Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC

Hubert_Rakowski 08 Cze 2017 22:33 6408 11
  • Witajcie,

Na początku chciałbym przeprosić Administracje jeśli post nie trafił w odpowiednie miejsce.

Moje zagadnienie jak w temacie, chciałbym podzielić się z wami moimi może nie idealnymi ale wydaje mi dość dobrymi Obudowami z tworzyw sztucznych, Frezowanych Na obrabiarkach CNC.

Pracuję w Firmie w której zajmuje się obróbką mechaniczną Tworzyw sztucznych, konstrukcjami w CAD od podstaw aż po gotowy produkt.
    Tylko w wersji MAX, te obudowy to tylko dla mojego hobby elektronicznego, mikro kontrolery, jakieś prototypy, robotyka itp.
    CNC bardzo się przydaję w takich dziedzinach, fascynuję mnie budowanie urządzeń, konstrukcji które potem podziwiamy jak działają pracują.

Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Obudowa własnej konstrukcji z tworzyw sztucznych, frezowanych na CNC Nie ma tego wiele ale na początek zawsze coś.

Obejrzyjcie oceńcie napiszcie, co o tym sądzicie komu się podoba komu nie.

Fajne!
  • #3 11 Cze 2017 22:21
    perfi
    Poziom 13  

Wygląda super!

A teraz seria pytań :)
    1) A co to za tworzywo?
    2) Jakie są ustawienia CNC?
    - jaki frez użyłeś do tego tworzywa?
    - na ile obrotów ustawiłeś wrzeciono?
    - z jaką szybkością przemieszczany był frez?
    3) Jak zrobiłeś nadruk?
    4) W jakim programie projektujesz obudowy?

Pozdrawiam i dzięki!

• #4 13 Cze 2017 00:06
    Hubert_Rakowski
    Poziom 3  

Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania,

1) Tworzywo które wykorzystałem w tym przypadku to PVC,
    a) + pozostałe odpady materiału z innego projektu.
    b) + przede wszystkim materiał idealny do obróbki mechanicznej,
    najważniejsze nie odkształca się. Przy odpowiedniej obróbce jesteście w stanie mieć ściankę poniżej jednego milimetra.
    c) - Jednak to PVC czyli Poli(chlorek winylu) dla wielu jest to jeden z najgorętszych materiałów przede wszystkim o jego szkodliwość, jak wiadomo do czystych nie należy.
    2) Ustawienia maszyny, jak tu zacząć.
    - Zacznę przede wszystkim od samej maszyny, jest to Portal CNC o wymiarach stołu 2000x1000 nie wiem czy mogę podać jakiej jest to firmy więc na razie to zostawię.
    Maszyna posiada magazyn z możliwością zamontowania 24 narzędzi.
    - Więc teraz co do samych narzędzi, zostało użyte kilka różnych narzędzi
    Frezy VHM kąt linii śrubowej 23° - 30° - D8, D5, D3, D2, D1,5 i frez do grawerki.
    Gwintownik M3, i pogłębiacz stożkowy 90° chyba nie pominąłem żadnego narzędzia które wykorzystałem ;)
    - przemieszczanie się narzędzi,
    No tutaj nie chcę opisywać każde bo to by zajęło jeszcze czasu. Jeśli będzie taka potrzeba to nie ma problemu.
    Maszyna na której pracuje ma naprawdę kopa więc w skrócie, każdy frez obraca się z prędkością 30000 RPM
    D8 porusza się z prędkością 50 mm na sekundę przy głębokościach do 10 mm, czasem nawet szybciej do ok 20% więc nie ma lekko.
    Reszta wiadomo wolniej D 1,5 przy 30000 rpm jak pamiętam ok 10 - 20 mm na sekundę i tylko do obróbki krawędzi i otworów pod gwint M3.
    3) Nadruk.
    Materiał z jakiego powstały obudowy miał maksymalnie 15 mm grubości i był obrabiany z obu stron.
    Proces obróbki w sumie wydaje mi się nie jest tak skomplikowany, choć są osoby które twierdzą że mam namieszane w głowie ;)
    Nadruk można zrobić na kilka sposobów, jeden z nich który jest widoczny na obudowach dla Arduino jest to papier drukarski z możliwością naklejenia.
    Frezujemy kontur grawerem naklejamy przygotowaną naklejkę następnie powtarzany grawer ponownie, nie potrzebne usuwamy.
    Na obudowie zasilacza proces jest ten sam tylko jest to folia naklejona. Świetnie to wygląda na przykład na podświetlonym transparencie akrylowym. (Postaram się dodać kilka fotek jak czas pozwoli)
    4) W zasadzie korzystam z wielu programów CAD, Inventor AutoCAD itp.
    Ale w większości przypadków korzystam z programu OptiSCOUT który jest związany razem z maszyną i tu się dzieje najwięcej, powstają w nim projekty w sumie od początku do końca.
    Przyznam się że fajnie jest mieć gotowy projekt 3D ale w moim przypadku to strata czasu bo i tak muszę poświęcić czas na rysowanie wszystkiego w OptiSCOUT.
    No chyba że jest taka potrzeba to trzeba siedzieć i rysować.

