Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wymiana ogniw i modernizacja ładowarki "Makita".

16 Dec 2017 13:09 2115 32
  • Level 8  
    Witam wszystkich użytkowników.
    Nie znalazłem tematu w którym znalazłbym odpowiedzi na moje pytania.

Kupiłem nie dawno zestaw Makity z lombardu w którego skład wchodzi impact, wyrzynarka i wiertarka. Niestety nie zwróciłem uwagi na baterie, które mają napięcie 18v lecz tylko 1,3 Ah. Szukałem nawet po sklepach żeby kupić nową baterię ale mocniejszą i tylko znalazłem 1,5Ah.
    I teraz chciałbym wymienić ogniwa na mocniejsze (18v i 2,6Ah). Więc mam teraz takie pytanie czy ładowarka jaką posiada ten zestaw zdoła naładować w/w nowe ogniwa?
    Parametry ładowarki:
    Model: DC18WA U
    Input: 220V - 240V 41W 50-60Hz
    Output: 14,4 - 18V 1.7A/1.1A
  • Helpful post
    Level 14  
    Tak. Ładowarka da radę.
  • Level 8  
    Na pewno? Na ładowarce jest napisane że maksymalny prąd ładowania to 1,7a i zasilacz się przy tym nie spali? W baterie wchodzi 5 takich ogniw. Mam zamiar kupic ogniwa od samsunga za 20 zł sztuka. Jedno ogniwo ma 3,63v i 2,6 ah, co w połączeniu w baterii daje mi 18v i 2,6ah.
    Na szczęście mam jeszcze tydzień na zwrot towaru w ramach gwarancji rozruchowej.
  • Helpful post
    Level 14  
    Widzę,że jesteś zielony w temacie ładowania akumulatorów.Napisałem,że ładowarka da radę,i tak jest.Długość ładowania ,zależy od prądu ładowania ładowarki.WAŻNE żeby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia ładowania.
  • Level 42  
    (Ah), to jednostka pojemności akumulatora. Ładowanie akumulatora mniejszym prądem wydłuża czas ładowania lecz przedłuża żywotność ogniw. Ważny jest typ ogniw z jakich ta bateria jest zbudowana tj. Li-Ion czy Ni-Cd.
    Podaj typ tego akumulatora.
  • Helpful post
    Level 27  
    Wymiana aku - a co z przeprogramowaniem sterownika aku?

• VIP Meritorious for electroda.pl
    pompa59 wrote:
    Widzę,że jesteś zielony w temacie ładowania akumulatorów.Napisałem,że ładowarka da radę,i tak jest.Długość ładowania ,zależy od prądu ładowania ładowarki.WAŻNE żeby nie przekroczyć dopuszczalnego napięcia ładowania.

Ano właśnie
    Wymieniaj i się nie zastanawiaj , będziesz tylko dwa razy dłużej czekał na naładowanie, ale też i dłużej pracował potem z tymi akumulatorami
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 42  
    gumisie wrote:
    Podaj typ tego akumulatora.
    Ok. przegapiłem.
    zuraw1709 wrote:
    Jedno ogniwo ma 3,63v i 2,6 ah,
    Li-Ion. I tu może być problem tak jak:
    misiek1111 wrote:
    z przeprogramowaniem sterownika aku?

Pozdrawiam
  • Helpful post
    User removed account  
  • Helpful post

VIP Meritorious for electroda.pl
    mn997 wrote:
    misiek1111 wrote:
    Wymiana aku - a co z przeprogramowaniem sterownika aku?
    Kolego ,wyjaśnij jaki sterownik aku?

To prosta Makita i sterownik tylko pilnuje aby nie przekroczyć napięcia na Akumulatorze powyżej 4,25V i kontrola prądu ładowania, tu nie ma idiotycznych wynalazków takich co pilnują ilość ładowań, zresztą UE teraz tego zabrania, w USA jest te ograniczenie dozwolone.
  • Level 42  
    wada wrote:
    To prosta Makita
    Z tym że autor tematu tego nie napisał, nie podał nawet typu. Jedyne co, to że:
    zuraw1709 wrote:
    Kupiłem nie dawno zestaw Makity z lombardu

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Napisał dużo
    zuraw1709 wrote:
    ...zestaw Makity z lombardu w którego skład wchodzi impact, wyrzynarka i wiertarka. ... baterie, ... 18v lecz tylko 1,3 Ah. ...
    wymienić ogniwa na mocniejsze (18v i 2,6Ah). ...
    Parametry ładowarki:

https://www.google.pl/search?rlz=1C1PRFC_enPL...&oq=zestaw+Makity+impact+wyrzynarka+wiertarka
    zuraw1709 wrote:
    ...Na ładowarce jest napisane że maksymalny prąd ładowania to 1,7a i zasilacz się przy tym nie spali? W baterie wchodzi 5 takich ogniw. Mam zamiar kupic ogniwa od samsunga za 20 zł sztuka. Jedno ogniwo ma 3,63v i 2,6 ah, co w połączeniu w baterii daje mi 18v i 2,6ah. ....
  • Helpful post
    Level 42  
    wada wrote:
    Napisał dużo
    Tak, lecz o ładowarce i jak sądzę ta sprawa została wyjaśniona.
    zuraw1709 wrote:
    Parametry ładowarki:
    gumisie wrote:
    Ładowanie akumulatora mniejszym prądem wydłuża czas ładowania lecz przedłuża żywotność ogniw
    I jak na razie pozostaje sprawa podmiany ogniw a to już zależy od typu akumulatorów jakie autor tematu posiada (co jemu w tym lombardzie sprzedano).
    Pozdrawiam
  • Level 8  
    Takie ogniwa:
    https://swiatbaterii.pl/ogniwa-litowo-jonowe/...ZphQk8HB-MrrHAmZXjiSpLXkn3GtzieMaAr47EALw_wcB

Tu są całe dane zestawu:
    Zestaw Makita DK1813X1
    Wkrętarka Mkkita HP457D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah
    Miękki uchwyt
    2 biegi
    Sprzęgło
    18 ustawień prędkości
    Moment obrotowy 140Nm
    Uchwyt 13mm
    Prędkosć 400-1400 obr/min
    Udar 6000-21000
    Moment obrotowy 22-42Nm
    Waga 1,2kg
    Wyrzynarka Makita JV183D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah
    Skok 0-2900/min
    Skok 18mm
    Cięcie w drewnie, stali,aluminium
    Waga z baterią 2kg
    Klucz udarowy Makita TD127D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah Li-Ion
    Moment 140Nm
    Prędkosć 0-2300 obr/min

I powiadacie Państwo, że śmiało mogę wymienić baterie bez strachu, że coś się stanie z ładowarką?
    Tak ja jestem zielony w tych sprawach(;D).
  • Helpful post
    Level 27  
    zuraw1709 wrote:
    że śmiało mogę wymienić baterie bez strachu

Raczej nie. Z tego co mi wiadomo Makity mają sterownik do ładowania aku Li-Ion. Sterownik ma licznik ładowań, po którym odcina możliwość ładowania.
    Zgłoś się do:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik243218.html
    jeśli chcesz mieć to normalnie zrobione.
  • Level 8  
    "misiek1111" dzięki za kontakt do pana Wiesława Rzepki.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/uzytkownik243218.html
    Zadzwoniłem do w/w pana i powiedział że mogę ogniwa wymienić na nowe i o większej pojemności bez żadnego problemu.

Ale jeszcze mam jedno pytanie:
    O co chodzi z tym prądem rozładowania? Bo niektóre ogniwa posiadają 5A a inne 20A. I czy jak wstawię 20A to nie spali mi elektroniki przy osprzęcie?

Dodano po 2 [minuty]:

Które z nich wybrać? Tańsze z większą pojemnością, czy te droższe i z mniejszą pojemnością?
    I czemu tak różnica cen jest?
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.
    [retrofood]
  • Helpful post
    Level 31  
    wada wrote:
    tu nie ma idiotycznych wynalazków takich co pilnują ilość ładowań, zresztą UE teraz tego zabrania, w USA jest te ograniczenie dozwolone.

Kolego jak możesz podaj jakiś link do tych informacji.
  • Helpful post
    Level 26  
    zuraw1709 wrote:
    O co chodzi z tym prądem rozładowania? Bo nie które ogniwa posiadają 5A a inne 20A. I czy jak wstawię 20A to nie spali mi elektroniki przy osprzęcie?

To tylko maksymalna wartość prądu który może w sposób ciągły zapewnić ogniwo. Jeśli Twoje urządzenie będzie pobierało go mniej, to nic się nie stanie. Gorzej, jeśli będzie pobierało więcej - może to doprowadzić do szybszej degradacji a nawet uszkodzenia ogniwa.
  • Helpful post
    Level 26  
    Generalnie elektronarzędzia (zwłaszcza takie siłowe) potrzebują dużo prądu do rozruchu... Ale skoro wspomniane wyżej 8A działają poprawnie, to bym szukał przynajmniej tak wydajnych.
  • Helpful post
    Level 43  
    zuraw1709 wrote:
    A ten mój zestaw jaki max prąd rozładowanie potrzebuje ?
    Pod obciążeniem co najmniej 15A. Jaki to model Makity dokładnie?
    Najlepiej zrób zdjęcie tabliczki znamionowej.
  • Level 42  
    zuraw1709 wrote:
    A ten mój zestaw jaki max prąd rozładowanie potrzebuje ?
    To nie tak. I = P : U. Znając MOC danego elektronarzędzia wyliczasz prąd pobierany przez nie i na podstawie tego wyniku możesz obliczyć sobie ile czasu będziesz mógł używać danego urządzenie na sprawnej i w pełni naładowanej bateri. Im większa pojemność akumulatora, to tym dłuższa możliwość pracy danego odbiornika. Tak na chłopski rozum: akumulator o pojemności np.:
    zuraw1709 wrote:
    Bateria 1,5Ah
    Przy poborze prądu 1,5A przez dany odbiornik, powinien on pracować przez jedną godzinę (TEORETYCZNIE).
    Pozdrawiam
  • Level 8  
    Freddy tu masz dane całego zestawu:
    Makita DK1813X1
    Wkrętarka Mkkita HP457D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah
    Miękki uchwyt
    2 biegi
    Sprzęgło
    18 ustawień prędkości
    Moment obrotowy 140Nm
    Uchwyt 13mm
    Prędkosć 400-1400 obr/min
    Udar 6000-21000
    Moment obrotowy 22-42Nm
    Waga 1,2kg
    Wyrzynarka Makita JV183D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah
    Skok 0-2900/min
    Skok 18mm
    Cięcie w drewnie, stali,aluminium
    Waga z baterią 2kg
    Klucz udarowy Makita TD127D
    Zasilanie 18V
    Bateria 1,5Ah Li-Ion
    Moment 140Nm
    Prędkosć 0-2300 obr/min
  • Helpful post
    Level 43  
    Według mnie potrzeba wydajności do 15A, a minimum 10A.
  • Level 8  
    Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01

To takie ogniwo może być 20Amperowe?
    W baterie wchodzą 5 takich to koszt około 125zł plus przesyłka.
  • Helpful post

VIP Meritorious for electroda.pl
    przydała by się fotka oryginalnych ogniw jakie są w tym akumulatorze.

Makity, Festole jakie używamy w pracy mają ograniczniki poboru prądu, może te jego też mają, i przy sterowaniu PWM ciężko tak łatwo wykończyć akumulatory.
    choć tak jak u nas w firmie akumulator jest ładowany kilka razy dziennie to po niecałych 2 latach to jest złom, i podstawiam Samsunga i na razie działa wszystko poprawnie i to już ponad rok.
    A jako ciekawostkę to w Festolu, jedne akumulatory miały oryginalnie, ogniwa Samsunga, inne Sanyo, a inne Matsushita, renomowana firma i różni dostawcy ogniw. A najszybciej zaczęły zdychać te Sanyo co niby miały prąd max 20A