E8600. Podkręcałem go co 20 MHz. Podkręciłem w BIOSie z 333 MHz do 353 MHz na mnożniku x10 (czyli byłoby podkręcenie do 3,53 GHz) i przy napięciu takie jak było, czyli 1,30 V i po zapisaniu wszystkiego i wyjściu z BIOSu komputer po ponownym rozruchu wyłączył się. Chciałbym uzyskać maksymalnie ok. 4,2 GHz przy podkręcaniu (OC). Chcę po prostu coś jeszcze z tego procesora "wyciągnąć", bo będzie on prezentem dla innej osoby, której to w zupełności wystarczy.

Włączyłem ponownie komputer przyciskiem zasilania, ale włączał się i wyłączał się - na ekranie monitora było tylko czarne tło. Wszedłem więc ponownie do BIOSu i zmieniłem CPU Host Frequency (MHz) na 333 MHz/mnożnik x10 (tak jak było na początku) i działa teraz normalnie.

Dodam jeszcze, że po wejściu do BIOS pojawił mi się komunikat na czerwonym tle, że coś jest nie tak - poniżej jest na zdjęciu.
    Podkręcanie/OC procesora: Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz
    Co robię źle? Gdzie robię błąd? Co trzeba zrobić?

Tu są zdjęcia mojego BIOSu i komunikatu, jaki się pojawił na czerwonym tle:
    Podkręcanie/OC procesora: Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz Podkręcanie/OC procesora: Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz Podkręcanie/OC procesora: Intel Core 2 Duo E8600 @ 3,33 GHz

Tutaj jest specyfikacja mojej płyty głównej (co jest też ważne przy podkręcaniu) GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0]:
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g41mt-es2l_10/specs/

Czy ktoś wie może co tutaj jest nie tak i co można tutaj zrobić? Wiem, że ten procesor podkręca się bez problemu, a płyta główna posiada również "umiejętność" podkręcania. Co więc tutaj jest nie tak? Proszę o wszelkie porady w tej kwestii i uwagi.

Konfiguracja mojego komputera to:
    PEŁNA SPECYFIKACJA KOMPUTERA:
    1) Tutaj są szczegóły na temat mojej płyty głównej GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0]:
    https://www.cnet.com/products/gigabyte-ga-g41...otherboard-micro-atx-lga775-socket-g41/specs/
    Płyta główna: GIGABYTE GA-G41MT-ES2L [rev. 1.0] (S-Series Easy Energy Saver), socket: LGA775 (socket motherboard), rodzaj pamięci: DDR3 (2x DDR3 1066/800 MHz max 8GB), standard płyty: Micro ATX, obsługuje: Intel Core 2 Quad, Intel Core 2 Duo, Intel Chipset, Panel tylny obudowy: złącze klawiatury PS/2, złącze myszki PS/2, port DVI-D, port D-Sub, port HDMI, port eSATA, port IEEE1394, 4x porty USB, złącze S/PDIF, porty karty sieciowej RJ-45, 3x gniazda audio, dodatkowa karta graficzna, waga (z opakowaniem): 2.00 [kg], Właściwości magistrali FSB: typ magistrali: Intel AGTL+, szerokość magistrali: 64-bitowa, rzeczywista częstotliwość taktowania: 200 MHz (QDR), efektywna częstotliwość taktowania: 800 MHz, przepustowość: 6400 MB/sek, Właściwości magistrali pamięci: typ magistrali: DDR3 SDRAM, DRAM:FSB Ratio: 12:6, rzeczywista częstotliwość taktowania: 400 MHz (DDR), efektywna częstotliwość taktowania: 800 MHz, Przepustowość: 6400 MB/sek, Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej: typ magistrali: Intel Direct Media Interface, informacje fizyczne płyty głównej: liczba gniazd procesora: 1 LGA775, liczba gniazd rozszerzeń: 2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, liczba gniazd pamięci: 2 DDR3 DIMM, urządzenia zintegrowane z płytą główną: Audio, Video, Gigabit LAN, współczynnik postaci: Micro ATX, rozmiar płyty głównej: 190 mm x 240 mm, mikroukład płyty głównej: G41, dodatkowe własności płyty głównej: DualBIOS, Easy Energy Saver, nazwa firmy: Gigabyte Technology Co., Ltd., typ BIOS'u: Award Modular, BIOS Version: F5, typ BIOS'u Award: Award Modular BIOS v6.00PG, informacja z BIOS'u Award: G41MT-ES2L F5, Producent BIOS'u: Nazwa firmy: Phoenix Technologies Ltd. Częstotliwość szyny FSB 800 MHz, 1066 MHz, 1333 MHz. Typ pamięci: Non-ECC. Częstotliwość szyny pamięci: 800 MHz, 1066 MHz. Typ złącza zasilania ATX: 24-pin. Obsługa technologii Hyper-Threading: Tak. Typ procesora: Celeron (Conroe-L), Celeron Dual-Core, Core2 Duo, Core2 Extreme, Core2 Quad, Pentium 4 Prescott, Pentium D, Pentium E (Dual-Core). Klasa produktu: Płyta główna - desktop.

2) Do płyty głównej używam pamięć RAM firmy KINGSTON, a model to:
    Kingston 8GB DIMM DDR3 4096MBx2 PC10666 1333MHz Kingston [KVR1333D3N9K2/8G/].

3) Mój dysk twardy HDD to:
    Dysk fizyczny SAMSUNG EcoGreen F3 HD253GI SpinPoint (250 GB, 5400 RPM, SATA-II, bufor: 16MB).

4) Podstawowa zintegrowana karta dźwiękowa:
    Realtek ALC887 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1] (Realtek PCIe GBE Family Controler).

5) Używam na zmianę systemów operacyjnych:
    Windows XP Professional SP3 PL i Windows 7 Professional SP1 PL. Jest to taki DUAL BOOT.

6) Mój zasilacz do komputera to:
    Spire Jewel EE-ATX-420W-C1-PFC (pasywne PFC). Nie jest to cud techniki, ale od 7 lat działa bezawaryjnie (nie resetuje się, chodzi dość cicho, nie był oddawany na gwarancję itp.).

7) Mój obecny wentylator/cooler w moim zasilaczu to:
    YATE LOON ELECTRONICS, D12SL-12, DC 120V, 0,30A (Y.L. FAN, 1002).

8) MÓJ CEL WYMIANY PROCESORA I PODKRĘCANIA:
    Komputer głównie potrzebuję do normalnego użytkowania (bez gier). W gry tutaj nie chcę grać (a już na pewno nie najnowsze). Dlatego posiadam tylko podstawową zintegrowaną kartę graficzną:
    Intel(R) G41 Express Chipset (Typ mikroukładu: Intel(R) 4 Serial Express Chipset Family, typ konwertera: Internal, rozmiar pamięci: 512 MB, ciąg karty: Intel(R) GMA 4500, informacje o systemie BIOS: Intel Video BIOS, Akcelerator 3D: Intel GMA X4500, karta video: Intel(R) G41 Express Chipset (512 MB).

Chciałbym tylko, by mój komputer był bardziej "zwinny" i był nieco szybszy.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc w OC.

Pozdrawiam.

Ps. 1: Jeśli coś ważnego pominąłem, to proszę mnie o tym poinformować, a dopiszę brakujące kwestie.
    Ps. 2: Podziękowanie dla użytkownika: @cxzcxz123 (za punkty na wyróżnienie tematu)
  • Poziom 31  
    W Twoim przypadku uważam za absolutnie bez sensu podkręcanie tego dziadka, a już w szczególności, że ma to być prezent.

Przyspieszenia nie zauważysz, a co się namęczysz to Twoje. Późniejsze problemy też mogą się pojawić.

Kombinuj z dzielnikiem pamięci, napięcia w górę, a jak wysypuje się na 3,53 GHz, to próbuj wyżej - czasem tak jest, że jest w pewnym punkcie 'dziura' i trzeba ją przeskoczyć.
    Podkręcanie o 20Mhz to już w ogóle bez komentarza. Kto i po co tak robi?

Ten zasilacz wygląda mi podejrzanie i tu może być przyczyna.
  • Poziom 5  
    WędkarzStoLica napisał:
    Podkręcanie o 20Mhz to już w ogóle bez komentarza. Kto i po co tak robi?

Ten zasilacz wygląda mi podejrzanie i tu może być przyczyna.

Takie podkręcanie polecił mi z tego forum @Kasek21 :) Ale lepiej co 20 Mhz jak co 200 Mhz i coś przypalić itp. To metoda dla cierpliwych. A zasilacz przez 7 lat tylko raz zaczął "brzęczeć", ale nigdy się nie resetował itp. - na tamte czasy był dobrym zasilaczem, jakkolwiek to jest już komputer starszej generacji. Chcę tylko z niego uzyskać trochę więcej.
  • Poziom 7  
    Moim zdaniem opłaca się podkręcić ten model procesora, chociaż nie oczekuj nie wiadomo czego. Mój kolega ma ten procesor podkręcony do 3.7GHz.
  • Poziom 5  
    Ja wiem, że się opłaca. Nie oczekuję od niego za wiele, bo do tego trzeba super płyty głównej, bardzo szybkiego dysku i bardzo szybkich ramów. Ja chcę podkręcić tak "z ciekawości". Tak do 4,00 GHz i nie więcej. Są rekordy, że ludzie go podkręcili do ok. 5,00 GHz, także ja chciałbym z ciekawości zobaczyć ile z mojego modelu da się wyciągnąć najwięcej, bo wiadomo, że nie z każdego da się to samo. Chciałbym zobaczyć na jakim taktowaniu będzie chodzić stabilnie i na jakim będzie padać. Tu bardziej chodzi o taki test, tylko dziwi mnie, że jak dałem o 20 Mhz wyżej to już pada. Dlatego tu napisałem po poradę, bo coś jest nie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Cudów nie oczekuj po tej płycie.
    Płyta ma 3 fazy bez chłodzenia.
    G41 także nie pociągnie zbyt dużo.

Na HWbot max dla G41 widziałem 400MHz.
    Procesor zapewne da radę sporo ale płyta ograniczy cię dużo wcześniej.

Jak chcesz próbować swoich sił to po pierwsze ustawiasz PCIE na 100MHz.
    Ustawiasz niższy mnożnik dla pamięci ram (przy domyślnym FSB ustaw na 1066MHz).

https://www.purepc.pl/podkrecanie/jak_podkrecic_procesor_poradnik?page=0,5
    Rozpiska napięć. Te których nie zmieniasz ustaw na sztywno fabryczne. AUTO to najgorsze co można zrobić bo płyta ustawia co chce.
  • Poziom 17  
    Jak masz 'wiekowy' zasilacz to uwazaj bo jak ci padnie to nie sam...
  • Poziom 38  
    Większy zysk będzie jak zoptymalizujesz system operacyjny a nie podkręcisz procesor. Ludzie idą na łatwizne bo myślą podkręcę będzie szybciej. Mam ten procesor w Hp DC7800 SFF, który nie ma opcji podkręcania i mogę powiedzieć tyle. Poświęciłem kilka godzin na optymalizację systemu wyłączenie niepotrzebnych usług, uruchamianie niepotrzebnych programów, oraz zmiany w rejestrze i działa jak bym dokupił ram. Wcześniej zdarzały się problemy z YT w 1080p 60FPS a teraz 1440p 60FPS idzie płynnie. Na tym zasilaczu to najwyżej zrobisz grilla :)