Mam nadzieję że wyczerpująco odpowiedziałem na pytania ;)
    Jeśli czegoś brakuje dajcie znać.

Pozdrawiam.

• #7 13 Cze 2017 09:16
    matii_speed
    Poziom 16  

Gdzie idzie kupić za rozsądne pieniądze całe płyty twardego PVC??

• #8 13 Cze 2017 12:38
    Piottr242
    Poziom 12  

Pytanie o koszt takiej obudowy pod Arduino?
    Myślę, że na Allegro będzie trochę chętnych.

• #10 15 Cze 2017 22:34
    Hubert_Rakowski
    Poziom 3  

matii_speed napisał:
    Gdzie idzie kupić za rozsądne pieniądze całe płyty twardego PVC??

Szczerze mówiąc to gdzie tanio kupić, raczej trzeba szukać. Ja dysponuje czasami różnymi odpadami, czasami nawet sporymi jeśli to tylko do własnych celów to może pomogę.

Dodano po 24 [minuty]:

Piottr242 napisał:
    Pytanie o koszt takiej obudowy pod Arduino?
    Myślę, że na Allegro będzie trochę chętnych.

Nad kosztami jeszcze się nie zastanawiałem,
    Może jakieś 20 zł
    W moim przypadku przypadku wiele elementów takiej produkcji jest na moją korzyść, ponieważ materiał maszyna narzędzia są dostępne, pod warunkiem że to nie jest seryjna produkcja. Szefostwo nie ma nic przeciwko, w innym przypadku koszty produkcji na pewno będą​ większe. Bądźmy szczerzy tego typu obudowy są ogólnodostępne​ z pod drukarki jak i lasera, ale kto wie moje są frezowane może coś​ się i dało by na nich zarobić.

Z mojej strony to tak bardzie dla osób indywidualnych mają własny pomysł wiedzą jak ma wyglądać tylko możliwości brak, choć i takich osób pewno tu nie brakuje które oferują własne usługi.

Dodano po 13 [minuty]:

D8vit napisał:
    Obudowy na megę świetnie wychodzą z druku 3d
    Link

Właśnie to miałem na myśli, jest tego pełno i każdy chciały zarobić na wielu własnych produktach. Chociaż pomiędzy drukarką a frezowaniem powierzchnia wykonania raczej jest dość widoczna , no i czas wykonania na przykład takiej obudowy pod Megę w moim przypadku to jakaś godzina czasu.

Osobiście lubię drukarki 3D możliwości są ogromne, już dawno chciałem w jakaś zainwestować ale trafić na dobry sprzęt też nie jest proste.

• #11 26 Cze 2017 09:35
    bodziot
    Poziom 16  

A jak zapatruje się kierownictwo firmy ew. właściciele na to że do celów prywatnych używasz narzędzi , materiałów , programów firmowych, nie uważasz że jest to delikatnie mówiąc nadużycie.

Moderowany przez tmf:

Proszę czytać uważnie, autor już to wyjaśniał.
    Poza tym na przyszłosć:
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• #12 26 Cze 2017 10:27
    Hubert_Rakowski
    Poziom 3  

bodziot napisał:
    A jak zapatruje się kierownictwo firmy ew. właściciele na to że do celów prywatnych używasz narzędzi , materiałów , programów firmowych, nie uważasz że jest to delikatnie mówiąc nadużycie.

W pełni się z tobą zgadzam, ale tylko i wyłącznie w przypadku gdyby to kierownictwo jak i właściciel o tym nie wiedzieli. Jak szef powiedział "póki to co zrobisz jest dla ciebie, nie mam nic przeciw".
    Jeszcze nie sprzedaje nic, jak i nie ukrywam przed nimi własnych pomysłów wręcz przeciwnie. Dzięki temu zarówno ja jak i szefostwo wiemy jakie posiadamy możliwości praktyczne np. maszyny. To natomiast przekłada się na to, jakie elementy możemy sami wyprodukować, a jakie jesteśmy zmuszeni zamówić u innych producentów. Te obudowy to na prawdę drobiazg w porównaniu do tego co produkujemy.
    Gdyby natomiast doszło do zainteresowania produktem, w tej sytuacji muszę to z nimi ustalić.

Dodano po 22 [minuty]:

Jestem zdania, jeśli jesteś w porządku wobec innych chyba możesz oczekiwać że inni będą wobec Ciebie.
    Chodź ta teoria nie zawsze się sprawdza.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME